Baikal Team

Επειδή εσείς οι....baikalάδες...χαχαχα...σας αρέσει να τα ....πειράζετε τα όπλα σας...είδα στο διαδίκτυο μια αγγελία....ΔΕΝ έχω κάποιο κέρδος, ΔΕΝ τον ξέρω τον πωλητή...απλά φαίνεται ενδιαφέρουσα η πρόταση..

https://www.car.gr/xyma/view/26684570-super-pose-baikal-mp-27m
 
Παρέα καλήμερα και χρόνια πολλά, έχει ο πατέρας μου ένα πλάγιοκανό με τα εξής στοιχειά IJ -58MH με μήκος κανίς 71 cm, MADE IN USSR Και η κάννες η μια έχει ένα Χ και η άλλη το 3, πως μπορώ να μάθω την χρονολογία κατασκευής του όπλου.
 
Last edited:
Παρέα καλήμερα και χρόνια πολλά, έχει ο πατέρας μου ένα πλάγιοκανό με τα εξής στοιχειά IJ -58MH με μήκος κανίς 71 cm, MADE IN USSR Και η κάννες η μια έχει ένα Χ και η άλλη το 3, πως μπορώ να μάθω την χρονολογία κατασκευής του όπλου.
Συνήθως στα Baikal τα δύο πρώτα ψηφία του αριθμού - αυτού που είναι κάτω από τον μοχλό ανοίγματος- είναι το έτος κατασκευής του όπλου.
 
Συνήθως στα Baikal τα δύο πρώτα ψηφία του αριθμού - αυτού που είναι κάτω από τον μοχλό ανοίγματος- είναι το έτος κατασκευής του όπλου.
Συνήθως στα Baikal τα δύο πρώτα ψηφία του αριθμού - αυτού που είναι κάτω από τον μοχλό ανοίγματος- είναι το έτος κατασκευής του όπλου.
Τα μόνα νούμερα που έχει είναι ο αριθμός στην βάση του όπλου ( Β 06166 ) τον ίδιο γράφει και στης κάννες
 
Όχι αυτό το αγόρασε αρχές της δεκαετίας το 1980 από ότι θυμάται
Γιάννη αυτό το κόλπο με τα δύο πρώτα νούμερα του sn του όπλου ισχύει για όλα τα Baikal που είχα. ( 3 sp ΙΖ27 και μια 155) . Ήταν όμως σχετικά καινούρια. Σίγουρα μετά την διάλυση της ΕΣΣΔ. Για να γράφει το δικό σου made in USSR είναι σίγουρα πριν το 1991 που διαλύθηκε η ΕΣΣΔ ,αν και δεν θα μου έκανε εντύπωση να χρησιμοποιήθηκαν παλιές βάσεις και αργότερα (όχι όμως τόσο πολύ αργότερα). Περίεργο... Ίσως ο Νικήτας μας έδινε την σωστή απάντηση.
 
Το iz 58 άρχισε να κατασκευάσετε το 1958εως το1980 που για λίγα χρόνια από το 80εβγενε ταυτόχρονα με τον αντικαταστάτη του iz43. Το Α μπροστά από τα νούμερα σήμαινε την αυτόματη ασφάλεια. Τα 2 πρώτα ψηφία που μας λένε την χρονολογία ξεκίνησαν επι κατασκευής russia. Στα παλιά παρουσιάστηκαν ακόμη και ίδια νούμερα σε άλλα έτη κατασκευής.
 
Καλημέρα. Γνώμες - εμπειρίες για το em 27 m 1c με 3 τσοκ και 67.5 κανες made in russia;
Ακριβώς αυτό έχω 3 χρόνια τώρα. Κυρίως για τσίχλα κι αν κάτσει και καμιά φάσα (πέρυσι μου έτυχαν στα μπασίματα 3 φορές). Δεν μου δημιούργησε ΠΟΤΕ το παραμικρό πρόβλημα. Όμως μόλις το πήρα (καινούργιο) το έλυσα και έπλυνα σχολαστικά τον μηχανισμό του και τον λάδωσα με άριστο λιπαντικό. Η μόνη δυσμενής παρατήρηση είναι ότι είναι απελπιστικά σφιχτό στο άνοιξε -κλείσε. Έτσι στο τέλος της 2ης χρονιάς το πήγα στον Κούρκουλο και το έκανε τζάμι. Έτσι τον τρίτο χρόνο το καταφχαριστήθηκα. Στα 40+ χρόνια που κυνηγάω έχω αγοράσει πάνω από 8 τουφέκια όλων των τύπων και αξιών. Μαζί με την παλιά Franchi 48Al, είναι τα καλύτερά μου.
 
Ακριβώς αυτό έχω 3 χρόνια τώρα. Κυρίως για τσίχλα κι αν κάτσει και καμιά φάσα (πέρυσι μου έτυχαν στα μπασίματα 3 φορές). Δεν μου δημιούργησε ΠΟΤΕ το παραμικρό πρόβλημα. Όμως μόλις το πήρα (καινούργιο) το έλυσα και έπλυνα σχολαστικά τον μηχανισμό του και τον λάδωσα με άριστο λιπαντικό. Η μόνη δυσμενής παρατήρηση είναι ότι είναι απελπιστικά σφιχτό στο άνοιξε -κλείσε. Έτσι στο τέλος της 2ης χρονιάς το πήγα στον Κούρκουλο και το έκανε τζάμι. Έτσι τον τρίτο χρόνο το καταφχαριστήθηκα. Στα 40+ χρόνια που κυνηγάω έχω αγοράσει πάνω από 8 τουφέκια όλων των τύπων και αξιών. Μαζί με την παλιά Franchi 48Al, είναι τα καλύτερά μου.
τα τσοκακια του τι λενε εχω διαβασει πολλα, ο κουρκουλοσ σου εκανε λειανση στα μηχανικα μέρη? και εγώτσιχλα φασσα κυνηγαω ως επι το πλειστον. αν θεσ στειλε τιμη σε πμ για αυτα που σου κανε ο ανδρεας.
 
τα τσοκακια του τι λενε εχω διαβασει πολλα, ο κουρκουλοσ σου εκανε λειανση στα μηχανικα μέρη? και εγώτσιχλα φασσα κυνηγαω ως επι το πλειστον. αν θεσ στειλε τιμη σε πμ για αυτα που σου κανε ο ανδρεας.
Εγώ πήρα και αυτά που λείπανε, κυρίως με ενδιέφερε το 4άρι. Έχω επάνω 3* και κάτω 4*. Επάνω χρησιμοποιώ 30gr νο 8-9 (κατά κανόνα) με συγκεντρωτήρα και για τα 35μ είναι πολύ καλά. Για παραπάνω το 2*. Κάτω μισόταπα ή μαλινόταπα με νο 9-9,5 και για αποστάσεις 22-30μ είναι ΣΚΟΥΠΑ.
Το μαλάκωμα κόστισε 100+ΦΠΑ
 
Εγώ πήρα και αυτά που λείπανε, κυρίως με ενδιέφερε το 4άρι. Έχω επάνω 3* και κάτω 4*. Επάνω χρησιμοποιώ 30gr νο 8-9 (κατά κανόνα) με συγκεντρωτήρα και για τα 35μ είναι πολύ καλά. Για παραπάνω το 2*. Κάτω μισόταπα ή μαλινόταπα με νο 9-9,5 και για αποστάσεις 22-30μ είναι ΣΚΟΥΠΑ.
Το μαλάκωμα κόστισε 100+ΦΠΑ
Για after market τσοκάκια δεν έχω άποψη. Αλλά με σωστούς συνδυασμούς των δικών του είναι μια χαρά. Σε δοκιμές σε χαρτόνι που έχω κάνει και σε συσχετισμό με τα άλλα όπλα που έχω/είχα νομίζω ότι είναι λίγο πιο σφιχτά από το ονομαστικό τσοκ. Δηλ. το 4* είναι 3,5*.
 
Back
Top