Baikal Team

Ναι Κων/νε ΄το ξέρω, αυτό που έγραψα το έγραψα και για το όπλο που έβαλε στη φωτο ο Γιάννη, ασε τους Αμερικάνους να λένε :)δεν είναι BAIKAL
Κάνε αναζήτηση www.tulatskib.ru
Θα εμφανιστεί μια σελίδα στα Ρωσικά στην τρίτη επιλογή θα δείς ένα ίδιο μοντέλο sporting με μαυρη βάση
MU 7 στα Ρωσικά προφέρεται ΜΨ 7
Τα BAIKAL δεν κατασκευάζονται στη Τούλα αλλά στο Iζεβσκ (Ιzhevsk) μια πόλη δίπλα από τον Ποταμό Ιζ στα δυτικά Ουράλια.
Σπύρο δεν αντιλέγω μαζί σου με παρεξηγησες, το κειμενάκι το έβαλα γιατί λέει μερικά πράγματα για το όπλο ότι είναι χειροποίητο (κάνει μπαμ) και για την ιστορία του συγκεκριμένου, η Ρωσία εκείνη την εποχή είχε έλλειψη ρευστότητας και πληρώνε σε χρυσό, στη συγκεκριμένη περίπτωση έκανε ανταλλαγή το όπλο με εξοπλισμό για computer αν κατάλαβα καλά. Συγνώμη αν δεν το διατύπωσα σωστα.
 
Σπύρο δεν αντιλέγω μαζί σου με παρεξηγησες, το κειμενάκι το έβαλα γιατί λέει μερικά πράγματα για το όπλο ότι είναι χειροποίητο (κάνει μπαμ) και για την ιστορία του συγκεκριμένου, η Ρωσία εκείνη την εποχή είχε έλλειψη ρευστότητας και πληρώνε σε χρυσό, στη συγκεκριμένη περίπτωση έκανε ανταλλαγή το όπλο με εξοπλισμό για computer αν κατάλαβα καλά. Συγνώμη αν δεν το διατύπωσα σωστα.
Ρε Κων/νε τι παρεξήγηση κουβέντα να γίνεται, ο καθένας λέει τις απόψεις του...
Και΄γω ότι ξέρω από αυτά που έχω διαβάσει λέω, μπορεί να είναι και λάθος.
Προσωπική επαφή με τα συγκεκριμένα όπλα δεν έχω, αν και θα το ήθελα:).
 
Άμα παίρνατε το Baikal το πλαγιόκαννο,θα επιλέγατε με εναλλασσόμενα τσοκάκια ή σταθερά(1*-3*);
Και για πιο λόγο;
Και κάτι άλλο...Αληθεύει ότι τα σταθερά τσόκ ''βγάζουν'' πιο καλές τουφεκιές;
 
Γιώργο αν το επερνα εγώ,τότε Ίσως να το επερνα με εναλλασομενα τσοκ και φυσικά δισκανδαλο.Για το λόγο ότι θα είχα διαφορετικές επιλογές τσοκ κ σίγουρα πολύ περισσότερη αξιοπιστία από ότι αν επέλεγα μονοσκανδαλο.Ομως παρόλα αυτά ποτέ μα ποτέ κυνηγώντας εδώ κ χρόνια με σταθερό 1-3. 18,2(τα σημερινά μπαικαλ έχουν 18,4 πιστεύω..)δεν είχα το παραμικρό παράπονο ως προς τα κλειστά τσοκ του..Και από τουφεκιες φαρμάκι..Όταν λέω φαρμάκι δεν ενοω πάνω σε χαρτόνια αλλά πάνω στο θήραμα.Ουτε ξέρω τι κάνει πάνω σε χαρτόνια γιατι δεν έχω ρίξει ούτε μια βολή με το δίκαννο σε χαρτόνι!!!!Γενικά δεν το ψαχνω καθόλου αφού πέφτει το θηραμα,Αν δεν πέσει φταίω εγώ.Το έχω ακούσει οτι τα σταθερά δίνουν καλύτερες κατανομές σε σχέση με τα εναλλασομενα τσοκ αλλά δεν νομίζω να είναι αξιόλογες η διάφορες..
 
Last edited:
Όχι Τάσο δεν κάνεις λάθος..shake hands.
Γενικά το πλαγιόκαννο μου αρέσει πολύ σαν όπλο και επειδή από μία έρευνα που έκανα από τις άλλες εταιρίες μου έπεσαν τα μαλλιά από τις τιμές,κατέληξα στο φθηνό πλην τίμιο Baikal.Και ψάχνομαι λίγο για τα χαρακτηριστικά που θα έχει αυτό.
Κατέληξα φυσικά σε δύο σκανδάλες(δεν γίνεται πλάγιο με μονή σκανδάλη),απλούς εξολκείς και έχω ένα δίλημμα με τα τσόκ.
 
και έχω ένα δίλημμα με τα τσόκ.
Ολα τα τσοκ σκοτώνουν..Δεν μπορούμε να πούμε οτι τα σταθερά σκωτονουν καλύτερα απο τα εναλλασσόμενα η το αντίθετο..Εκατομμύρια θηράματα σε όλα τα μήκη κ πλάτη του κόσμου έχουν εγκαταλείψει τα εγκόσμια κ με σταθερά κ με εναλλασομενα τσοκ,αυτή είναι η ουσία ..Θα κυνηγησεις κάποιο συγκεκριμένο θήραμα η γενικό κυνηγι με αυτό το όπλο?
 
Προορίζεται προς το παρόν για τρυγόνια και τσίχλες...
Αργότερα όταν αποφασίσω να πάρω σκύλο ορτύκια και μπεκάτσες.
Βέβαια σκέφτομαι ότι με τα τόσα διασποράς που έχει η αγορά δεν θα είχα πρόβλημα με τα σταθερά τσοκ(1* 3*)
 
Βέβαια σκέφτομαι ότι με τα τόσα διασποράς που έχει η αγορά δεν θα είχα πρόβλημα με τα σταθερά τσοκ(1* 3*)
Και πολύ σωστά σκέφτηκες...shake hands.
Εδώ φίλε Γιώργο η παλιοί μια χαρά τα κατάφερναν με τέτοια τσοκαρισματα κ μην ξεχνάμε οτι δεν κυκλοφορούσαν τότε διασποράς τύπου max d η direct..;)Μην ξεχνάμε ποσα δικαννα με τσοκ 1-3 κυνηγάνε όλα τα θηράματα ακόμα και σήμερα..:)
Επισης ειναι πιο όμορφο το πλάγιο με σταθερά γιατι δεν ειναι χοντροκομμένα τα στομια εξ αιτιας των τσοκ..
Τα τσοκακια όμως σου δίνουν όμως την δυνατότητα να παίξεις κ με φυσίγγια με συγκεντρωτηρα που ειναι φθηνότερα απο τα διασποράς..
Το θεμα είναι να συνηθίσεις σκοπευτικα το πλάγιο..Μιας κ βλέπω οτι κυνηγάς με ποζε κ καραμπινα κ σίγουρα θα σε παραξενεύει στην αρχή..
 
Γιώργο η σοφή επιλογή, ειδικά για τα BAIKAL, είναι δισκάνδαλο και με απλούς εξολκείς.
Τώρα όσο αφορά σταθερά ή εναλλασσόμενα τσοκ, πέραν αυτά που έγραψε ο Τάσος παραπάνω και είναι σωστά,
δες και την παράμετρο του ζυγίσματος και της εργονομίας μιας κάννης πλαγιόκαννου με εναλλασσόμενα τσοκ και μιας με σταθερά.
Η κάννες με εναλλασσόμενα τσόκ είναι περίπου 100+ γρ βαρύτερες από μια κάννη με σταθερά τσόκ και μάλιστα αυτά τα 100 γρ συγκεντρώνονται στα στόμια, κάτι που δίνει στις κάννες εμπροσθόβαρες τάσεις και προσδίδει στο όπλο κακή εργονομία, καθώς το περίσσιο βάρος είναι στο άκρο του όπλου και όχι κοντά στο κέντρο της μάζας του, δηλαδή αυτό που λέμε ανάμεσα στα 2 χέρια.
Το όπλο με εναλλασσόμενες συσφίξεις προκειμένου να έχει κέντρο βάρους ανάμεσα στα χέρια είναι συνήθως 200+γρ πιο βαρύ από το όπλο με τις σταθερές συσφίξεις με τα ίδια χαρακτηριστικά.
Γνώμη μου είναι πήγαινε σε ένα μαγαζί που έχει το όπλο και με εναλλασσόμενα τσοκ και με σταθερά, πιαστα και τα 2 στα χέρια σου, επωμισε τα, δες πως σου έρχονται στο μάτι, δες πως σου κάθονται σαν αίσθηση στο χέρι και μετά αποφάσισε.
 
Σας ευχαριστώ παλικάρια για τις απαντήσεις σας.
Σπύρο έπιασα στα χέρια μου μόνο αυτό με τα τσοκάκια.Θα δω και το άλλο με τα σταθερά.
Αν και στην αρχή ήμουν πιο ζεστός για εναλλασσόμενα τσοκ,τώρα κλείνω πιο πολύ στα σταθερά.
 
Σας ευχαριστώ παλικάρια για τις απαντήσεις σας.
Σπύρο έπιασα στα χέρια μου μόνο αυτό με τα τσοκάκια.Θα δω και το άλλο με τα σταθερά.
Αν και στην αρχή ήμουν πιο ζεστός για εναλλασσόμενα τσοκ,τώρα κλείνω πιο πολύ στα σταθερά.
Σκέψου βέβαια ότι με σταθερό 3* και 1* θα πρέπει να την ψάχνεις λίγο με τα φυσίγγια προκειμένου να σου βγάζουν την ντουφεκιά που θες ειδικά στις μέσες-κοντινές αποστάσεις και φυσικά ξεχνάς τη χρήση ατσάλινων σκαγιών.
Με τα εναλλασσόμενα και ειδικά με τα τόσα εξωεργοστασιακά που κυκλοφορούν μπορείς να βρείς τη ντουφεκιά που θέλεις με οποιοδήποτε φυσίγγιο, κάνουν δηλαδή το όπλο πολυμορφικό.
 
Δεν θυμάμαι αν βγαίνει σε 2*/4*, αν βγαίνει αυτό το συνδυασμό πάρε σε σταθερά τσοκ... Νομίζω έβγαινε με 68εκ. κάνη;;; μπορεί να θυμάμαι και λάθος Γιώργο όμως, δες το λίγο
 
Δεν θυμάμαι αν βγαίνει σε 2*/4*, αν βγαίνει αυτό το συνδυασμό πάρε σε σταθερά τσοκ... Νομίζω έβγαινε με 68εκ. κάνη;;; μπορεί να θυμάμαι και λάθος Γιώργο όμως, δες το λίγο
+1
Συμφωνώ, διαχρονικά ο καλύτερο συνδυασμός για δίκαννο όπλο, ειδικά με τα σύγχρονα φυσίγγια που αποδίδουν κατά κανόνα σφιχτές κατανομές.
 
Αυτο θα ειναι το καλυτερο να κανεις,δισκανδαλο με τσοκακια θα σε βολεψει πολυ περισοτερο!!!Αν εβγαζε σταθερες συσφιξεις 2-4 η 3-4 για μενα ακομα καλυτερα εγω θα επελεγα αυτο.Το 1-3 θα σε περιορισει πολυ και ισως το μετανιωσεις!!εγω ψηφιζω δισκανδαλο με τσοκακια!!;)
 
Λοιπόν η απόφαση πάρθηκε.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας.
Το όπλο θα έχει δύο σκανδάλες,απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσόκ.:)
Το μόνο που μένει τώρα είναι να κινήσω τις διαδικασίες....
 
Back
Top