Baikal Team

Καιρός ήταν να ανοίξω αυτό το θέμα και πολύ αργησα...my man.
Κάτοχος τριών Baikal εδώ και χρονια( ij 43m ussr-ij 18 cal 36-ij 18m em)και είμαι πολυ ευχαριστημένος δίχως κανένα πρόβλημα δυσλειτουργίας.
Ας γράψουμε λοιπόν τα πάντα γύρω από τα baikal:)
 
Το 2006 πηρα το super poze με αυτοματους και τσοκ.Κυνηγησα απο τσιχλα μεχρι αγριογουρουνο.Το εδωσα φετος γιατι ειχαν κολλησει τα τσοκ πανω στις κανες και ολοι οι οπλουργοι μου ειπαν οτι δεν βγαιναν.Φυσικα αυτο εγινε απο δικια μου βλακεια. 2000+ φυσσιγκια χωρις να τα βγαλω και να τα καθαρισω.Με κουραζε και στο περπατητο λογω βαρους.Παρολα μετανοιωσα που τοεδωσα. Τωρα πηρα την 155 και περιμενω να τουφεκισω να δω συμπεριφορα. Βεβαια πολυ ελαφρια αλλα την αισθηση του ποζε δεν την εχει.
 
Συνολικα πανω απο 6000 φυσιγκια με μια διπλοτουφεκια στην αρχη αλλα μετα τον αρχικο καθαρισμο δεν μου ξανακανε και με τους αυτοματους οταν ερχνα καποιες φορες βαρια φυσσιγκια ενω εριχνα το πρωτο μου πεταγε και το δευτερο αλλα μετρημανες στα δακτυλα
 
Nαι.Τα 72 ειχαν βαρος 3600 ενω με 66 οπως το επιασα τουπολογισα στα 3400 αλλα εχει καλη αισθηση που φαινεται πιο ελαφρυ οπως πιστευω σε ολα τα ποζε.Προσωπικη γνωμη παντα
 
Κάτοχος και εγώ δύο Μπαϊκάλ. Ένα Ij 53 πλάγιο του πατέρα μου, (αγορασμενο το '85 αν θυμαμαι καλα) δισκανδαλο με απλούς εξολκεις, του έκανα κάποιες μετατροπές, αγγλε κοντάκι και άνοιγμα τσοκ, είναι πλέον το όπλο που κάνω σχεδόν όλα τα κυνήγια μπεκάτσας, χωρίς προβλήματα, δεν κανει διακρίσεις στα φυσίγγια " δουλεύει τα παντα" και πιο παλιά στα κιχλοκότσυφα έκανε πολλές κηδείες. Το 2ο είναι ij27 ( μου το χάρισε φίλος που μετανάστευσε). Έχει κομμένες κάνες στα 65 εκατοστά, κύλινδροι οι κάνες. Πέρσι έκανα με αυτό κάποια κυνήγια μπεκάτσας, δεν είχα κάποιο θέμα, έφερα το κοντάκι στα μέτρα μου και αυτό ηταν. Φέτος θα του αφιερωσω περισσότερα κυνήγια. Ξέρουμε που υστερούν τα "ρωσικά " , ομορφιά και εργονομία αλλά οι περισσότεροι και μεγαλυτεροι σε ηλικία με αυτά ανδροθηκαμε στο κυνήγι.
jBDq6S2.jpg
 
Κάτοχος και εγώ δύο Μπαϊκάλ. Ένα Ij 53 πλάγιο του πατέρα μου, (αγορασμενο το '85 αν θυμαμαι καλα) δισκανδαλο με απλούς εξολκεις, του έκανα κάποιες μετατροπές, αγγλε κοντάκι και άνοιγμα τσοκ, είναι πλέον το όπλο που κάνω σχεδόν όλα τα κυνήγια μπεκάτσας, χωρίς προβλήματα, δεν κανει διακρίσεις στα φυσίγγια " δουλεύει τα παντα" και πιο παλιά στα κιχλοκότσυφα έκανε πολλές κηδείες. Το 2ο είναι ij27 ( μου το χάρισε φίλος που μετανάστευσε). Έχει κομμένες κάνες στα 65 εκατοστά, κύλινδροι οι κάνες. Πέρσι έκανα με αυτό κάποια κυνήγια μπεκάτσας, δεν είχα κάποιο θέμα, έφερα το κοντάκι στα μέτρα μου και αυτό ηταν. Φέτος θα του αφιερωσω περισσότερα κυνήγια. Ξέρουμε που υστερούν τα "ρωσικά " , ομορφιά και εργονομία αλλά οι περισσότεροι και μεγαλυτεροι σε ηλικία με αυτά ανδροθηκαμε στο κυνήγι.
jBDq6S2.jpg
Ρε Γιάννη, ματωμένες τις ρίχνει τις νεράιδες, για κοίταξε το λίγο... .sarcastic.
 
Συνολικα πανω απο 6000 φυσιγκια με μια διπλοτουφεκια στην αρχη αλλα μετα τον αρχικο καθαρισμο δεν μου ξανακανε και με τους αυτοματους οταν ερχνα καποιες φορες βαρια φυσσιγκια ενω εριχνα το πρωτο μου πεταγε και το δευτερο αλλα μετρημανες στα δακτυλα
Τα BAIKAL είναι τέρατα αξιοπιστίας και αντοχής αλλά χωρίς αυτοματισμούς...
δισκάνδαλα, απλοι εξολκείς και σταθερά τσόκ, υπάρχουν BAIKAL με αυτά τα χαρακτηριστικά που κυνηγάνε ανελλιπώς από το '80, με στοιχειώδη συντήρηση, χωρίς ποτέ να έχουν παρουσιάσει πρόβλημα.
Αντιθέτως, στα καινούργια μοντέλα που μπήκαν οι λεγόμενες ''ευκολίες'', ακούω συχνά για μονοσκάνδαλα που διπλοντουφεκάνε και για δυσλειτουργίες στους αυτόματους εξολκείς.
Όσο πιο απλό τόσο πιο ανθεκτικό και εύκολα επισκευάσιμο, αυτό ισχύει για όλα τα όπλα βέβαια και όχι μόνο για τα BAIKAL, απλά τo BAIKAL λόγω της χαμηλής τιμής του δεν επιτρέπει την αφιέρωση πολλών εργατοωρών στον κατασκευαστή για ρυθμίσεις εξολκέων και μονοσκάνδαλου συστήματος.
Για μένα τo BAIKAL θυμίζει σκληρότράχηλο Κοζάκο και σε ένα Κοζάκο δεν ταιριάζουν φρου-φρου και αρώματα;)
 
Last edited:
δεν κανει διακρίσεις στα φυσίγγια " δουλεύει τα παντα"
Γιαννη Αυτη ειναι η αληθεια..Ούτε που ξέρω πόσες διαφορετικές μάρκες φυσιγγίων έχω ρίξει κ δεν είχα θεμα εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις.
 
Last edited:
http://kynhgotopos.blogspot.gr/2009/03/blog-post_18.html

Αυτό το άρθρο μου έχει βάλει φωτιές και ψήνομαι να πάω να το παρω... .yelling.
να σε κάψω λιγο ακόμα...???? hot sun1
МР-234 αναμένετε
http://www.maksimov.su/in.php?tnum=1&dvar=http://www.maksimov.su/gallery/&var=glad/mp-234/mp-234.htm
http://tdbaikal.ru/about/news/МР-234/
(δεν το κόβω και για φτηνό αλλα θα έχει ενδιαφέρων)
 
Back
Top