Baikal Team

Λοιπόν η απόφαση πάρθηκε.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας.
Το όπλο θα έχει δύο σκανδάλες,απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσόκ.:)
Το μόνο που μένει τώρα είναι να κινήσω τις διαδικασίες....
τιμή αυτού Γεώργιε γιατι μ ανάβεις φωτιές μιας και θέλω κι εγώ ένα πλάγιο :)
 
τιμή αυτού Γεώργιε γιατι μ ανάβεις φωτιές μιας και θέλω κι εγώ ένα πλάγιο :)
Μπα μπα μπα τι έχουμε εδώ κ.Μακη?
Ξαναθυμηθηκαμε το πλάγιο?
ΥΓ θυμαμε που ήσουν ανάμεσα στο πλάγιο κ την ρεμινγκτον..
Κάτι μου λέει ότι ετούτη την φορά δεν σου γλιτώνει...shake hands..shake hands.
 
Λοιπόν η απόφαση πάρθηκε.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας.
Το όπλο θα έχει δύο σκανδάλες,απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσόκ.:)
Το μόνο που μένει τώρα είναι να κινήσω τις διαδικασίες....
Γιώργο με μαύρη βάση το σκέφτεσαι ή την ασημί?
 
Γιώργο από ότι ξέρω είσαι δυο μέτρα παλικάρι (μπορεί να λέω και λίγο :D ), με το κοντάκι του Baikal τι σκέφτεσαι να κάνεις;
 
Λοιπόν η απόφαση πάρθηκε.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας.
Το όπλο θα έχει δύο σκανδάλες,απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσόκ.:)
Το μόνο που μένει τώρα είναι να κινήσω τις διαδικασίες....
Καλοτουφεκο Γιώργο.
 
Λοιπόν η απόφαση πάρθηκε.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας.
Το όπλο θα έχει δύο σκανδάλες,απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσόκ.:)
Το μόνο που μένει τώρα είναι να κινήσω τις διαδικασίες....

Γιώργο μιας που διάβασα οτι είσαι "δυο μέτρα παλικάρι " να σου πω ότι κάποια όπλα έχουν μακρύ κοντάκι περίπου 37+ cm και κάποια άλλα κοντότερο 36cm (παντα μετρώντας απο την πρώτη σκανδάλη).
Να επιμένεις να σου βρούνε όπλο με μακρύ κοντάκι και ας σου πούνε οτι είναι όλα ίδια . Στο λέω γιατί σε δύο mp27 το ένα δικό μου και το άλλο του αδερφού μου είχαν την παραπάνω διαφορά , οπότε με μακρύ κοντάκι θα είναι ποιο αρμονική τυχών επιμήκυνση για τα μέτρα σου .
Φαντάζομαι οτι και στο πλάγιο το ίδιο θα συμβαίνει .
Μπορείς να το διαπιστώσεις αν πας σε 2-3 μαγαζιά και δεις διαφορετικές παρτίδες όπλων (μετρώντας το κοντάκι). όλα αυτά στην περίπτωση που δεν θες με το καλημέρα να φτιάξεις καινούριο κοντάκι στα μέτρα σου .
 
Αν κ δεν το ξερω αυτο που αναφερει ο Χρηστος το θεωρω πολυ πιθανο να συμβαινει... Εχω πιασει 2-3 πλαγια κ ηταν ολα συμπαθητικα επανω μου απο αποψη κοντακιου... Προχθες επιασα αλλο ενα ενος παλικαριου στα τσιχλομπασιματα καινουργιο κ ηταν τρομερα πιο κοντο σε σημειο να μην μπορεις να επωμισεις... Το οπλο δεν ειχε δεχθει καμια μετατροπη... Οποτε Γιωργο, δες το λιγο το θεμα...
 
Παίσατε μέσα παλικάρια..shake hands.
Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο κοντό το κοντάκι του Baikal.
Όταν το επώμισα κατάλαβα ότι θέλει ένα κλίκ.
Έτσι και αλλιώς όταν το πάρω θα πάει στον οπλουργό για τοποθέτηση ελαστικού πέλματος(αυτό που έχει το όπλο είναι τραγικό) και κατά συνέπεια θα μακρύνει το κοντάκι όσο πρέπει.;)
 
Πεφτω απο τα σύννεφα σαν πρασινοκεφαλο...fff..fff.
Αυτο δεν το περίμενα..Πίστευα ότι δεν σου άρεσαν τα πλαγια:)

Γιατι ρε φιλε με εχεις παρεξηγησει ετσι?:) Ενα πλαγιο baikalακι δισκανδαλο με απλους εξολκεις κ τσοκ σταθρα 1-3 θελω να το παρω καποια στιγμη... Ολα τα οπλα μου αρεσουν. λεφτα δεν εχουμε οποτε διαλεγουμε αυτα που μας βολευουν περισσοτερο για τα κυνηγια μας...
 
Ενα πλαγιο baikalακι δισκανδαλο με απλους εξολκεις κ τσοκ σταθρα 1-3 θελω να το παρω καποια στιγμη...
Αυτο και αν είναι αποκάλυψη...fff..shake hands..shake hands.
Δεν έχω δει να γράφεις κατι για πλαγιοκαννα στο φορουμ κ πίστευα ότι εμφανισιακά η κυνηγετικά δεν σου αρέσουν.:)
Γιατί 1-3 τσοκ?Μάλλον έχεις ακούσει μεχρι που "Κόβει"..;);):):)
 
Last edited:
Αυτο και αν είναι αποκάλυψη...fff..shake hands..shake hands.
Δεν έχω δει να γράφεις κατι για πλαγιοκαννα στο φορουμ κ πίστευα ότι εμφανισιακά η κυνηγετικά δεν σου αρέσουν.:)
Γιατί 1-3 τσοκ?Μάλλον έχεις ακούσει μεχρι που "Κόβει"..;);):):)
Ειναι δυσκολο οπλο το πλαγιοκαννο... Μου αρεσει εμφανισιακα αλλα δεν με τραβαει σκοπευτικα, γι αυτο κ δεν θα επαιρνα ποτε καποιο μεγαλης αξιας... Μου αρεσουν πολυ ομως...
Δεν εχω ακουσει μεχρι που κοβει, εχω δει κιολας... Ειχαμε ενα σουπερποζε με τα παραπανω χαρακτηριστικα το οποιο πουληθηκε δυστχυως πριν καποια χρονια κ εχω σαν παιδακι να θυμαμαι πολλες τουφεκιες απο τα μεσουραννα...
 
Αρη το είχα το ΙΖ 43 1/3 σταθερό, με απλούς και 2 σκανδάλες.
Δε με βόλεψε και το πούλησα το 2011. Είναι μυστήριο το πλάγιο αν προέρχεσαι από εικόνες μιας κάννης (αυτογεμές, ποζέ)
Για καρτέρι ναί , η δε αριστερή του έκοβε ... μακριά...
Αλλά για να το συμορφώσεις πρέπει για μένα να το στείλεις με το που το αγοράζεις στον Παπατσαρούχα....

Χαρακτηριστικά σε ένα περπατητό τσίχλας που είχα την "εμπνευση" να το χρησιμοποιήσω μου έιχε κάνει φουσκάλα το δάχτυλο από τη σκανδάλη...
Βασικό είναι το όπλο να το γουστάρεις και να μή σου τη σπάει η χρήση του.. αν το άνοιγμα κλείσιμο του όπλου για παράδειγμα σε δυσκολεύει ....
 
Χαρακτηριστικά σε ένα περπατητό τσίχλας που είχα την "εμπνευση" να το χρησιμοποιήσω μου έιχε κάνει φουσκάλα το δάχτυλο από τη σκανδάλη...
αφού είσαι ψηλός και τό κοντάκι θα σου ήταν κοντό τι περίμενες να σου κάνει;;;;; μανικιούρ;;; .yel.
 
Last edited:
Ενα πλαγιο baikalακι δισκανδαλο με απλους εξολκεις κ τσοκ σταθρα 1-3 θελω να το παρω καποια στιγμη...
Αλλά για να το συμορφώσεις πρέπει για μένα να το στείλεις με το που το αγοράζεις στον Παπατσαρούχα....
Ένα πλαγιόκαννο BAIKAL μετασκευασμένο από το Παπατσαρούχα που είχα δει πριν χρόνια σε μια έκθεση DIANA, ήταν εντελώς άλλο όπλο και σε φινέτσα και σε ζύγισμα (ειδικά το ζύγισμα ήταν φανταστικό) και σε επίπεδο βελτιώσεων μηχανισμού και εφαρμογών.
Βέβαια το foul πακέτο αναβάθμισης κόστιζε περίπου τότε 1000 Ευρώ άλλα περιελάμβανε, αν θυμάμαι καλά:
κόντεμα κανών
αποχρωμίωση καννών-λείανση, βελτίωση κώνων και διεύρυνση αυλού στο 18,55
Βάψιμο με παραδοσιακή αργή βαφή στις κάννες
άνοιγμα τσοκ σε 5*&*4.
λείανση-και ομαλοποίηση της λειτουργία του μηχανισμού εσωτερικά και ρύθμιση σκανδάλης στο επιθυμητό βάρος.
εφαρμογή μονή-σκαφτή ρίγα γαλλικού τύπου ανάμεσα στις κάννες (μου άρεσε ιδιαίτερα αυτή η ρίγα).
μετατροπή κοντακιού σε άγγλε με καινούργιες ψάθες και λινέλαια.
Πάντως η αίσθηση που έδινε στα χέρια άξιζε μέχρι τελευταίο Ευρώ τα λεφτά του.
 
Back
Top