Baikal Team

Το πιστόνι έχει ελατήριο που συμπιέζεται στις βαριές γομωσεις και ανοίγει οπές αερίων. Έτσι το καταλαβα, μπορεί να κάνω λαθος.
Έτσι είναι μόνο που στις βαριές γομώσεις δεν θέλουμε να ανοίγει οπές αερίων αλλά να κλείνει. Διότι στις βαριές έχουμε μεγαλύτερη πίεση και αν ανοίξουν περισσότερες οπες θα έχουμε πιο βίαιη μετακίνηση του κλειστρου προς τα πίσω με αποτέλεσμα να καταπονείται και κάποια στιγμή να σπάει. Οπότε όχι δεν ειναι αυτορυθμιζόμενο με την έννοια ότι μπορεις να ρίξεις τα πάντα με μία ρύθμιση. Πρακτικά αν το ρυθμίσεις για ελαφριες γομώσεις θα δουλεύει και όλες τις γομώσεις αλλά θα καταπονείται στις βαριές.
Η σωστή ρύθμιση στην mp155 είναι να το ρυθμίσεις στις βαριές γομώσεις και μετά ρίχνοντας τις πιο ελαφριές γομώσεις που συνήθως χρησιμοποιείς να το γυρίζεις μία μία θέση προς τις ελαφριές γομώσεις μέχρι να μην σου κάνει εμπλοκή και να ρίχνει οριακά απροβλημάτιστα και τις ελαφριές γομώσεις που θέλεις. Με αυτό τον τρόπο ξέρεις ότι το έχεις ρυθμίσει έτσι ώστε να περνάνε απο τις οπές τα ελάχιστα αέρια που χρειάζεται για να λειτουργίσει ώστε να μην καταπονείται το κλειστρο.
Αν τώρα την χρησιμοποιεις και σκοπευτήριο ρίχνοντας 24 γρ και στον υδροβιότοπο ρίχνοντας magnum ατσάλινα τότε ή θα πρέπει κάθε φορά να ρυθμίζεις το πιστόνι σε βαριές και ελαφριες γομώσεις ώστε να μπορεί να λειτουργει σωστά στο σκοπευτήριο αλλά να μην καταπονείται στο κυνήγι ή απλά αυτό το όπλο δεν είναι για σένα. Η ρύθμιση όμως του πιστονιού αν το μάθεις το όπλο σου είναι εύκολη. Πχ το γυρίζεις 2-3 κλικ προς τις βαριές όταν ρίχνεις magnum και 2-3 κλικ προς τις ελαφριές όταν ρίχνεις απλά σκοπευτικά και είσαι οκ.
 
Το θέμα μου είναι ότι εγώ ρίχνω (πλέον) λίγες τουφεκιές το χρόνο, περίπου 500 -600 και με δύο όπλα (παλιότερα και με τρία). Στο ποζέ αντιστοιχούσαν καμιά 300αριά, πολύ λίγες για να στρώσει.
Το πλάγιο που το είχα 25 χρόνια κάποια στιγμή έγινε χρηματοκιβώτιο, έκλεινε καλύτερα από Merkel.
Άρα, αν η 155, όπως γράφουν οι φίλοι, θέλει 500+ τουφεκιές για να στρώσει εμένα θα μου έπαιρνε δύο χρόνια. Πάρα πολύ για μένα. Υπάρχουν όμως πολλοί φίλοι που 500 τουφεκιές τις ρίχνουν σε ένα μήνα, εκεί Ok.
Η γενική μου όμως εντύπωση για τα Baikal είναι ότι είναι εξαιρετικά στις βολές και την αξιοπιστία. Άριστη αγορά για τα λεφτά τους και για αρκετά παραπάνω.
Το στρώσιμο της mp155 πρακτικά τι σημαίνει; Ότι από το εργοστάσιο οι εφαρμογές δεν έχουν την καλύτερη λείανση και άρα οι τριβές θα ειναι μεγαλύτερες στην διαδρομή του κλείστρου. Για αυτό τον λόγο μόλις στρώσει με μερικά φυσίγγια και αποκτήσει καλύτερη λείανση λόγο τριβών τότε το κλειστρο θα κινείται πιο εύκολα στον σιδηρόδρομο και αυτός ειναι και ο λόγος που αναφέρει το manual ότι μετά από το στρώσιμο χρειάζεται να ρυθμίσεις το πιστόνι μια θέση προς τις βαριές γομώσεις ώστε να περνάνε λιγότερα αέρια λόγο ότι πλέον το κλειστρο έχει λιγότερες τριβές.
Οπότε αν στο στρώσιμο της mp155 κάνει εμπλοκές και δεν μπορεί να κάνει κύκλο το κλειστρο , ρυθμίζοντας το πιστόνι 1-2 θέσεις προς τις ελαφριες γομώσεις θα περνάνε περισσότερα αέρια σπρώχνοντας το πιστόνι με περισσότερη δύναμη ώστε να υπερνικάει τις τριβές και να μπορεί να κάνει πλήρη κύκλο το κλειστρο απροβλημάτιστα. Απλά όταν στρώσει το όπλο θα χρειαστεί να το ρυθμίσεις μερικές θέσεις προς τις βαριές γομώσεις ώστε πλέον να μην καταπονείται το κλειστρο. Δεν ειναι κάτι δύσκολο απλά θέλει λίγο να το ψάξεις και να το μάθεις το όπλο και να ασχοληθείς μαζί του. Στους περισσότερους πάντως από ότι έχω ακούσει λειτουργεί κανονικά με την αρχική ρύθμιση στο πιστόνι.
 
Το στρώσιμο της mp155 πρακτικά τι σημαίνει; Ότι από το εργοστάσιο οι εφαρμογές δεν έχουν την καλύτερη λείανση και άρα οι τριβές θα ειναι μεγαλύτερες στην διαδρομή του κλείστρου. Για αυτό τον λόγο μόλις στρώσει με μερικά φυσίγγια και αποκτήσει καλύτερη λείανση λόγο τριβών τότε το κλειστρο θα κινείται πιο εύκολα στον σιδηρόδρομο και αυτός ειναι και ο λόγος που αναφέρει το manual ότι μετά από το στρώσιμο χρειάζεται να ρυθμίσεις το πιστόνι μια θέση προς τις βαριές γομώσεις ώστε να περνάνε λιγότερα αέρια πλέον λόγο ότι πλέον το κλειστρο έχει λιγότερες τριβές.
Οπότε αν στο στρώσιμο της mp155 κάνει εμπλοκές και δεν μπορεί να κάνει κύκλο το κλειστρο τότε ρυθμίζοντας το πιστόνι 1-2 θέσεις προς τις ελαφριες γομώσεις θα περνάνε περισσότερα αέρια σπρώχνοντας το πιστόνι με περισσότερη δύναμη ώστε να υπερνικάει τις τριβές και να μπορεί να κάνει πλήρη κύκλο το κλειστρο απροβλημάτιστα. Απλά όταν στρώσει το όπλο θα χρειαστεί να το ρυθμίσεις μερικές θέσεις προς τις βαριές γομώσεις ώστε πλέον να μην καταπονείται το κλειστρο. Δεν ειναι κάτι δύσκολο απλά θέλει λίγο να το ψάξεις και να το μάθεις το όπλο και ασχοληθείς μαζί του. Στους περισσότερους πάντως από ότι έχω ακούσει λειτουργεί κανονικά με την αρχική ρύθμιση στο πιστόνι.
Εδώ παίζει και η λείανση που κάνουν κάποιοι στο σιδηρόδρομο.
 
Εδώ παίζει και η λείανση που κάνουν κάποιοι στο σιδηρόδρομο.
Ακριβώς αλλα το θεωρώ περιττό. Θα στρωθεί και θα λειανθεί το όπλο εκεί που έχει επαφές και τριβές δηλαδη εκεί που πρέπει και όσο πρέπει από μόνο του με την χρήση.
 
Βάλε τη Μπενελα σε άλλο δωμάτιο,επειδή πάλι εκεί θα πάει το χέρι σου!😁
Μπα το κάνω κέφι το cz, το μόνο που θα ήθελα είναι οι αυτόματοι εξωλκεις , μακάρι να έχει καμία τσίχλα για να το δω με τα brain περπατητο πάντα θα κάνουμε μπράτσα.
 
Μπα το κάνω κέφι το cz, το μόνο που θα ήθελα είναι οι αυτόματοι εξωλκεις , μακάρι να έχει καμία τσίχλα για να το δω με τα brain περπατητο πάντα θα κάνουμε μπράτσα.
Κοίτα να το πάρεις στο περπατητο,να βρεις πουλάκια και να σου βγαίνουν συνεχόμενα....
Να πεις όλα τα .... Ευαγγέλια και να μην το ξαναπιασεις στα χέρια σου!!😢
 
Το στρώσιμο της mp155 πρακτικά τι σημαίνει; Ότι από το εργοστάσιο οι εφαρμογές δεν έχουν την καλύτερη λείανση και άρα οι τριβές θα ειναι μεγαλύτερες στην διαδρομή του κλείστρου. Για αυτό τον λόγο μόλις στρώσει με μερικά φυσίγγια και αποκτήσει καλύτερη λείανση λόγο τριβών τότε το κλειστρο θα κινείται πιο εύκολα στον σιδηρόδρομο και αυτός ειναι και ο λόγος που αναφέρει το manual ότι μετά από το στρώσιμο χρειάζεται να ρυθμίσεις το πιστόνι μια θέση προς τις βαριές γομώσεις ώστε να περνάνε λιγότερα αέρια λόγο ότι πλέον το κλειστρο έχει λιγότερες τριβές.
Οπότε αν στο στρώσιμο της mp155 κάνει εμπλοκές και δεν μπορεί να κάνει κύκλο το κλειστρο , ρυθμίζοντας το πιστόνι 1-2 θέσεις προς τις ελαφριες γομώσεις θα περνάνε περισσότερα αέρια σπρώχνοντας το πιστόνι με περισσότερη δύναμη ώστε να υπερνικάει τις τριβές και να μπορεί να κάνει πλήρη κύκλο το κλειστρο απροβλημάτιστα. Απλά όταν στρώσει το όπλο θα χρειαστεί να το ρυθμίσεις μερικές θέσεις προς τις βαριές γομώσεις ώστε πλέον να μην καταπονείται το κλειστρο. Δεν ειναι κάτι δύσκολο απλά θέλει λίγο να το ψάξεις και να το μάθεις το όπλο και να ασχοληθείς μαζί του. Στους περισσότερους πάντως από ότι έχω ακούσει λειτουργεί κανονικά με την αρχική ρύθμιση στο πιστόνι.
Δεν αναφέρομαι μόνο σ΄ αυτό που στο κάτω-κάτω δεν ενοχλεί. Αναφέρομαι κύρια στη σκληρότητα των χειρισμών του γεμίσματος και κυρίως αδειάσματος του όπλου.
Δοκιμάζοντας καινούργια (περισσότερα του ενός) παρατήρησα ότι ήταν βαρύ το κλείστρο και δύσκολα έβγαζες από την αποθήκη το τελευταίο φυσίγγιο με το δάχτυλο. Μονίμως μου το δάγκωνε και γενικά το φινίρισμά της υστερεί.
Ακόμα και ο ήχος των κινήσεων δείχνει φτηνός, γρατζουνιστός.
Στο 90% το συναδέλφων θα ήταν ίσως αμελητέο. Δεν το κατηγορώ. Εμένα όμως με χάλαγε έχοντας εμπειρία άλλων δυτικών, αλλά και (δυστυχώς) τούρκικων όπλων που ήταν τόσο γλυκά απαλά και φινιρισμένα ως στην τελευταία λεπτομέρεια και έτοιμα από την πρώτη τουφεκιά.
 
Πρέπει να υπάρχει μια παρανόηση στον αν το πιστόνι θέλει ρύθμιση. Εγώ πιστεύω ότι είναι αυτορυθμιζομενο με δυνατότητα να επεμβει ο χρήστης. Έτσι έχω καταλάβει. Το μανιουαλ λέει κάποια φυσίγγια κάποιων γρ για στρώσιμο και μετά αφού το ρυθμίσεις όπως λέει το αφήνεις. Έχει δυνατότητα κλεισίματος από το χρήστη για πολύ ελαφριες γομωσεις και το αντίστροφο για πολύ βαριές . Δεν το έχω δουλέψει αλλά πιστεύω ότι από 28γρ μέχρι μαγνουμ δε θα θέλει ρύθμιση. Το πιστόνι έχει ελατήριο που συμπιέζεται στις βαριές γομωσεις και ανοίγει οπές αερίων. Έτσι το καταλαβα, μπορεί να κάνω λαθος.
Η ρύθμιση του πιστονιού πρακτικά δεν είναι πρόβλημα. Δεν αλλάζεις γομώσεις μέσα στην έξοδό σου. Ξέρεις τι πας να κυνηγήσεις. Δεν έχει διαφορά (στο πιστόνι) τα 28 - 32 gr. Οι βαριές γομώσεις είναι οι άνω των 35gr. Περίπου αδύνατον να χρειαστεί να αλλάξεις μες την ημέρα. Αν έχεις πάει π.χ. για τσίχλες και φαντάζεσαι ότι μπορεί να σου κάτσει φάσα με 32gr 8άρια την έχεις πάρει.
Πέρσι είχα πάρει 2 φάσες με 30άρια 9άρια στα 30 μέτρα ξερές.
 
Κοίτα να το πάρεις στο περπατητο,να βρεις πουλάκια και να σου βγαίνουν συνεχόμενα....
Να πεις όλα τα .... Ευαγγέλια και να μην το ξαναπιασεις στα χέρια σου!!😢
Αυτό σκέφτομαι τη προηγούμενη βδομάδα τα έξι πουλιά τα έκανα στο ίδιο σημείο 3+3 κάναμε την ίδια διαδρομή δύο φορές και δεν προλάβαινα να γεμίσω τη benelli έτσι όπως έβγαιναν . Αυτό πάλι όταν σου πετάγονται 3-4 μαζί να μην αποφασίζεις σε ποιο να ρίξεις και στο τέλος να μην βαράς κανένα,όλο λέω την επόμενη φορά δεν θα την ξαναπατήσω αλλά μια από τα ίδια..big smile.
 
Αυτό πάλι όταν σου πετάγονται 3-4 μαζί να μην αποφασίζεις σε ποιο να ρίξεις και στο τέλος να μην βαράς κανένα,όλο λέω την επόμενη φορά δεν θα την ξαναπατήσω αλλά μια από τα ίδια..big smile.
Ρίξε σ'αυτο που θα λοκαρεις πρώτο.
Σα να είναι το μοναδικό!
Θα το πάρεις και θα πας ήρεμα στο δεύτερο!
Όταν το καταφέρεις 2-3 φορές,θα έχει μπει το νερό στ'αυλακι!🙂
 
Έτσι είναι μόνο που στις βαριές γομώσεις δεν θέλουμε να ανοίγει οπές αερίων αλλά να κλείνει. Διότι στις βαριές έχουμε μεγαλύτερη πίεση και αν ανοίξουν περισσότερες οπες θα έχουμε πιο βίαιη μετακίνηση του κλειστρου προς τα πίσω με αποτέλεσμα να καταπονείται και κάποια στιγμή να σπάει. Οπότε όχι δεν ειναι αυτορυθμιζόμενο με την έννοια ότι μπορεις να ρίξεις τα πάντα με μία ρύθμιση. Πρακτικά αν το ρυθμίσεις για ελαφριες γομώσεις θα δουλεύει και όλες τις γομώσεις αλλά θα καταπονείται στις βαριές.
Η σωστή ρύθμιση στην mp155 είναι να το ρυθμίσεις στις βαριές γομώσεις και μετά ρίχνοντας τις πιο ελαφριές γομώσεις που συνήθως χρησιμοποιείς να το γυρίζεις μία μία θέση προς τις ελαφριές γομώσεις μέχρι να μην σου κάνει εμπλοκή και να ρίχνει οριακά απροβλημάτιστα και τις ελαφριές γομώσεις που θέλεις. Με αυτό τον τρόπο ξέρεις ότι το έχεις ρυθμίσει έτσι ώστε να περνάνε απο τις οπές τα ελάχιστα αέρια που χρειάζεται για να λειτουργίσει ώστε να μην καταπονείται το κλειστρο.
Αν τώρα την χρησιμοποιεις και σκοπευτήριο ρίχνοντας 24 γρ και στον υδροβιότοπο ρίχνοντας magnum ατσάλινα τότε ή θα πρέπει κάθε φορά να ρυθμίζεις το πιστόνι σε βαριές και ελαφριες γομώσεις ώστε να μπορεί να λειτουργει σωστά στο σκοπευτήριο αλλά να μην καταπονείται στο κυνήγι ή απλά αυτό το όπλο δεν είναι για σένα. Η ρύθμιση όμως του πιστονιού αν το μάθεις το όπλο σου είναι εύκολη. Πχ το γυρίζεις 2-3 κλικ προς τις βαριές όταν ρίχνεις magnum και 2-3 κλικ προς τις ελαφριές όταν ρίχνεις απλά σκοπευτικά και είσαι οκ.
μαλον οπως ειπα πιο πανω σας αρεσει να παιζετε με το πιστονι ,κανεις μια ρυθμηση για ενα ευρος γομωσεων και οχι για καθε μια ξεχωριστα !!! ασε που δεν εχει κλικ απλα βηδωνεις η ξεβιδονεις μια βιδα για να συμπιεσεις η να λασκαρεις ενα ελατηριο !!!εγω σας ειπα ριχνω απο 28γρ εως πυραυλοκινητα μαγνουμ δραμια και δεν εχω θεμα σε καποια φαση με καποια δραμια σε δοκιμες μου σφηνωσε πισω στο κοντακι το τερματικο του κλειστρου γυρισα προς τις βαριες μιση στροφη ολλα γκουτ ακομα ριχνει απο 28 μεχρι 52 γρ χωρις προβλημα ετσι οπως νομιζετε οτι παιζετε με το πιστονι βγηκε η φημη οτι η 153-155 κανουν συνεχεια εμπλοκες
 
μαλον οπως ειπα πιο πανω σας αρεσει να παιζετε με το πιστονι ,κανεις μια ρυθμηση για ενα ευρος γομωσεων και οχι για καθε μια ξεχωριστα !!! ασε που δεν εχει κλικ απλα βηδωνεις η ξεβιδονεις μια βιδα για να συμπιεσεις η να λασκαρεις ενα ελατηριο !!!εγω σας ειπα ριχνω απο 28γρ εως πυραυλοκινητα μαγνουμ δραμια και δεν εχω θεμα σε καποια φαση με καποια δραμια σε δοκιμες μου σφηνωσε πισω στο κοντακι το τερματικο του κλειστρου γυρισα προς τις βαριες μιση στροφη ολλα γκουτ ακομα ριχνει απο 28 μεχρι 52 γρ χωρις προβλημα ετσι οπως νομιζετε οτι παιζετε με το πιστονι βγηκε η φημη οτι η 153-155 κανουν συνεχεια εμπλοκες
Κουβέντα κάνουμε γιατί γουστάρουμε το όπλο τρελά.
 
Χρειάζονται 2 όπλα. Ένα κανονικό και ένα εφεδρικό. Κάποιοι μάλιστα έχουν 2 ολόιδια. Έλα όμως που πολλοί από εμάς είναι οπλολατρες και δε βλέπουν το όπλο μόνο σαν εργαλείο να κάνουν το κυνήγι τους η το άθλημα τους.
Κοματάκι δύσκολο να έχεις δύο ίδια όπλα. Κάποια στιγμή έφθασα να έχω πέντε, αλλά όλα διαφορετικά μεταξύ τους. Κράτησα για πολλά χρόνια τα τέσσερα. Όλα διαφορετικά. Μονόκαννο, δίκαννα πλάγιο και ποζέ ρώσικα (Baikal) και καραμπίνες διάφορες μάρκες.
 
Καλημέρα επειδή κατέληξα στην 155 τελικά λόγω κόστους και λόγω απηρειας στις βολές γτ τώρα ξεκίνησα το κυνήγι όταν θα την έχω στα χέρια μου...
1ον:τι ρύθμιση έχει πάνω το πιστόνι γνωρίζει κάποιος;
2ον:θα χρησιμοποιήσω από 28 μέχρι και 36 γρ.
Θα το αφήσω στην αρχική του ρύθμιση μέχρι να στρώσει;
Και μετά θα πρέπει να το γυρίσω προς τις βαριές γομωσεις;
 
Back
Top