Baikal Team

Να κάνω μια ερώτηση που αφορά το γουρούνι σε όσους ασχολούνται και θέλουν καραμπίνες 3/5/7/10 φυσιγγίων, αν επιτραπεί το ραβδωτό θα πάρετε καλάζνικοφ πως θα ρίχνεται με το κινητό ουραίο που ξαφνικά δε κάνει σε κανέναν το δίκανο.Ασχετως πλάκας το δίκανο με δύο σκανδάλης είναι το ασφαλέστερο όπλο και με την γρηγορότερη επιλογή κανών και με λίγη προπόνηση και αυτόματους ειδικά το πλάγιο γεμίζει τάχιστα ένας που έχει εξασκηθεί μόνο με browning τον προλαβαίνεις στο γέμισμα και αυτό λόγω της ταχυγεμισης του συγκεκριμένου όπλου αλιως πιο γρήγορα θα ρίξει το δίκανο 4ντουφεκιες από το αυτογεμη το τρισφαιρο.
Γιάννη ... μιλάμε για προσωπική ασφάλεια, δεν μιλάμε για κάρπωση.
Έχεις δει γουρούνι να κινείται σε πυκνό ?
Δεν θα καταλάβεις από που σου ήρθε ... δεν θα προλάβεις καν να σηκώσεις ή να στρίψεις το όπλο αν είναι κοντά σου και σου κάνει μαρς όχι να ξαναγεμίσεις.
Σπάνια συμβαίνει ... αλλά μπορεί να συμβεί.

Βάλε τώρα ότι κάποιος μπορεί να μην σημαδεύει καλά ...
Η τρίτη τουφεκιά είναι απαραίτητη σε γουρούνια.
 
Όπως έπαθε πριν ένα μήνα ο θείος μου ευτυχώς δεν έμεινε ανάπηρος τον λιανησε το γουρούνι και δεν ήταν τραυματισμενο του έκανε επίθεση στα καλά καθούμενα χωρίς να προλάβει να τουφεκισει σε απόσταση των 10 μετρων
Συμβαίνει ...
Άντε πες σε αυτόν τώρα να πάει με δίκανο ... :eek:
 
Γιάννη ... μιλάμε για προσωπική ασφάλεια, δεν μιλάμε για κάρπωση.
Έχεις δει γουρούνι να κινείται σε πυκνό ?
Δεν θα καταλάβεις από που σου ήρθε ... δεν θα προλάβεις καν να σηκώσεις ή να στρίψεις το όπλο αν είναι κοντά σου και σου κάνει μαρς όχι να ξαναγεμίσεις.
Σπάνια συμβαίνει ... αλλά μπορεί να συμβεί.

Βάλε τώρα ότι κάποιος μπορεί να μην σημαδεύει καλά ...
Η τρίτη τουφεκιά είναι απαραίτητη σε γουρούνια.
Έχω τονίσει ότι στο γουρούνι δεν θα έπρεπε να υπάρχει περιορισμός φυσιγγίων .Όπως και παπί και φάσα έπρεπε να κυνηγάμε με πλανουρια.Απλα έγραψα ότι μπορείς και με δίκανο να κυνηγήσεις γιατί σίγουρα βοηθάει η τρίτη αλλά αν πάθεις μια εμπλοκή και κάνει τσακ στη πρώτη η καραμπίνα ? Ενώ στο δίκανο έχεις τουλάχιστον μία σίγουρη,Είναι μη σου κάτσει σε γενικές γραμμές .
 
Last edited by a moderator:
Ακριβώς έτσι όπως το λες έπρεπε να είναι...Αλλα μην νομίζεις ότι δεν είναι όλοι ξεταπωτοι εγω δεν εχω δει γουρουνα με ταπωμενη καραμπίνα. Φέτος τα γουρουνια είναι περισσότερα ακόμα να δω που θα φτάσει αυτή η κατάσταση
Εγώ και για γουρουνια με τρισφαιρη πάω και μια φορά ναι, χρειάστηκα ΚΑΙ το τρίτο φυσίγγι με την επαναληπτική καραμπίνα. Ευτυχώς όχι για να προστατεύσω τον εαυτό μου. Αν και θεωρώ αστείο να υπάρχει περιορισμός φυσιγγίων σε αυτό το κυνήγι δεν εννοώ με τίποτα να είμαι στο καρτέρι και να φοβάμαι για τυχών έλεγχο. Στο κυνήγι πάω για να ξεσκασω και όχι για να αγχώνομαι.
 
Το κυνηγι στην Ελλάδα είναι ελεύθερο, άρα η χρήση max τριών φυσιγγίων, είναι επιβεβλημένη. Αν κάποια κυνήγια γίνονταν αποκλειστικά σε ελεγχόμενο κυνηγετικα χώρο (ρεζέρβα) θα είχε λογική, αλλά δεν το θέλουμε αυτό, έτσι δεν είναι?
Διαφορετικά και εμεις πχ που κυνηγάμε φάσσα και το μέρη που την κυνηγάμε, είναι συνήθως μέρη που κυνηγάνε και γουρουνια, προφασιζομενοι ότι κυνηγάμε γουρούνια, μπορούμε να πηγαίνουμε την πεντάρα σύννεφο
 
Γιάννη ... μιλάμε για προσωπική ασφάλεια, δεν μιλάμε για κάρπωση.
Έχεις δει γουρούνι να κινείται σε πυκνό ?
Δεν θα καταλάβεις από που σου ήρθε ... δεν θα προλάβεις καν να σηκώσεις ή να στρίψεις το όπλο αν είναι κοντά σου και σου κάνει μαρς όχι να ξαναγεμίσεις.
Σπάνια συμβαίνει ... αλλά μπορεί να συμβεί.

Βάλε τώρα ότι κάποιος μπορεί να μην σημαδεύει καλά ...
Η τρίτη τουφεκιά είναι απαραίτητη σε γουρούνια.
Εγώ πιστευω οτι αυτό που εχει την μεγαλυτερη σημασία σε αυτό το κυνήγι ειναι πως όταν χρειαστεί να πατησεις την σκανδάλη θα πρεπει να ακουσεις κ το...μπαμ...
Ασχέτως από το αν θα είναι όπλο που θα έχει δυο η τρία φυσιγγια.....
Όποτε επιλέγουμε όσο το δυνατόν αξιόπιστα όπλα κ μηχανισμούς αυτών...

Βέβαια αν το θέλει ο διάολος κ οι καραμπίνες(επαναληπτικές κ μη) θα μπλοκαρουν κ το δισκανδαλο θα κάνει ομοβροντία κ το μονοσκανδαλο θα παθει βλάβη.....
Εξαιρέσεις θα μου πειτε, αλλά ολα μπορεί να συμβουν.......
 
Απλα έγραψα ότι μπορείς και με δίκανο να κυνηγήσεις γιατί σίγουρα βοηθάει η τρίτη αλλά αν πάθεις μια εμπλοκή και κάνει τσακ στη πρώτη η καραμπίνα ? Ενώ στο δίκανο έχεις τουλάχιστον μία σίγουρη,Είναι μη σου κάτσει σε γενικές γραμμές .
Έτσι είναι ... καταλαβαίνεις τώρα γιατί βρίζω την benelli για το κλικ.
 
Αυτό που λέτε επανειλημμένα ότι το ντεμί βγάζει τις ίδιες συγκεντρώσεις με το φουλ και το αναφέρετε και σαν κανόνα εγώ δεν το βλέπω στο βιβλίο του Κυπρίδιμου. Αντιθέτως βλέπω ότι η συγκεντρώσεις ανταποκρίνονται ακριβώς στην σύσφιξη έχοντας περίπου ένα 5% διαφορά μεταξύ τους η κάθε σύσφιξη με την επόμενη. ...............................
Φίλε μου μπερδεύεσαι και μάλιστα μπερδεύεσαι άσχημα!
Ποιος είπε τέτοιο πράγμα; και μάλιστα σαν "κανόνα";
Εξαίρεση είναι που συμβαίνει όμως συχνά!

από την άλλη δες λίγο πιο προσεκτικά τους πίνακες που ανέβασες (ΚΑΙ ΕΥΓΕ ΣΟΥ)
οι αποδόσεις των τσοκ δεν είναι γραμμικές!!!! (5% όπως λες!!!)

ας δουμε το #6 στα 35μ τι κάνει:

κυλ0/10
43%​
βελτ. Κυλ.1,2/10
53%​
1/42,5/10
58%​
3,8/10
Μισό5/10
64%​
6,2/10
3/47,5/10
70%​
8,7/10
Φούλ10/10
74%​

δες λίγο τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συσφίξεις σε δέκατα του χιλιοστού και τις αποδόσεις τους
από 0 στο 1/10 έχουμε 10% διαφορά, από 7,5 στα 10 δέκατα (ήτοι 2,5 δέκατα διαφορά κι όχι ένα δέκατο) έχουμε "μόλις" 4%

από την άλλη η κάθε "στάνταρ" σύσφιξη από την άλλη έχει 2,5/10 διαφορά! (αφαιρούμε λοιπόν από την λίστα τον γνήσιο βελτ. κύλινδρο που έχει διαφορά "μόλις" 1,25/10 από τα "διπλανά" του τσοκ)
Άρα:
από κυλ σε 1/4 τσοκ 15% διαφορά
από 1/4 τσοκ σε μισό 6% διαφορά
από μισό σε 3/4 τσοκ 6% διαφορά
από 3/4 σε φουλ τσοκ 4% διαφορά

και δεν λέω τι έχω δει με XXFull!!!! ;)
 
Γιάννη ... μιλάμε για προσωπική ασφάλεια, δεν μιλάμε για κάρπωση.
Έχεις δει γουρούνι να κινείται σε πυκνό ?
Δεν θα καταλάβεις από που σου ήρθε ... δεν θα προλάβεις καν να σηκώσεις ή να στρίψεις το όπλο αν είναι κοντά σου και σου κάνει μαρς όχι να ξαναγεμίσεις.
Σπάνια συμβαίνει ... αλλά μπορεί να συμβεί.

Βάλε τώρα ότι κάποιος μπορεί να μην σημαδεύει καλά ...
Η τρίτη τουφεκιά είναι απαραίτητη σε γουρούνια.
Σε θηραματα, που ο νομοθετης επιτρεπει τη καρπωση χωρις οριο, πρεπει να επιτραπουν περισσοτερα απο 3 φυσιγγια.
 
Αν και η ερώτηση απευθύνεται στον @Prowler® ο μόνος λόγος που βλέπω σε κάποιον να αυξάνονται οι επιτυχιες του βάζοντας πιο ανοιχτές συσφίξεις ειναι λόγο κακής σκόπευσης που μετριάζεται από την μεγαλύτερη διασπορά των ανοιχτότερων συσφίξεων.
ισχύει ΚΑΙ αυτό αλλά δεν είναι ο κυριοτερος λόγος
λόγοι:
δεν κομματιάζεις τα θηράματα
έχεις λιγότερα τραυματισμένα
έχεις περισσότερες επιτυχίες
δεν ξεπαραδιάζεσαι με τα διασποράς
 
Μα αυτό είπα εξαρχής. Ότι με το φουλ βαράς και κοντά και μακρια.
ΜΕΓΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ δες τι κράξιμο ρίχνει ο Κυπρίδημος στους πωλητές όπλων που το διαδίδουν!
Με το 4 ή το 3 όμως στα μακρυά περιορίζεσαι κάπως.
ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΆΛΛΗΛΟ ΦΥΣΊΓΓΙ ΟΧΙ
δες τις δοκιμές του @ΝίκοςΠ
Την μία και μοναδική φορά που κυνήγισα με την Vinci μου τσίχλες είχα βάλει το 4* σαν πιο κατάλληλο σύμφωνα με τους περισσότερους για περπατητό τσίχλας και όσες μου έφευγαν μακρυά συχτίριζα που δεν είχα πάρει το δίκαννο για να έχω και ένα πιο στενό τσοκάρισμα για να τις βαρέσω. Με το 4* δεν σήκωνα καν το όπλο στις πιο μακρινές γιατί σε 2-3 που προσπαθησα οι 2 χαιρετήσανε και η άλλη τραυματίστικε. Την επόμενη φορά θα βάλω πιο στενό από 3*. Με του πατέρα μου την sl80 που είχε σταθερό 2* που εμένα ειναι το αγαπημένο μου τσοκ δεν ειχα τέτοια θέματα ποτέ. Μπορεί να ειναι και ψυχολογικό. Αλλά και τα ψυχολογικά από την εμπειρία στον κυνηγότοπο δημιουργούνται.
ΠΛΑΣΙΜΠΟ - ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗ
 
Το κυνηγι στην Ελλάδα είναι ελεύθερο, άρα η χρήση max τριών φυσιγγίων, είναι επιβεβλημένη. Αν κάποια κυνήγια γίνονταν αποκλειστικά σε ελεγχόμενο κυνηγετικα χώρο (ρεζέρβα) θα είχε λογική, αλλά δεν το θέλουμε αυτό, έτσι δεν είναι?
Διαφορετικά και εμεις πχ που κυνηγάμε φάσσα και το μέρη που την κυνηγάμε, είναι συνήθως μέρη που κυνηγάνε και γουρουνια, προφασιζομενοι ότι κυνηγάμε γουρούνια, μπορούμε να πηγαίνουμε την πεντάρα σύννεφο
Και τι θα άλλαζε αν κυνηγουσες τη φάσσα με πεντασφαιρη; Θα είχες περισσότερες επιτυχίες; Επίσης στο συγκεκριμένο θήραμα δεν υπάρχει ημερήσιος περιορισμός από όσο γνωρίζω. Τι διαφορά θα είχε το κυνήγι σε ρεζέρβα από το ελεύθερο κυνήγι με ξεταπωτη αποθήκη σε θηράματα χωρίς ημερήσιο περιορισμό;
 
Last edited:
Οχι Μαριε να μην μου πεις τίποτα....
δεν λέω οκ .love.
Γιατί ξέρω τι θα μου πεις κ όπως γνωρίζεις παρα πολυ καλα τα εχω "διαβασμένα".....
διαβασμένα αλλά και "γραμμένα" .very funny.
Εγώ έτσι μάθει να πορευομαι κ δεν εχω βρει κ τον λόγο να κάνω κάτι διαφορετικό..
Ουτε κ εχω τρέλα με τις βλητικες δοκιμές..
οκ σεβαστό
Αλλά δεν προτρέπω καποιον στο να κάνει το ίδιο.........
κι όμως το κάνεις όταν γράφεις δημόσια.... ;)
Πάντως μια φορά που έτυχε να χρειαστώ την βοήθεια του... χαρτονιου για να λυσω ένα "περιεργο" συμβάν, μου είπε την αλήθεια......
εμ, την λέει το ερμο .my man.
Εχω ξαναπεί πως κυνηγουσα πολλααα χρόνια με 3* στην mossberg σε περπατητο κ καρτέρι, και λόγω έλλειψης συντήρησης κάποια στιγμή μου κολλησε για τα καλα,κ παλι αδιαφορησα κ παρεμεινε έτσι για μια δεκαετία...
Όταν πήγα το όπλο για σερβις του είπα να το ξεκολλήσει...

Λίγο αργότερα βγήκα μια αγγελία από μελος του φόρουμ που έδινε δυο brain...
Tα πηρα κυρίως για να δω το bell μιας κ ποτε δεν είχα ανοιχτό τσοκ κ έκανα γυρω στα τρία περπατητα με αυτό όπου κ εντυπωσιάστηκα στην κυριολεξία αλλά ταυτόχρονα ένιωσα οτι "κλέβω εκκλησία" όπως είχε πει κ κάποιος αλλος κ ξαναγυρισα στο 3*....
είδες που έρχεσαι στα λόγια μου; :)
Μαζί με τις επιτυχίες μου διμηουργησε κ παράξενα συναισθηματα..

Αλλά αυτό είναι κάτι που κ παλι αφορά εμένα..


Αν εβλεπα ότι δεν υπήρχαν επιτυχιες ναι θα το έκανα!!
Τοοσο απλά...

Ακομα κ μπεκάτσα να κυνηγουσα δεν θα πηγαινα σε κάποιο εξειδικευμένο μπεκατσοντουφεκο..
Με το ίδιο δικαννο θα κυνηγουσα κ φυσιγγια διασποράς...
Σωστο η λάθος? Δεν έχει καμιά σημασία...
Για εμένα είναι οκ......


Βεβαίως οι απόψεις σου είναι σεβαστές όπως κ κάθε άλλου μέλους....
Και αλίμονο αν είχαμε όλοι τις ίδιες προτιμησεις κ τα ίδια πιστευω.......
γούστα είναι αυτά..... .shake hands.
 
Γτ βρε παιδιά με το 1/3 αν βάλεις ένα καλό διασποράς δεν ανοίγει το ίδιο ή τουφεκια με 4* η 5*??Έχετε κάνει καμια δοκιμή?
μιλιουνιαααααα δοκιμές
στην καλύτερη περίπτωση το * με διασποράς ανοίγει όσο βελτ κυλινδρος με συγκεντρωτήρα
 
ισχύει ΚΑΙ αυτό αλλά δεν είναι ο κυριοτερος λόγος
λόγοι:
δεν κομματιάζεις τα θηράματα
Ξέρεις ποσους ακουω να λένε ότι βάζουν πχ 5* σε περπατητο γιατι αλλιώς κομματιαζουν τις τσίχλες..
Αν αυτο συμβαίνει επανειλημμένα τους βγάζω το καπέλο...

Αλλα μην κοροϊδευόμαστε, για να κατακρεουργηθει ένα θήραμα ακόμα κ αν βληθει σε κοντινή απόσταση από κλειστα τσοκ πρέπει να μπει κέντρο γιατί ακροσκαγα παντα υπαρχουν, κ αυτό δεν ξερω ποσοι είναι ικανοί στο να το κάνουν με κάποια συχνότητα..

Φέρνω στην μνήμη μου πολλες περιπτωσεις θηραμάτων που έπεσαν "άθικτα" σε κοντινες αποστάσεις με 1-3 κ φυσίγγια με συγκεντρωτηρα....

έχεις λιγότερα τραυματισμένα
Διαφωνώ αν κ τίποτα δεν είναι στάνταρ...

έχεις περισσότερες επιτυχίες
Ναι..


δεν ξεπαραδιάζεσαι με τα διασποράς
Πράγματι, αν κ ποτε δεν τα χρησιμοποιουσα συστηματικά......



κι όμως το κάνεις όταν γράφεις δημόσια.... ;)
Κανείς μεγάλο λάθος....
Ξαναλέω για μια ακόμη φορά ότι ο καθένας λέει την γνώμη του κ εγώ το ιδιο...
Για οτιδηποτε κ αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις πολλες κ διαφορετικές γνώμες....


Εκτός κ αφήνεις να εννοηθει πως ότι γράφει δημόσια ο Μάριος είναι το.....ιδανικό κ πρέπει να το ακολουθουμε γιατί θα μας βολέψει όλους.......
 
πήρε φωτιά το φόρουμ!
υπενθυμίζω πως ξεκίνησε η κουβέντα:
Μπαικαλ με σταθερες συσφίξεις */*** εαν είναι κατάλληλο για περπατητό τσίχλας (και για γενικό κυνήγι)
topic.

* η πλάκα είναι ότι τα δίκαννά μου έχουν:
1) */***
2)**1/2/****1/2
3) */***
4α)*/***
4β) ***1/2/****1/2
5) */***
6) **1/2/****
.sarcastic.

** θα μΕ πείτε: "δάσκαλε που δίδασκες" και θα σας πω: καλυτερα απ' όλα σκοτώνουν το 2 το 6 και το 4β!!!!! .very funny..very funny..very funny.

*** το 3 και το 4 είναι Baikal IZH 27
topic.
 
Last edited:
Εγώ πιστευω οτι αυτό που εχει την μεγαλυτερη σημασία σε αυτό το κυνήγι ειναι πως όταν χρειαστεί να πατησεις την σκανδάλη θα πρεπει να ακουσεις κ το...μπαμ...
Ασχέτως από το αν θα είναι όπλο που θα έχει δυο η τρία φυσιγγια.....
Όποτε επιλέγουμε όσο το δυνατόν αξιόπιστα όπλα κ μηχανισμούς αυτών...

Βέβαια αν το θέλει ο διάολος κ οι καραμπίνες(επαναληπτικές κ μη) θα μπλοκαρουν κ το δισκανδαλο θα κάνει ομοβροντία κ το μονοσκανδαλο θα παθει βλάβη.....
Εξαιρέσεις θα μου πειτε, αλλά ολα μπορεί να συμβουν.......
Συμφωνω...θες αξιοπιστο οπλο! Εχει τυχει πριν πολλα χρονια στην παρεα μας...να ριξει με καραμπινα μια στο καπρι, να παθει εμπλοκη, το γουρουνι να του επιτιθεται, να τον ριχνει κατω και να τον ξεσκιζει στους γοφους κλπ ....ο ανθρωπος για την ιστορια πηγε στην εντατικη και ευτυχως εζησε! Πολλοι λενε...." δικαννο δισκανδαλο για να εχεις μια σιγουρη"!! Και γω παντως για αγριογουρουνο με την καραμπινα πηγαινω!
 
Ξέρεις ποσους ακουω να λένε ότι βάζουν πχ 5* σε περπατητο γιατι αλλιώς κομματιαζουν τις τσίχλες..
Αν αυτο συμβαίνει επανειλημμένα τους βγάζω το καπέλο...

Αλλα μην κοροϊδευόμαστε, για να κατακρεουργηθει ένα θήραμα ακόμα κ αν βληθει σε κοντινή απόσταση από κλειστα τσοκ πρέπει να μπει κέντρο γιατί ακροσκαγα παντα υπαρχουν, κ αυτό δεν ξερω ποσοι είναι ικανοί στο να το κάνουν με κάποια συχνότητα..

Φέρνω στην μνήμη μου πολλες περιπτωσεις θηραμάτων που έπεσαν "άθικτα" σε κοντινες αποστάσεις με 1-3 κ φυσίγγια με συγκεντρωτηρα....
εγώ φέρνω στη μνήμη μου ορτύκια κυρίως που έβρισκα μια άμορφη μάζα (ΚΑΙ με ντεμί τσοκ)
και κανά 2 μπεκάτσες που με στοιχειώνουν :(
Κανείς μεγάλο λάθος....
Ξαναλέω για μια ακόμη φορά ότι ο καθένας λέει την γνώμη του κ εγώ το ιδιο...
Για οτιδηποτε κ αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις πολλες κ διαφορετικές γνώμες....
Διαφωνώ
πχ. κάποιος ενδιαφέρεται για μπαικάλ μπάινει λοιπόν στο διαδίκτυο και μας βρίσκει! δεν θα επηρεαστεί έστω για λίγο;
Εκτός κ αφήνεις να εννοηθει πως ότι γράφει δημόσια ο Μάριος είναι το.....ιδανικό κ πρέπει να το ακολουθουμε γιατί θα μας βολέψει όλους.......
όσο "ιδανικό" είναι αυτό που γράφει ο Τάσος, ο Βασίλης, ο Α, ο Β κ.λ.π.peng
γι αυτό και προτρέπω όσους μας διαβάζουν να μην βασίζονται απόλυτα αλλά να φιλτράρουν αυτά που ακούν και βλέπουν στο διαδίκτυο από εμάς τους ανώνυμους...... να βασιστούν πολύ περισσότερο στα άρθρα που γράφουν μόνον επώνυμοι αρθρογράφοι όπως ο Κυπρίδημος, ο Χατζιώτης κ.λ.π..... ή ειδικοί όπως ο Δρ. Τζόουνς, ο Λώρυ κ.λ.π.....my man.
 
Back
Top