Baikal Team

Ηρακλή, προτιμώ τα δίκανα όπλα από τα αυτογεμη, για διάφορους λόγους. Είναι πιο μικρά σε μήκος για ίδιο μήκος κανων, είναι πιο εύχρηστα, όμορφα και επειδή δεν μου αρέσουν οι αυτόματοι εξωλκεις, μαζεύω εύκολα τους αδειους κάλυκες. Τις δύο σκανδαλες δεν τις μπορώ με τίποτα, προτιμώ μονή μηχανική σκανδάλη. Επίσης ,μου αρέσει να μην έχω τίποτα περιττό στα όπλα και τα θέλω όσο πιο συμμαζεμενα (κόμπακτ) γίνεται, μια κάνη με τσοκακια φουσκώνει στα τελευταία εκατοστά και αυτό το βρίσκω πολύ αντιαισθητικο.
 
Διαβαζω ολα τα ποστ και βλεπω πως υπαρχουν πολλες και διαφορετικες αποψεις και παρατηρω πως για καποιους ειναι σωστες αλλα για καποιους αλλους λαθος......
Αυτο γινεται διοτι δεν εχουν ολοι τις ιδιες απαιτησεις απο το οπλο τους αλλα κυριως στο διαφορετικο κυνηγι και τροπο κυνηγιου που κανουν.
Το κλασσικο δικανο χωρις καμμια αμφιβολια ειναι το πλαγιο με δυο σκανδαλες και δυο διαφορετικα τσοκαρισματα...κυριως το 1-3 και το 2-4.
Εδω και πολλα χρονια οι απαιτησεις αλλα και οι εξελιξεις εχουν κανει τις κατασκευαστικες εταιριες να προσθεσουν και στα δικαννα την τεχνολογια των εναλασσομενων τσοκ ετσι ωστε να ''κρατησουν'' το ενδιαφερον των πωλησεων στα οπλα τους.
Καλο η κακο ηταν μονοδρομος να εμφανιστουν τετοια οπλα που κατ'εμε δεν ειναι κακο....απεναντιας θα ελεγα πως θα βοηθησει πολυ εναν ο οποιος δεν εχει την οικονομικη ανεση να διαθεσει για αγορα ενος ακομη οπλου για διαφορετικο τυπο κυνηγιου η ακομα και χρηση σκοπευτηριου.
Με ενα οπλο λοιπον και τα τσοκακια θα μπορει να κανει το οπλο πολυεργαλειο!!!!!!......αυτο ειναι και το μεγαλο πλεονεκτημα των τσοκ σε ενα οπλο!!!!
Στον αντιποδα τα εναλασσομενα τσοκακια για εναν που θελει να ψαχτει και να παρει τα μεγιστα ειναι μεγαλος μπελας γιατι το MARKETING παραμονευει!!!!!
Εδω μπαινουμε σε ενα αλλο παιχνιδι με πολλα εξοδα για αγορες σε after market τσοκ που υποσχωνται θαυματα αρκει να βαλεις το χερι στην τσεπη και να αφησεις την φαντασια σου ελευθερη πιστευωντας πως ελυσες το θεμα!!!!
Σε ενα σκοπευτικο οπλο ενος σκοπευτη θα δικαιωλογησω την καθε παραμετρο βελτιωσης της βλητικης του αποδωσης διοτι ακομα και ενα σκαι μπορει να κρινει τους κοπους ολης της χρονιας σε εναν αγωνα.....εκει ολα θελουν ψαξιμο απο το πελμα πισω μεχρι τα σκαγια να φυγουν απο το τσοκ.
Στο κυνηγι ειναι διαφορετικα.......μια χρυση τομη θα ηταν το ιδανικο πιστευω αναμεσα σε ενα οπλο σκοπευτικο και εκα κυνηγετικο αλλα χωρις υπερβολες.
Μια αλλη παραμετρος που παιζει και αυτη ρολο ειναι και ο τροπος αλλα και το θηραμα που κυνηγα καποιος.......αλλες απαιτησεις το φερμαριστο κυνηγι......αλλες το τριχωτο και αλλες το καρτερισιο.
Αν καποιος κανει και τα τρια αυτα κυνηγια και δεν εχει την δυνατοτητα για τρια διαφορετικα οπλα(εδω σηκωνει μεγαλη κουβεντα)μπορει με ενα δικαννο με τσοκακια να κανει ολα του τα κυνηγια.
Εχουμε φτασει(MARKETING)λεγεται αυτο να εχουμε αλλο οπλο για τσιχλες...αλλο για μπεκατσες ....αλλο για παπια ......αλλο για γουρουνι και αλλο για καρτερι........
Κυνηγω σχεδον 45 χρονια ΜΟΝΟ με δικαννα κυριως ποζε(καποια φεγγαρια και καραμπινα)ασχωλουμαι με την ιδιογωμοση αλλα τοσα χρονια.........ειχα οπλα με τσοκ και εχω.....κυνηγησα ολα σχεδον τα θηραματα και οι εμπειριες που αποκτησα μου εδωσαν απαντησεις σε καποιους προβληματισμους και αποριες που ειχα.......
Κατεληξα λοιπον πως ενα οπλο που μπορει να ανταπεξελθει στις απαιτησεις για τα Ελληνικα κυνηγια ειναι ενα κλασσικο δικανο ειτε ποζε με σταθερα τσοκ 2-4 και ΔΥΟ ΣΚΑΝΔΑΛΕΣ.
Η ιδιογωμοση ειναι προτερημα σε οσους ασχωλουνται και μονο οφελος αλλα απαιτει χρονο και δοκιμες επι χαρτου.
Το πρωτο βημα στο κυνηγετικο οπλο δεν ειναι το τσοκ ουτε το φυσιγγι ουτε το μηκος ουτε ο αυλος ουτε η καννη..........το πρωτο βημα και απο εκει αρχιζουν ολα ειναι το ΚΟΝΤΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!
Ενα κοντακι σωστο επανω μας σκοτωνει και γεμιζει την τσαντα ασχετα με το τι οπλο εχουμε...τι τσοκ φοραμε....τι φυσιγγι ριχνουμε.....και ολα τα αλλα που ψαχνουν πολλοι αδιαφορωντας για την βασικοτερο λογο αποτυχιας καρπωσης στο κυνηγι.
Οσοι λοιπον δεν ξεκινανε απο τον σωστο δρομο χανωνται στα μονοπατια που εχει δημιουργησει αυτο το marketing με συνεπεια να εχουν συνεχως αμφιβολιες και το χερι στην τσεπη.........
Προσωπικες μου εκτιμησεις απο τις εμπειριες μου αλλα και απο αυτο που αγαπω και κανω.
 
Ηρακλή, προτιμώ τα δίκανα όπλα από τα αυτογεμη, για διάφορους λόγους. Είναι πιο μικρά σε μήκος για ίδιο μήκος κανων, είναι πιο εύχρηστα, όμορφα και επειδή δεν μου αρέσουν οι αυτόματοι εξωλκεις, μαζεύω εύκολα τους αδειους κάλυκες. Τις δύο σκανδαλες δεν τις μπορώ με τίποτα, προτιμώ μονή μηχανική σκανδάλη. Επίσης ,μου αρέσει να μην έχω τίποτα περιττό στα όπλα και τα θέλω όσο πιο συμμαζεμενα (κόμπακτ) γίνεται, μια κάνη με τσοκακια φουσκώνει στα τελευταία εκατοστά και αυτό το βρίσκω πολύ αντιαισθητικο.
Θα συμφωνησω Λευτερη.......υπαρχουν ομως και καννες με τσοκακια χωρις να φουσκωνουν καθολου.........οι δυο σκανδαλες ειναι πρωτερημα στο κυνηγι....η μηχανικη εχει πρωτερημα στο κυνηγι απο οτι η αδρανειας..
Οποτε ενα δισκανδαλο απλο χωρις εναλασσομενα τσοκ και αυτοματους ειναι το ιδανικο οπλο νομιζω αλλα και το πιο αξιοπιστο!!!
 
Εγώ με εληκοειδή διασπορέα στο φουλ μου άνοιγε περισσότερο από 5* σε σημείο που με είχε εκνευρίσει και σταμάτησα να τον χρησιμοποιώ. Στο παρακάτω link https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συμβουλές-και-συνταγές-ιδιογόμωσης-Αρχείο.34/post-430830 και ένα setup που με είχαν βοηθήσει τα παιδιά για να έχω λιγότερη διασπορά. Τα πάντα γίνονται με το κατάλληλο φυσίγγι.
Ακριβώς έτσι είναι γτ και εγώ το έχω δοκιμάσει και έχω δει αυτά τα πράγματα έθεσα αυτήν την ερώτηση γτ κάποιο λένε ότι δεν ανοίγει η τουφεκια με διασποράς σε τέτοια τσοκαρισματα
 
Διαβαζω ολα τα ποστ και βλεπω πως υπαρχουν πολλες και διαφορετικες αποψεις και παρατηρω πως για καποιους ειναι σωστες αλλα για καποιους αλλους λαθος......
Αυτο γινεται διοτι δεν εχουν ολοι τις ιδιες απαιτησεις απο το οπλο τους αλλα κυριως στο διαφορετικο κυνηγι και τροπο κυνηγιου που κανουν.
Το κλασσικο δικανο χωρις καμμια αμφιβολια ειναι το πλαγιο με δυο σκανδαλες και δυο διαφορετικα τσοκαρισματα...κυριως το 1-3 και το 2-4.
Εδω και πολλα χρονια οι απαιτησεις αλλα και οι εξελιξεις εχουν κανει τις κατασκευαστικες εταιριες να προσθεσουν και στα δικαννα την τεχνολογια των εναλασσομενων τσοκ ετσι ωστε να ''κρατησουν'' το ενδιαφερον των πωλησεων στα οπλα τους.
Καλο η κακο ηταν μονοδρομος να εμφανιστουν τετοια οπλα που κατ'εμε δεν ειναι κακο....απεναντιας θα ελεγα πως θα βοηθησει πολυ εναν ο οποιος δεν εχει την οικονομικη ανεση να διαθεσει για αγορα ενος ακομη οπλου για διαφορετικο τυπο κυνηγιου η ακομα και χρηση σκοπευτηριου.
Με ενα οπλο λοιπον και τα τσοκακια θα μπορει να κανει το οπλο πολυεργαλειο!!!!!!......αυτο ειναι και το μεγαλο πλεονεκτημα των τσοκ σε ενα οπλο!!!!
Στον αντιποδα τα εναλασσομενα τσοκακια για εναν που θελει να ψαχτει και να παρει τα μεγιστα ειναι μεγαλος μπελας γιατι το MARKETING παραμονευει!!!!!
Εδω μπαινουμε σε ενα αλλο παιχνιδι με πολλα εξοδα για αγορες σε after market τσοκ που υποσχωνται θαυματα αρκει να βαλεις το χερι στην τσεπη και να αφησεις την φαντασια σου ελευθερη πιστευωντας πως ελυσες το θεμα!!!!
Σε ενα σκοπευτικο οπλο ενος σκοπευτη θα δικαιωλογησω την καθε παραμετρο βελτιωσης της βλητικης του αποδωσης διοτι ακομα και ενα σκαι μπορει να κρινει τους κοπους ολης της χρονιας σε εναν αγωνα.....εκει ολα θελουν ψαξιμο απο το πελμα πισω μεχρι τα σκαγια να φυγουν απο το τσοκ.
Στο κυνηγι ειναι διαφορετικα.......μια χρυση τομη θα ηταν το ιδανικο πιστευω αναμεσα σε ενα οπλο σκοπευτικο και εκα κυνηγετικο αλλα χωρις υπερβολες.
Μια αλλη παραμετρος που παιζει και αυτη ρολο ειναι και ο τροπος αλλα και το θηραμα που κυνηγα καποιος.......αλλες απαιτησεις το φερμαριστο κυνηγι......αλλες το τριχωτο και αλλες το καρτερισιο.
Αν καποιος κανει και τα τρια αυτα κυνηγια και δεν εχει την δυνατοτητα για τρια διαφορετικα οπλα(εδω σηκωνει μεγαλη κουβεντα)μπορει με ενα δικαννο με τσοκακια να κανει ολα του τα κυνηγια.
Εχουμε φτασει(MARKETING)λεγεται αυτο να εχουμε αλλο οπλο για τσιχλες...αλλο για μπεκατσες ....αλλο για παπια ......αλλο για γουρουνι και αλλο για καρτερι........
Κυνηγω σχεδον 45 χρονια ΜΟΝΟ με δικαννα κυριως ποζε(καποια φεγγαρια και καραμπινα)ασχωλουμαι με την ιδιογωμοση αλλα τοσα χρονια.........ειχα οπλα με τσοκ και εχω.....κυνηγησα ολα σχεδον τα θηραματα και οι εμπειριες που αποκτησα μου εδωσαν απαντησεις σε καποιους προβληματισμους και αποριες που ειχα.......
Κατεληξα λοιπον πως ενα οπλο που μπορει να ανταπεξελθει στις απαιτησεις για τα Ελληνικα κυνηγια ειναι ενα κλασσικο δικανο ειτε ποζε με σταθερα τσοκ 2-4 και ΔΥΟ ΣΚΑΝΔΑΛΕΣ.
Η ιδιογωμοση ειναι προτερημα σε οσους ασχωλουνται και μονο οφελος αλλα απαιτει χρονο και δοκιμες επι χαρτου.
Το πρωτο βημα στο κυνηγετικο οπλο δεν ειναι το τσοκ ουτε το φυσιγγι ουτε το μηκος ουτε ο αυλος ουτε η καννη..........το πρωτο βημα και απο εκει αρχιζουν ολα ειναι το ΚΟΝΤΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!
Ενα κοντακι σωστο επανω μας σκοτωνει και γεμιζει την τσαντα ασχετα με το τι οπλο εχουμε...τι τσοκ φοραμε....τι φυσιγγι ριχνουμε.....και ολα τα αλλα που ψαχνουν πολλοι αδιαφορωντας για την βασικοτερο λογο αποτυχιας καρπωσης στο κυνηγι.
Οσοι λοιπον δεν ξεκινανε απο τον σωστο δρομο χανωνται στα μονοπατια που εχει δημιουργησει αυτο το marketing με συνεπεια να εχουν συνεχως αμφιβολιες και το χερι στην τσεπη.........
Προσωπικες μου εκτιμησεις απο τις εμπειριες μου αλλα και απο αυτο που αγαπω και κανω.
Δηλαδή κύριε Ηρακλή πιστεύετε ότι μπορεί ο Έλληνας κυνηγός να κυνηγήσει γουρούνι με δίκανο γτ λίγο δύσκολο το βλέπω
 
Δηλαδή κύριε Ηρακλή πιστεύετε ότι μπορεί ο Έλληνας κυνηγός να κυνηγήσει γουρούνι με δίκανο γτ λίγο δύσκολο το βλέπω
Θα ελεγα πως ενα διπλοσκανδαλο δικαννο ειναι το ιδανικοτερο οπλο και το πιο αξιοπιστο απεναντι σε αυτο το θηραμα........δυστιχως ομως η Ελληνικη νοοτροπια δεν το επιτρεπει καθως βασιζεται σε διαφορετικα κριτηρια καρπωσης......
Και εγω το βλεπω δυσκολο και μαλον ακατορθωτο ........ισως ομως και καπου να υπαρχει και λογος που η τριτη(νομιμη) τουφεκια να ειναι απαραιτητη......το εχω διαπιστωσει και εγω σε τετοιο κυνηγι που βρεθηκα καποιες φορες.
 
Φυσικα και μπορει να κυνηγησει. Και με επιτυχια μαλιστα.
Θα ελεγα πως ενα διπλοσκανδαλο δικαννο ειναι το ιδανικοτερο οπλο και το πιο αξιοπιστο απεναντι σε αυτο το θηραμα........δυστιχως ομως η Ελληνικη νοοτροπια δεν το επιτρεπει καθως βασιζεται σε διαφορετικα κριτηρια καρπωσης......
Και εγω το βλεπω δυσκολο και μαλον ακατορθωτο ........ισως ομως και καπου να υπαρχει και λογος που η τριτη(νομιμη) τουφεκια να ειναι απαραιτητη......το εχω διαπιστωσει και εγω σε τετοιο κυνηγι που βρεθηκα καποιες φορες.
Με επιτυχία σίγουρα θα κυνηγισεις αλλα πλέον χρειάζεται η 3η τουφεκια γτωτα γουρούνια ειναι κοπάδια πλέον δεν φτάνουν δυο φυσίγγια..Δεν είναι όπως παλιά έβρισκες ενα δυο γουρούνια τότε ναι το δίκανο ηταν τέλειο...Βέβαια ξέρω εδω στον τόπο μου πολλούς που δεν το αλλάζουν το δικανο και το καλό είναι ότι μπορεί να πάρουν 3 και 4 γουρούνια μαζί ειναι τόσο γρήγοροι στο γέμισμα που έχουν χαζέψει κόσμο
 
Να κάνω μια ερώτηση που αφορά το γουρούνι σε όσους ασχολούνται και θέλουν καραμπίνες 3/5/7/10 φυσιγγίων, αν επιτραπεί το ραβδωτό θα πάρετε καλάζνικοφ πως θα ρίχνεται με το κινητό ουραίο που ξαφνικά δε κάνει σε κανέναν το δίκανο.Ασχετως πλάκας το δίκανο με δύο σκανδάλης είναι το ασφαλέστερο όπλο και με την γρηγορότερη επιλογή κανών και με λίγη προπόνηση και αυτόματους ειδικά το πλάγιο γεμίζει τάχιστα ένας που έχει εξασκηθεί μόνο με browning τον προλαβαίνεις στο γέμισμα και αυτό λόγω της ταχυγεμισης του συγκεκριμένου όπλου αλιως πιο γρήγορα θα ρίξει το δίκανο 4ντουφεκιες από το αυτογεμη το τρισφαιρο.
 
Να κάνω μια ερώτηση που αφορά το γουρούνι σε όσους ασχολούνται και θέλουν καραμπίνες 3/5/7/10 φυσιγγίων, αν επιτραπεί το ραβδωτό θα πάρετε καλάζνικοφ πως θα ρίχνεται με το κινητό ουραίο που ξαφνικά δε κάνει σε κανέναν το δίκανο.Ασχετως πλάκας το δίκανο με δύο σκανδάλης είναι το ασφαλέστερο όπλο και με την γρηγορότερη επιλογή κανών και με λίγη προπόνηση και αυτόματους ειδικά το πλάγιο γεμίζει τάχιστα ένας που έχει εξασκηθεί μόνο με browning τον προλαβαίνεις στο γέμισμα και αυτό λόγω της ταχυγεμισης του συγκεκριμένου όπλου αλιως πιο γρήγορα θα ρίξει το δίκανο 4ντουφεκιες από το αυτογεμη το τρισφαιρο.
Σε αυτό που λες για δισκανδαλο δικανο και ότι είναι ποιο ασφαλές θα συμφωνήσω...Αλλά για το ραβδωτο που λες και κινητό ουραιο είμαι αντίθετος αυτά τα όπλα δεν είναι για εδώ γτ εμείς τουφεκαμε από 5 έως 20 μέτρα μπηχτές τουφεκιές και εκεί είναι που χρειάζεται και το 3το φυσίγγι γτ μέσα στο πυκνό σε λαγκάδι αν σου κάτσει ένα κοπάδι 10 20 γουρούνια και έχεις δικανο και αδειάσει και κάνουν επίθεση την πάτησες.....Όπως έπαθε πριν ένα μήνα ο θείος μου ευτυχώς δεν έμεινε ανάπηρος τον λιανησε το γουρούνι και δεν ήταν τραυματισμενο του έκανε επίθεση στα καλά καθούμενα χωρίς να προλάβει να τουφεκισει σε απόσταση των 10 μετρων
 
Το πρωτο βημα στο κυνηγετικο οπλο δεν ειναι το τσοκ ουτε το φυσιγγι ουτε το μηκος ουτε ο αυλος ουτε η καννη..........το πρωτο βημα και απο εκει αρχιζουν ολα ειναι το ΚΟΝΤΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!
Πιο εύστοχο σχολιο και απο δισκανδαλο 2-4*.
+10000👏👏👏👏👏
 
Σε αυτό που λες για δισκανδαλο δικανο και ότι είναι ποιο ασφαλές θα συμφωνήσω...Αλλά για το ραβδωτο που λες και κινητό ουραιο είμαι αντίθετος αυτά τα όπλα δεν είναι για εδώ γτ εμείς τουφεκαμε από 5 έως 20 μέτρα μπηχτές τουφεκιές και εκεί είναι που χρειάζεται και το 3το φυσίγγι γτ μέσα στο πυκνό σε λαγκάδι αν σου κάτσει ένα κοπάδι 10 20 γουρούνια και έχεις δικανο και αδειάσει και κάνουν επίθεση την πάτησες.....Όπως έπαθε πριν ένα μήνα ο θείος μου ευτυχώς δεν έμεινε ανάπηρος τον λιανησε το γουρούνι και δεν ήταν τραυματισμενο του έκανε επίθεση στα καλά καθούμενα χωρίς να προλάβει να τουφεκισει σε απόσταση των 10 μετρων
Σε αυτή την περίπτωση δεν φτάνει το τρίτο φυσίγγι και γι'αυτό είναι αστείος ο περιορισμός των τριών φυσιγγίων σε αυτό το θήραμα. Αλλά στην Ελλάδα μην ψάχνεις για κοινή λογική.
 
Στην πέρδικα και στον λαγό πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό το δίκαννο και στο γουρούνι να μην υπάρχει περιορισμός στον αριθμό φυσιγγίων της καραμπίνας.
Ακριβώς έτσι όπως το λες έπρεπε να είναι...Αλλα μην νομίζεις ότι δεν είναι όλοι ξεταπωτοι εγω δεν εχω δει γουρουνα με ταπωμενη καραμπίνα. Φέτος τα γουρουνια είναι περισσότερα ακόμα να δω που θα φτάσει αυτή η κατάσταση
 
Ακριβώς έτσι όπως το λες έπρεπε να είναι...Αλλα μην νομίζεις ότι δεν είναι όλοι ξεταπωτοι εγω δεν εχω δει γουρουνα με ταπωμενη καραμπίνα. Φέτος τα γουρουνια είναι περισσότερα ακόμα να δω που θα φτάσει αυτή η κατάσταση
Κορινθία από ότι ακούω δεν είναι τόσα πολλά τα γουρούνια όπως τα προηγούμενα χρόνια. Είναι υπό συνθήκες ένα επικίνδυνο κυνήγι όμως, θα έπρεπε να μην υπάρχει περιορισμός φυσιγγίων. Χθες οδηγώντας σε επαρχιακό δρόμο είδα ένα μεγάλο γουρούνι στην άκρη του δρόμου και σταμάτησα να το θαυμάσω. Ούτε έδωσε σημασία στο αυτοκίνητο, σα να μην υπήρχε.
 
Μαριε κυνηγουσες φερμα η περπατητο με 1-3 κ διασποράς η ότι άλλο κ δεν έπαιρνες πουλια?
Και μόλις πήρες όπλο με τσοκ 4-3, 4-2 κλπ οι επιτυχίες ανέβηκαν κατακόρυφα??
πως δεν έπαιρνα πουλιά! αλλά:
1ον πολλά κομματιασμένα
2ον πολλά τραυματισμένα
3ον μου στοιχιζαν τα φουσέκια ο κούκος αηδόνι
4ον με ανοιχτό τσοκ όλα τα παραπάνω διορθώθηκαν

Μονο μην μου δωσεις παραδειγματα για τουφεκιές σε πίνακες κ χαρτόνια γιατί δεν γνωρίζω κ ουτε θέλω να μαθω(δική μου γνώμη χωρίς φυσικά να κατηγορώ όποιον κάνει το αντίθετο)....
οι σεβαστό
Λειτουργούσα, λειτουργώ κ θα λειτουργώ με ότι μου δείχνει ο εκάστοτε συνδιασμός που θα κάνω στον κυνηγοτοπο....
τώρα να σου πω τις ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ενστάσεις μου;;;;;
Έτσι λοιπόν εχω δει ότι με συγκεκριμένα διασποράς κ μεσοταπα τα τσοκαρισματα αυτα αποδίδουν εξαιρετικά στο περπατητο κ όπου αλλού χρειάζονται κοντινές βολές..
αν δοκίμαζες ανοιχτά τσοκ με ταπεινα φυσίγγια θα έβλεπες ακομα πιο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αποτελέσματα!
Αρα:
Ειναι εμφανεστατο ότι οι τουφεκιές μου ανοίγουν σε σχέση με ένα συγκεντρωτηρα στα ίδια μέτρα...
Σαφώς ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ανοίγουν
Τώρα, πόσο ανοίγουν??
Αυτό δεν το ξερω, σημασία έχει ότι ανοίγουν τόσο όσο χρειάζεται για να εχω επιτυχία σε αυτες τις αποστάσεις κ αυτό είναι που με ενδιαφέρει....
πανευκολο να το διαπιστωσεις με 3-4 βολές σε πίνακα, το πόσο ανοίγουν!
Δεν νομίζω να μην είναι κατανοητό αυτό που λέω....
απολύτως κατανοητό
 
Θα σου πω με τι τροπο το εννοω Παναγιώτη...
Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο να ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα κ να συμβουλευομαστε πινακες βλητικης, σχεδιαγράμματα κλπ προτού παμε να κυνηγήσουμε τσίχλες....
Κανένας δεν το κάνει αυτό ... φαντάσου δεν το κάνω ούτε εγώ !!!!

Και υπάρχουν πολλοί αντικειμενικοί λόγοι ...
1. κανένας δεν ξέρει την απόσταση που θα ρίξει την επόμενη τουφεκιά
άρα
1.α. δεν ξέρει αν έχει βιδώσει το κατάλληλο τσοκ
1.β. δεν ξέρει αν έχει βάλει πρώτο το σωστό φυσίγγι

2. κανένας δεν ξέρει πως θα συμπεριφερθεί το συγκεκριμένο φυσίγγι από το κουτί
3. κανένας δεν ξέρει αν έχουν γίνει αλλαγές στο συγκεκριμένο κουτί από το προηγούμενο κουτί
4. κανένας δεν ξέρει με τι απόκλιση θα τουφεκίσει
5. κανένας δεν ξέρει την πραγματική απόσταση θηράματος στομίου την στιγμή της τουφεκιάς
6. καμιά τουφεκιά δεν είναι ίδια με την προηγούμενη
κτλ κτλ κτλ

Η επιστήμη όμως ανεξάρτητα από τα παραπάνω υπάρχει.
Και υπάρχει για να δίνει απαντήσεις, ακόμα και με πιθανότητες ...
Έχει και αυτή την γοητεία της ακόμα και αν δεν μας δίνει πάντα όλες τις απαντήσεις που θέλουμε.
 
ισως ομως και καπου να υπαρχει και λογος που η τριτη(νομιμη) τουφεκια να ειναι απαραιτητη......το εχω διαπιστωσει και εγω σε τετοιο κυνηγι που βρεθηκα καποιες φορες.
👍
Είναι απαραίτητη ... δεν την χρειάζεσαι σχεδόν ποτέ αλλά όταν την χρειαστείς πρέπει να την έχεις.

Σε κανένα άλλο κυνήγι δεν χρειάζεται το αυτογεμές, άσχετα αν το προτιμώ και αν έχει επικρατήσει.
 
τώρα να σου πω τις ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ενστάσεις μου;;;;;
Οχι Μαριε να μην μου πεις τίποτα....
Γιατί ξέρω τι θα μου πεις κ όπως γνωρίζεις παρα πολυ καλα τα εχω "διαβασμένα".....

Εγώ έτσι μάθει να πορευομαι κ δεν εχω βρει κ τον λόγο να κάνω κάτι διαφορετικό..
Ουτε κ εχω τρέλα με τις βλητικες δοκιμές..

Αλλά δεν προτρέπω καποιον στο να κάνει το ίδιο.........

Πάντως μια φορά που έτυχε να χρειαστώ την βοήθεια του... χαρτονιου για να λυσω ένα "περιεργο" συμβάν, μου είπε την αλήθεια......
αν δοκίμαζες ανοιχτά τσοκ με ταπεινα φυσίγγια θα έβλεπες ακομα πιο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αποτελέσματα!
Εχω ξαναπεί πως κυνηγουσα πολλααα χρόνια με 3* στην mossberg σε περπατητο κ καρτέρι, και λόγω έλλειψης συντήρησης κάποια στιγμή μου κολλησε για τα καλα,κ παλι αδιαφορησα κ παρεμεινε έτσι για μια δεκαετία...
Όταν πήγα το όπλο για σερβις του είπα να το ξεκολλήσει...

Λίγο αργότερα βγήκα μια αγγελία από μελος του φόρουμ που έδινε δυο brain...
Tα πηρα κυρίως για να δω το bell μιας κ ποτε δεν είχα ανοιχτό τσοκ κ έκανα γυρω στα τρία περπατητα με αυτό όπου κ εντυπωσιάστηκα στην κυριολεξία αλλά ταυτόχρονα ένιωσα οτι "κλέβω εκκλησία" όπως είχε πει κ κάποιος αλλος κ ξαναγυρισα στο 3*....

Μαζί με τις επιτυχίες μου διμηουργησε κ παράξενα συναισθηματα..

Αλλά αυτό είναι κάτι που κ παλι αφορά εμένα..

πανευκολο να το διαπιστωσεις με 3-4 βολές σε πίνακα, το πόσο ανοίγουν!
Αν εβλεπα ότι δεν υπήρχαν επιτυχιες ναι θα το έκανα!!
Τοοσο απλά...

Ακομα κ μπεκάτσα να κυνηγουσα δεν θα πηγαινα σε κάποιο εξειδικευμένο μπεκατσοντουφεκο..
Με το ίδιο δικαννο θα κυνηγουσα κ φυσιγγια διασποράς...
Σωστο η λάθος? Δεν έχει καμιά σημασία...
Για εμένα είναι οκ......


Βεβαίως οι απόψεις σου είναι σεβαστές όπως κ κάθε άλλου μέλους....
Και αλίμονο αν είχαμε όλοι τις ίδιες προτιμησεις κ τα ίδια πιστευω.......
 
Back
Top