Baikal Team

Καλησπέρα σας,
Σήμερα δοκίμασα το μονόβολο privitiva με την καραμπίνα mp155 για να δω πως το πάει διότι ήταν και ένα, με τσοκάρισμα full choke.. και όταν είδα το τσοκάκι είχε σαν άσπρο μπροστά (δηλαδή μέσα στο τσοκάκι).. αυτό είναι από το μονόβολο? ή έγινε λόγω στενού τσοκαρίσματος και ζορίσματος?
Επειδή είμαι νέος γι'αυτό ρωτάω, σας ευχαριστώ!
 
Το πήγε καλά τουλάχιστον;
Καλό είναι να μη ρίχνει μονόβολα με πιο στενό τσοκ από 3*
Εντάξει σχετικά καλά το πήγε..
Ξέρω δεν ξαναέριξα με στενό τσοκ μονόβολο, απλά το είχα και είπα να το δοκιμάσω.. συνήθως έριχνα με 5* το μεγαλύτερο που έχω. Τώρα θέλει καθάρισμα η καραμπίνα ή όχι?
 
Εντάξει σχετικά καλά το πήγε..
Ξέρω δεν ξαναέριξα με στενό τσοκ μονόβολο, απλά το είχα και είπα να το δοκιμάσω.. συνήθως έριχνα με 5* το μεγαλύτερο που έχω. Τώρα θέλει καθάρισμα η καραμπίνα ή όχι?
Το άσπρο που λες μάλλον είναι ίχνη από το μολύβι. Με μια βολή δε θέλει καθάρισμα το όπλο, αλλά δε θα το χαλάσει άμα το καθαρίσεις Αποστολη. Γενικά ένα όπλο είναι καθαρό όταν η κάννη του ειναι αστραφτερή, χωρίς κατάλοιπα καύσης και μολυβδωσεις και το υπόλοιπο όπλο έχει καθαρό κλειστρο, πιστόνι αερίων και εσωτερικό και εξωτερικο του κορμού, και μηχανισμό σκανδάλης. Όλο δηλαδή. Μιας και όπως λες είσαι καινούργιος κάνε συνήθειο τη συντήρηση του όπλου σου, για να μη πάθει ποτέ τίποτα.
 
Σας ευχαριστώ πολύ! Το καθαρίζω σε κάθε βολή και σε κάθε ρίξιμο φυσιγγίου αν είναι πολλά για να μην πιάσει μέσα, μόνο αν ρίξω κάνα 2 μπορεί να το αφήσω για την επόμενη έξοδο αλλά συνήθως το καθαρίζω.

Όσο για το τσοκ το μεγαλύτερο που έχω είναι 4* και όχι 5* μπερδεύτηκα
(θα δοκιμάσω ένα το ίδιο φυσίγγι και με το 4* για να δω την απόδοση)

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας,μέσα από εσάς και τα όσα ξέρω προς στιγμή (τα βασικά), έχω μια σχεδόν ολοκληρωμένη γνώση!
 
Σας ευχαριστώ πολύ! Το καθαρίζω σε κάθε βολή και σε κάθε ρίξιμο φυσιγγίου αν είναι πολλά για να μην πιάσει μέσα, μόνο αν ρίξω κάνα 2 μπορεί να το αφήσω για την επόμενη έξοδο αλλά συνήθως το καθαρίζω.

Όσο για το τσοκ το μεγαλύτερο που έχω είναι 4* και όχι 5* μπερδεύτηκα
(θα δοκιμάσω ένα το ίδιο φυσίγγι και με το 4* για να δω την απόδοση)

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας,μέσα από εσάς και τα όσα ξέρω προς στιγμή (τα βασικά), έχω μια σχεδόν ολοκληρωμένη γνώση!
Καλά κάνεις και το καθαρίζεις. Δε θα σου βγάλει πρόβλημα ποτέ από δική σου υπαιτιότητα. Όπως είπε ο Μιχάλης όμως απέφευγε τα μονοβολα με φουλ τσοκ, ακόμα κι αν γράφει στο κουτί τους ότι μπορείς να τα ρίξεις.
 
Ρε παιδιά γτ να μην φέρνουν Ελλάδα την mp155 profi και την mp135. Πιστεύω θα πουλούσαν στη χώρα μας .
Μηπως βγαινει ακριβα? Το λεω γιατι οι περισσοτεροι που παιρνουν μπαικαλ τα παιρνουν γιατι ειναι φθηνα. Αλλιως παιρνουν αλλη μαρκα (πιο φανταζι) αμα τους βγαινει κοντα στο 1000αρικο. Αν εκαναν γυρω στο 500αρικο πιστευω θα εφερναν.
Τωρα πια με τις κυρωσεις ομως δε θα φερουν ποτε
 
Χαίρεται. Είχα σήμερα μια συζήτηση στη δουλεία με ένα συνάδελφο κυνηγό, ο οποίος έχει από τα παλιά Baikal με 18.2 αυλό και σταθερά τσοκ 1*-3* διπλοσκάνδαλο. Θέλει να κυνηγήσει πάπιες. Αν πάρει το MP27 με τσοκάκια θα μπορεί να ρίξει ατσάλινα ; Έχουν πιστοποίηση για ατσάλινα τα MP27 ;
 
Χαίρεται. Είχα σήμερα μια συζήτηση στη δουλεία με ένα συνάδελφο κυνηγό, ο οποίος έχει από τα παλιά Baikal με 18.2 αυλό και σταθερά τσοκ 1*-3* διπλοσκάνδαλο. Θέλει να κυνηγήσει πάπιες. Αν πάρει το MP27 με τσοκάκια θα μπορεί να ρίξει ατσάλινα ; Έχουν πιστοποίηση για ατσάλινα τα MP27 ;
Δεν εχουν πανω σφραγιδα αλλα εγω που ειχα ρωτησει τον αντιπρωσοπο μου ειχε πει οτι ριχνουν !! Εχω ριξει πολλα χωρις προβλημα ασε που γραφουν και τα τσοκακια πανω πια ριχνουν και πια οχι ! ;)
 
Χαίρεται. Είχα σήμερα μια συζήτηση στη δουλεία με ένα συνάδελφο κυνηγό, ο οποίος έχει από τα παλιά Baikal με 18.2 αυλό και σταθερά τσοκ 1*-3* διπλοσκάνδαλο. Θέλει να κυνηγήσει πάπιες. Αν πάρει το MP27 με τσοκάκια θα μπορεί να ρίξει ατσάλινα ; Έχουν πιστοποίηση για ατσάλινα τα MP27 ;
Απο *** αστρα και πανω ριχνουν ολα τα οπλα ατσαλινα......λογω σκληροτητας δεν πρεπει να ριχνωνται απο κλειστα τσοκαρισματα.
Και ενα οπλο ''πιστοποιημενο'' απο την εταιρια αυτο γραφει στα τσοκ....απο 3 και πανω.
 
Καλησπέρα σας, επειδή σήμερα καθάρισα την mp155 διότι την είχα αφήσει λογω σπουδών δεν πρόλαβα να την καθαρίσω πριν κάνα μήνα που έριξα.. 4-5 φυσίγγια. Σήμερα πως την καθάρισα και πήγα να την συνδέσω σαν να γρατσούναγε όταν έβαλα την κάννη, ύστερα γύρισα το ελατήριο από την άλλη μεριά και μπήκε ευκολότερα και τότε γρατσούναγε λίγο αλλά όταν έβαλα και την πάπια κουμπωσαν όλα καλά, μετά όταν έκανα το κλείστρο πίσω για να βάλω το φυσιγγι αδράνειας και να αφοπλίσει μου φαινόταν διαφορετικά από τι κατάλαβα στο χέρι σαν βαρύ το κλείστρο (λίγο δυσκολότερα να ανοίξει αλλά όλα καλά). Αφόπλισε κανονικά.
 
Καλησπέρα σας, επειδή σήμερα καθάρισα την mp155 διότι την είχα αφήσει λογω σπουδών δεν πρόλαβα να την καθαρίσω πριν κάνα μήνα που έριξα.. 4-5 φυσίγγια. Σήμερα πως την καθάρισα και πήγα να την συνδέσω σαν να γρατσούναγε όταν έβαλα την κάννη, ύστερα γύρισα το ελατήριο από την άλλη μεριά και μπήκε ευκολότερα και τότε γρατσούναγε λίγο αλλά όταν έβαλα και την πάπια κουμπωσαν όλα καλά, μετά όταν έκανα το κλείστρο πίσω για να βάλω το φυσιγγι αδράνειας και να αφοπλίσει μου φαινόταν διαφορετικά από τι κατάλαβα στο χέρι σαν βαρύ το κλείστρο (λίγο δυσκολότερα να ανοίξει αλλά όλα καλά). Αφόπλισε κανονικά.
Αν εχεις αμφιβολιες για το "δεσιμο" βαλε φωτογραφιες να σε βοηθησουν τα παιδια που την ξερουν...
 
Την έχω λύσει πολλές φορές μια φορά μου το είχε αλλά στις αρχές όταν άλλαξα το Α2 και έβαλα WD αντισκουριακο και μετά τα σκούπισα και έβαζα το λαδακι hoppes (πορτοκάλι) αλλά δεν έμπαινε τότε η πάπια όσες άλλες φορές το έκανα κανονικά... Και σήμερα επειδή έχω καιρό να την λύσω δεν θυμόμουν αν κάνει αυτό το θόρυβο με την πάπια δεν νομίζω να ακούγεται.
Τι εννοεις δεν εμπαινε η παπια
 
Τι εννοεις δεν εμπαινε η παπια
Όχι τώρα στις αρχές που αν κ είχα λίγο βοήθεια από συγγενή όταν άρχισα δεν κούμπωνε καλά αλλά γύρισα το ελατήριο κ κούμπωσε μετά,Δεν ήταν κάτι. Αλλά όλες τις υπόλοιπες μόνος την έκανα κ μια χαρά δεν έκανε κάτι. Απλά δεν θυμάμαι αν κάνει αυτό το θόρυβο, όταν έβαλα την πάπια δεν ακουγόταν κατι αν θυμάμαι καλά.
 
Back
Top