Baikal Team

Όταν είσαι σε ανάπαυλα είτε μόνος είτε με παρέα το όπλο πρέπει να αδειάζει παιδιά. Όταν περπατά ο ένας πίσω από τον άλλο, όταν κατεβαίνεις μια απότομη πλαγιά, όταν περνάς ένα δύσβατο σημείο όταν φτάνεις στο αυτοκίνητο το όπλο πρέπει να είναι άδειο, όχι με ασφάλεια. Η κάννη δεν πρέπει να γυρίσει προς άλλα άτομα ακόμα και όταν το όπλο είναι άδειο, πρέπει να είναι στραμμένη πάντα σε ασφαλές σημείο σα να πρόκειται να πυροδοτήσει ανά πάσα στιγμή. Μετά από επιτυχή τουφεκιά είτε σε γουρούνι είτε σε λαγό μερικοί ξεχνούν ότι το όπλο παραμένει γεμάτο. Αυτό πρέπει να γίνει δεύτερη φύση.
+1000
 
Τα μπαικαλ σίγουρα αντιπροσωπος είναι ο Κυργιας ,αλλά λένε ότι φέρνουν ο Αβραμίδης και ο Παπαδάκης.Τωρα δεν ξέρω αν μπορούν να φέρουν απευθείας από την Ρωσία η μέσω αποθηκών, άλλης χώρας λόγο μποϊκοτάζ.Μηπως γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει.
 
Όταν είσαι σε ανάπαυλα είτε μόνος είτε με παρέα το όπλο πρέπει να αδειάζει παιδιά. Όταν περπατά ο ένας πίσω από τον άλλο, όταν κατεβαίνεις μια απότομη πλαγιά, όταν περνάς ένα δύσβατο σημείο όταν φτάνεις στο αυτοκίνητο το όπλο πρέπει να είναι άδειο, όχι με ασφάλεια. Η κάννη δεν πρέπει να γυρίσει προς άλλα άτομα ακόμα και όταν το όπλο είναι άδειο, πρέπει να είναι στραμμένη πάντα σε ασφαλές σημείο σα να πρόκειται να πυροδοτήσει ανά πάσα στιγμή. Μετά από επιτυχή τουφεκιά είτε σε γουρούνι είτε σε λαγό μερικοί ξεχνούν ότι το όπλο παραμένει γεμάτο. Αυτό πρέπει να γίνει δεύτερη φύση.
Μερικοί νομίζουν ότι όταν έχουν βάλει "ασφάλεια" το όπλο δεν μπορεί να πυροδοτηθεί.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ

Η "ασφάλεια" ασφαλίζει μόνο την σκανδάλη, όχι την σφύρα (κόκορα) στην συντριπτική πλειοψηφία των όπλων.
Με ένα τράνταγμα μπορεί η σφύρα να απελευθερωθεί και να γίνει το κακό.
Η "ασφάλεια" είναι μόνο για κανένα κλαρί όταν περνάς από πυκνό.
Εγώ συνηθίζω να καλύπτω όλη την σκανδάλη με το χέρι μου.
Αν χρειάζομαι και τα 2 χέρια και ανάλογα το μέρος ή βάζω "ασφάλεια" ή αδειάζω.
Αν υπάρχει άνθρωπος κοντά αδειάζω την θαλάμη πάντα.

Ασφαλές δίκανο είναι το σπασμένο χωρίς φυσίγγια.
Ασφαλές αυτογεμές είναι το άδειο αυτογεμές με ανοιχτό κλείστρο.

Όπλο που το έπιασε δεύτερο χέρι, ακόμα και ο αδερφός μας να είναι, πρέπει να ξαναελέγχεται !!!!
 
Ασφαλές δίκανο είναι το σπασμένο χωρίς φυσίγγια.
Ασφαλές αυτογεμές είναι το άδειο αυτογεμές με ανοιχτό κλείστρο.
Συμπληρωνω....η ασφαλεια ειναι η μεγαλη πουτανα σε ενα οπλο...σου δινει την ψευδαισθηση οτι ειναι ασφαλες και αυτο απο μονο του ειναι μεγαλος κινδυνος!
 
Συμπληρωνω....η ασφαλεια ειναι η μεγαλη πουτανα σε ενα οπλο...σου δινει την ψευδαισθηση οτι ειναι ασφαλες και αυτο απο μονο του ειναι μεγαλος κινδυνος!
Σιγουρα, μια ασφαλεια δε σε εξασφαλιζει 100%, αλλα και να μην υπαρχει καθολου για μενα ειναι λαθος. Μια κλειστη πορτα ανοιγει, μια κλειστη αλλα κλειδωμενη πορτα ανοιγει και αυτη αλλα δυσκολα.
 
Η ασφαλεια για μενα ειναι σαν να μην υπαρχει και ετσι πρεπει να σκευτονται ολλοι !!!! Ασφαλες ειναι το τουφεκι ΜΟΝΟ οταν ειναι ΑΔΕΙΟ
Η ασφάλεια στα όπλα μου είναι σαν μην υπάρχει.
Αυτό έχω πει και στα παιδιά μου.
Το όπλο έχει δύο καταστασεις:
1)Γεμάτο, και άρα έτοιμο να σκοτώσει!
2)Άδειο, σπασμένο, η ανοικτό κλείστρο, ασφαλες.
Μεση κατάσταση δεν υπάρχει!
Για μένα!
 
Και να πούμε και κάτι άλλο για τα νέα παιδιά. Οταν καθόμαστε στο καρτέρι ορίζουμε τομέα βολής, όπου η τουφεκιά μας θα τερματίσει με ασφάλεια. Οτιδήποτε περάσει εκτός τομέα βολής απλά είναι σα να μην υπάρχει, σα να μην πέρασε. Να φύγει το θήραμα και να πάει στο καλό αν η βολή μας δεν είναι ασφαλής. Και στο περπατητο ισχύει το ίδιο. Ο κυνηγός με μια γρήγορη ματιά πρέπει να καταλαβαίνει που μια βολή θα ήταν ασφαλής ΑΝ εμφανιστεί τσίχλα ας πούμε και που όχι ενώ περπατάει. Εκεί πρέπει να εστιάσει ο νέος κυνηγός και να εκπαιδεύσει το μυαλό του να σκέφτεται ετσι και όχι στο να πετύχει το θήραμα.
 
Παιδιά πουλάω το baikal μου 250 ευρώ. Είναι και στις αγγελίες.
https://www.car.gr/xyma/view/319166560-baikal-mp43
Καλοπουλητο ευχομαι. Πολύ τίμια και φυσιολογική-λογικη η τιμή που το έχεις. Αν είναι και σε άριστη κατάσταση όπως υποθέτω ότι ειναι ίσως είναι και φτηνό. Έχω σκοπό να αγοράσω στο μέλλον και ένα πιο καινούριο πλαγιοκαννο mp43 να αντικαταστήσω το παλιό ij58 αλλα το θέλω με αυτόματους εξολκεις οπότε δυστυχως δεν μου κάνει.
 
Μανώλη οταν θες να πουλησεις κατι πρεπει να το βαλεις σε καλη τιμη και οχι να προσπαθεις να βγαλεις κερδος (αν εισαι ιδιωτης). Βλεπεις κατι αγγελιες πχ 100 ευρω κατω απο την τιμη του καινουργιου. Ε και αριχτο να ειναι δε θα πουληθει ρε φιλε.
 
Παιδιά για να μην πρεξηγηθω με αυτά που θα γράψω να ξεκαθαρίσω οτι συμφωνώ σε όλα όσα έχετε πει περί ασφάλειας. Δεν θα γινόταν να μην συμφωνώ άλλωστε και να ξανατονισω ότι το μόνο ασφαλή όπλο είναι το άδειο ανοιχτό όπλο . Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι η ασφάλεια του όπλου είναι εντελώς άχρηστη. Σίγουρα δεν πρεπει να της έχεις απολυτη εμπιστοσύνη και δεν είναι σωστό να της έχεις μιας και υπάρχουν πιο σίγουροι και εξασφλισμενοι τρόποι όπως είπατε για να διασφαλισεις την ασφάλεια του όπλου. Παρόλα αυτά είναι και αυτή ένα παραπάνω επίπεδο ασφαλειας ειδικα σε στιγμές που δεν αδειάζεις το όπλο όπως πχ όταν θέλεις να περάσεις από κάποιο δύσβατο σημείο όπου μπορεί να μπλεχτεί κάποιο κλαδί στη σκανδάλη. Τοτε η ασφάλεια του όπλου μπορεί να αποβεί σωτηρια. Γιατί μην κοροϊδεύουμε τους εαυτους μας κανείς δεν το αδειάζει το όπλο για να περάσει πχ έναν φράχτη. Οπότε τουλάχιστον ας βάζετε την ασφάλεια του όπλου. Από το ολότελα καλια και η Παναγιωτενα που λένε και στο χωριό μου. Και επίσης πλέον στα περισσότερα καλά όπλα (ανεξαρτητου χρηματικής αξίας) όπως είναι και τα baikal μιας και είμαστε στην αντίστοιχη ενότητα η ασφάλεια ασφαλίζει και τις σφύρες. Άνθρωποι τα κατασκευάζουν τα όπλα δίνοντας τους συγκεκριμένες ιδιότητες. Μια από αυτή είναι και η ασφάλεια που δεν επιτρέπει το όπλο να ρίξει ασφαλίζοντας σκανδάλες και σφύρες. Οπότε ενα σωστά κατασκευασμένο, ελεγμενο και συντηρημένο όπλο χωρίς πρόβλημα και χωρίς να το έχει πειράξει ο καθένας κάνοντας αλχημείες με τον μηχανισμό του και ειδικά στην ασφάλεια του δεν πρόκειται να ρίξει απο μόνο του. Δεν έχει ψυχή το όπλο να αρχίσει να βαράει από μόνο του. Τα ατυχήματα γίνονται από απροσεξία και βλακεία δικιά μας ποτέ δεν φταίει το όπλο.

Απαράβατος κανόνας ποτέ δεν στρέφουμε το όπλο προς άνθρωπο ακόμη και αν είναι άδειο γιατί όπως λένε και οι παλιοί το όπλο ο διαβολος το γεμίζει.
 
Τάσο βρωμάει ο τόπος. Κοίτα το car τι σαβουρα υπάρχει. Ο κάθε μ@@@@ς πουλάει το συλλεκτικό του και λένε κιόλας "για αυτούς που ξέρουν". Ώρες ώρες θέλω να πάρω τηλέφωνο να τον κραξω. Δε λέω για τις περιπτώσεις που όντως είναι συλλεκτικά και σπάνια. Δε μπορεί όμως το 48al η a300 και η auto5 της σειράς να είναι συλλεκτικό και για αυτούς που ξέρουν.
Και καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουν κάποιοι οτι δεν υπαρχει μαρκα st. etienne ουτε urbino
 
Μανώλη οταν θες να πουλησεις κατι πρεπει να το βαλεις σε καλη τιμη και οχι να προσπαθεις να βγαλεις κερδος (αν εισαι ιδιωτης). Βλεπεις κατι αγγελιες πχ 100 ευρω κατω απο την τιμη του καινουργιου. Ε και αριχτο να ειναι δε θα πουληθει ρε φιλε.
Όπως έγραψε κάποιος παραπάνω και συμφωνω 100% η αξία του όπλου είναι αυτή στην οποία θα βρεθεί αγοραστής να το αγοράσει. Απλα οφείλουμε από ηθικής αποψης να προειδοποιουμε τους ανυποψίαστους αγοραστές πόσο έχει καινούριο το συγκεκριμένο όπλο ωστε να μην πέφτουν σε παγίδες των επιτηδειων έστω και αν αυτο γίνεται εν αγνοία του πωλητή λόγο ότι δεν έχει κάνει έρευνα για την πραγματική αξία του όπλου όπως πιστεύω ότι έγινε στην περίπτωση του κ Νίκου που ανέφερα παραπάνω. Απλά δεν γίνεται πχ ένα browning να πέφτει η τιμή του έως και 30-40% σαν μεταχειρισμένο και αντίθετα τα baikal αντί να πέφτει η τιμή τους να ανεβαίνει κιόλας. Μην τρελαθουμε κιόλας.

Το κακό με τα Baikal είναι ότι δεν έχουν μεταπωλητικη αξία γιατί ήδη είναι αρκετά φτηνά σαν καινούρια. Παρόλο που κάποιοι το αγνοούν αυτό.
 
Παιδιά για να μην πρεξηγηθω με αυτά που θα γράψω ...... . Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι η ασφάλεια του όπλου είναι εντελώς άχρηστη.
Εγω φιλε Μανωλη ειμαι απολυτος!!
Ασφαλεια στο οπλο δεν υπαρχει...το οπλο η ειναι γεματο και σκοτωνει ανα πασα στιγμη, η ειναι αδειο σπασμενο / ανοικτο κλειστρο και ειναι ασφαλες.
Ολα τα αλλα μου θυμιζουν ¨ολιγον εγγυος¨....
 
Εγω φιλε Μανωλη ειμαι απολυτος!!
Ασφαλεια στο οπλο δεν υπαρχει...το οπλο η ειναι γεματο και σκοτωνει ανα πασα στιγμη, η ειναι αδειο σπασμενο / ανοικτο κλειστρο και ειναι ασφαλες.
Ολα τα αλλα μου θυμιζουν ¨ολιγον εγγυος¨....
Και καλά κάνεις. Όμως το ότι αισθάνεσαι εσύ ασφαλής με αυτό αυτό δεν σημαίνει οτι η ασφάλεια του όπλου δεν κάνει αυτό για το οποίο έχει φτιαχτεί. Να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Τα φρένα του αυτοκινήτου σου δεν κάνουν αυτό που πρέπει; Αυτά πώς τα εμπιστεύεσαι; Για σκέψου το λιγάκι. Τις ίδιες και περισσότερες πιθανότητες ίσως έχεις να σκοτωθείς με το αυτοκίνητο σου αν κίνησε με 120-130χλμ την ώρα και δεν πιάσουν τα φρένα του. Δεν διαφωνώ με τα παραπάνω αλλά όχι και πως η ασφάλεια του όπλου δεν είναι σημαντική και δεν κάνει την δουλειά της. Για αυτό έχει φτιαχτεί αυτός είναι ο σκοπός της και όσο εσείς δεν την πειράζετε να την χαλάσετε θα λειτουργήσει σωστά. Οπως είπα το όπλο δεν βαράει μόνο του εκτός και αν ειναι προβληματικό και επομένως ακατάλληλο για χρήση .Οι επιπλέον έλεγχοι καθώς και βασικοί κανόνες ασφαλείας όπως να μην στρέφουμε ποτέ το όπλο σε άλλον δεν αναιρούν την λειτουργία της ασφάλειας του όπλου που είναι και αυτό ένα επιπλέον μέτρο προστασίας. Οπως και με το αυτοκίνητο δεν σημαίνει ότι επειδή έχουμε φρένο μπορούμε να τρέξουμε όσο θέλουμε.
 
Last edited:
Παιδιά για να μην πρεξηγηθω με αυτά που θα γράψω να ξεκαθαρίσω οτι συμφωνώ σε όλα όσα έχετε πει περί ασφάλειας. Δεν θα γινόταν να μην συμφωνώ άλλωστε και να ξανατονισω ότι το μόνο ασφαλή όπλο είναι το άδειο ανοιχτό όπλο . Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι η ασφάλεια του όπλου είναι εντελώς άχρηστη. Σίγουρα δεν πρεπει να της έχεις απολυτη εμπιστοσύνη και δεν είναι σωστό να της έχεις μιας και υπάρχουν πιο σίγουροι και εξασφλισμενοι τρόποι όπως είπατε για να διασφαλισεις την ασφάλεια του όπλου. Παρόλα αυτά είναι και αυτή ένα παραπάνω επίπεδο ασφαλειας ειδικα σε στιγμές που δεν αδειάζεις το όπλο όπως πχ όταν θέλεις να περάσεις από κάποιο δύσβατο σημείο όπου μπορεί να μπλεχτεί κάποιο κλαδί στη σκανδάλη. Τοτε η ασφάλεια του όπλου μπορεί να αποβεί σωτηρια. Γιατί μην κοροϊδεύουμε τους εαυτους μας κανείς δεν το αδειάζει το όπλο για να περάσει πχ έναν φράχτη. Οπότε τουλάχιστον ας βάζετε την ασφάλεια του όπλου. Από το ολότελα καλια και η Παναγιωτενα που λένε και στο χωριό μου. Και επίσης πλέον στα περισσότερα καλά όπλα (ανεξαρτητου χρηματικής αξίας) όπως είναι και τα baikal μιας και είμαστε στην αντίστοιχη ενότητα η ασφάλεια ασφαλίζει και τις σφύρες. Άνθρωποι τα κατασκευάζουν τα όπλα δίνοντας τους συγκεκριμένες ιδιότητες. Μια από αυτή είναι και η ασφάλεια που δεν επιτρέπει το όπλο να ρίξει ασφαλίζοντας σκανδάλες και σφύρες. Οπότε ενα σωστά κατασκευασμένο, ελεγμενο και συντηρημένο όπλο χωρίς πρόβλημα και χωρίς να το έχει πειράξει ο καθένας κάνοντας αλχημείες με τον μηχανισμό του και ειδικά στην ασφάλεια του δεν πρόκειται να ρίξει απο μόνο του. Δεν έχει ψυχή το όπλο να αρχίσει να βαράει από μόνο του. Τα ατυχήματα γίνονται από απροσεξία και βλακεία δικιά μας ποτέ δεν φταίει το όπλο.

Απαράβατος κανόνας ποτέ δεν στρέφουμε το όπλο προς άνθρωπο ακόμη και αν είναι άδειο γιατί όπως λένε και οι παλιοί το όπλο ο διαβολος το γεμίζει.
Παραφράζοντας την παροιμία με την στάμνα , φράχτες με γεμάτο όπλο θα περάσεις πολλούς.............
 
Back
Top