Baikal Team

Ένα λαμακι είναι ....αν βγάλεις το κοντάκι θα το δεις συνδέει το κουμπί της ασφάλειας με την πεταλούδα του ανοίγματος..... εγώ το έκοψα διότι δε το χρειαζομουν. Δεν ξέρω αν πρέπει να λυθεί ολόκληρος ο μηχανισμός για να βγει διαφορετικά
 
Ένα λαμακι είναι ....αν βγάλεις το κοντάκι θα το δεις συνδέει το κουμπί της ασφάλειας με την πεταλούδα του ανοίγματος..... εγώ το έκοψα διότι δε το χρειαζομουν. Δεν ξέρω αν πρέπει να λυθεί ολόκληρος ο μηχανισμός για να βγει διαφορετικά
Θα δουλεύει όποτε θέλω να βάλω ασφάλεια,η τέλος αυτό ήταν;
 
Εννοείται ότι η ασφάλεια λειτουργεί κανονικά. Απλά επιλέγεις εσύ πότε θα μπει και πότε όχι. Το λαμακι απλά συνδέει την πεταλούδα με την ασφάλεια ώστε κάθε φορά που ανοίγει το όπλο να ενεργοποιείται η ασφάλεια.
 
Σε τί χρειάζεται; Εγώ έχω και ένα franchi falkonet το οποίο δεν έχει αυτόματη ασφάλεια όπως και το Beretta ultralight που πήρα φέτος.... εντελώς άχρηστη είναι.... Εγώ την έβγαλα για να υπάρχει ομοιομορφία στο χειρισμό των όπλων μου....
 
Η αυτόματη ασφάλεια είναι αγγλικό (κατάλοιπο) ,όταν ο γεμιστης δίνει το γεμάτο όπλο στον κυνηγό να είναι ασφαλισμένο . Προσωπικά καλύτερα να την καταργήσεις και να την βάζεις όποτε θες εσύ.Για να μαλακώσει ένα καινούριο μπαικαλ βοηθάνε και οι ξηρές προπονήσεις στο σπίτι,με συχνές ανανεώσεις του γρασου στις επαφές, σύντομα τα δυνατά ελατήρια των εξολκεων ,θα προσφέρουν ένα είδος εύκολου ανοίγματος ,με πιο δύσκολο το κλείσιμο.
 
Η αυτόματη ασφάλεια είναι αγγλικό (κατάλοιπο) ,όταν ο γεμιστης δίνει το γεμάτο όπλο στον κυνηγό να είναι ασφαλισμένο .
Γεμιστή χρειάζομαι :D και την αφήνω την ασφάλεια ως έχει!
Στη δικτατορία μου τα μέλη των οικολογικών οργανώσεων θα έχουν υποχρέωση να κάνουν χρέη γεμιστή.
 
Η ασφαλεια ειναι αχρηστη γενικως σε ενα οπλο...
Μου θυμησες τη ταινια black hawk down, που το κομαντο delta force λεει στο λοχαγο το πεζικαριο πως η δικη του ασφαλεια στο οπλο του ειναι η τελευταια φαλαγγα του δαχτυλου.
Ξερω δυο μπαρμπαδες που ο ενας εχασε το χερι του απο τον ωμο, και εναν δευτερο που σκοτωσε κατα λαθος τον αδερφο του. Και στους δυο μπλεχτηκαν κλαδια στις σκανδαλες.
Η αποψη σου για την ασφαλεια, για μενα ειναι παντελος ατοπη.
 
Μου θυμησες τη ταινια black hawk down, που το κομαντο delta force λεει στο λοχαγο το πεζικαριο πως η δικη του ασφαλεια στο οπλο του ειναι η τελευταια φαλαγγα του δαχτυλου.
Ξερω δυο μπαρμπαδες που ο ενας εχασε το χερι του απο τον ωμο, και εναν δευτερο που σκοτωσε κατα λαθος τον αδερφο του. Και στους δυο μπλεχτηκαν κλαδια στις σκανδαλες.
Η αποψη σου για την ασφαλεια, για μενα ειναι παντελος ατοπη.
Κανεις μεγαλος λαθος αδερφε και βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα!
Ψαξε το λιγο το θεμα...
Αλλιως στο αναλυω εγω καποια στιγμη.
 
Μου θυμησες τη ταινια black hawk down, που το κομαντο delta force λεει στο λοχαγο το πεζικαριο πως η δικη του ασφαλεια στο οπλο του ειναι η τελευταια φαλαγγα του δαχτυλου.
Ξερω δυο μπαρμπαδες που ο ενας εχασε το χερι του απο τον ωμο, και εναν δευτερο που σκοτωσε κατα λαθος τον αδερφο του. Και στους δυο μπλεχτηκαν κλαδια στις σκανδαλες.
Η αποψη σου για την ασφαλεια, για μενα ειναι παντελος ατοπη.
Κανεις μεγαλος λαθος αδερφε και βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα!
Ψαξε το λιγο το θεμα...
Αλλιως στο αναλυω εγω καποια στιγμη.
Ειρωνικά το έλεγε Γιάννη η πατρίδα για τα παραπάνω...
 
Last edited:
Όταν είσαι σε ανάπαυλα είτε μόνος είτε με παρέα το όπλο πρέπει να αδειάζει παιδιά. Όταν περπατά ο ένας πίσω από τον άλλο, όταν κατεβαίνεις μια απότομη πλαγιά, όταν περνάς ένα δύσβατο σημείο όταν φτάνεις στο αυτοκίνητο το όπλο πρέπει να είναι άδειο, όχι με ασφάλεια. Η κάννη δεν πρέπει να γυρίσει προς άλλα άτομα ακόμα και όταν το όπλο είναι άδειο, πρέπει να είναι στραμμένη πάντα σε ασφαλές σημείο σα να πρόκειται να πυροδοτήσει ανά πάσα στιγμή. Μετά από επιτυχή τουφεκιά είτε σε γουρούνι είτε σε λαγό μερικοί ξεχνούν ότι το όπλο παραμένει γεμάτο. Αυτό πρέπει να γίνει δεύτερη φύση.
 
Back
Top