Baikal Team

Παναγιώτη το κατάλαβα, απλά επειδή το πλαγιόκαννο είναι ίσως το πιο παραδοσιακό κυνηγετικό όπλο θα απέφευγα εκμοντερνισμόυς. Σου πρότεινα το λευκό γιατί είναι εξίσου ευδιάκριτο.
Στην πρώτη ευκαιρία θα φωτογραφίσω το δικό μου baikal
( όπως το μετασκεύοασε ο Παπατσαρούχας) για να δεις τι εννοώ για το πλαγιόκαννο.
 

Attachments

  • IMG_20211025_200140.jpg
    IMG_20211025_200140.jpg
    241,2 KB · Προβολές: 70
  • IMG_20211025_200444.jpg
    IMG_20211025_200444.jpg
    237,9 KB · Προβολές: 70
  • IMG_20211025_200505.jpg
    IMG_20211025_200505.jpg
    191,7 KB · Προβολές: 69
  • IMG_20211025_200518.jpg
    IMG_20211025_200518.jpg
    176,1 KB · Προβολές: 70
Θυμίζω ότι η δυόφθαλμη σκόπευση επιβάλλει εστίαση στον στόχο με μικρή έως ελάχιστη συμμετοχή της ακίδας σκόπευσης. Το Α και Ω είναι τα μέτρα του κοντακιού, το σωστό σε μέτρα κοντάκι σκοτώνει.
 

Attachments

  • IMG_20211025_200505.jpg
    IMG_20211025_200505.jpg
    191,7 KB · Προβολές: 16
σας ακουω ολους για το τοζ οπλαρα και οπλαρα και λεω εμενα γιατι δεν μου εκανε ποτε !!!εχω ενα τοζ34 απο τον πατερα μου και δεν βολεψε ουτε εκεινον ουτε εμενα ασε που πολλες φορες ντουφεκουσα και τα σκαγια ακουγοντουσταν επανω στα πουλια αλλα πουλια δεν επαιρνα , αυτα με διαφορα φυσιγγια
Τι λες ρε φίλε;;;!!! Αν δεν σου ταιριάζει όπως λες και το πουλάς εδώ είμαστε.
 
Και αμεσα θα ελεγα.......εκανες τοσες εργασιες και εβαλες οτι ποιο αχρηστο υπαρχει σε πελμα!!!!!
Ήταν επιλογή του οπλουργού, μετάνιωσα που το έφτιαξα εκεί γιατί εκτός των άλλων δεν αναγνωρίζει και το σφάλματα που έκανε πχ: πέλμα και έδωσα και έναν σκασμό λεφτά. Τώρα το budget πάει στα παιδιά οπότε αναμονή.
 
σας ακουω ολους για το τοζ οπλαρα και οπλαρα και λεω εμενα γιατι δεν μου εκανε ποτε !!!εχω ενα τοζ34 απο τον πατερα μου και δεν βολεψε ουτε εκεινον ουτε εμενα ασε που πολλες φορες ντουφεκουσα και τα σκαγια ακουγοντουσταν επανω στα πουλια αλλα πουλια δεν επαιρνα , αυτα με διαφορα φυσιγγια
Πρέπει να είσαι ο πρώτος που ακούω ότι δεν σκοτώνει με το τοζ .Το πιο πιθανόν είναι λόγο του χαμηλού προφίλ ίσως από τα χαμηλότερα σε πόζε και απείραχτο κοντάκι να μην σας κάθεται το όπλο καθόλου και να φεύγουν οι ντουφεκιες άλλου αλλιώς έχεις συλλεκτικό τοζ το μόνο που δεν σκοτώνει .Είναι όπλο να ξέρεις με πολύ καλά βλητικα χαρακτηριστικά δοκιμασμένο αυτό που σου γράφω . Μάλλον όπως προανέφερα δεν σας ταιριάζει στα μέτρα .
 
Ήταν επιλογή του οπλουργού, μετάνιωσα που το έφτιαξα εκεί γιατί εκτός των άλλων δεν αναγνωρίζει και το σφάλματα που έκανε πχ: πέλμα και έδωσα και έναν σκασμό λεφτά. Τώρα το budget πάει στα παιδιά οπότε αναμονή.
Αυτο το πράγμα με τον συγκεκριμένο οπλουργο δεν το καταλαβαίνω...ολο παραπονα ακούω, και παλια ηταν τοπ.....Ενος στο καρτερι την Κυριακη, του εφευγε το τσοκ (εξωτερικο τσοκ) με τις τουφεκιες...οχι να του ξεβιδωνει τυπου λασκαρει...εφευγε με την τουφεκιά, εβγαινε πως τον λενε.... έπεφτε κατω ενα μετρο μπροστα
 
Last edited:
Πρέπει να είσαι ο πρώτος που ακούω ότι δεν σκοτώνει με το τοζ .Το πιο πιθανόν είναι λόγο του χαμηλού προφίλ ίσως από τα χαμηλότερα σε πόζε και απείραχτο κοντάκι να μην σας κάθεται το όπλο καθόλου και να φεύγουν οι ντουφεκιες άλλου αλλιώς έχεις συλλεκτικό τοζ το μόνο που δεν σκοτώνει .Είναι όπλο να ξέρεις με πολύ καλά βλητικα χαρακτηριστικά δοκιμασμένο αυτό που σου γράφω . Μάλλον όπως προανέφερα δεν σας ταιριάζει στα μέτρα .
Δεν ξερω για την βλητικη του αποδοση δεν ξερω τι γινεται αλλα δεν μου καθεται σιγουρα, αφου τωρα που εχασα τον πατερα μου το πρωτο που σκευτικα να πουλησω ειναι αυτο και να κρατησω τα αλλα δυο που ειχε ,ετσι κιαλιως καθεται στον οπλοβαστο τοσα χρονια και απλα το λαδονω 2 φορες το χρονο
 
Δεν ξέρω ήταν απογοήτευση η συνεργασία. Σαν να έκανε αγγαρεία. Άσε που με αντιμετώπιζε σαν τον Παναγιωτάκη στην μαντάμ Σουσού: "Φτωχε ψαροπώλα με το baikal".
Ναι σου έκανε και χαρη που του ακουμπησες κανα 500-600€ (τοσο παει νομιζω η κλασσική "βελτίωση μπαικαλ" που προσφερει)..
Θες να σου πω εγω που οταν πηγα να μου αλλαξει σκανδαλη σε φρανκι παλια που ειχα και μου είχε σπασει, μου ειπε να του βρω εγω ανταλλακτικό και να του το παω? Να μου λεει να σου δωσω και το τηλέφωνο του Ναυπλιωτη...
Βρε ουστ!
 
Υπάρχει κ σε πλάγιο baikal με magnum κάννες κ δισκανδαλο το λεω μιας κ ειχες σκοπευτικες εικονες απο πλαγιο να μην χρειαστεις την περιοδο συνηθειας κ προσαρμογεις στην σκοπευτικη εικονα ενως s.pose,εκτος κ αν τι θες αυτη την αλαγη απο πλαγιο σε s.pose ,τωρα σαν οπλο το mp27 em ειναι παρα πολυ αξιοπιστο οπλο για την αξια του
Συγνώμη τώρα το είδα. Όταν με το καλό θα πάω για να τα δω και από κοντά μιας και εχω χρόνια τώρα να τα πιάσω και να τα επωμισω θα διαλέξω μάλλον με κριτήριο πιο θα μου κάθεται καλύτερα. Απλά επειδή έχω ήδη πλαγιο έλεγα να πάρω το ποζε μιας και βγαίνει και με τσοκάκια αλλά και μάγκνουμ μαζι ενώ το πλάγιο δεν το βρίσκω και μάγκνουμ και με τσοκ ταυτόχρονα. Επίσης το θέλω για πιο γενική χρηση καθώς και για σκοπευτήριο μια στο τόσο. Για την σκοπευτική γραμμή δεν έχω πρόβλημα μιας και κυνηγούσα αρκετά συχνά και με την benelli του πατέρα μου όταν δεν ερχόταν παρέα. Αλλά νομίζω ότι το πλάγιο μου άρεσε περισσότερο λόγο περισσότερων επιλογών που σου προσφέρει με τις δύο κάννες. Και το αισθανομουν και πιο καλά ζυγισμένο. Ίσως όμως ήταν λόγο ότι το ήξερα καλύτερα και το είχα συνηθίσει.
 
Λοιπόν παιδιά κάτι που έμαθα πρόσφατα για τα baikal δίκανα είτε πλαγιά είτε ποζε που πολύ πιθανόν να μην το γνωρίζει αρκετος κόσμος είναι ότι αν ενώ το έχετε ανοιχτό απενεργοποιήσετε την ασφάλεια και το κλείσετε πατώντας τατοχρονα τις σκανδαλες τότε αφοπλίζουν οι σφύρες του και αποσυμπιεζονται τα ελατήρια τους χωρις να χρειάζεται να αγοράσετε φυσίγγια αδράνειας για να ρίχνετε τις σφύρες. Πολύ έξυπνο και πολύ λειτουργικό. Αυτό προφανώς συμβαίνει στα δισκανδαλα . Για τα μόνοσκάνδαλα δεν ξέρω αν γίνεται.
 
ενώ το έχετε ανοιχτό απενεργοποιήσετε την ασφάλεια και το κλείσετε πατώντας τατοχρονα τις σκανδαλες τότε αφοπλίζουν οι σφύρες του
Ισχυει,οταν ειχα παλια το baikal sp αυτο εκανα για να πεφτουν οι σκανδαλες...
 
Λοιπόν παιδιά κάτι που έμαθα πρόσφατα για τα baikal δίκανα είτε πλαγιά είτε ποζε που πολύ πιθανόν να μην το γνωρίζει αρκετος κόσμος είναι ότι αν ενώ το έχετε ανοιχτό απενεργοποιήσετε την ασφάλεια και το κλείσετε πατώντας τατοχρονα τις σκανδαλες τότε αφοπλίζουν οι σφύρες του και αποσυμπιεζονται τα ελατήρια τους χωρις να χρειάζεται να αγοράσετε φυσίγγια αδράνειας για να ρίχνετε τις σφύρες. Πολύ έξυπνο και πολύ λειτουργικό. Αυτό προφανώς συμβαίνει στα δισκανδαλα . Για τα μόνοσκάνδαλα δεν ξέρω αν γίνεται.
Eπιβεβαιώνω, μου το είχαν δείξει στον Καλκ. κατά την αγορά του mp43 (το αυτό και στο μονόκανο της εταιριας).
 
Back
Top