Baikal Team

Είχα και εγώ μια 153 το έκανε και αυτό και τράβαγε μια γραμμή χαρακιά σε όλο το φυσίγγι το εδωσα το όπλο..
Νικολα....αν δεν λυνοτανε τα θεματα ή εαν τα ξαναβγαλει....(το θεωρω απιθανο πλεον)....ο αδερφος μου σκεφτεται να την πουλησει....αλλα μου ερχεται κριμα....ειναι αδουλευτη
 
Νικολα....αν δεν λυνοτανε τα θεματα ή εαν τα ξαναβγαλει....(το θεωρω απιθανο πλεον)....ο αδερφος μου σκεφτεται να την πουλησει....αλλα μου ερχεται κριμα....ειναι αδουλευτη
Κοιτα εγω εχω την 391 θεωρώ από τα καλύτερα οπλα που κυκλοφόρησε... όταν πειρα την 153 την πειρα από έναν σεκιουριτα αριχτο το οπλο έκανα σύγκριση με την 391 με B&P F2 στα 3αστρα η 153 ήταν καλύτερη στα 4ρα άστρα ήταν κλαφτα μπροστο βάρο όπλο βαρύ χωρίς φλατζες δεν μου άρεσε που καβαλαγε και η ριγα το εδωσα.. είχε φίλος 153 σούπερ μαγκνουμ πολλές εμπλοκές μασαγε και αυτο τα φυσίγγια..για κανα καρτέρι καλό ντουφεκι εχει καλές ντουφεκιες για περπάτημα δεν κάνει..
 
Κοιτα εγω εχω την 391 θεωρώ από τα καλύτερα οπλα που κυκλοφόρησε... όταν πειρα την 153 την πειρα από έναν σεκιουριτα αριχτο το οπλο έκανα σύγκριση με την 391 με B&P F2 στα 3αστρα η 153 ήταν καλύτερη στα 4ρα άστρα ήταν κλαφτα μπροστο βάρο όπλο βαρύ χωρίς φλατζες δεν μου άρεσε που καβαλαγε και η ριγα το εδωσα.. είχε φίλος 153 σούπερ μαγκνουμ πολλές εμπλοκές μασαγε και αυτο τα φυσίγγια..για κανα καρτέρι καλό ντουφεκι εχει καλές ντουφεκιες για περπάτημα δεν κάνει..
Την s.magnum εχει......μου αρεσει σαν οπλο και μου ερχεται τελεια....εχω κυνηγησει με αυτην......δεν την πολυκαταλαβαινω σαν βαρος γιατι εχω την beretta a300 ('75) που ειναι 3800γρ......θα την κρατησω λιγο ακομα .... .big smile.
 
Τον ρώτησα και μου είπε, ναι..γκρρρρ.. γύρισε το πιστόνι δύο κλικ προς light.. ρε σύ του λέω, το μάνουαλ το έχεις διαβάσει; Και μου λέει "εγώ τα ξέρω καλά τα Μπαϊκάλ.." ουφ.. αρχίζω και καίω φλάντζες σιγά σιγά.. τίς έχω καμμένες με τους κοντακάδες, τώρα αρχίζω και καίω και με οπλουργούς..
Ευτυχώς ακόμα είναι ατουφεκιστο..
Αν γυρίσω τα δύο κλικ πίσω, πιστεύετε θα έχω πρόβληνα το ηυρισεις

Τον ρώτησα και μου είπε, ναι..γκρρρρ.. γύρισε το πιστόνι δύο κλικ προς light.. ρε σύ του λέω, το μάνουαλ το έχεις διαβάσει; Και μου λέει "εγώ τα ξέρω καλά τα Μπαϊκάλ.." ουφ.. αρχίζω και καίω φλάντζες σιγά σιγά.. τίς έχω καμμένες με τους κοντακάδες, τώρα αρχίζω και καίω και με οπλουργούς..
Ευτυχώς ακόμα είναι ατουφεκιστο..
Αν γυρίσω τα δύο κλικ πίσω, πιστεύετε θα έχω πρόβλημα;
Να το γυρίσεις εκεί που ήταν αρχικά. Μετα τις πρώτες 100-150 βολές που λενε οι οδηγίες χρήσεως στα αγγλικά που έχει μέσα, λέει δύο πλήρεις περιστροφές σύμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού βλέποντας τη καννη από μπροστά, δηλ. προς τις βαριές γομωσεις. Η μετάφραση που έχει μέσα δε το γράφει αυτό για τη καννη με αποτελέσματα κάποιος να κάνει ακριβώς το αντίθετο. Δε ξέρω αν το διορθωσαν αυτο στη μετάφραση στις τελευταίες εκδόσεις.
Έτσι δεν είναι @StefanosM ;
 
Κοιτα εγω εχω την 391 θεωρώ από τα καλύτερα οπλα που κυκλοφόρησε... όταν πειρα την 153 την πειρα από έναν σεκιουριτα αριχτο το οπλο έκανα σύγκριση με την 391 με B&P F2 στα 3αστρα η 153 ήταν καλύτερη στα 4ρα άστρα ήταν κλαφτα μπροστο βάρο όπλο βαρύ χωρίς φλατζες δεν μου άρεσε που καβαλαγε και η ριγα το εδωσα.. είχε φίλος 153 σούπερ μαγκνουμ πολλές εμπλοκές μασαγε και αυτο τα φυσίγγια..για κανα καρτέρι καλό ντουφεκι εχει καλές ντουφεκιες για περπάτημα δεν κά

Να το γυρίσεις εκεί που ήταν αρχικά. Μετα τις πρώτες 100-150 βολές που λενε οι οδηγίες χρήσεως στα αγγλικά που έχει μέσα, λέει δύο πλήρεις περιστροφές σύμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού βλέποντας τη καννη από μπροστά, δηλ. προς τις βαριές γομωσεις. Η μετάφραση που έχει μέσα δε το γράφει αυτό για τη καννη με αποτελέσματα κάποιος να κάνει ακριβώς το αντίθετο. Δε ξέρω αν το διορθωσαν αυτο στη μετάφραση στις τελευταίες εκδόσεις.
Έτσι δεν είναι @StefanosM ;
Ναι όντως..και εγώ την αγγλική έκδοση ακολουθώ..
 
Ρε παιδιά χωρίς να θέλω να κατηγορήσω το όπλο αντιπρόσωπο δεν έχει .Δεν υπάρχουν λύσεις σε αυτό το όπλο η ο κάθε ένας πρέπει να κάνει τον εφαρμοστή ή τον οπλουργο .Αριχτα όπλα με θέματα λειτουργίας και να κάνεις το μάντη .Αν δεν τα αγόραζε κανένας σίγουρα θα τα είχαν φτιάξει χωρίς κανένα θέμα όπως άλλες εταιρίες .Δεν κατηγορώ κανέναν απλά λέω τη σκέψη μου .
 
Έτσι δεν είναι @StefanosM ;
Ακριβώς, ακολουθούμε το ξενο manual και ειμαστε αρχηγοι!

αντιπρόσωπο δεν έχει
Γιαννη εγω έχω σχηματίσει την εντύπωση οτι οι αντιπρόσωποι δεν ειναι για πολλα...Παρολα αυτα αν επικοινωνήσεις με τον εκαστοτε αντιπρόσωπο, θα σου πει ευχαρίστως να το δουμε και να στο φτιάξουμε...στειλτο μας...Και αντε στειλτο μετα εσυ, και περίμενε κανα μηνα plus...

Στην προκειμένη περίπτωση μπορεις ευκολα να κανεις ενα δυο πραγματα να το φερεις στα ισα το οπλο χωρις να μπλεκεις...
Καλα για το πιστονι αεριων και τη ρύθμιση, αστο...αμα δεν ξερεις ποια ειναι η αρχικη ρυθμιση θα χαθει η μπαλα...

Παντως για να βοηθήσω οσο μπορω: το οπλο το εχω για γουρουνι βασικα και ριχνω μαγκνουμ, το πιστονι το εχω 3/4 στροφη πριν το τερμα (βαριες)...
28γραμμαρια ριχνω με 1+3/4 στροφες απο το τερμα προς τις ελαφριες...

Σημειωτέον προς τις βαριες το πιστονι ανοιγει, ενω προς τις ελαφριες το πιστονι "κλεινει"..
 
Ακριβώς, ακολουθούμε το ξενο manual και ειμαστε αρχηγοι!


Γιαννη εγω έχω σχηματίσει την εντύπωση οτι οι αντιπρόσωποι δεν ειναι για πολλα...Παρολα αυτα αν επικοινωνήσεις με τον εκαστοτε αντιπρόσωπο, θα σου πει ευχαρίστως να το δουμε και να στο φτιάξουμε...στειλτο μας...Και αντε στειλτο μετα εσυ, και περίμενε κανα μηνα plus...

Στην προκειμένη περίπτωση μπορεις ευκολα να κανεις ενα δυο πραγματα να το φερεις στα ισα το οπλο χωρις να μπλεκεις...
Καλα για το πιστονι αεριων και τη ρύθμιση, αστο...αμα δεν ξερεις ποια ειναι η αρχικη ρυθμιση θα χαθει η μπαλα...

Παντως για να βοηθήσω οσο μπορω: το οπλο το εχω για γουρουνι βασικα και ριχνω μαγκνουμ, το πιστονι το εχω 3/4 στροφη πριν το τερμα (βαριες)...
28γραμμαρια ριχνω με 1+3/4 στροφες απο το τερμα προς τις ελαφριες...

Σημειωτέον προς τις βαριες το πιστονι ανοιγει, ενω προς τις ελαφριες το πιστονι "κλεινει"..
Φίλε με "στροφές" κ 3/4 μπερδευομαστε, καλυτερα να έλεγες πόσα "κλικ" από τις βαριές κ πόσα από τις ελαφριές!
Ευχαριστώ!
 
Φίλε με "στροφές" κ 3/4 μπερδευομαστε, καλυτερα να έλεγες πόσα "κλικ" από τις βαριές κ πόσα από τις ελαφριές!
Ευχαριστώ!
Εχω κάνει δύο πλήρεις περιστροφες το δαχτυλίδι προς τις βαριές σύμφωνα μς το εγχειρίδιο. Ρίχνει κανονικά από 28gr .
Εχω βάλει ενα σημαδακι στο δαχτυλίδι και ενα στο σταθερό σημείο ώστε να ξέρω πότε γίνεται η πλήρης περιστροφή( γιατί η ολική περιστροφή έχει πολλά κλικ).
Μου είπε ο φίλος @StefanosM τον τρόπο με τα σημαδακια
 
Φίλε με "στροφές" κ 3/4 μπερδευομαστε, καλυτερα να έλεγες πόσα "κλικ" από τις βαριές κ πόσα από τις ελαφριές!
Ευχαριστώ!
Κωστα οντως με τα κλικ σου φαίνεται πιο ευκολο, αλλα το εγχειρίδιο δεν μιλαει για κλικ, μιλαει για περιστροφες...προτεινω να κανεις αυτο που εκανε και ο Τακης αλλα και εγω..σημαδι..
 
Κωστα οντως με τα κλικ σου φαίνεται πιο ευκολο, αλλα το εγχειρίδιο δεν μιλαει για κλικ, μιλαει για περιστροφες...προτεινω να κανεις αυτο που εκανε και ο Τακης αλλα και εγω..σημαδι..
Τι σημαδάκι βάζετε ρε παιδιά; Εγώ έβαλα μια βούλα άσπρο μαρκαδόρο αλλά εξαφανίστηκε .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Τι σημαδάκι βάζετε ρε παιδιά; Εγώ έβαλα μια βούλα άσπρο μαρκαδόρο αλλά εξαφανίστηκε .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Η παρε της γυναίκας το μανό η τραβα μια χαρακιά ΧαΧαχαχα...
Ανεξιτηλοι μαρκαδόροι δεν ξέρω αν θα κρατήσουν μέσα στα λάδια κλπ...
 
Κωστα οντως με τα κλικ σου φαίνεται πιο ευκολο, αλλα το εγχειρίδιο δεν μιλαει για κλικ, μιλαει για περιστροφες...προτεινω να κανεις αυτο που εκανε και ο Τακης αλλα και εγω..σημαδι..
Εμένα είναι από τις πρώτες 155 που ήρθαν κ το εγχειρίδιο είναι μόνο στα Ρώσικα!
Οπότε δεν καταλαβαίνω τίποτα! .hair.
 
Εχω κάνει δύο πλήρεις περιστροφες το δαχτυλίδι προς τις βαριές σύμφωνα μς το εγχειρίδιο. Ρίχνει κανονικά από 28gr .
Εχω βάλει ενα σημαδακι στο δαχτυλίδι και ενα στο σταθερό σημείο ώστε να ξέρω πότε γίνεται η πλήρης περιστροφή( γιατί η ολική περιστροφή έχει πολλά κλικ).
Μου είπε ο φίλος @StefanosM τον τρόπο με τα σημαδακια
Το ξεσφιξες τελείως κ μετά 2 ολόκληρες στροφές προς στις βαριές?
 
Τι σημαδάκι βάζετε ρε παιδιά; Εγώ έβαλα μια βούλα άσπρο μαρκαδόρο αλλά εξαφανίστηκε .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Ο μαρκαδορος δε κραταει, εγω εκανα χαρακια στο "μολυβι" τμημα του πιστονιου (στο τμημα που περιστρέφεται δλδ).. Ειναι εμφανές δυο χρονια τωρα... Φετος το φρεσκαρισα λιγο αλλα κλαιν!
 
Το ξεσφιξες τελείως κ μετά 2 ολόκληρες στροφές προς στις βαριές?
Οχι φιλε Κωστα...απο την εργοστασιακή ρυθμιση, αφου ριξεις 200 τουφεκιες, το γυρνας προς τις βαριες γομωσεις (heavy load που λεει) 2 ολοκληρες στροφες...
 
Μου φαίνεται κουραστικό αυτο αν έτη 2021 να ρυθμίζουμε πιστόνια για βαριές και ελαφριές έχω μια franchi prestige του 1989 και τα ρίχνει όλα χωρίς ρυθμίσεις. Σκεφτόμουν την αγορά της 155 και ήταν ο λόγος που με απέτρεψε.
 
Back
Top