Baikal Team

Γιατί έτσι λειτουργούν τα μάτια μας.. δεν υπάρχει περίπτωση να δείς όπλο με 50 πόντους κάνη και σκοπευτική ρίγα, μόνο με σκοπευτικά για μονόφθαλμη σκόπευση.. γιατί δεν μπορεί η περιφερειακή όραση να ευθυγραμμιστεί με την εστίαση, είναι πολύ κοντά στο μάτι.. όπως επίσης ένας φίλος που ξεκίνησε πρόσφατα το κυνήγι, και του πούλησαν ένα τουφέκι , δήθεν μπκατσοτούφεκο, του έκοψαν τις κάνες στους 60 πόντους, βγάλανε τίς πλαϊνές ρίγες και το μεγαλύτερο μέρος της σκοπευτικής ρίγας, ένα τοζ 32 το λυπήθηκε η ψυχή μου..αχρήστεψαν το όπλο, για τις επιτυχίες στο κυνήγι δεν χρειάζεται να μιλήσω..0
στο χαρτί γελούσαν οι πέτρες, του έλεγα "ρε σημάδεψε το κέντρο" και μου έλεγε "μα το κέντρο σημαδεύω.."
Aυτό που γίνεται με τις κοντές και τις μακριές..είναι το εξής Πέτρο.
Πχ έχουμε μία κωλοκαραμπίνα με κοντάκι στα μέτρα μας με 60 πόντους καννη και μας περνάει μια τσιχλα τραβέρσα πχ 30μ...σηκώνουμε βάζουμε πχ 3.5 μέτρα προσκόπευση και πατάμε.Αν το ΙΔΙΟ όπλο φορουσε 76πόντους κάννη η προσκόπευση στα μάτια μας φαίνεται αρκετά λιγότερη και ας είναι ίδια.
Αν κάποιος εχει συνηθίσει και έχει εικόνες με κοντές κάννες έχει θεματάκι στις τραβέρσες με τις μακριές και αντίθετα.
Το ευθεία είναι πάντα ευθεία.
Την σκοπευτική γραμμή τη φτιάχνει η ρίγα μέχρι το στόχαστρο και σε ορισμένα όπλα προστίθεται και η βάση.
Οσο και να μακρύνεις το κοντάκι δεν πετυχαίνεις κάτι.
Αν κάποιος τουφεκάει χρόνια με 76άρα καραμπίνα και τον γυρίσεις σε κανένα 66 ποζέ στην αρχή την χάνει την μπάλα στις μακρινές τραβέρσες.
 
"Κόλπο" που χρησιμοποιούν όσων τα δίκανα δεν έχουν την κατάλληλη σύγκλιση για να στέλνουν τα μονόβολα και από τις δύο κάνες εκεί που "βλέπουν" τα σκοπευτικά του όπλου.
Μονόβολα στην κάνη που στέλνει τα βλήματα εκεί που σκοπεύεις και δράμια στην άλλη. Αν τοποθετηθούν ρυθμιζόμενα σκοπευτικά στο όπλο, τότε μονόβολα στην κάνη που έχει τη μεγαλύτερη ακρίβεια βολής και δράμια στην άλλη.
Κάποτε κατασκευάζονταν τέτοια όπλα, τα λεγόμενα buck and slug guns και αν δεν κάνω λάθος και σήμερα κατασκευάζονται δίκανα με μία ραβδωτή και μία λειόκανη κάνη γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά.
 
...
... και αν δεν κάνω λάθος και σήμερα κατασκευάζονται δίκανα με μία ραβδωτή και μία λειόκανη κάνη γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά.

Antonio Zoli Corona 12/70-7x65R. Σύγκλιση τροχιάς φυσιγγίου Brenneke / σφαίρας στα 45 μέτρα
8258964_antonioZoliCoronaSP.jpg7x65R_-_SP_-_SB_-_2.jpg
Βάρος βλήματος: 7,8–11,5 γρ, διαμετρος 7,25χιλ.
Βάρος πυρίτιδος: 3,05–3,71 γρ.
Συνολικό μήκος: 83,6 χιλιοστά
V0: 820 - 920 μέτρα/δευτερόλεπτο (σχεδόν 3MACH!!)
 
Last edited:
Aυτό που γίνεται με τις κοντές και τις μακριές..είναι το εξής Πέτρο.
Πχ έχουμε μία κωλοκαραμπίνα με κοντάκι στα μέτρα μας με 60 πόντους καννη και μας περνάει μια τσιχλα τραβέρσα πχ 30μ...σηκώνουμε βάζουμε πχ 3.5 μέτρα προσκόπευση και πατάμε.Αν το ΙΔΙΟ όπλο φορουσε 76πόντους κάννη η προσκόπευση στα μάτια μας φαίνεται αρκετά λιγότερη και ας είναι ίδια.
Αν κάποιος εχει συνηθίσει και έχει εικόνες με κοντές κάννες έχει θεματάκι στις τραβέρσες με τις μακριές και αντίθετα.
Το ευθεία είναι πάντα ευθεία.
Την σκοπευτική γραμμή τη φτιάχνει η ρίγα μέχρι το στόχαστρο και σε ορισμένα όπλα προστίθεται και η βάση.
Οσο και να μακρύνεις το κοντάκι δεν πετυχαίνεις κάτι.
Αν κάποιος τουφεκάει χρόνια με 76άρα καραμπίνα και τον γυρίσεις σε κανένα 66 ποζέ στην αρχή την χάνει την μπάλα στις μακρινές τραβέρσες.
Όχι ρε παιδιά.. φυσικά και δεν πετυχαίνεις κάτι να προσθέτεις και να αφαιρεις κοντάκι, αν και τον χειμώνα βάζω πιο λεπτό πέλμα λόγο ρουχισμού.. το πείραμα ήταν να έρθει το στόχαστρο πιο κοντά στο μάτι, δεν είχαμε άλλο ζευγάρι κάνες για να δοκιμάσουμε, οπότε αφαίρεσα φέτες και πέλμα..με άλλο όπλο όμως που είχε 75 πόντους κάνη αλλά πάλι κοντό κοντάκι ήμουν κέντρο.. μάλλον δεν το διατυπώνω σωστά και δεν μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ.. και δεν μιλάμε κάν για τραβέρσα, ευθεία σε σταθερό στόχο.. αν κάποιος ρίχνει σκήτ σίγουρα θα έχει δει αθλητές που στο βατήρα 1 και 6 χάνουν διαρκώς πιάτα, ενώ στους υπόλοιπους που είναι πιο δύσκολοι τα καπνίζουν.. είναι γιατί δεν τους ταιριάζει το μήκος της σκοπευτικής ρίγας (να το πω έτσι για να μην δημιουργηθεί πάλι σύγχιση, αν και είναι το ίδιο, απλά όταν μιλάω στο συγκεκριμένο θέμα για κοντή και μακριά κάνη, εννοώ καθαρά την σκοπευτική ρίγα, η οποία πάλι εξαρτάται καθαρά από το μήκος κάνης.. :) )
Εν ολίγοις, όταν εστιάζω στο θήραμα ΔΙΌΦΘΑΛΜΑ και με την περιφερειακή όραση τοποθετώ το στόχαστρο μου εκεί που θέλω να ρίξω, αν το στόχαστρο δεν έχει την σωστή απόσταση από τα μάτια, τότε μπορεί η περιφερειακή όραση να δώσει λάθος πληροφόρηση στον εγκέφαλο, τότε δεν ρίχνουμε εκεί που νομίζουμε.. πιστεύω να έγινα πιο κατανοητός..
 
Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ.. έχω τσοκ για μπαϊκάλ σχεδόν 700€ , black Duck, Brain, kick's, Carlsson, Gemini... Σαν τίς τουφεκιές με το δισκάνδαλο και τίς σταθερές κάνες δεν έχει! Χωνευτήρι!!! Δοκίμασα σχεδόν ότι φυσίγγιο κυκλοφορεί στο εμπόριο με άριστα βλητικά αποτελέσματα, εκτός από 1φυσιγγι b-turbo, παρόλα αυτά και με το b-turbo στο κυνήγι σκίζει!!! Και για μάλλινη τάπα δεν το συζητάμε θερίζει!
Αυτο το οπλο με αυλο 18,2 σταθερα 3/1 70νταρες θαλαμες απλους εξωλκης τα βαζει ανετα βλητικα με οπλα 4 πλασιας αξιας απο αυτο για μενα ειναι θρυλικο οπλο...
 
Καλημερα και απο εδω Baikalakides......τα φωτα σας...(εαν σας εχει τυχει) .....ο αδερφος μου εχει την mp153 super magnum....σημερα...του βγηκε ο λαγος .....σημαδευει...παταει σκανδαλη....και τιποτα....παει να τραβηξει το κλειστρο και δεν εκανε πισω με τιποτα, κοιταει απο κατω βλεπει οτι το ενα φυσιγγι απο την αποθηκη ειχε βγει μισο εξω......πηγαινει σπιτι το λυνουμε το οπλο μεσω viber.....τα φυσιγγια βγηκανε απο το μπροστα μερος της αποθηκης....βγηκε η σκανδαλοθηκη....βγηκε το αυτακι απο το κλειστρο και τραβηξε την καννη εξω μαζι με το κλειστρο και το φυσιγγι μεσα....ανοιγωντας τους εξολκεις ξεμπλοκαρε και το κλειστρο......οταν ξανα εβαλε φυσιγγια στην αποθηκη παλι το ενα δεν το κραταγε μεσα και εβγαινε το μισο εξω......εχει συμβει σε καποιον αυτο το ειδος εμπλοκης? Το περιεργο ειναι οτι ουτε ο κοκορας επεσε....στο 1ο φυσιγγι καθως οτι και το κλειστρο κολλησε πανω στην καννη και δεν εβγαινε...υποπτευομαι οτι ισως το ελατηριο του αναστολεα των φυσιγγιων της αποθηκης να θελει αλλαγη....
 
Καλημερα και απο εδω Baikalakides......τα φωτα σας...(εαν σας εχει τυχει) .....ο αδερφος μου εχει την mp153 super magnum....σημερα...του βγηκε ο λαγος .....σημαδευει...παταει σκανδαλη....και τιποτα....παει να τραβηξει το κλειστρο και δεν εκανε πισω με τιποτα, κοιταει απο κατω βλεπει οτι το ενα φυσιγγι απο την αποθηκη ειχε βγει μισο εξω......πηγαινει σπιτι το λυνουμε το οπλο μεσω viber.....τα φυσιγγια βγηκανε απο το μπροστα μερος της αποθηκης....βγηκε η σκανδαλοθηκη....βγηκε το αυτακι απο το κλειστρο και τραβηξε την καννη εξω μαζι με το κλειστρο και το φυσιγγι μεσα....ανοιγωντας τους εξολκεις ξεμπλοκαρε και το κλειστρο......οταν ξανα εβαλε φυσιγγια στην αποθηκη παλι το ενα δεν το κραταγε μεσα και εβγαινε το μισο εξω......εχει συμβει σε καποιον αυτο το ειδος εμπλοκης? Το περιεργο ειναι οτι ουτε ο κοκορας επεσε....στο 1ο φυσιγγι καθως οτι και το κλειστρο κολλησε πανω στην καννη και δεν εβγαινε...υποπτευομαι οτι ισως το ελατηριο του αναστολεα των φυσιγγιων της αποθηκης να θελει αλλαγη....
Χωρίς να είμαι γνωστής αυτού του όπλου (έχω την 155) δεν φταίει το ελατήριο της αποθήκης, το λαμακι που κρατάει τα φυσιγγια στην αποθήκη θα φταίει! Ένας οπλουργου θα το έλυνε στα σίγουρα το πρόβλημά σου!
 
Χωρίς να είμαι γνωστής αυτού του όπλου (έχω την 155) δεν φταίει το ελατήριο της αποθήκης, το λαμακι που κρατάει τα φυσιγγια στην αποθήκη θα φταίει! Ένας οπλουργου θα το έλυνε στα σίγουρα το πρόβλημά σου!
Θα την εχω μεθαυριο κοντα να την τσεκαρω.....
 
Καλημερα και απο εδω Baikalakides......τα φωτα σας...(εαν σας εχει τυχει) .....ο αδερφος μου εχει την mp153 super magnum....σημερα...του βγηκε ο λαγος .....σημαδευει...παταει σκανδαλη....και τιποτα....παει να τραβηξει το κλειστρο και δεν εκανε πισω με τιποτα, κοιταει απο κατω βλεπει οτι το ενα φυσιγγι απο την αποθηκη ειχε βγει μισο εξω......πηγαινει σπιτι το λυνουμε το οπλο μεσω viber.....τα φυσιγγια βγηκανε απο το μπροστα μερος της αποθηκης....βγηκε η σκανδαλοθηκη....βγηκε το αυτακι απο το κλειστρο και τραβηξε την καννη εξω μαζι με το κλειστρο και το φυσιγγι μεσα....ανοιγωντας τους εξολκεις ξεμπλοκαρε και το κλειστρο......οταν ξανα εβαλε φυσιγγια στην αποθηκη παλι το ενα δεν το κραταγε μεσα και εβγαινε το μισο εξω......εχει συμβει σε καποιον αυτο το ειδος εμπλοκης? Το περιεργο ειναι οτι ουτε ο κοκορας επεσε....στο 1ο φυσιγγι καθως οτι και το κλειστρο κολλησε πανω στην καννη και δεν εβγαινε...υποπτευομαι οτι ισως το ελατηριο του αναστολεα των φυσιγγιων της αποθηκης να θελει αλλαγη....
Το παράξενο είναι ότι έβγαινε το μισό φυσίγγι από την αποθήκη και όχι ολόκληρο. Καλύτερα ας το δει ένας οπλουργός. Πάντως όπως το περιγράφεις, δεν νομίζω ότι είναι κάτι δύσκολο να επισκευαστεί, από κάποιον που ξέρει.
 
λαμακι που κρατάει τα φυσιγγια στην αποθήκη θα φταίει
Αυτο ακριβως... ερωτηση ομως: στην αποθηκη ειχε μεσα δυο φυσιγγια και ενα στην θαλαμη? Η ενα στην αποθηκη και ενα στης θαλαμη?
Με λιγα λογια το κανει μονο οταν η αποθηκη ειναι γεματη? Η και με ενα μονο στην αποθηκη δε το συγκρατεί?
 
Αυτο ακριβως... ερωτηση ομως: στην αποθηκη ειχε μεσα δυο φυσιγγια και ενα στην θαλαμη? Η ενα στην αποθηκη και ενα στης θαλαμη?
Με λιγα λογια το κανει μονο οταν η αποθηκη ειναι γεματη? Η και με ενα μονο στην αποθηκη δε το συγκρατεί?
Ειχε ενα στη θαλαμη και 2 στην αποθηκη....οταν εβαζε μονο το ενα στην αποθηκη δεν το εκανε...στο 2ο το εκανε....
 
Ειχε ενα στη θαλαμη και 2 στην αποθηκη....οταν εβαζε μονο το ενα στην αποθηκη δεν το εκανε...στο 2ο το εκανε....
Ε ο αναστολεας φυσιγγιων φταιει...βασικα κοιταχτε μην εχει μπει καμια βρωμια απο πισω εκει στον αναστολεα και δε δουλευει καλα ....
Με ενα φυσιγγιο στην αποθηκη, το ελατηριο της αποθηκης δεν πιεζεται τοσο και δε σπρωχνει με δυναμη για αυτο δεν σου προκαλει προβλημα....
Νομιζω ομως οτι και κατω απο το κλειστρο να εχει φυσιγγι, το φορτωμενο το ρίχνει...
Σε καποια οπλα το κανουν για να παρει 6 το οπλο αντι 5 φυσιγγιων (καπως το λενε οι Αμερικανοι αυτο το κολπο)
Αν και τωρα που το σκεφτομαι ειπες οτι ειχε "μισοβγει" αρα το χε κομπλαρει το συστημα
 
Ε ο αναστολεας φυσιγγιων φταιει...βασικα κοιταχτε μην εχει μπει καμια βρωμια απο πισω εκει στον αναστολεα και δε δουλευει καλα ....
Με ενα φυσιγγιο στην αποθηκη, το ελατηριο της αποθηκης δεν πιεζεται τοσο και δε σπρωχνει με δυναμη για αυτο δεν σου προκαλει προβλημα....
Νομιζω ομως οτι και κατω απο το κλειστρο να εχει φυσιγγι, το φορτωμενο το ρίχνει...
Σε καποια οπλα το κανουν για να παρει 6 το οπλο αντι 5 φυσιγγιων (καπως το λενε οι Αμερικανοι αυτο το κολπο)
Αυτο με παραξενευει οτι δεν πυροδοτησε.....καθως και οτι κολλησε το κλειστρο στην καννη.....εκτος και εαν μισο οπως εβγαινε πιεζε και καποιο αλλο λαμακι....θα το δω και θα σας ενημερωσω...λογικα την Τεταρτη θα την δω....
 
καθως και οτι κολλησε το κλειστρο στην καννη
Φανταζομαι και η 153 ειναι σαν την 155..
Οποτε υπολογιζω οτι δεν ειχε κολλησει το κλειστρο στην καννη, αλλα ο σιδηρόδρομος δεν μπορουσε να ερθει προς τα πισω, και πανω στον σιδηροδρομο στεκεται και το κλειστρο..(ξαναλεω αν ειναι σαν την 155)...
Αρα ειχε "φρακαρει" η διαδρομη του σιδηροδρομου...
 
Φανταζομαι και η 153 ειναι σαν την 155..
Οποτε υπολογιζω οτι δεν ειχε κολλησει το κλειστρο στην καννη, αλλα ο σιδηρόδρομος δεν μπορουσε να ερθει προς τα πισω, και πανω στον σιδηροδρομο στεκεται και το κλειστρο..(ξαναλεω αν ειναι σαν την 155)...
Αρα ειχε "φρακαρει" η διαδρομη του σιδηροδρομου...
Οχι Στεφανε.....το ελυσε μπροστα μου ολο το οπλο....και οταν εβγαλε την καννη το κλειστρο ειχε κολλησει πανω στην καννη....για να το ξεκολλησει ....ανοιξε και τους 2 εξολκεις.....
 
Οχι Στεφανε.....το ελυσε μπροστα μου ολο το οπλο....και οταν εβγαλε την καννη το κλειστρο ειχε κολλησει πανω στην καννη....για να το ξεκολλησει ....ανοιξε και τους 2 εξολκεις.....
Δεν εχει ξανατυχει να ακουσω κατι παρομοιο! Την ακρη ομως σιγουρα θα την βρει, διοτι συνεχιζει να το κανει, αρα ο μαστορας θα την βγαλει την ακρη του...
Το αλλο ερωτημα που δεν εκανα: με τον λαγο τι εγινε?.yelling.
 
Δεν εχει ξανατυχει να ακουσω κατι παρομοιο! Την ακρη ομως σιγουρα θα την βρει, διοτι συνεχιζει να το κανει, αρα ο μαστορας θα την βγαλει την ακρη του...
Το αλλο ερωτημα που δεν εκανα: με τον λαγο τι εγινε?.yelling.
Ο λαγος πηγαινε περα δωθε λες και τον κοροιδευε......
 
Back
Top