Baikal Team

στο ρωσικο με 18,2 τα ψιλοφοβαμαι και δεν του χρειάζονται κιόλας.
Aν τα φοβάσαι γιατί είναι 34γρ ουτε μην το σκέφτεσαι, είναι 100% ασφαλή για το όπλο σου....
Αν τα φοβάσαι γιατί νομίζεις ότι σαν στενός αυλός δεν θα έχει καλή απόδοση τότε είμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείς ευχάριστα...

Εχω παραδειγματα που ξεπεράστηκαν κ τα 34γρ κ οι βολές είχαν.....επιτυχια..

Αλλά θα υπενθυμίσω ένα παραδειγμα με μέλος του φόρουμ.. Ο ilias sρ που έριχνε με το ίδιο όπλο κ με μεγάλη επιτυχια σε φασσα κ υδρόβια τα nsi speed 34γρ και τα condor 36γρ...βεβαια στα Γρεβενά οι καιρικές συνθήκες επιτρέπουν κάτι τέτοιο...

Φυσικά κ δεν σου λέω να κάνεις το ίδιο..
 
Καλησπέρα σε όλους,

Για την καλύτερη ακρίβεια και κύρια χρήση με μονόβολα αλλά και για χρήση με δράμια αλλά και για γενικό κυνήγι, τι προτείνετε από τα παρακάτω:

α. Baikal MP27 72,5cm */***

β. Baikal MP27 72,5cm με τσοκ

γ. Baikal MP43 72,5cm */***

δ. Baikal MP43 72,5cm με τσοκ

ε. κάτι άλλο;

Το πλαγιόκαννο πόσο πιο ελαφρύ είναι από το αλληλεπίπεδο; αν είναι.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.
Συνθετη ερωτηση με διαφορετικες απαντησεις...............
Για χρηση μονοβολων σε δικανο ειτε πλαγιο ειτε ποζε τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα για τον λογο πως κατασκευαστικα εχουν συγκλιση κανων ετσι ωστε οι βολες να διασταυρονωνται στα 35-40 μετρα....
Αν μιλαμε για ακριβεια τοτε πρεπει να ειναι απο κατασκευης για χρηση τετοιων φυσιγγιων.
Εδω η καραμπινα και το μονοκανο εχουν προβαδισμα.
Στα δραμια τα πραγματα ειναι καλιτερα και δεν θα υπαρξει προβλημα διοτι εχουν διασπορα που καπως διορθωνεται το ''προβλημα''
Εαν η επιλγη σου τελικα θα ειναι σε Baikal θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα ενα δισκανδαλο με απλους εξολκεις....τα εναλασομενα τσοκακια θα βοηθουσαν να γινει το οπλο ''πολυεργαλειο''................
ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ.
 
Με βάση το παραπάνω ποστ του Ηρακλή θέτω έναν προβληματισμό. Οταν μιλάμε για τουφεκιά με φυσίγγι που έχει σκάγια - οποιοδήποτε νούμερο από δράμια έως 8 -9 - η σκόπευσή μας είναι διόφθαλμη και καταδεικνύουμε τον στόχο. Οταν χρησιμοποιούμε μονόβολο η σκόπευσή μας εξακολουθεί να είναι διόφθαλμη; μήπως τότε πάμε σε άλλου είδους βολές πχ στρατιωτικού τύπου; βέβαια το ότι ο στόχος κινήται μας οδηγεί στην διόφθαλμη σκόπευση αλλά προβληματίζομαι για το αν η τεχνική θα πρέπει να παραμείνει η ίδια με αυτήν που χρησιμοποιούμε όταν έχουμε φυσίγγια με σκάγια.
Δεν έχω εμπειρία με μονόβολα απλά βάζω τον προβληματισμό μου. Ισως άτομα από το φόρουμ, πιό έμπειρα στα μονόβολα να μπορούν να μας απαντήσουν.
 
Ακριβή σκόπευση με βλήματα κανείς μόνο με μονόφθαλμη αλλά αυτό σε έναν κυνηγό που κυνηγά και χρησιμοποιεί όλου τους είδους τα πυρομαχικά θέλει εξοικοιωση δηλ να ξεκινάς με διόφθαλμη και μόλις μπεις στο στόχο να κλείνεις μάτι και να αυστηροποιεις πηγαίνοντας στην μονόφθαλμη .Όταν ρίχνεις μόνοβολα εννοείται.
 
Τπτ δεν ειναι απολυτο παιδια. Ξερω ατομα που κυνηγούν φτερωτα με μονοφθαλμη σκοπευση και τα πανε γαζι....αλλοι κυνηγούν διοφθαλμα οπως εγω...
Γενικα νομίζω η διοφθαλμη καλλιεργείται στις νεοτερες γενιες..παλαιοτερα (πριν 25 χρονια ας πουμε) εχω την αισθηση οτι οι περισσότεροι εκλειναν το ματι ειτε σε πουλι ειτε σε τριχωτο...ετσι νομιζω τουλαχιστον..
Σε γουρουνι με μονοβολο δεν υφίσταται να μην σημαδέψεις. Οι κανες slug φερουν σκοπευτικα ακριβως για αυτη την δουλεια..
Για να μην σημαδεψεις (εννοω να κλεισεις το ματι) με μονοβολο, πρεπει να βαλεις σκοπευτικο τυπου red dot (η ακομα και εντονα φθορίζοντα στη ριγα) που θα το βλεπει κατα βασην το κυριαρχο ματι σου, οποτε κλεισεις δε κλεισεις το αλλο ειναι το ιδιο....
Τοσο στην baikal οσο και στην Φράνκι, εχω βαλει σκοπευτικά που παρουσιαζουν εντονη "φωτεινοτητα" (ειδικα η φρανκι εχει ενα διχρωμο που ειναι σαν λαμπακι") οποτε και το ματι να μην κλεισω, την "μπιλια" την βλεπει το δεξι μου ματι....
 
Επίσης να πω ότι δεν έχει καμμία σχέση με το μπαικαλ που είχα με τσοκ.πολυ ανώτερες οι τουφεκιες με τις σταθερές κανες
Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ.. έχω τσοκ για μπαϊκάλ σχεδόν 700€ , black Duck, Brain, kick's, Carlsson, Gemini... Σαν τίς τουφεκιές με το δισκάνδαλο και τίς σταθερές κάνες δεν έχει! Χωνευτήρι!!! Δοκίμασα σχεδόν ότι φυσίγγιο κυκλοφορεί στο εμπόριο με άριστα βλητικά αποτελέσματα, εκτός από 1φυσιγγι b-turbo, παρόλα αυτά και με το b-turbo στο κυνήγι σκίζει!!! Και για μάλλινη τάπα δεν το συζητάμε θερίζει!
 
Καλησπέρα σε όλους,

Για την καλύτερη ακρίβεια και κύρια χρήση με μονόβολα αλλά και για χρήση με δράμια αλλά και για γενικό κυνήγι, τι προτείνετε από τα παρακάτω:

α. Baikal MP27 72,5cm */***

β. Baikal MP27 72,5cm με τσοκ

γ. Baikal MP43 72,5cm */***

δ. Baikal MP43 72,5cm με τσοκ

ε. κάτι άλλο;

Το πλαγιόκαννο πόσο πιο ελαφρύ είναι από το αλληλεπίπεδο; αν είναι.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.
Θα σου πω την δική μου εμπειρία με Μπαϊκάλ και μονόβολα με MP 27 m,
MP 27 em 1c sporting και mp153.
Με το μπ27 Μ με σταθερό 1-3 θέλει λίγο ψάξιμο να βρεις το κατάλληλο μονόβολο που θα περνάει και από τόν άσσο χωρίς να γίνεται λιώμα, με τα τύπου Brennecke και γενικότερα ότι έχει φτεροτή θα έχεις μεγαλύτερες αποκλείσεις και ιδίως με τον άσσο, δουλεύει όμως πολύ καλά με τα πλακέ και με τα δυβολα, και γενικότερα με δράμια.
Με το mp27 em1c sporting δουλεύει πολύ καλά σχεδόν τα πάντα, με 4-5 άστρα στις κάνες και εργοστασιακό πορτινγκ όλα τα μονόβολο πάνε καρφίτσα αλλά πιο ακριβό στην αγορά..
Με την 153 με +5cm τσοκ 3*** τα αποτελέσματα ήταν τραγικά, δεν ξέρω αν έφταιγε το τσοκ αλλά ξενέρωσα τόσο πολύ δεν ξανά έριξα μονόβολο με την 153.
Αυτά σε βλητικές δοκιμές σε χαρτί στα 50 μέτρα..στο κυνήγι δεν έχω άποψη, δεν κυνηγάω αγριόχοιρο..
 
Με βάση το παραπάνω ποστ του Ηρακλή θέτω έναν προβληματισμό. Οταν μιλάμε για τουφεκιά με φυσίγγι που έχει σκάγια - οποιοδήποτε νούμερο από δράμια έως 8 -9 - η σκόπευσή μας είναι διόφθαλμη και καταδεικνύουμε τον στόχο. Οταν χρησιμοποιούμε μονόβολο η σκόπευσή μας εξακολουθεί να είναι διόφθαλμη; μήπως τότε πάμε σε άλλου είδους βολές πχ στρατιωτικού τύπου; βέβαια το ότι ο στόχος κινήται μας οδηγεί στην διόφθαλμη σκόπευση αλλά προβληματίζομαι για το αν η τεχνική θα πρέπει να παραμείνει η ίδια με αυτήν που χρησιμοποιούμε όταν έχουμε φυσίγγια με σκάγια.
Δεν έχω εμπειρία με μονόβολα απλά βάζω τον προβληματισμό μου. Ισως άτομα από το φόρουμ, πιό έμπειρα στα μονόβολα να μπορούν να μας απαντήσουν.
Πάντα διόφθαλμη.
Μια χαρά σημαδεύεις και έτσι.

Φυσικά και μονόφθαλμη όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω, αλλά προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο.
 
Με βάση το παραπάνω ποστ του Ηρακλή θέτω έναν προβληματισμό. Οταν μιλάμε για τουφεκιά με φυσίγγι που έχει σκάγια - οποιοδήποτε νούμερο από δράμια έως 8 -9 - η σκόπευσή μας είναι διόφθαλμη και καταδεικνύουμε τον στόχο. Οταν χρησιμοποιούμε μονόβολο η σκόπευσή μας εξακολουθεί να είναι διόφθαλμη; μήπως τότε πάμε σε άλλου είδους βολές πχ στρατιωτικού τύπου; βέβαια το ότι ο στόχος κινήται μας οδηγεί στην διόφθαλμη σκόπευση αλλά προβληματίζομαι για το αν η τεχνική θα πρέπει να παραμείνει η ίδια με αυτήν που χρησιμοποιούμε όταν έχουμε φυσίγγια με σκάγια.
Δεν έχω εμπειρία με μονόβολα απλά βάζω τον προβληματισμό μου. Ισως άτομα από το φόρουμ, πιό έμπειρα στα μονόβολα να μπορούν να μας απαντήσουν.
Όποιος έχει κάνει εκπαίδευση ελευθερου σκοπευτή τα τελευταία 20 χρόνια, ή κυνηγά με ραβδωτό "κινούμενους" στόχους, θα ξέρει πως η σκόπευση είναι καλύτερη όταν γίνεται διόφθαλμη. Δύο είναι οι βασικοί λόγοι για αυτό:
  • Με τα δύο μάτια βλέπεις τριδιάστατα και μπορείς να υπολογίζεις αποστάσεις, ενώ με την μονόφθαλμη όραση βλέπεις 2D, χωρίς αίσθηση του βάθους. Υπάρχουν βέβαια τεχνικές να υπολογίζεις την απόσταση σε σχέση με το μέγεθος το στόχου όπως τον βλέπεις μέσα από μια διόπτρα, αλλά αυτό δεν βοηθά πολύ όταν ο στόχος κινείται σχετικά γρήγορα, π.χ. λαγός ή αγριογούρουνο, ταχύτητα πάνω από 5χλμ/ώρα.
  • Με διόφθαλμη σκόπευση βλέπεις και τον περίγυρο του στόχου, έτσι μπορείς π.χ. την τελευταία στιγμή να μην πατήσεις την σκανδάλη γιατί μπορεί να "αντιληφθείς" κάτι έξω από το οπτικό πεδίο της μονόφθαλμης σκόπευσης. Εδώ παίζουν ρόλο οι λεγόμενες saccades, δεν ξέρω πως λέγονται στα ελληνικά, μάλλον "αναπηδήσεις" όπου το μάτι σκαναρει "ασυνείδητα" και φαινομενικά χαοτικά τον περίγυρο. (από αγγλικό σάίτ: saccades are quick, jerky backward movements of the bulb after an eye movement in which an object is fixed. One also speaks of a "scanning jump in the course of the gaze").
Νομίζω πως η διόφθαλμη σκόπευση βοηθά σημαντικά στην προσκόπευση όταν χρησιμοποιούμε μονόβολα ή ραβδωτά.

ΥΓ: υπάρχει καποιος οφθαλμίατρος στο φόρουμ να μας φωτήσει λιγάκι;
 
Με βάση το παραπάνω ποστ του Ηρακλή θέτω έναν προβληματισμό. Οταν μιλάμε για τουφεκιά με φυσίγγι που έχει σκάγια - οποιοδήποτε νούμερο από δράμια έως 8 -9 - η σκόπευσή μας είναι διόφθαλμη και καταδεικνύουμε τον στόχο. Οταν χρησιμοποιούμε μονόβολο η σκόπευσή μας εξακολουθεί να είναι διόφθαλμη; μήπως τότε πάμε σε άλλου είδους βολές πχ στρατιωτικού τύπου; βέβαια το ότι ο στόχος κινήται μας οδηγεί στην διόφθαλμη σκόπευση αλλά προβληματίζομαι για το αν η τεχνική θα πρέπει να παραμείνει η ίδια με αυτήν που χρησιμοποιούμε όταν έχουμε φυσίγγια με σκάγια.
Δεν έχω εμπειρία με μονόβολα απλά βάζω τον προβληματισμό μου. Ισως άτομα από το φόρουμ, πιό έμπειρα στα μονόβολα να μπορούν να μας απαντήσουν.
Χμμ.. εγώ πιστεύω ότι η διόφθαλμη σκόπευση έχει πολύ μεγαλύτερα αβαντάζ, πρόσθετη και την περιφερειακή όραση η οποία δείνει πολύ περισσότερες πληροφορίες στον εγκέφαλο από την εστίαση, εικόνα, χώρο, απόσταση, ταχύτητα κτλ.. αλλά από την άλλη η φέρνει πολλά προβλήματα..το όπλο πρέπει να είναι ραμμένο κομμένο στα μέτρα του χρήστη! Το κοντάκι το βασικότερο, το μήκος κάννης και το στόχαστρο, όλα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο, η απόσταση μεταξύ των ματιών δεν είναι σε όλους το ίδιο, υπάρχει ένας μέσος όρος, και αντιστοιχεί στους 70-72.5 πόντους κάνη, σε πολλούς όμως δεν ταιριάζει, χρειάζονται , 75-76 ή και 81 πόντους και κάποιοι 66.. το στόχαστρο αν είναι πολύ έντονο ουκ ολίγες φορές απορροφά την εστίαση από το θήραμα και βλέπεις το θήραμα με την περιφερειακή όραση και εστιάζεις στο στόχαστρο, γίνεται τόσο γρήγορα που δεν το αντιλαμβανόμαστε.. αφού λοιπόν έχεις βρει σωστό κοντακά που θέλει να ασχοληθεί μαζί σου να σου κάνει όντως ένα κοντάκι που σου αρμόζει (κάτι πολύ δύσκολο) , έχει βρει το σωστό μήκος κάνης και το στόχαστρο που σε βολεύει καλύτερα, πιστεύω πως είσαι έτοιμος για διόφθαλμη σκόπευση..
Από την άλλη, κλείνεις μάτι , ελέγχεις ρίγα στόχαστρο στα γρήγορα, σημαδεύεις θήραμα και ρίχνεις :cool: όπως κάνει ένας φίλος κυνηγός και μάλιστα "ανάποδος" δεξιός με αριστερό κυρίαρχο μάτι, δηλαδή κλείνει το κυρίαρχο μάτι και ρίχνει, και παιδιά αλήθεια το παιδί θερίζει..
Οπότε πιστεύω είναι θέμα διατριβής και εξάσκησης.. διαλέγεις και παίρνεις.. :)
Φυσικά ξέφυγα λίγο από το θέμα, αλλά πιστεύω ότι αν είναι μονόβολο, δράμια ή σκάγια δεν έχει διαφορά, το θέμα είναι αν μπορείς να σημαδεύεις σωστά διόφθαλμα ή μονόφθαλμα..
 
Το κοντάκι το βασικότερο, το μήκος κάννης και το στόχαστρο, όλα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο, η απόσταση μεταξύ των ματιών δεν είναι σε όλους το ίδιο, υπάρχει ένας μέσος όρος, και αντιστοιχεί στους 70-72.5 πόντους κάνη, σε πολλούς όμως δεν ταιριάζει, χρειάζονται , 75-76 ή και 81 πόντους και κάποιοι 66..
Εδώ με το μήκος των καννών σε έχασα..
 
Εδώ με το μήκος των καννών σε έχασα..
:) ναι είναι κάτι που πολλοί δεν γνωρίζουν, αφορά φυσικά την διόφθαλμη σκόπευση.. κάναμε το πείραμα στο σκοπευτήριο και όντως ισχύει.. έριξα με το κοντάκι μου 38 πόντους, και με κοντάκι 35 πόντους με κάνη 70 πόντους στην ίδια απόσταση σε σταθερό στόχο, με τους 35 πόντους ήρθε το στόχαστρο 3 πόντους πιο κοντά στο μάτι μου, όλες οι τουφεκιές έφευγαν προς τα δεξιά.. οπότε με το κοντάκι 38 πόντους (το σωστό για μένα) και κάνη 67 πόντους θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα με διόφθαλμη σκόπευση.. ενώ με 36,5 κοντάκι και 75 πόντους κάνη ήμουν πάλι κέντρο.. οπότε όταν έχεις το σωστό μήκος κοντακίου, μετά πρέπει να ξέρεις και το σωστό μήκος κάνης από μέχρι..
 
οπότε όταν έχεις το σωστό μήκος κοντακίου, μετά πρέπει να ξέρεις και το σωστό μήκος κάνης από μέχρι..
Φίλε μου δεν ισχύει αυτό που λές. Οταν έχεις σωστό κοντάκι δεν παίζει ρόλο το μήκος των καννών σε λογικά πλαίσια.
Ευθείες είναι οι κάννες.
 
Επίσης
Εδώ με το μήκος των καννών σε έχασα..
Επίσης μιλούσα με ένα κυνηγό ο οποίος έχει το ίδιο όπλο με ένα άλλο παιδί με την διαφορά ότι ο άλλος έχει 66 πόντους κάνει και μου λέει θερίζει, άλλαξαν τίς κάνες και μου λέει ότι στο δικό του όπλο δεν δουλεύει, ενώ είναι ίδια όπλα.. δεν είναι ότι δεν δουλεύει στο δικό του όπλο αλλά δεν του ταιριάζει η 66αρα κάνη στα μάτια του..
 
Δεν έχει να
Φίλε μου δεν ισχύει αυτό που λές. Οταν έχεις σωστό κοντάκι δεν παίζει ρόλο το μήκος των καννών σε λογικά πλαίσια.
Ευθείες είναι οι κάννες.
Δεν έχει να κάνει με τις κάνες, έχει να κάνει με την όραση, και την απόσταση του στοχαστρου από το μάτι όταν σημαδεύεις διόφθαλμα και εστιάζεις στο στόχο που αντιλαμβάνονται περιφερειακά ότι βρίσκεται το στόχαστρο.. νομίζεις ότι είσαι κέντρο αλλά στην πραγματικότητα δεν είσαι..
 
Επίσης

Επίσης μιλούσα με ένα κυνηγό ο οποίος έχει το ίδιο όπλο με ένα άλλο παιδί με την διαφορά ότι ο άλλος έχει 66 πόντους κάνει και μου λέει θερίζει, άλλαξαν τίς κάνες και μου λέει ότι στο δικό του όπλο δεν δουλεύει, ενώ είναι ίδια όπλα.. δεν είναι ότι δεν δουλεύει στο δικό του όπλο αλλά δεν του ταιριάζει η 66αρα κάνη στα μάτια του..
Θέλει ή μάλλον του αρέσει η ποιό μεγάλη σκοπευτική γραμμή.Πάσο.
Γιατί εγώ κατάλαβα ότι ίδιο όπλο 66 cm αν του κουμπώσεις 76 θέλεις και άλλο κοντάκι για να σου κάτσει.
 
Γιατί δεν είσαι?
Γιατί έτσι λειτουργούν τα μάτια μας.. δεν υπάρχει περίπτωση να δείς όπλο με 50 πόντους κάνη και σκοπευτική ρίγα, μόνο με σκοπευτικά για μονόφθαλμη σκόπευση.. γιατί δεν μπορεί η περιφερειακή όραση να ευθυγραμμιστεί με την εστίαση, είναι πολύ κοντά στο μάτι.. όπως επίσης ένας φίλος που ξεκίνησε πρόσφατα το κυνήγι, και του πούλησαν ένα τουφέκι , δήθεν μπκατσοτούφεκο, του έκοψαν τις κάνες στους 60 πόντους, βγάλανε τίς πλαϊνές ρίγες και το μεγαλύτερο μέρος της σκοπευτικής ρίγας, ένα τοζ 32 το λυπήθηκε η ψυχή μου..αχρήστεψαν το όπλο, για τις επιτυχίες στο κυνήγι δεν χρειάζεται να μιλήσω..0
στο χαρτί γελούσαν οι πέτρες, του έλεγα "ρε σημάδεψε το κέντρο" και μου έλεγε "μα το κέντρο σημαδεύω.."
 
Back
Top