Baikal Team

Το δίκανο είναι δισκανδαλο; Μόνο εκεί ίσως να μπερδεύεσαι ... εγώ με το πλάγιο του πατέρα μου επειδή δεν το πολυκυνηγαω... έχω αυτό.... πατάω την ίδια σκανδάλη.... αν το συνηθίσεις δεν θα έχεις θέμα. Αλλά γιατί δεν πάς και στα δύο με την καραμπίνα; Αν είναι και στα μέτρα σου....
Είναι δισκάνδαλο αλλά το έχω χρησιμοποιήσει πολύ. Τη καραμπίνα πάλιμ σχεδόν καθόλου. Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
 
Αν τα έχεις κάποιο διάστημα στην κατοχή σου κ τα έχεις κυνηγησει(σε πουλια,δεν είναι απαραιτητο σε τριχωτό) δεν θα μπερδευτείς...
Αν πχ κυνηγάς μόνο με το ένα, στην αρχή θα μπερδευτείς λίγο....
Πάντως εγκρίνω τον συνδιασμο που θες να κάνεις...

Βρες ένα ελαφρυ(οχι απαραιτητα σε γραμμάρια..) κ επωνυμο φυσιγγι κ θα είσαι οκ...
Ας μπερδευτώ, αν είναι λίγο. Να είσαι καλά για την άποψη σου που μου πρόσφερες φίλε μου.
 
Αν τα έχεις κάποιο διάστημα στην κατοχή σου κ τα έχεις κυνηγησει(σε πουλια,δεν είναι απαραιτητο σε τριχωτό) δεν θα μπερδευτείς...
Αν πχ κυνηγάς μόνο με το ένα, στην αρχή θα μπερδευτείς λίγο....
Πάντως εγκρίνω τον συνδιασμο που θες να κάνεις...

Βρες ένα ελαφρυ(οχι απαραιτητα σε γραμμάρια..) κ επωνυμο φυσιγγι κ θα είσαι οκ...
Έτσι ακριβώς.Αλλάζω μέσα στο χρόνο και τα 3 όπλα κρύο,τοζ34 και ιζη54 δεν έχω κανένα θέμα και το χαίρομαι με όλα.Το καθένα έχει την χάρη του και διψάει για τουφεκιές.Όλα στο μυαλό είναι, προσωπικά δεν μπερδεύομαι καθόλου.Τι θες μακρινή-κοντινή τσακ μπαμ.Ο πατέρας μου πάλι που κυνηγάει με βασικό όπλο την κρύο αν πάρει ένα από τα άλλα δύο δυσκολεύεται, αλλά από το 2005 κυνηγάει με αυτήν κατά βάση.Θα το βρει, όμως, μετά.
 
Last edited:
Εαν εχει καποιος γνωστης της καλοσυνη θα ηθελα μια αναλυση για τα πλαγια της μπαικαλ

Ποιεσνοι διαφορες του iz 43 με το mp 43 αν τα λεω καλα
Υπαρχουν αλλα μοντελα;

Εχει πραγματι το iz 43 συστημα κλειδωματος που βασιζεται στο μοντελο winchester 21;

υπαρχουν κατοχοι των πιο πανω;

θα ηθελα την αποψη τους στα πιο πατω θεματα

Λακτισμα με φυσιγγια μεχρι 36γρ νορμαλ ταχυτητων

Εαν υπηρχαν προβληματα στους αυτοματους εξολκεις

ικανοποιηση οσο αφορα τις κατανομες τους

κατα ποσον οι σκανδαλεα ηταν η ειναι υπερβολικα σκληρες σε σημειο που να χρειαστηκαν ελαφρυση απο καποιον επαγγελματια

ευχαριστω
 
Εαν εχει καποιος γνωστης της καλοσυνη θα ηθελα μια αναλυση για τα πλαγια της μπαικαλ

Ποιεσνοι διαφορες του iz 43 με το mp 43 αν τα λεω καλα
Υπαρχουν αλλα μοντελα;

Εχει πραγματι το iz 43 συστημα κλειδωματος που βασιζεται στο μοντελο winchester 21;

υπαρχουν κατοχοι των πιο πανω;

θα ηθελα την αποψη τους στα πιο πατω θεματα

Λακτισμα με φυσιγγια μεχρι 36γρ νορμαλ ταχυτητων

Εαν υπηρχαν προβληματα στους αυτοματους εξολκεις

ικανοποιηση οσο αφορα τις κατανομες τους

κατα ποσον οι σκανδαλεα ηταν η ειναι υπερβολικα σκληρες σε σημειο που να χρειαστηκαν ελαφρυση απο καποιον επαγγελματια

ευχαριστω
Χρύσανθε Izh 43 & MP 43 είναι το ίδιο όπλο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφορά, πέρα από την χρονική περίοδο κατασκευής. Από κάποια χρονιά και έπειτα σε όλα τα όπλα της Baikal άλλαξε το πρόθεμα Izh σε MP. Δεν ξέρω πότε και για ποιο λόγο ...
Δεν είναι το σύστημα κλειδώματος που βασίζεται στο Winchester 21, αλλά ο πυροδοτικός μηχανισμός. Δηλαδή, δεν είναι ο κλασικός Anson - Deeley, όπως ίσως θα φανταζόταν κάποιος βλέποντας το εξωτερικά.
Αυτά από μένα. Στα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν οι "αρμόδιοι", Τάσος, Αρίστος κλπ κάτοχοι !!!
;) :cool::)
 
Καλησπερα παιδες! Θα ηθελα και εγω να ρωτησω για το IJ-58M MADE IN USSR....εαν ξερουμε χρονολογιες κατασκευης κλπ.....καθως και εαν εβγαζε προβληματα! Επισης τα MADE IN USSR σε σχεση με τα MADE IN RUSSIA εχουν διαφορες? Ευχαριστω!
 
Πολυχρονος Χρυσανθε κ ότι επιθυμείς!

Ποιεσνοι διαφορες του iz 43 με το mp 43 αν τα λεω καλα
Υπαρχουν αλλα μοντελα;
Αυτές στην ουσία είναι "παραλλαγες" μοντέλων στο ίδιο θέμα... Σοβιετικά, Ρωσικα..
Λακτισμα με φυσιγγια μεχρι 36γρ νορμαλ ταχυτητων
Οχι δεν θα έχεις θέμα, πχ κάτι λίγα rottweil Waidmannheil 36γρ που ειχα ρίξει δεν είχα θέμα κ με 18,2 αυλό..
34γρ άνετα αρκεί βέβαια να βρεις το φυσίγγι, Δεν έχει να κανει παντοτε με τα γραμμάρια....

Εαν υπηρχαν προβληματα στους αυτοματους εξολκεις
Ναι και όχι.. Δλδ έχουν ακουστεί προβλήματα κ δεν έχει ακουστεί κ τίποτα..
Το καλυτερο στην προκειμενη περιπτωση είναι η επιλογή δισκανδαλου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....
Ικανοποιηση οσο αφορα τις κατανομες τους
Δεν έχω γνώμη... Γιατί τα σκάγια μου παντα ηταν....αόρατα..
Πράγμα που σημαίνει ότι δεν ασχολουμαι με βλητικες δοκιμες...
Παρόλα αυτα μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι εχω δει ωραίες καταβολες κ μακρινές βολές...
Βεβαια μιλάω για σταθερά τσοκ...

Τα εναλλασσόμενα απο οτι λέγεται είναι πιο ανοιχτά.. Και ίσως χρειαστείς(ανάλογα τα κυνήγια που κάνεις κλπ) να αγοράσεις αφτερμαρκετ...

κατα ποσον οι σκανδαλεα ηταν η ειναι υπερβολικα σκληρες σε σημειο που να χρειαστηκαν ελαφρυση απο καποιον επαγγελματια

Είναι λίγο σκληρές.... Εμένα δεν μου εχουν δημιουργήσει προβλημα...
Ξέρω ότι στην Κυπρο τα baikal χαίρουν εκτίμησης, όποτε πηγενε σε ένα κατάστημα κ δες κ εσυ αν σε βολευει...
 
Last edited:
Καλησπερα παιδες! Θα ηθελα και εγω να ρωτησω για το IJ-58M MADE IN USSR....εαν ξερουμε χρονολογιες κατασκευης κλπ.....καθως και εαν εβγαζε προβληματα! Επισης τα MADE IN USSR σε σχεση με τα MADE IN RUSSIA εχουν διαφορες? Ευχαριστω!
Δισκανδαλο baikal που να βγάζει "μηχανολογικα" προβληματα είναι δυσκολο να βρεις....*

Αυτό που έχω δει(και στο δικό μου σοβιετικο 43m)ειναι οτι με τα χρόνια κ αναλόγως την χρήση να "σκαει" το λουστρο σε διάφορα σημεια του ξυλου...
Δες τα δυο πρωτα ψηφία του αριθμού για το έτος κατασκευής...
κάποιοι πιστευουν ότι τα σοβιετικά ήταν καλυτερα απο τα ρωσικά εγώ δεν το πιστευω, Απλώς τα σοβιετικά έχουν αποδείξει την αξία τους περισσοτερες δεκαετίες....

*
Η χαρά μου δεν είναι να δω έναν κυνηγό με ένα σοβιετικό δικαννο που θα το έχει στην πενα για να του πω ότι είναι..νοικοκυρης..
Η χαρά μου είναι να μου φανερώσει ότι όλα αυτά τα χρόνια εχει περασει τα πανδεινα στα χέρια του και ομως αντέχει......
Και έχω δει τετοια........
 
Δισκανδαλο baikal που να βγάζει "μηχανολογικα" προβληματα είναι δυσκολο να βρεις....*

Αυτό που έχω δει(και στο δικό μου σοβιετικο 43m)ειναι οτι με τα χρόνια κ αναλόγως την χρήση να "σκαει" το λουστρο σε διάφορα σημεια του ξυλου...
Δες τα δυο πρωτα ψηφία του αριθμού για το έτος κατασκευής...
κάποιοι πιστευουν ότι τα σοβιετικά ήταν καλυτερα απο τα ρωσικά εγώ δεν το πιστευω, Απλώς τα σοβιετικά έχουν αποδείξει την αξία τους περισσοτερες δεκαετίες....

*
Η χαρά μου δεν είναι να δω έναν κυνηγό με ένα σοβιετικό δικαννο που θα το έχει στην πενα για να του πω ότι είναι..νοικοκυρης..
Η χαρά μου είναι να μου φανερώσει ότι όλα αυτά τα χρόνια εχει περασει τα πανδεινα στα χέρια του και ομως αντέχει......
Και έχω δει τετοια........
Ευχαριστω Τασο!
 
Διαβάζοντας μου έρχεται στο μυαλό πριν χρόνια μια κουβέντα από παλιό οπλουργο ο οποίος δεν ζει .Ότι τα πρώτα ρωσικά που ήρθαν στην Ελλάδα σ/πόζε μετά τον πόλεμο δεν ήταν ρώσικα ποτέ αλλά γερμανικά τα οποία στο τελείωμα του πολέμου πήραν οι Ρώσοι μετά την ισοπέδωση της Γερμανίας πολλές βάσεις και κανες πο είχαν κατασκευαστεί στην Γερμανία και δηλ ήταν γερμανικά όπλα όχι ρωσικά και τα παλιά ότι είχαν και κάποιο σημάδι στην βάση και γι'αυτό κανένα μεταγενέστερο μπαικαλ δεν είναι ίδιο με την πρώτη γενιά βέβαια αλήθεια παραμύθι δε ξέρω πάντως έχω ακούσει από συγγενή που είχε σ/πόζε παλιό πολύ ρωσικό ότι επουδενί δεν ήταν σαν τα νέα και είχε μετανιώσει το έλεγε μέχρι που πέθανε που το είχε δώσει γιατί τι και αν πήρε άλλο βλητικα δεν είχε καμία σχέση με το παλιό το δικό του το χε πάρει το 1964 μεταχειρισμένο.Βεβαια έχοντας διαβάσει την ιστορία του μπαικαλ δεν το το πιστεύω αλλά απλα το μεταφέρω ως άκουσμα.
 
Εαν εχει καποιος γνωστης της καλοσυνη θα ηθελα μια αναλυση για τα πλαγια της μπαικαλ

Ποιεσνοι διαφορες του iz 43 με το mp 43 αν τα λεω καλα
Υπαρχουν αλλα μοντελα;

Εχει πραγματι το iz 43 συστημα κλειδωματος που βασιζεται στο μοντελο winchester 21;

υπαρχουν κατοχοι των πιο πανω;

θα ηθελα την αποψη τους στα πιο πατω θεματα

Λακτισμα με φυσιγγια μεχρι 36γρ νορμαλ ταχυτητων

Εαν υπηρχαν προβληματα στους αυτοματους εξολκεις

ικανοποιηση οσο αφορα τις κατανομες τους

κατα ποσον οι σκανδαλεα ηταν η ειναι υπερβολικα σκληρες σε σημειο που να χρειαστηκαν ελαφρυση απο καποιον επαγγελματια

ευχαριστω
Χρυσανθε τα περισσότερα ειπώθηκαν παραπανω!
Θα σου πω για τις σκανδαλες.... στο ποζε που είναι ussr είναι πιο μαλακές (δεν ξερω αν εχει γινει καποια επεμβαση απο παλαιοτερο κάτοχο) από ότι στο πλαγιο που ήταν υπερβολικά σκληρές και ειδικά η πρώτη (δεξιά κάννη) καθώς τραβουσα μου τραβουσε τις κάννες κάτω.
Φέτος έγινε ελάφρυνση στον κ. Λιακο με αισθητή διαφορά, αλλά δοκιμη στο κυνήγι δεν έγινε ακόμα παρα μόνο σε ένα κυνήγι την προηγουμενη βδομάδα σε ένα ορτυκακι που βρήκα με τη δεξιά κάννη 4*, και πραγματικα ήταν "βελουδο" όπως είπε ο μάστορας, αλλά θέλω να το δω και περαιτέρω! :)
Με αυτόματους εξολκεις και τα δυο, δεν έχω αντιμετώπιση προβλημα, παρα μόνο με το ποζε, όταν είχα βάλει φυσίγγια με χαμηλό μεταλο στο καλυκα (8mm) σε κάποια καβαλαγε ο εξολκεας τη πατουρα του καλυκα, δεν παιρνω φυσίγγια με χαμηλό μεταλο!
Το πλαγιο είναι το παρακατω και θα παιξει μπάλα σε ορτυκι, μπεκάτσα, λαγό!




file upload image
 
Διαβάζοντας μου έρχεται στο μυαλό πριν χρόνια μια κουβέντα από παλιό οπλουργο ο οποίος δεν ζει .Ότι τα πρώτα ρωσικά που ήρθαν στην Ελλάδα σ/πόζε μετά τον πόλεμο δεν ήταν ρώσικα ποτέ αλλά γερμανικά τα οποία στο τελείωμα του πολέμου πήραν οι Ρώσοι μετά την ισοπέδωση της Γερμανίας πολλές βάσεις και κανες πο είχαν κατασκευαστεί στην Γερμανία και δηλ ήταν γερμανικά όπλα όχι ρωσικά και τα παλιά ότι είχαν και κάποιο σημάδι στην βάση και γι'αυτό κανένα μεταγενέστερο μπαικαλ δεν είναι ίδιο με την πρώτη γενιά βέβαια αλήθεια παραμύθι δε ξέρω πάντως έχω ακούσει από συγγενή που είχε σ/πόζε παλιό πολύ ρωσικό ότι επουδενί δεν ήταν σαν τα νέα και είχε μετανιώσει το έλεγε μέχρι που πέθανε που το είχε δώσει γιατί τι και αν πήρε άλλο βλητικα δεν είχε καμία σχέση με το παλιό το δικό του το χε πάρει το 1964 μεταχειρισμένο.Βεβαια έχοντας διαβάσει την ιστορία του μπαικαλ δεν το το πιστεύω αλλά απλα το μεταφέρω ως άκουσμα.
Στα μέρη του πατέρα μου στην Αρκαδία υπάρχει παρόμοια φήμη - δοξασία. Είναι σαν αστικός μύθος πως τα πρώτα ρωσικά όπλα είναι σπάνια και αξεπέραστα γιατί είναι απο γερμανικό ατσάλι που είχε κατασχεθεί κατά την κατάκτηση της Γερμανίας ή είχε παρθεί από γερμανικά άρματα μάχης και όπλα, ενώ οι μετέπειτα γεννιές όπλων ήταν πολύ καλές αλλά όχι όπως οι πρώτες... Το θεωρώ δύσκολο να ισχύει...
 
Στα μέρη του πατέρα μου στην Αρκαδία υπάρχει παρόμοια φήμη - δοξασία. Είναι σαν αστικός μύθος πως τα πρώτα ρωσικά όπλα είναι σπάνια και αξεπέραστα γιατί είναι απο γερμανικό ατσάλι που είχε κατασχεθεί κατά την κατάκτηση της Γερμανίας ή είχε παρθεί από γερμανικά άρματα μάχης και όπλα, ενώ οι μετέπειτα γεννιές όπλων ήταν πολύ καλές αλλά όχι όπως οι πρώτες... Το θεωρώ δύσκολο να ισχύει...
Γενικά ο κόσμος των όπλων κ ιδιαίτερα των κυνηγετικών περιτρυγιριζεται από πολλες φημες...
Θεωρώ ότι αν ισχυει κάτι τέτοιο δεν υπήρχε περιπτωσει να μην είχε γραφτεί σε βιβλιογραφίες περι όπλων κλπ...
 
Γενικά ο κόσμος των όπλων κ ιδιαίτερα των κυνηγετικών περιτρυγιριζεται από πολλες φημες...
Θεωρώ ότι αν ισχυει κάτι τέτοιο δεν υπήρχε περιπτωσει να μην είχε γραφτεί σε βιβλιογραφίες περι όπλων κλπ...
Tασο συμφωνώ απόλυτα. Σε εμάς κάτω αυτή η φήμη μάλλον δημιουργήθηκε η και εντάθηκε από άτομα που εμφανίστηκαν κάποια στιγμή κάπου στις αρχές με μέσα του 80. Αυτά τα άτομα ήθελαν να αγοράσουν όπλα συγκεκριμένης χρονολογικής κατασκευής προσφέροντας και πολύ καλά χρήματα. Ισχυριζονταν ότι είχαν διαβεβαιώσεις γερμανικής ανωτερότητας στο ατσαλι ύστερα από συμβουλή γνωστου οπλοπωλη των Αθηνών.
 
Ασχέτως τι γράφεται και το όχι υπάρχουν πολλά που περνάνε ντουκου όπως ότι το πρώτο αδράνειας φτιάχτηκε από την μπερναντελι αυτό είναι αλήθεια το γιατί δεν τράβηξε κανείς δεν έχει γράψει και μετά εμφανίστηκε η μπενελι που από κατασκευαστής σε μηχανάκια κτλ έγινε ο μεγαλύτερος οπλκατασκευαστης μέσα σε μόλις 40/45 χρονια
 
Ισχυριζονταν ότι είχαν διαβεβαιώσεις γερμανικής ανωτερότητας στο ατσαλι ύστερα από συμβουλή γνωστου οπλοπωλη των Αθηνών.
Διαβεβαιώσεις κιόλας χαχαχα
Οι οπλοπωληδες είναι πρωτοι στις φήμες προκειμενου να πουλησουν..
Απο αυτους όλοι καποτε έχουμε ακουσει μαργαριταρια......
Και φαντάζομαι κ τότε που ο κόσμος δεν ήταν τόσο πολυ ενημερωμενος...
το πρώτο αδράνειας φτιάχτηκε από την μπερναντελι αυτό είναι αλήθεια το γιατί δεν τράβηξε κανείς δεν έχει γράψει
Αυτό ισχυει έχει γράψει ολοκληρο άρθρο στο Κ+Σ την δεκαετία '80 ο Κυπριδημος, αυτό ήταν το όπλο που κυνηγουσε ο παλιος οπλουργος Νίκος Μάλτας κ που από ότι έλεγε ήταν ποιοτικά άριστο..
Πιστευω οτι δεν τράβηξε εξαιτίας της εξωτερικής αλλά κ εσωτερικής εμφάνισης σε συγκριση με τα "κοινά" αυτογεμη....
 
Στο γάμο σου θα πινω μονο νοdka....

Αλλά ασε τις ευχαριστίες κ πεσμου τι θα γίνει με το τσάι???
Θα στο δώσει τελικα το δικαννο??
Μην μένουμε μόνο στις ερωταπαντήσεις.....yelling.
Χαχαχαχ......εχω παντρευτει εδω και 10 χρονια.....χαχαχα.......θα το παρει ο αδερφος.....αλλα μεχρι να του το δωσω θα το κυνηγησω λιγακι.......ελπιζω δηλαδη.....
 
Back
Top