Baikal Team

για τα ατσάλινα που λες δεν μ ενδιαφέρει γιατί δεν έχω ρίξει κ μάλλον δεν θα ρίξω ποτέ άσχετα αν καλό θα ήταν να τα ρίχνει αφού το πληρώνεις.... Τώρα όσο για την επιλογή δεν με ρώτησαν κ γιαυτο με πείραξε
Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο κανείς δεν αναγράφει πουθενά αν το "φουλ" που πουλάνε είναι και για ατσάλινα ή μόνο για μολύβδινα.
Μια φωτογραφία έχουν άλλοι σε μαύρο άλλοι σε νίκελ. Πάντως δεν έχω βρει κάπου φουλ gemini ported only lead όπως αυτό που σου έστειλαν....και ο Κιργιας στη φωτό που έχει steel shot γράφει πάνω.
Όταν γράφει πάνω F και steel shot δεν ειναι φουλ για μολύβδινα. Το δικό μου που είναι για ατσάλινα φουλ, για τα μολύβδινα είναι 3/4 και το έχω διαπιστώσει και από τα ποσοστά που μου δίνει στον πίνακα.
Αν δε το αγοράσουμε εμείς μέσα από το μαγαζί και έστω να το μετρήσουμε με ένα παχυμετρο.... γουρούνι στο σακί....
 
Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο κανείς δεν αναγράφει πουθενά αν το "φουλ" που πουλάνε είναι και για ατσάλινα ή μόνο για μολύβδινα.
Μια φωτογραφία έχουν άλλοι σε μαύρο άλλοι σε νίκελ. Πάντως δεν έχω βρει κάπου φουλ gemini ported only lead όπως αυτό που σου έστειλαν....και ο Κιργιας στη φωτό που έχει steel shot γράφει πάνω.
Όταν γράφει πάνω F και steel shot δεν ειναι φουλ για μολύβδινα. Το δικό μου που είναι για ατσάλινα φουλ, για τα μολύβδινα είναι 3/4 και το έχω διαπιστώσει και από τα ποσοστά που μου δίνει στον πίνακα.
Αν δε το αγοράσουμε εμείς μέσα από το μαγαζί και έστω να το μετρήσουμε με ένα παχυμετρο.... γουρούνι στο σακί....
Στην φωτο στο σάιτ έχει Μ κ γράφει όντως ατσάλινα..Όπως κ σε μένα απλά είναι μαύρο αντί για νικελ...το φουλ το δικό μου δεν είναι για ατσάλινα κ είναι νικελ... εν ολίγοις λες ότι όποιο είναι για ατσάλινα δίνει άλλη σύσφιξη στα μολυβδινα;
 
Στην φωτο στο σάιτ έχει Μ κ γράφει όντως ατσάλινα..Όπως κ σε μένα απλά είναι μαύρο αντί για νικελ...το φουλ το δικό μου δεν είναι για ατσάλινα κ είναι νικελ... εν ολίγοις λες ότι όποιο είναι για ατσάλινα δίνει άλλη σύσφιξη στα μολυβδινα;
Ναι
 
Καλύτερη κατανομή με ίδιο αριθμό σκαγιών ή βαζει περισσότερα στο κύκλο;
Καλύτερη κατανομή στον κυκλο.μου άρεσε περισοτερο από το μαμά. Για αυτό πηρα τώρα το lm που το δίνει σαν 3.5.για να ανοίξω λίγο τον κυκλο. Το πηρα για μέσες αποστάσεις.
 
Έχει πολλά ρώσικα βίντεο στο γιου τιουπ με διαφορα τσοκ, με διαφορετικά φυσιγγια κ νούμερα σκαγιων. Είναι δύσκολο να καταλάβεις ακριβώς τι παίζει, γιατι από την μια δεν βοηθάει η μετάφραση κ από την άλλη αλλιώς συμπεριφεροντε τα τσοκ στα ψιλά κ χοντρά σκαγια. Από ότι έχω καταλάβει τα μαμά τσοκ υσταιρουν στα ψιλά σκαγια, ενώ στα πολύ χοντρά πάνε αρκετά καλα, αλλά όχι πάντα! Προσωπικά που δοκίμασα για λίγο πέρσι το Καρλσον το LM εσω που είναι ακριβώς 4* (18,16χιλ) έμεινα πολύ ευχαριστημένος, μια δοκιμή σε στόχο που έριξα, είχε καλύτερη κατανομή από το μαμά 3* το οποίο μαμά 3* είναι σαν LM (18,38χιλ)
 
για τα ατσάλινα που λες δεν μ ενδιαφέρει γιατί δεν έχω ρίξει κ μάλλον δεν θα ρίξω ποτέ άσχετα αν καλό θα ήταν να τα ρίχνει αφού το πληρώνεις.... Τώρα όσο για την επιλογή δεν με ρώτησαν κ γιαυτο με πείραξε
Στείλτο πίσω (υπαναχώρηση)
 
το σκέφτηκα αλλά ή πρέπει να τα στείλω και τα δύο ή να κρατήσω το ένα.... να πάρω αυτό που θέλω δεν υπάρχει περίπτωση μιας και δεν υπάρχει....
Στείλτα και τα 2.
Να τα κρατήσεις και να σιχτιρίζεις κάθε φορά που τα βλέπεις, είναι δυσβάσταχτο :)
Αγόρασε άλλα ...
Το porting τι το θες ;
 
Καλησπέρα σ ολλους. Έχω ένα μονοκανο baikal με σταθερό φουλ τσοκ. Θα ήθελα την γνώμη σας τι φυσσιγγια θα μπορούσα Ν χρησιμοποιήσω για καλύτερες κοντινές ντουφεκιες;
Μόνο φυσίγγια διασποράς κ εδω η επιλογη θα γίνει αναλόγως του τόπου που θα κυνηγήσεις...
Πχ Στο πυκνο βαλε φυσίγγια με αναστροφο διασπορεα όπως τα direct...
Σε πιο ανοιχτά μέρη βάλε φυσίγγια με διασπορεα gualandi κλπ...
 
Ο λογος πιστευω ειναι οτι, το κλειστο τσοκ πας σε ενα οπλουργο και το ανοιγεις, το ανοιχτο δεν κλεινει...
Εγώ πιστεύω ότι παλιότερα τα περισσότερα κυνήγια που έκαναν ήταν καρτερίσια δεν ήταν τόσο διαδομένα τα κυνήγια με σκύλο φερμας και γιαυτό και τόσο κλειστά τσοκ
 
Οντως ρε παιδιά αυτό με τα κλειστά τσοκ στα ρώσικα είναι γεγονός. Και με τα Baikal κάτι έγινε. Εστω και αργα κάνανε τα ΙΖ27 με εναλλάξιμα. Αυτό που δεν αλλάζει και δεν πιστεύω να αλλάξει είναι τα πολύ κλειστα τσοκ των ΤΟΖ34. Επειδή συμπαθώ πάρα πολύ τα όπλα αυτά τα ψάχνω πολύ . Από τα τελευταία 4-5 που έχω δεί όλα έχουν τσοκ φουλ και το ανοιχτό τους είναι από 0,60 έως 0,80.hair. !!!

Και από το λίγο που το έψαξα δεν ανοίγουν εύκολα ή ανοίγουν λίγο. Στο ΤΟΖ34 που έχω τώρα και είναι φουλ και 0,7 περίπου, έλεγα να κρατήσω το 0,7 και να ανοίξω το φουλ αλλά απ' ότι θυμάμαι πιο ανοιχτό από 0,6 δεν γίνεται. .think..

Πιστεύω κι έγω ότι οι Ρώσοι στοχεύανε σε καρτερίσια όπλα γι αυτό και τα σφιχτά τσοκ.
 
Οντως ρε παιδιά αυτό με τα κλειστά τσοκ στα ρώσικα είναι γεγονός. Και με τα Baikal κάτι έγινε. Εστω και αργα κάνανε τα ΙΖ27 με εναλλάξιμα. Αυτό που δεν αλλάζει και δεν πιστεύω να αλλάξει είναι τα πολύ κλειστα τσοκ των ΤΟΖ34. Επειδή συμπαθώ πάρα πολύ τα όπλα αυτά τα ψάχνω πολύ . Από τα τελευταία 4-5 που έχω δεί όλα έχουν τσοκ φουλ και το ανοιχτό τους είναι από 0,60 έως 0,80.hair. !!!

Και από το λίγο που το έψαξα δεν ανοίγουν εύκολα ή ανοίγουν λίγο. Στο ΤΟΖ34 που έχω τώρα και είναι φουλ και 0,7 περίπου, έλεγα να κρατήσω το 0,7 και να ανοίξω το φουλ αλλά απ' ότι θυμάμαι πιο ανοιχτό από 0,6 δεν γίνεται. .think..

Πιστεύω κι έγω ότι οι Ρώσοι στοχεύανε σε καρτερίσια όπλα γι αυτό και τα σφιχτά τσοκ.
ΤΟΖ34 τουφεκιές θάνατος και μακριά και κοντά !!! (1-3)
 
Οντως ρε παιδιά αυτό με τα κλειστά τσοκ στα ρώσικα είναι γεγονός. Και με τα Baikal κάτι έγινε. Εστω και αργα κάνανε τα ΙΖ27 με εναλλάξιμα. Αυτό που δεν αλλάζει και δεν πιστεύω να αλλάξει είναι τα πολύ κλειστα τσοκ των ΤΟΖ34. Επειδή συμπαθώ πάρα πολύ τα όπλα αυτά τα ψάχνω πολύ . Από τα τελευταία 4-5 που έχω δεί όλα έχουν τσοκ φουλ και το ανοιχτό τους είναι από 0,60 έως 0,80.hair. !!!

Και από το λίγο που το έψαξα δεν ανοίγουν εύκολα ή ανοίγουν λίγο. Στο ΤΟΖ34 που έχω τώρα και είναι φουλ και 0,7 περίπου, έλεγα να κρατήσω το 0,7 και να ανοίξω το φουλ αλλά απ' ότι θυμάμαι πιο ανοιχτό από 0,6 δεν γίνεται. .think..

Πιστεύω κι έγω ότι οι Ρώσοι στοχεύανε σε καρτερίσια όπλα γι αυτό και τα σφιχτά τσοκ.
Νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητησει μαζι το θέμα με το τοζ 34, απλά θα πω τι έκανα εγώ.
Έκοβα λίγο λίγο τις Κάνες ( μισό μισό πόντο) καθάριζα από τα γρεζια κ μετρούσα, μετά δοκίμαζα στον στοχο, (είχα δοκιμάσει κ πριν τον κόψιμο είχα τις κολες) μέχρι που βρήκα αυτό που ήθελα! Με κόψιμο 2,2 π. εγινε 2* 4* από 0,1 κ 0,6 που ήταν!
 
Back
Top