Baikal Team

Καλημέρα Μήτσο. Το κοντάκι δεν το έβγαλες από τη βάση, να έχεις πρόσβαση στο μηχανισμό ;;; Κοιτάζοντας μόνο από έξω πώς θα καταλάβεις πού είναι το πρόβλημα ;; Δεν τα ξέρω καθόλου τα ΤΟΖ, αλλά πιστεύω ότι αν παρατηρήσεις το μηχανισμό εσωτερικά δε θα είναι δύσκολο να εντοπίσεις τη ζημιά.
Δεν ξέρω βέβαια πόσο εύκολα βγαίνει το κοντάκι. Νομίζω ότι δεν είναι με τζαβέτα αλλά με εγκάρσιες βίδες ;;; ή κάνω λάθος ;;;
Είμαι σίγουρος πάντως ότι ο Γιάννης ξέρει να σε βοηθήσει. Μπορεί και να σου έχει ήδη απαντήσει ... ;) :)
Ναι ρε Στέλιο εννοείται ότι το έβγαλα. Αφού λέω ότι με το σπρώξιμο του πείρου κατάφερα και ξεμπλοκάρησα την αποσυναρμολόγηση. Αυτό δεν γίνεται αν δεν βγάλεις το κοντάκι από την βάση. Είναι όπως τα λες αλλά με μια εγκάρσια βίδα από κάτω προς τα πάνω. Η πλάκα είναι ότι το όπλο, άντε την βάση του όπλου, την έχω κάνει φύλλο και φτερό πολλές φορές. Κάπου κάνω κάποιο λάθος που κόλλησε το μυαλό μου και δεν το εντοπίζω. Για αυτό ψάχνω ψύχραιμες συμβουλές από έμπειρους σαν εσάς εδώ μέσα.

Όταν λες Γιάννη εννοείς τον Γιάννη που κάνει τα κοντάκια;
 
Χωρίς τις κάννες ο μοχλός τα μαζεύει τα ελάσματα;
Οχι στο ίδιο ύψος και τα δύο. Το ένα φαίνεται ότι δεν το επηρεάζει - αυτό που είναι πιό κοντά στον μοχλό και που δημιουργεί το πρόβλημα -. Το θέμα είναι ότι δεν έκανα κάτι να το πειράξει.
 
Όταν λες Γιάννη εννοείς τον Γιάννη που κάνει τα κοντάκια;
Ναι αυτόν εννοώ. Απ' ότι θυμάμαι έχει (ή είχε) κι αυτός ΤΟΖ 34, κι επειδή είναι πολυτεχνίτης και "κόβει το μάτι του", πιστεύω ότι θα μπορεί να βοηθήσει και στο εν λόγω πρόβλημα. ;)
 
Οχι στο ίδιο ύψος και τα δύο. Το ένα φαίνεται ότι δεν το επηρεάζει - αυτό που είναι πιό κοντά στον μοχλό και που δημιουργεί το πρόβλημα -. Το θέμα είναι ότι δεν έκανα κάτι να το πειράξει.
Μάλλον το μικρό μοχλουδακι η έχει σπάσει εσωτερικά η έχει φθαρεί και δεν πιέζει τα ελάσματα να κατέβουν για να κλειδώσουν η να ξεκλειδώσουν οι κάννες. Όπως και να έχει πρέπει φίλε μου να λυθεί για να το δεις.
 
Μάλλον το μικρό μοχλουδακι η έχει σπάσει εσωτερικά η έχει φθαρεί και δεν πιέζει τα ελάσματα να κατέβουν για να κλειδώσουν η να ξεκλειδώσουν οι κάννες. Όπως και να έχει πρέπει φίλε μου να λυθεί για να το δεις.
Κι εγώ σ' αυτό το συμπέρασμα καταλήγω. Η άποψη αυτή ενισχύεται και βλέποντας αυτό το βίντεο, αλλά μέχρι στιγμής δε μπόρεσα να το βγάλω αν και δεν δοκίμασα σοβαρά επειδή, σύμφωνα με το βιντεάκι αυτό, βγαίνουν όλα τα άλλα εξαρτήματα και στο τέλος βγαίνει το συγκεκριμένο εξάρτημα. Θα το δοκιμάσω δεν έχω άλλη λύση.

Βρήκα και ένα site που πουλάει τέτοια αλλά δεν ξέρω αν είναι εμπυστοσύνης.
https://krechet.lg.ua/en/toz-34-23-os-rychaga-zapiraniya-05768/
Μήπως ξέρει κανένας φίλος κάποιο site σοβαρό;

 
Last edited:
Κι εγώ σ' αυτό το συμπέρασμα καταλήγω. Η άποψη αυτή ενισχύεται και βλέποντας αυτό το βίντεο, αλλά μέχρι στιγμής δε μπόρεσα να το βγάλω αν και δεν δοκίμασα σοβαρά επειδή, σύμφωνα με το βιντεάκι αυτό, βγαίνουν όλα τα άλλα εξαρτήματα και στο τέλος βγαίνει το συγκεκριμένο εξάρτημα. Θα το δοκιμάσω δεν έχω άλλη λύση.

Βρήκα και ένα site που πουλάει τέτοια αλλά δεν ξέρω αν είναι εμπυστοσύνης.
https://krechet.lg.ua/en/toz-34-23-os-rychaga-zapiraniya-05768/
Μήπως ξέρει κανένας φίλος κάποιο site σοβαρό;

Καλημέρα. Το θέμα είναι αν τα στέλνει στην Ελλάδα.
 
Κι εγώ σ' αυτό το συμπέρασμα καταλήγω. Η άποψη αυτή ενισχύεται και βλέποντας αυτό το βίντεο, αλλά μέχρι στιγμής δε μπόρεσα να το βγάλω αν και δεν δοκίμασα σοβαρά επειδή, σύμφωνα με το βιντεάκι αυτό, βγαίνουν όλα τα άλλα εξαρτήματα και στο τέλος βγαίνει το συγκεκριμένο εξάρτημα. Θα το δοκιμάσω δεν έχω άλλη λύση.

Βρήκα και ένα site που πουλάει τέτοια αλλά δεν ξέρω αν είναι εμπυστοσύνης.
https://krechet.lg.ua/en/toz-34-23-os-rychaga-zapiraniya-05768/
Μήπως ξέρει κανένας φίλος κάποιο site σοβαρό;

Δημήτρη το τοζ 34 κυκλοφορισε στην Ελλάδα αρκετά χρόνια , ανταλλακτικά θα υπάρχουν και εδώ , μήπως να το έβλεπε κάποιος οπλουργος κοντά στη περιοχή που μένεις ; Αν έπαιρνες στην Καλκο θα μάθαινες με ποιον συνεργάζεται.Στο λέω μήπως αν χρειάζεται κάποιο εξάρτημα αλλαγή , θέλει και φιταρισμα για να δουλέψει σωστά.
 
Δημήτρη το τοζ 34 κυκλοφορισε στην Ελλάδα αρκετά χρόνια , ανταλλακτικά θα υπάρχουν και εδώ , μήπως να το έβλεπε κάποιος οπλουργος κοντά στη περιοχή που μένεις ; Αν έπαιρνες στην Καλκο θα μάθαινες με ποιον συνεργάζεται.Στο λέω μήπως αν χρειάζεται κάποιο εξάρτημα αλλαγή , θέλει και φιταρισμα για να δουλέψει σωστά.
Σκέφτηκα να το πάω στον Χατζηνάκο που είναι δίπλα στο σπίτι μου αλλά διστάζω γιατί παλαιότερα μου είχε πει ότι από ανταλλακτικά γενικά δεν υπάρχουν και ο ίδιος έχει μόνο τις βελόνες. Για αυτό το παλεύω μόνος αλλά τελικά μάλλον εκεί θα καταλήξω. Στην Αθήνα ποιός κατέχει καλά τα ρωσικά;
 
Σκέφτηκα να το πάω στον Χατζηνάκο που είναι δίπλα στο σπίτι μου αλλά διστάζω γιατί παλαιότερα μου είχε πει ότι από ανταλλακτικά γενικά δεν υπάρχουν και ο ίδιος έχει μόνο τις βελόνες. Για αυτό το παλεύω μόνος αλλά τελικά μάλλον εκεί θα καταλήξω. Στην Αθήνα ποιός κατέχει καλά τα ρωσικά;
Ηφαιστος..παπατσαρουχας..http://www.hephestus.gr/index.php
 
Σκέφτηκα να το πάω στον Χατζηνάκο που είναι δίπλα στο σπίτι μου αλλά διστάζω γιατί παλαιότερα μου είχε πει ότι από ανταλλακτικά γενικά δεν υπάρχουν και ο ίδιος έχει μόνο τις βελόνες. Για αυτό το παλεύω μόνος αλλά τελικά μάλλον εκεί θα καταλήξω. Στην Αθήνα ποιός κατέχει καλά τα ρωσικά;
Ο κάθε αντιπρόσωπος έχει τους δικούς του οπλουργους για επισκευές εντός εγγύησης ,αυτοί έχουν τα ανταλλακτικά αλλά και τις γνώσεις για τα συγκεκριμένα όπλα.
 
Αν μπορούσα θα έφτιαχνα ένα κοντάκι στα μέτρα μου και αυτό θα θεωρούσα ουσιαστική αναβάθμιση.
Πραματικα ουσιαστικη αναβαθμιση,αν δεν θες χρειαζεσαι καποια μεγαλη αλλαγη στα μετρα κ επιδη τα ξυλα απο τα μπαικαλ εχουν πολυ ψωμι μπορεις να κανεις τα υπαρχων να διχνουν πολυ ανωτερα
με μια ρυθμιζομενη ραχη κ καινουργιες ψαθες κ λαδια κ ενα ομορφο πελμα θα ειναι περα του δεοντος ;)
 
@evripidis302 δεν έχει καμμία αλλαγή λειτουργικά συγκριτικά με αυτή που είχες (baikal mp155). Απο τα βιντεάκια στο ιντερνετ οι αλλαγές είναι οι παρακάτω:
1. Καλύτερης ποιότητας ξύλα,
2. Αλλαγή πέλματος
3. Κεραμική βαφή στη βάση
4. Άλλο λογότυπο και σχέδιο στη βάση
5. Διαφορετική βίδα
6. Διαφορετική πάπια στο σημείο που ενώνεται με τη βάση
7. καλύτερη βαφή στην κάνη (δεν φαίνονται οι κολλήσεις μεταξύ ρίγας και κάννης)

Είπαμε αν σκεφτείς ότι δίνεις 550 και πάρεις 1-2 τσοκ θα βγάλει ωραία γούστα, θα την πετάς στο αγροτικό και δεν θα σε νοιάζει αν βρέχει κλπ... και στο μέλλον με 150€ μια κεραμική και τελείωσες..
Είναι & ελαφρύτερη .
3.100-3.150kg στα 71cm (Δεν βγαίνει 66) .
 
Σε αυτό που λες το παρατήρησα κι εγώ.
Με τόση κλήση που δίνει η λαβή του κοντακίου...και σε περίπτωση που δεν έχει το όπλο φλάτζες αλλαγής κλήσεων......έπειτα μήπως το όπλο θα χαμηλοτουφεκούσε...;;
Έχει φλάντζες !
 
Back
Top