Baikal Team

Δίπλα στους αυλούς της κάννης (18,4) έχει κάτι σαν VOΓ
έτος κατασκευής 2005
12Χ76 (διαμέτρημα και μήκος θαλάμης)
90MΡa (πιέσεις 90 Μέγκα Πασκάλ)
το 27 είναι το μοντέλο
δεν γράφει στην κάννη πουθενά Baikal (αλλά και με κλειστά μάτια να το πιάσεις, καταλαβαίνεις τι είναι!)

View attachment 26954
View attachment 26955
View attachment 26956
Σ' ευχαριστώ πολύ συνάδελφε, να 'σαι καλά
 
Κι εγώ έχω τα ***, **** τα είχα πάρει πριν 3 χρόνια, τα έβαλα απάνω και ξέχασα να ξαναλλάξω τσοκάκια. Δεν είμαι σίγουρος αν μου έδωσαν κάτι παραπάνω βλητικά, από μούρη και στυλ πήρε 50% απάνω η μπαϊκάλα! .yel.
1620915831006.jpg
 
Κι εγώ έχω τα ***, **** τα είχα πάρει πριν 3 χρόνια, τα έβαλα απάνω και ξέχασα να ξαναλλάξω τσοκάκια. Δεν είμαι σίγουρος αν μου έδωσαν κάτι παραπάνω βλητικά, από μούρη και στυλ πήρε 50% απάνω η μπαϊκάλα! .yel.
View attachment 26982
ωραίος ο φίλος το τερπνόν το πέτυχες... με το ωφέλιμο τι κάνουμε;;
 
ωραίος ο φίλος το τερπνόν το πέτυχες... με το ωφέλιμο τι κάνουμε;;
κοίτα να δεις: οι πιθανότητες να έχω χάσει ένα θήραμα από δικό μου αίτιο (κακή επώμιση, λάθος μέτρα στο κοντάκι, βιασύνη κτλ κτλ) είναι συντριπτικά περισσότερες από το να μου φταίει το όποιο τσοκάκι, μαμίσιο ή εμπορίου.
Όταν λοιπόν φτάσω να τουφεκάω σαν τους πρωταθλητές (δηλ. ποτέ :) ) τότε θα ψειρίσω τις αποδόσεις και τις διαφορές στα τσοκάκια!
Απλά ήθελα να κάνω μια βελτίωση και το γούστο μου επίσης και πήρα αυτό το σετ σε νορμάλ τιμή. Αν μπορούσα θα έφτιαχνα ένα κοντάκι στα μέτρα μου και αυτό θα θεωρούσα ουσιαστική αναβάθμιση.
 
κοίτα να δεις: οι πιθανότητες να έχω χάσει ένα θήραμα από δικό μου αίτιο (κακή επώμιση, λάθος μέτρα στο κοντάκι, βιασύνη κτλ κτλ) είναι συντριπτικά περισσότερες από το να μου φταίει το όποιο τσοκάκι, μαμίσιο ή εμπορίου.
Όταν λοιπόν φτάσω να τουφεκάω σαν τους πρωταθλητές (δηλ. ποτέ :) ) τότε θα ψειρίσω τις αποδόσεις και τις διαφορές στα τσοκάκια!
Απλά ήθελα να κάνω μια βελτίωση και το γούστο μου επίσης και πήρα αυτό το σετ σε νορμάλ τιμή. Αν μπορούσα θα έφτιαχνα ένα κοντάκι στα μέτρα μου και αυτό θα θεωρούσα ουσιαστική αναβάθμιση.
στα ίδια είμαστε... απλά είπα να του κάνω μια αναβάθμιση και αφού θα την κάνω να μην πετάξω τα λεφτά τσάμπα....
 
το σ.ποζε έχω και δουλεύω απο 1*-3* για λαγό
Τότε σου κάνουν τα gemini ported.
Θα σου πρότεινα και τα έσω έξω +5 εκατοστά αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι μπαίνουν 2 τα ίδια στο ποζε. Πάρε gemini δεν είναι πεταμένα λεφτά σίγουρα.
 
Τότε σου κάνουν τα gemini ported.
Θα σου πρότεινα και τα έσω έξω +5 εκατοστά αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι μπαίνουν 2 τα ίδια στο ποζε. Πάρε gemini δεν είναι πεταμένα λεφτά σίγουρα.
άμα βάλω +5 θα κάνει κ για ιστό σημαίας σ ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις
 
άμα βάλω +5 θα κάνει κ για ιστό σημαίας σ ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις
...και πασαλο για περίφραξη μπορείς να το κάνεις...
Τα ported να ξέρεις ότι σου δίνουν πιο έντονα κέντρα και τα +5 πιο καλες κατανομές σε σχέση με το μαμά που αν και βγάζουν καλά ποσοστά οι κατανομες τους δεν είναι ότι καλύτερο...
 
Τελικα το ματιασαμε.very funny.
Σκαλωνει, ξανασκαλωνει, τι στο διαλο λεω...το λυνω παιρνω το follower το βαζω σκετο στην προεκταση, ε πως να μην σκαλωνει αφού σφηνώνει, δεν κινειται ελευθερα!
Απο βδομαδα επιστροφη λοιπον! Στο μεταξυ αμα του τραβηξω ενα ελαφρυ τριψιμο με βουρτσακι και δραπανο θα ειναι τζετ, αλλα 120€ ειχε, δεν θα κάτσω να κανω και μερεμετια!
Ετσι για την ενημέρωση: εν τελει οι αποθήκες +5 που φερνει/εχει/δινει (οπως θελετε πειτε το) ο Κυργιας λεει για τις μπαικαλ, ειναι για παλιότερες εισαγωγες που η 155 είχε μεταλλικο follower (ετσι λεει)..Το τωρινό follower ειναι πλαστικο (εγω πλαστικο εχω..) και ειναι οριακα μεγαλυτερο με αποτελεσμα να σφηνωνει στις προεκτάσεις αποθηκης...
Το θεμα λυθηκε με το καταστημα που μου πουλησε την προεκταση, να μου δινει δωρεαν ενα follower μεταλλικο απο m2, γιατι μεταλλικο follower για mp155 ο Κυργιας δεν εχει..
Για να καταλαβετε το follower της μ2 είναι 22.95mm ενω του μπαικαλ είναι 23.3 mm...η διαφορα αυτη ομως του 0.35 χιλ σφηνωνε στην προέκταση....
 
Έχει παρατηρήσει κανείς ότι στην μια καννη του σ ποζε το τσοκ πάει πιο σφηνωτα ή συμβαίνει μόνο σε μένα;
μηπος εχει πιασει το πασο σκουρια ?? ειναι πολυ ευκολο να σου πιασουν σκουρια και πολυ δυσκολο να την καθαρισεις
 
Επειδή στην ομάδα εκτός από Μπαικαλάκηδες υπάρχουν και έμπειροι στα ΤΟΖ ζητάω την βοήθειά σας για το αγαπημένο μου ΤΟΖ34. Ξαφνικά δεν μπορώ να το ανοίξω. Εννοώ να αποχωρίσω τις κάννες+πάπια από την βάση+κοντάκι και ταυτόχρονα δεν οπλίζει η μία κάννη ( η μπροστινή σκανδάλη δηλ. η κάτω κάννη). Διαπίστωσα ότι γυρίζοντας το κουμπί στα δεξιά, κατά την διαδικασία της αποσυναρμολόγησης, το δεξί από τα ελάσματα που είναι μέσα στην βάση , δεν βγαίνει από την εσοχή των καννών. Βλπ φωτογραφίες.

Το γ@μώτο είναι ότι δεν έκανα κάτι που να το ζόρισα το όπλο και δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα λάθος και βγήκε το πρόβλημα. Αισθάνομαι ότι είναι κάτι απλό κι ότι έγω κάνω κάτι λάθος. Τελικά χτυπόντας τον πείρο που είναι στο πλάι, δίπλα στον μοχλό αποσυναρμολόγησης, έβγαλα από την εσοχή των καννών το έλασμα και το έλυσα αλλά και όταν το ξανασυναρμολογώ πάλι τα ίδια προβλήματα έχω.

Ξέρω ότι κάποιοι εδώ μέσα τα κατέχουν πολύ καλά τα ΤΟΖ. Κάποια ιδέα;
 

Attachments

  • Ελασμα που μπλοκάρει μέσα στην βάση.jpg
    Ελασμα που μπλοκάρει μέσα στην βάση.jpg
    157,2 KB · Προβολές: 33
  • Εσοχή στις κάννες.jpg
    Εσοχή στις κάννες.jpg
    315,3 KB · Προβολές: 33
  • Μοχλός για αποσυναρμολόγηση.jpg
    Μοχλός για αποσυναρμολόγηση.jpg
    271,9 KB · Προβολές: 33
Επειδή στην ομάδα εκτός από Μπαικαλάκηδες υπάρχουν και έμπειροι στα ΤΟΖ ζητάω την βοήθειά σας για το αγαπημένο μου ΤΟΖ34. Ξαφνικά δεν μπορώ να το ανοίξω. Εννοώ να αποχωρίσω τις κάννες+πάπια από την βάση+κοντάκι και ταυτόχρονα δεν οπλίζει η μία κάννη ( η μπροστινή σκανδάλη δηλ. η κάτω κάννη). Διαπίστωσα ότι γυρίζοντας το κουμπί στα δεξιά, κατά την διαδικασία της αποσυναρμολόγησης, το δεξί από τα ελάσματα που είναι μέσα στην βάση , δεν βγαίνει από την εσοχή των καννών. Βλπ φωτογραφίες.

Το γ@μώτο είναι ότι δεν έκανα κάτι που να το ζόρισα το όπλο και δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα λάθος και βγήκε το πρόβλημα. Αισθάνομαι ότι είναι κάτι απλό κι ότι έγω κάνω κάτι λάθος. Τελικά χτυπόντας τον πείρο που είναι στο πλάι, δίπλα στον μοχλό αποσυναρμολόγησης, έβγαλα από την εσοχή των καννών το έλασμα και το έλυσα αλλά και όταν το ξανασυναρμολογώ πάλι τα ίδια προβλήματα έχω.

Ξέρω ότι κάποιοι εδώ μέσα τα κατέχουν πολύ καλά τα ΤΟΖ. Κάποια ιδέα;
Καλημέρα Μήτσο. Το κοντάκι δεν το έβγαλες από τη βάση, να έχεις πρόσβαση στο μηχανισμό ;;; Κοιτάζοντας μόνο από έξω πώς θα καταλάβεις πού είναι το πρόβλημα ;; Δεν τα ξέρω καθόλου τα ΤΟΖ, αλλά πιστεύω ότι αν παρατηρήσεις το μηχανισμό εσωτερικά δε θα είναι δύσκολο να εντοπίσεις τη ζημιά.
Δεν ξέρω βέβαια πόσο εύκολα βγαίνει το κοντάκι. Νομίζω ότι δεν είναι με τζαβέτα αλλά με εγκάρσιες βίδες ;;; ή κάνω λάθος ;;;
Είμαι σίγουρος πάντως ότι ο Γιάννης ξέρει να σε βοηθήσει. Μπορεί και να σου έχει ήδη απαντήσει ... ;) :)
 
Επειδή στην ομάδα εκτός από Μπαικαλάκηδες υπάρχουν και έμπειροι στα ΤΟΖ ζητάω την βοήθειά σας για το αγαπημένο μου ΤΟΖ34. Ξαφνικά δεν μπορώ να το ανοίξω. Εννοώ να αποχωρίσω τις κάννες+πάπια από την βάση+κοντάκι και ταυτόχρονα δεν οπλίζει η μία κάννη ( η μπροστινή σκανδάλη δηλ. η κάτω κάννη). Διαπίστωσα ότι γυρίζοντας το κουμπί στα δεξιά, κατά την διαδικασία της αποσυναρμολόγησης, το δεξί από τα ελάσματα που είναι μέσα στην βάση , δεν βγαίνει από την εσοχή των καννών. Βλπ φωτογραφίες.

Το γ@μώτο είναι ότι δεν έκανα κάτι που να το ζόρισα το όπλο και δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα λάθος και βγήκε το πρόβλημα. Αισθάνομαι ότι είναι κάτι απλό κι ότι έγω κάνω κάτι λάθος. Τελικά χτυπόντας τον πείρο που είναι στο πλάι, δίπλα στον μοχλό αποσυναρμολόγησης, έβγαλα από την εσοχή των καννών το έλασμα και το έλυσα αλλά και όταν το ξανασυναρμολογώ πάλι τα ίδια προβλήματα έχω.

Ξέρω ότι κάποιοι εδώ μέσα τα κατέχουν πολύ καλά τα ΤΟΖ. Κάποια ιδέα;
Χωρίς τις κάννες ο μοχλός τα μαζεύει τα ελάσματα;
 
Back
Top