Baikal Team

Γεια σου Χρήστο. Χρόνια πολλά και σε σένα.
Σου κάνει εμπλοκές το όπλο;
Όχι εμπλοκές ποτέ δεν μου έκανε απλά θέλω να ρίξω κάποια φυσίγγια με βαριά γόμωση και δεν θυμόμουν πόσα κλικ έχει προς το heavy load...γενικά είναι όλη η ρύθμιση λίγο στο περίπου βλέποντας και κάνοντας.αυτο που με τρώει είναι να μην ρίξω βαρύ φυσίγγιο και δεν είναι σωστά το πιστόνι ρυθμισμένο και το πάρω στο χέρι το κλείστρο
 
Σφίξε τερμα το πιστονι και δωστου μετα αερα ξεσφίγγοντας. Ρίξτο και βλέπεις.
Στο manual σιγουρα θα σου εχει οδηγιες ποσο να το χαλαρωσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ αυτό θα κάνω...απλά θα πάω πάλι ψαχνοντας για τις βαριές γομωσεις λόγο του ότι αν δεν είναι ρυθμισμένο σωστά θα τα ρίξει τα φυσίγγια αλλά θα καταπονεί το κλείστρο
 
Καλησπέρα σε όλους!χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!έχω μια (χαζή) ερώτηση για το team.ειμαι κάτοχος μιας mp-155 και θέλω να μάθω το εξής.αν έχει ρυθμιστεί το πιστόνι με το ειδικό κλειδί για πιο βαριές γομωσεις η αντίστοιχα για πιο ελαφριές,αλλά δεν θυμάμαι πόσα κλικ είχα γυρίσει,υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω το πιστόνι τουλάχιστον στην εργοστασιακή του ρύθμιση και να το ρυθμίσω μετά από την αρχή; ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συνάδελφε πέρνα και από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλύτερα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-528
 
Όχι εμπλοκές ποτέ δεν μου έκανε απλά θέλω να ρίξω κάποια φυσίγγια με βαριά γόμωση και δεν θυμόμουν πόσα κλικ έχει προς το heavy load...γενικά είναι όλη η ρύθμιση λίγο στο περίπου βλέποντας και κάνοντας.αυτο που με τρώει είναι να μην ρίξω βαρύ φυσίγγιο και δεν είναι σωστά το πιστόνι ρυθμισμένο και το πάρω στο χέρι το κλείστρο
Εγω για 28-32γρ (95% 28γραμμαρια σε τσιχλα πλεον) το εχω δυο στροφές πλήρεις προς τα ελαφρια (το πας τερμα στα βαρια και μετα δυο στροφες προς τα ελαφρια)...μαγκνουμ ριχνω μιση στροφη απο το τερμα...
Και για την ωρα ολα πανε ρολοι...
Οπως ειπα ειδικα τα 28αρια τα ριχνω τσιχλα που πεφτει τουφεκιδη, οποτε οπως αντιλαμβανεσαι αν υπηρχε θεμα, θα ειχε εμφανιστει
 
Στρατο αν και το ποστ ειναι παλιοτερο θελω να ρωτησω: με τα νουμερα στην βαση που δεν ειναι ανάγλυφα τι εκανες? Εβαλες χαρτοταινια πανω πριν το βαψιμο?
Στεφανε...και Στρατο....να ρωτησω....στην Mp153 εκει που εφαπτεται εσωτερικα το κοντακι με την βαση ειναι και εκει "χτυπημενος" ο αριθμος.....ισχυει στην mp155;
 
Στεφανε...και Στρατο....να ρωτησω....στην Mp153 εκει που εφαπτεται εσωτερικα το κοντακι με την βαση ειναι και εκει "χτυπημενος" ο αριθμος.....ισχυει στην mp155;
Το μονο σημειο που εχει νουμερα η βαση(οχι χαραγμενα αλλα κατι σαν αναγλυφο βαψιμο), ειναι πανω απο το στοπ της αποθηκης φυσιγγιων, το μοχλουδακι που το γυρνάς για να μην βγει φυσιγγι απο την αποθηκη..
Αμα παω με dremel και τα χαραξω πριν την βαψω με κανα σπρει, θα χω θεμα με τους μπατσους λετε? Η κλαιν τωρα? Αφου θα ναι ιδιο νουμερο με κλειστρο και καννη ποιος θα ασχοληθεί..
 
Στρατο αν και το ποστ ειναι παλιοτερο θελω να ρωτησω: με τα νουμερα στην βαση που δεν ειναι ανάγλυφα τι εκανες? Εβαλες χαρτοταινια πανω πριν το βαψιμο?
Ναι Στέφανε. Χαρτοταινια ένα κομματάκι μικρό ίσα να καλύψει τον αριθμό.
 
Το μονο σημειο που εχει νουμερα η βαση(οχι χαραγμενα αλλα κατι σαν αναγλυφο βαψιμο), ειναι πανω απο το στοπ της αποθηκης φυσιγγιων, το μοχλουδακι που το γυρνάς για να μην βγει φυσιγγι απο την αποθηκη..
Αμα παω με dremel και τα χαραξω πριν την βαψω με κανα σπρει, θα χω θεμα με τους μπατσους λετε? Η κλαιν τωρα? Αφου θα ναι ιδιο νουμερο με κλειστρο και καννη ποιος θα ασχοληθεί..
Άστο όπως είναι μην χαράζεις τίποτα, μη βρεθείς με κανένα στραβόξυλο και μπλέξεις...
 
Το μονο σημειο που εχει νουμερα η βαση(οχι χαραγμενα αλλα κατι σαν αναγλυφο βαψιμο), ειναι πανω απο το στοπ της αποθηκης φυσιγγιων, το μοχλουδακι που το γυρνάς για να μην βγει φυσιγγι απο την αποθηκη..
Αμα παω με dremel και τα χαραξω πριν την βαψω με κανα σπρει, θα χω θεμα με τους μπατσους λετε? Η κλαιν τωρα? Αφου θα ναι ιδιο νουμερο με κλειστρο και καννη ποιος θα ασχοληθεί..
Θα εχεις θεμα.....θα φαινεται σαν παραποιηση.....
 
Καλησπέρα παιδιά
Θα ήθελα τη βοήθεια όσων έχουν το s.p baikal mp 27, επειδή έκανα τις κάννες δική μου βαφή κεραμική-θερμοκρασίας κάποια στοιχεία των καννών δεν είναι εμφανή.Θα ήθελα όποιος θέλει να μου στείλει φωτογραφίες από τις κάννες του για να δω ακριβώς ποιά είναι αυτά τα σημεία, ώστε να τα βρω κ στις δικές μου κάννες κ να μην χαλάσω το βάψιμο σε πολλά σημεία. Το μόνο που μπορώ να διακρίνω είναι το 12χ76, τα στοιχεία αυλού κ τσοκ, έχω σταθερό τσοκάρισμα 1-3 κ φυσικά τα νούμερα αναγνώρισης των καννών σύμφωνα με την άδεια
Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα παιδιά
Θα ήθελα τη βοήθεια όσων έχουν το s.p baikal mp 27, επειδή έκανα τις κάννες δική μου βαφή κεραμική-θερμοκρασίας κάποια στοιχεία των καννών δεν είναι εμφανή.Θα ήθελα όποιος θέλει να μου στείλει φωτογραφίες από τις κάννες του για να δω ακριβώς ποιά είναι αυτά τα σημεία, ώστε να τα βρω κ στις δικές μου κάννες κ να μην χαλάσω το βάψιμο σε πολλά σημεία. Το μόνο που μπορώ να διακρίνω είναι το 12χ76, τα στοιχεία αυλού κ τσοκ, έχω σταθερό τσοκάρισμα 1-3 κ φυσικά τα νούμερα αναγνώρισης των καννών σύμφωνα με την άδεια
Ευχαριστώ
Παιδιά τίποτα;κανείς; Λίγη βοήθεια παρακαλώ
 
Παιδιά τίποτα;κανείς; Λίγη βοήθεια παρακαλώ
Καλημέρα συνάδελφε, σου έχω κυκλώσει τα σημεία που έχει τα χαρακτηριστικά.
Εκεί που έχω το βέλος, έχει και ακριβώς από την απέναντι πλευρα, ακριβώς κάτω από τον εξωλκέα. (σόρρι για την κακή ποιότητα των φωτογραφιών)
DSCN3970 (3).jpg

DSCN3969 (3).jpg
 
Καλημέρα συνάδελφε, σου έχω κυκλώσει τα σημεία που έχει τα χαρακτηριστικά.
Εκεί που έχω το βέλος, έχει και ακριβώς από την απέναντι πλευρα, ακριβώς κάτω από τον εξωλκέα. (σόρρι για την κακή ποιότητα των φωτογραφιών)
View attachment 26950

View attachment 26951
Ευχαριστώ συνάδελφε, στην 1 φωτό στο δεξί κύκλο είναι τα νούμερα των καννών κ αριστερά μια σφραγίδα κ δίπλα της ένα γράμμα σαν Δ;
Στη 2η φωτό στον δεξί κύκλο είναι το 12χ76 ή 70, αριστερά στα 2 μικρά κουκλάκια είναι από μια σφραγίδα κ 2 νούμερα για το έτος κατασκευής;
Δεν γράφει πουθενά baikal;μόνο η βάση γράφει;πιέσεις δοκιμής που κοντά γράφει;
Τα κατάλαβα σωστά;
 
Last edited:
Ευχαριστώ συνάδελφε, στην 1 φωτό στο δεξί κύκλο είναι τα νούμερα των καννών κ αριστερά μια σφραγίδα κ δίπλα της ένα γράμμα σαν Δ;
Στη 2η φωτό στον δεξί κύκλο είναι το 12χ76 ή 70, αριστερά στα 2 μικρά κουκλάκια είναι από μια σφραγίδα κ 2 νούμερα για το έτος κατασκευής;
Δεν γράφει πουθενά baikal;μόνο η βάση γράφει;πιέσεις δοκιμής που κοντά γράφει;
Τα κατάλαβα σωστά;
Δίπλα στους αυλούς της κάννης (18,4) έχει κάτι σαν VOΓ
έτος κατασκευής 2005
12Χ76 (διαμέτρημα και μήκος θαλάμης)
90MΡa (πιέσεις 90 Μέγκα Πασκάλ)
το 27 είναι το μοντέλο
δεν γράφει στην κάννη πουθενά Baikal (αλλά και με κλειστά μάτια να το πιάσεις, καταλαβαίνεις τι είναι!)

1620831634770.jpg
1620831620926.jpg
1620832012000.jpg
 
Back
Top