Baikal Team

Καλησπέρα στην ομάδα! Έχει κανείς εμπειρία από Baikal mp27em1c μονοσκάνδαλο με επιλογέα και αυτόματους εξολκείς; Τα προηγούμενα, αλλά και γενικότερα σχόλια είναι αμφιλεγόμενα για τους αυτοματισμούς αυτούς (σκανδάλη και εξολκείς). Θα δουλεύουν κανονικά ή θα με αφήσουν και τα φτιάχνει οπλουργός σε σημείο να μην με απασχολήσουν ξανά ή θα επαναλαμβάνεται το όποιο πρόβλημα. Ρωτάω πάντοτε για τον γενικό κανόνα και όχι για εξαιρετικές περιπτώσεις!
Έχω το συγκεκριμένο.Εδώ και αρκετές χιλιάδες φυσίγγια κανένα πρόβλημα. Μόνο όταν το πήρα έτυχε να μην είναι καλά ρυθμισμένοι οι εξωλκεις. Το ανέλαβε η αντιπροσωπεία δωρεάν και από τότε κανένα πρόβλημα
 
όταν έριχνα πρώτα τη πάνω κάνη και το άνοιγα για να γεμίσω, ο αυτόματος εξολκέας μου πέταγε και το κάτω άρρηχτο.
Αυτό το έκανε κ σε έναν φίλο μόλις το αγόρασε καινουργιο, αλλά όχι πάντα..
Πρόβλημα ομοβροντιας δεν είχε....
Ίσως αν εξ αρχής κ πριν από την πρωτη χρήση γινόταν ένας καθαρισμός του μηχανισμού από εργοστάσιακα γρασσα, λάδια να μην εμφανιζε τίποτα....
Είναι πολυ βασικό κ αυτό...

Ωστόσο, αν και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, σκέπτομαι να το ανταλλάξω με καραμπίνα γιατί έχω πρόβλημα με τον ώμο μου και πρέπει να μειώσω την ανάκρουση.
Αφου είσαι ευχαριστημένος έχεις δοκιμάσει να το ψάξεις αλλάζοντας φυσίγγια?
Γιατί κ ελαφρυ όπλο δεν το λες.....Δες αν σου ταιριάζει το μήκος του κοντάκιου....
Επίσης ένα ποιοτικο πελμα αντί του βακελιτη θα βοηθούσε αρκετά....
 
Το είχα 10 χρόνια, γύρω στα 8000 φυσίγγια. Μου έκανε 2 ομοβροντιες λύθηκε το πρόβλημα στον οπλουργο. Μερικές φορές με το ριγμένο φυσιγκι μου πέταγε και το αριχτο..Φοβερές τουφεκιές μακριά, μου πήγαινε τέλεια τα bp 34 γρμ. Έχω κάνει ωραία κυνηγια αλλα αμελης στον καθαρισμό με αποτέλεσμα να κολλήσουν τα τσοκ 4,5 πάνω και να μην μπορεί να τα βγάλει κανένας οπλουργος. Έχω πρόβλημα με το γόνατο και έτσι μου ήταν άχρηστο για καρτέρι πια..Οι αυτόματοι εξωλκεις γίνονται πολυ εύκολα απλοί.
 
Αυτό το έκανε κ σε έναν φίλο μόλις το αγόρασε καινουργιο, αλλά όχι πάντα..
Πρόβλημα ομοβροντιας δεν είχε....
Ίσως αν εξ αρχής κ πριν από την πρωτη χρήση γινόταν ένας καθαρισμός του μηχανισμού από εργοστάσιακα γρασσα, λάδια να μην εμφανιζε τίποτα....
Είναι πολυ βασικό κ αυτό...


Αφου είσαι ευχαριστημένος έχεις δοκιμάσει να το ψάξεις αλλάζοντας φυσίγγια?
Γιατί κ ελαφρυ όπλο δεν το λες.....Δες αν σου ταιριάζει το μήκος του κοντάκιου....
Επίσης ένα ποιοτικο πελμα αντί του βακελιτη θα βοηθούσε αρκετά....
Μόλις αγοράστηκε έγινε υποδειγματικός καθαρισμός όλων των εξαρτημάτων και επαναλίπανση με άριστα λιπαντικά.
Το επανέλαβα μετά από 4-5 χρόνια.
Το πέλμα του είναι λαστιχένιο, καλούτσικο θα έλεγα. Το κοντάκι μου έρχεται γάντι. Δεν χρειάστηκε προσαρμογή. Φυσίγγια δουλεύω 28-33 gr, ανάλογα με το θήραμα.
Δεν κλωτσάει ιδιαίτερα, λίγο θα έλεγα, ειδικά μέχρι τα 30gr.
Όμως ένα πρόβλημα στον ώμο μου με έχει βάλει σε διαδικασία αντικατάστασης με κάτι ακόμη ηπιότερο.
 
αμελης στον καθαρισμό με αποτέλεσμα να κολλήσουν τα τσοκ 4,5 πάνω και να μην μπορεί να τα βγάλει κανένας οπλουργος.
Εμένα μου είχε κολλήσει εδώ κ πολλα χρονια το 3* στην κάννη την Mossberg κ γιατί ήμουν αμελής αλλά κ γιατί δεν χρησιμοποιουσα άλλο τσοκ..
Και τι δεν είχα δοκιμάσει.. Μέσα σε πετρελαιο το στόμιο για μέρες, λάδια κ σπρέι, κλπ...
Ο Κούρκουλος κατάφερε κ το "έλυσε" κ ευτυχώς που δεν είχαν σκουριάσει τα σπειρωματα η κ το εσωτερικό του τσοκ,(αν κ για το δευτερο δεν θα με ενοιαζε καθολου....)
Βέβαια δεν το έστειλα κ αλλου να δω αν θα τα κατάφερναν η όχι..
Κ ουτε κάνω διαφήμιση..απλως το αναφέρω...
Παντως ισχυει να είναι τοσο γερά κολλημένο που αποτυγχάνουν κ οι οπλουργοι..
Η αφήνετε το όπλο έτσι η παει για κόψιμο καννης κ νέα σπειρωματα....

Και όλα αυτά γιατί δεν έγινε από πριν μια δουλειά που θα διαρκούσε ελάχιστα λεπτά...........
 
Καλησπέρα στην ομάδα! Έχει κανείς εμπειρία από Baikal mp27em1c μονοσκάνδαλο με επιλογέα και αυτόματους εξολκείς; Τα προηγούμενα, αλλά και γενικότερα σχόλια είναι αμφιλεγόμενα για τους αυτοματισμούς αυτούς (σκανδάλη και εξολκείς). Θα δουλεύουν κανονικά ή θα με αφήσουν και τα φτιάχνει οπλουργός σε σημείο να μην με απασχολήσουν ξανά ή θα επαναλαμβάνεται το όποιο πρόβλημα. Ρωτάω πάντοτε για τον γενικό κανόνα και όχι για εξαιρετικές περιπτώσεις!
το εχω εγω με την ασπρη βαση απο τ0 2007, εκτος απο τις αρχες που αν αλλαζα κανη μου εριχνε και τις δυο ,με λιγο λιμαρισμα καπου στον επιλογεα το ειχε φτιαξει τοτε ο μαγαζατορας που το ειχα παρει, και εχω ριξει τουλαχιστον 5-6 χιλ φυσιγγια δεν εχει κανενα προβλημα και κανω ολλα μου τα κυνηγια με αυτο ριχνω απο 28 μεχρι 48 γραμ. απροβληματιστα και ατσαλινα, και με δυο καλα αφτερ μαρκετ τσοκ γινεται αλλο τουφεκι
 
Τσοκ το πρωί το σφίγγεις το βράδυ το ξεσφιγγεις ,καθάρισμα λίπανση με τη κάννη δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.
δεν χρειαζεται ξεσφιγμα ξεβιδωνουν απο τις πολλες τουφεκιες.big smile..big smile. περαν την πλακα μου ειχε κολησει και μενα καποτε το πηγα στον οπλουργο και μου ειπε να βαζω λιγο γρασο λιθιου και δεν θα παθει τιποτα και οντως του βαζω μια φορα το χρονο λιγο σπρει γρασου απο αυτο που βαζουν στις αλυσιδες απο τα μηχανακια και βιδωνει ξεβυδωνει σφαιρααα
 
Ωραία τα μπαικαλ και εκεί θα πήγαινα αν έψαχνα οικονομικό αερίων , το ρυθμιζόμενο πιστονακι δεν μαρεσει να πω την αλήθεια αλλά στο μέλλον ίσως το αλλάξει.
Κωνσταντινε επειδη εχω κυνηγησει και εχω κανει αρκετες δοκιμες με μια 153 super magnum εχω ριξει μαζι της απο 28αρια, semi, magnum & super magnum 18βολα χωρις ρυθμιση......δεν ξερω αν ετυχε....! Aπλα η 155 ειναι πιο λεπτοκαμωμενη μου φαινεται....!
 
Ωραία τα μπαικαλ και εκεί θα πήγαινα αν έψαχνα οικονομικό αερίων , το ρυθμιζόμενο πιστονακι δεν μαρεσει να πω την αλήθεια αλλά στο μέλλον ίσως το αλλάξει.
Κωνσταντίνε το πιστόνι θα απασχολήσει τον κάτοχο μια φορά μετά το στρώσιμο...μετά τέλος.
 
Πολυ ωραιο......την εξυσες πρωτα?
Ναι Αλέξανδρε. Βάση και κανη τριφτηκαν ελαφριά αφού και πριν 2 χρόνια την είχα βάψει πάλι χακί...όποτε ήθελε λίγο τρίψιμο να αγριεψει λίγο το παλιό χρώμα και να φύγει το βερνίκι.
 
Back
Top