Baikal Team

Ηλία ειμαστε εκτός θέματος πήγαινε στο πλάγιο και εξήγησε μας τα υπέρ και τα κατά των ρωσικών χωρίς ειρωνείες
Δεν έχω διάθεση για καμία ειρωνεία όταν βλέπω όμως αυτό που είδαμε όλοι πες μου τι πρέπει να απαντήσω, σχετικά με τα ρώσικα επειδή τα είχαν φίλοι μου,και τα έδωσαν.Οσοι τα έχουν γνωρίζουν πολύ καλά τα μειονεκτήματα τους.
 
Δεν έχω διάθεση για καμία ειρωνεία όταν βλέπω όμως αυτό που είδαμε όλοι πες μου τι πρέπει να απαντήσω, σχετικά με τα ρώσικα επειδή τα είχαν φίλοι μου,και τα έδωσαν.Οσοι τα έχουν γνωρίζουν πολύ καλά τα μειονεκτήματα τους.
Γιαυτο λέω πάμε άλλου να τα πούμε , για μα μην χαλάμε το θεμα
 
Τι να σου εξηγήσει ρε φίλε?? Ξέρει??
Μόνο ηρωνεια καργα εδώ μέσα...
Έχει αλλάξει 30 όπλα κ ακομα ψάχνετε..
Αντε μπράβο γιατί μαζευτηκαν τα άγρια να διώξουν τα ημέρα εδώ μέσα.....
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια
 
Δεν έχω διάθεση για καμία ειρωνεία όταν βλέπω όμως αυτό που είδαμε όλοι πες μου τι πρέπει να απαντήσω
Ποιος κάνει τόσο καιρό την αρχη????
Ποιος ηρωνευετε παντα???
Μην κάνεις πως ξεχνάς....

Δεν τα γουστάρεις ρε φίλε με γεια σου με χαρά σου μην μας πρηζεις τα συκώτια όμως κάθε λίγο...και μην γυροφερνεις συνέχεια να διαβάζεις στο baikal team κ να ειρωνευεσαι τον καθενα....
Ασε κ τους άλλους να έχουν εντελώς διαφορετικές απόψεις για αυτά τα οπλα...

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια
Εγώ?????? Να ζηλέψω τι ρε φίλε???
Μακάρι να έχεις τόσα κ αλλά τόσα οπλα στην ζωή σου..

Οσοι τα έχουν γνωρίζουν πολύ καλά τα μειονεκτήματα τους.
Φυσικά ....Και τα πλεονεκτηματα τους επίσης.........
 
Η βάση των Baikal αν δεν κάνω λαθος και διορθώστε με αν δεν είναι . Έχουν γραφτεί αρκετά από τους οπλογνωστες εγώ θα σταθώ στα βασικά , ένα όπλο απλό και απέριττο εμφανισιακά για να κάνει αυτό που προορίζεται , γνωστά τα προβλήματα με τους αυτόματους εξωλκεις αλλά οι περισσότεροι προτιμούν με απλούς . Η μόνη λύση στους λάτρεις αυτής της κατηγορίας όπλων για όσους δεν θέλουν τουρκικό στην οικονομική κατηγορία . Σε φθηνά πλαγιοκανα προβληματα έχω δει ακούσει για ισπανικά φθηνά κυρίως και λιγότερο σε ρωσικά που αρκετοί τα θεωρούν (σκυλια)
 
Πολλες φορες εχω μιλησει για τα baikal με Ρωσους και πολλες φορες εχω κυνηγησει με αυτα τα οπλα.
Ο ηχος της ντουφεκιας τους ειναι διαφορετικος (μονο ο Τασος θα με καταλαβει) γιατι ειναι ξερος!
Οπως λενε και οι Ρωσοι...Αμα ερθεις εδω να κυνηγησεις με -30C με Ιταλικο οπλο ειναι σαν να φορας
σαγιοναρες με 2 μετρα χιονι!Τα οπλα αυτα φτιαχτηκαν για να σκοτωνουν οχι για να τα χαζευεις!
18,2 αυλοι και κοβουν καρωτιδες!Μην ξεχναμε οτι οι Αμερικανοι εψαχναν να βρουνε πατεντα στα
στυλο τους για να γραφουν στο διαστημα με την ελλειψη βαρυτητας την ιδια ωρα που οι Ρωσοι
ειχαν λυσει το προβλημα γραφοντας με μολυβι.
 
Πολλες φορες εχω μιλησει για τα baikal με Ρωσους και πολλες φορες εχω κυνηγησει με αυτα τα οπλα.
Ο ηχος της ντουφεκιας τους ειναι διαφορετικος (μονο ο Τασος θα με καταλαβει) γιατι ειναι ξερος!
Οπως λενε και οι Ρωσοι...Αμα ερθεις εδω να κυνηγησεις με -30C με Ιταλικο οπλο ειναι σαν να φορας
σαγιοναρες με 2 μετρα χιονι!Τα οπλα αυτα φτιαχτηκαν για να σκοτωνουν οχι για να τα χαζευεις!
18,2 αυλοι και κοβουν καρωτιδες!Μην ξεχναμε οτι οι Αμερικανοι εψαχναν να βρουνε πατεντα στα
στυλο τους για να γραφουν στο διαστημα με την ελλειψη βαρυτητας την ιδια ωρα που οι Ρωσοι
ειχαν λυσει το προβλημα γραφοντας με μολυβι.
Θα αποφασίσετε τελικά την διάσταση του φαρμακερού αυλού 18.2 ή 18.8 ;
Έχω μπερδευτεί ...

Ps
https://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-nasa-spen/

Μάλλον και οι ρώσοι τον ίδιο αμερικάνικο στυλό χρησιμοποιούν τώρα.
 
Κώστα εσυ δεν ξέρεις γιατί δεν έχεις baikal.. Μακριά φίλε μου μακριά.....
Έχει δίκιο ο Ηλίας... Εγώ βασανιζομαι τόσα χρόνια να λυνω κ να σφίγγω τον σφιχτηρα μετά από κάθε τουφέκια...
Μην κοιτάς που δεν το λέω... Αυτό είναι κοινό μυστικό εξαλλου..
Τι να κάτσω να πω?? Εχω περασει τα πάθη του χριστου με αυτό το όπλο.. Από το 2000 στα χέρια μου..
Αλλά λυπάμαι να το πεταξω...


View attachment 21593
Ανοξείδωτο φαρδύ σφιχτηρα με κλιπσακι βάζε ρε.... σου το χω ξαναπεί... ;)
ΜΗΝ ΧΑΛΙΕΣΑΙ ΤΖΑΜΠΑ!!!
 
Πολλες φορες εχω μιλησει για τα baikal με Ρωσους και πολλες φορες εχω κυνηγησει με αυτα τα οπλα.
Ο ηχος της ντουφεκιας τους ειναι διαφορετικος (μονο ο Τασος θα με καταλαβει) γιατι ειναι ξερος!
Οπως λενε και οι Ρωσοι...Αμα ερθεις εδω να κυνηγησεις με -30C με Ιταλικο οπλο ειναι σαν να φορας
σαγιοναρες με 2 μετρα χιονι!Τα οπλα αυτα φτιαχτηκαν για να σκοτωνουν οχι για να τα χαζευεις!
18,2 αυλοι και κοβουν καρωτιδες!Μην ξεχναμε οτι οι Αμερικανοι εψαχναν να βρουνε πατεντα στα
στυλο τους για να γραφουν στο διαστημα με την ελλειψη βαρυτητας την ιδια ωρα που οι Ρωσοι
ειχαν λυσει το προβλημα γραφοντας με μολυβι.
Ακριβώς αυτό φιλαράκι όπλο για την δουλειά χωρίς πολλές φανφάρες , δεν μπορω να πω ότι έχω πλήρη εικόνα γιατί έχω ριξει λίγες τουφεκιες με αυτά όταν συνάντησα τυχαία ένα φίλο στο βουνό. Κυνηγούσα τσίχλες και αυτός πήγαινε για απογευματινό καρτέρι αγριοκουνελου , λέω ρε δώσε μου να ρίξω μερικές τουφεκιες με το πλάγιο . Φυσιγγια είχε μέσα dorkas export(μπαικαλακιας και δορκακιας .yel. ) σε πράσινο κάλυκα , μια χαρά τις τουμπανίαζα μάλιστα με πείραζε καλα σου είναι ρε θα παλαρωσεις (τρελάνεις ) τα κουνέλια και δεν θα βγουν στην ώρα τους . Στην περδικα τότε έριχνε τα γνωστά condor για όσους γνωρίζουν που λέει και το βιντεάκι , υπάρχει ακόμα μάχιμο και αξιόπιστο χωρίς να έχει κουνήσει και τα μέταλλα του στην πένα παρόλο που έχει φάει χρόνια τώρα κακουχίες στα περδικοβουνια πέτρα και ιδρώτα , ενώ κάποια κατά πολύ ακριβότερα αυτογεμη πέταξαν σκουριες από τον πρώτο κιολας μήνα χρήσης.
Σημερα έχουν πέσει οι τιμές των όπλων κατά πολύ , την δεκαετια του 90 ακόμα και μια επαναληπτική καραμπίνα για πολλούς μερακοματιαρηδες κόστιζε αρκετά , εκεί έδειξε την αξία του το συγκεκριμένο πλάγιο στα χέρια αυτών των κυνηγων που στην πίστα δεν είχε να ζηλέψει και τιποτα στο κάτω κάτω .
 
Θα αποφασίσετε τελικά την διάσταση του φαρμακερού αυλού 18.2 ή 18.8 ;
Έχω μπερδευτεί ...
Δεν υπαρχει απαντηση.Ο αυλος ειναι ενα τμημα της κανης μονο.
Η κανη ξεκιναει απο την θαλαμη και φτανει στο τσοκ.Υπολογιζοντας
και την συσταση του κραματος + την επεξεργασια.
 
Θα αποφασίσετε τελικά την διάσταση του φαρμακερού αυλού 18.2 ή 18.8 ;
Έχω μπερδευτεί ...

Ps
https://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-nasa-spen/

Μάλλον και οι ρώσοι τον ίδιο αμερικάνικο στυλό χρησιμοποιούν τώρα.
Αποψη μου δεν υπαρχει φαρμακερος αυλος
Υπαρχει σωστο παντρεμα της κανης μας με φυσιγγι που της ταιριαζει
Το τι της ταιριαζει ειναι κατι που θα καταλαβουμε μονοι μας
Συνηθως οταν το βρουμε λεμε οτι ο καλυτερος αυλος ειναι ο δικος μας
Καποιος αλλος θα πει οτι ειναι ο δικος του
Και παει λεγοντας
Ποτε δεν καταλαβα γιατι επειδη μας αρεσει εμας κατι και μας ικανοποιει πρεπει να αρεσει και στο διπλα μας η πρεπει το δικο του να μην ειναι ´φαρμακερό´
 
Δεν υπαρχει απαντηση.Ο αυλος ειναι ενα τμημα της κανης μονο.
Η κανη ξεκιναει απο την θαλαμη και φτανει στο τσοκ.Υπολογιζοντας
και την συσταση του κραματος + την επεξεργασια.
Κάτι μου λέει ότι αν έρθω με ιταλικό όπλο στη ρωσία και ρίξω ρωσικά φυσίγγια θα έχω τα ίδια αποτελέσματα.
Αυτή η σύσταση του κράματος πάλι ποτέ δεν κατάλαβα πως επηρεάζει την βλητική του λειόκανου που ρίχνει σκάγια.

Σε ελεύθερου σκοπευτή όπλο το καταλαβαίνω.
 
Κάτι μου λέει ότι αν έρθω με ιταλικό όπλο στη ρωσία και ρίξω ρωσικά φυσίγγια θα έχω τα ίδια αποτελέσματα.
Αυτή η σύσταση του κράματος πάλι ποτέ δεν κατάλαβα πως επηρεάζει την βλητική του λειόκανου που ρίχνει σκάγια.

Σε ελεύθερου σκοπευτή όπλο το καταλαβαίνω.
Αμα βγεις με -25C θα δεις.Εγω δεν καταλαβαινω βλητικα,ποιος ειναι ο λογος να εχω
αυλο 18,8 απο την στιγμη που δεν ξεπερναω τα 36γρ για να "κοντυνω" την ατρακτο
μεσα στον αυλο και να στραπατσαρω,να σιδερωσω τα σκαγια της κοντης τρακτου
την ωρα που θα περασουν απο το τσοκ.Θα αυξησω δηλαδη την διαμετρο της ατρακτου
για να την στουμπωσω στο τελος με ολες τις παραμορφωσεις?Για ποιο λογο η αυξομειωση?
 
Αμα βγεις με -25C θα δεις.Εγω δεν καταλαβαινω βλητικα,ποιος ειναι ο λογος να εχω
αυλο 18,8 απο την στιγμη που δεν ξεπερναω τα 36γρ για να "κοντυνω" την ατρακτο
μεσα στον αυλο και να στραπατσαρω,να σιδερωσω τα σκαγια της κοντης τρακτου
την ωρα που θα περασουν απο το τσοκ.Θα αυξησω δηλαδη την διαμετρο της ατρακτου
για να την στουμπωσω στο τελος με ολες τις παραμορφωσεις?Για ποιο λογο η αυξομειωση?
Έχεις κυνηγήσει με ιταλικό ή αμερικάνικο στην Ρωσία στους -30 με τα ίδια φυσίγγια και δεν απέδιδαν τα όπλα δηλαδή;
 
Έχεις κυνηγήσει με ιταλικό ή αμερικάνικο στην Ρωσία στους -30 με τα ίδια φυσίγγια και δεν απέδιδαν τα όπλα δηλαδή;
Μεχρι -25C εχω κυνηγησει.Ρωτας μια Ελληνικη παγοκολωνα για βλητικες αποδοσεις?
Μεχρι να σκεφτω να επομισω,να επομισω,να κουμπωσω και να πατησω σκανδαλη
εχω μεινει πισω 5 κολωνες της ΔΕΗ οχι αστεια τωρα.
Οι φραγκατοι Ρωσοι που μπορουν να εχουν οτι οπλο θελουν γιατι κρατανε baikal σε
αυτες τις θερμοκρασιες?Κατι θα εχουν δει,δεν ξερω....
 
Ειπε ο Γιαννης στο θεμα remington team οτι ενα ρωσικό αντεχει 150χρ κ ημουν σιγουρος πως θα επεφτε αμεσως ειρωνια(και εγώ απάντησα αναλογα....)
Και δυστηχως δεν επεσα εξω.......
Όσο και να χτυπιούνται κάποιοι εγώ δεν μπορώ να τους πω ναι τα baikal γίνονται αλοιφές, ναι τα baikal μετα απο τόσες τουφεκιές ανοίγουν..
Θα με ακουσουν κ οι οπλουργοι κ θα γελάνε..

Μηπως φταίω εγώ? Μήπως περναω λάθος μυνήματα? Μήπως οσοι διαβάζουν ότι γράφω εδώ καταλαβαίνουν λάθος?
Δεν μπορώ να καταλάβω?
Μηπως έχω προτεινει σε όλους να αγοράζουν μόνο baikal?

Μα εγώ ήμουν από τους πρωτους εδώ μέσα που παραδεχτηκα ότι ναι έχουν μειονεκτήματα(κ ποιο οπλο είναι αυτό που δεν τα έχει?)..
Αλλά σαφώς έχουν κ πλεονεκτήματα...

Θέλετε να σας τα (ξανα)αριθμησω όλα αυτά ένα προς ένα?? Πολυ ευχαρίστως!

Ποτε μου δεν έχω βάλει παραπάνω "σάλτσες" για το οτιδηποτε...
Δεν με τρέφει η baikal ουτε ο Κυργιας.....

Κάποτε στο e- artemis έγραφε ο Μιχάλης ένα παιδι από τα μέρη μου που είχε κ έχει μεγάλη τρέλα με τα όπλα..και είχαν περασει αρκετά baikal από τα χέρια(μονοκαννο με τσοκακια, πλαγια,ποζε)του όπως κ κ perazzi κ merkel κ ουτε κ αυτός δεν ξέρει ποσα ακόμα...
Το πρωτο πραγμα που τον ρώτησα ήταν αυτό:
Ρε Μιχάλη ποια η δική σου γνώμη σου για τα baikal?
Και μου απάντησε:
Για τα χρήματα τους είναι φοβερά όπλα κ αν αποφάσισα να πουλησω όλα μου τα οπλα ίσως κ να εμένα με καποιο από αυτα...
Και θυμάμαι κ την ατάκα που είχε πει...
"Τα baikal δεν κουνάνε, δεν είναι Αγιοβασιλιατικα".....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαγιόκαννο.259/page-82

Κωστα και Αλέξη θα σας απαντήσω εδω γιατί νομίζω πως ταιριάζει καλυτερα...
Αλέξη διαφορες στο ηχο της τουφεκιας έχω παρατηρησει ανάμεσα στην καραμπίνα κ το δίκαννο.. Το μονοκαννο έχει παραξενο ήχο..
Τρομπονιες όπως τις λέω εγώ....

Κώστα σχετικά με τον μηχανισμό των πλαγιοκανων που είχαν απο "παλια" όπως κ κάποια άλλα στοιχεία διάβασε το παρακατω...ειναι αρκετα διαφωτιστικό...

IMG_20210115_205156_1.jpg
IMG_20210115_205200_1.jpg
IMG_20210115_205701.jpg
IMG_20210115_205920.jpg
 
Last edited:
Οι φραγκατοι Ρωσοι που μπορουν να εχουν οτι οπλο θελουν γιατι κρατανε baikal σε
αυτες τις θερμοκρασιες?Κατι θα εχουν δει,δεν ξερω....
Μπορεί να έχουν δει ότι δεν υπάρχουν αξιοσημείωτες διαφορές οπότε γιατί να μην υποστιρίξουν την χώρα τους και να πληρώνουν νταβατζιλίκια ;
Λέω εγώ τώρα ...
 
Πολλες φορες εχω μιλησει για τα baikal με Ρωσους και πολλες φορες εχω κυνηγησει με αυτα τα οπλα.
Ο ηχος της ντουφεκιας τους ειναι διαφορετικος (μονο ο Τασος θα με καταλαβει) γιατι ειναι ξερος!
Οπως λενε και οι Ρωσοι...Αμα ερθεις εδω να κυνηγησεις με -30C με Ιταλικο οπλο ειναι σαν να φορας
σαγιοναρες με 2 μετρα χιονι!Τα οπλα αυτα φτιαχτηκαν για να σκοτωνουν οχι για να τα χαζευεις!
18,2 αυλοι και κοβουν καρωτιδες!Μην ξεχναμε οτι οι Αμερικανοι εψαχναν να βρουνε πατεντα στα
στυλο τους για να γραφουν στο διαστημα με την ελλειψη βαρυτητας την ιδια ωρα που οι Ρωσοι
ειχαν λυσει το προβλημα γραφοντας με μολυβι.
Αλέξη σου απαντησα στο baikal team..
Νομίζω είναι καλυτερα να μεταφερθει εκεί...
Γιατί περισσοτερο "κλείνουμε" προς αυτό το θέμα..
 
Πολλες φορες εχω μιλησει για τα baikal με Ρωσους και πολλες φορες εχω κυνηγησει με αυτα τα οπλα.
Ο ηχος της ντουφεκιας τους ειναι διαφορετικος (μονο ο Τασος θα με καταλαβει) γιατι ειναι ξερος!
Οπως λενε και οι Ρωσοι...Αμα ερθεις εδω να κυνηγησεις με -30C με Ιταλικο οπλο ειναι σαν να φορας
σαγιοναρες με 2 μετρα χιονι!Τα οπλα αυτα φτιαχτηκαν για να σκοτωνουν οχι για να τα χαζευεις!
18,2 αυλοι και κοβουν καρωτιδες!Μην ξεχναμε οτι οι Αμερικανοι εψαχναν να βρουνε πατεντα στα
στυλο τους για να γραφουν στο διαστημα με την ελλειψη βαρυτητας την ιδια ωρα που οι Ρωσοι
ειχαν λυσει το προβλημα γραφοντας με μολυβι.
Αυτό με το μολύβι δεν ισχύει
 
Ρε Παιδιά η εμπειρία χρονων και η διάρκεια δεν συναγωνιζονται με τις απόψεις κανενός αυτά που ακούγονται για κάποια όπλα ισχύουν τα μπαικαλ ειναι τερατα αντοχής η ρεμι βγαζει πολύ καλές τουφεκιές ο μπραουνγκ ηταν ο μεγαλυτερος οπλοκατασκευαστης η μπενελι ειναι η κορυφη στην τεχνολογία της αδρανειας εχουν βγει απο εμπειριες τουλαχιστον δύο γενεών τώρα η εξέλιξη εχει κάνει και αλλους ανταξιους η και καλύτερους αυτό δεν αναιρεί τις ήδη υπάρχον αποψεις δεν θυμάμαι το ονομα τώρα ενος πολύ μεγαλου αμερικανού αρθρογράφου και βλητικου που τον ειχαν ρωτήσει αν βρισκόταν αντιμέτωπος με μια πολική αρκούδα πεινασμένη τι όπλο θα ήθελε να κρατάει και απαντησε ενα μπαικαλ δικανο με δυο σκανδαλες και απλούς εξολκεις απο κει και πέρα λέμε ανέκδοτα για να περάσει η ώρα και να ξερεται οτι σε τεστ σπασίματος οπλου απο πιεσεις αντεχει πολυ παραπάνω απο οπλα μερικων χιλιαδων ευρω ειναι σα γκομενα που τη πηδας χρονια και τη νιωθεις παρθενα απλα ειναι λιγο υπερβαρη και ασχημη και παιρνει 30€ τωρα αν θες ομορφη και φακλανα δινεις 100€ αλλα μακροχρονιος αρχιζεις να νιωθεις οτι πηδας κουβα οχι αιδοίο.
 
Back
Top