Baikal Team

το δικαννο ij43Μ 16 χρονια το ειχε ο παππους μου κ μετα 20χρονια εγω...οσο για φυσιγγια αστο...προλαβα τις καλες εποχες τις τσιχλας με καθημερινες κιολας εξοδους..
το μονοκαννο ij18 απο το '97 κ το ij 18 12αρι απο το '98...και αυτα με παρα πολλα φυσιγγια στο ενεργητικο τους..ακριβη αριθμο δεν ξερω κ ουτε μιλανε οι καννες..
Δεν καταλαβενω ομως γιατι ακριβως ρωτας,εξηγησε μου κ θα σου απαντησω καλυτερα...
Ρωτάω γιατί ειπώθηκε 40.000 φυσίγγια σε 9 μήνες!!!!!
Για νορμαλ κυνηγετική χρήση όπως έχεις κάνει στα δικά σου έχει αποδειχθεί αξιόπιστο.
Τα απότομα σκαμπανεβάσματα θερμοκρασιών και η κακή συντήρηση κάνουν ζημιές στα όπλα.
Τα ανώτερης ποιότητας όπλα (αν το πούμε έτσι)έχουν μόνο την κακή συντήρηση εχθρό τους.
 
Ρωτάω γιατί ειπώθηκε 40.000 φυσίγγια σε 9 μήνες!!!!
Για αυτο δεν μπορω να εχω δικη μου αποψη..αλλα ουτε κ θα στοιχηματιζα πως δεν μπορει να γινει κιολας..κ κυριως δεν θα ειρωνευομουν αυτον που το ελεγε κ ιδιαιτερα αν δεν τον γνωριζα κ προσωπικα...

Τα απότομα σκαμπανεβάσματα θερμοκρασιών και η κακή συντήρηση κάνουν ζημιές στα όπλα.
Εχω δει παλιο baikal φιλου να μην ανοιγει απο τουφεκιες (καθε) Πασχα λογω της υψηλης θερμοκρασιας...μετα οκ..
αν καποιο αλλο δικαννο θα ανοιγε με μεγαλη ευκολια ειναι κατι που δεν το ξερω...
φυσικα μιλαμε για τουφεκιες που τοσο γρηγορα δεν προκειται να ριχτουν ουτε στο κυνηγι ουτε στο σκοπευτηριο..
και εδω να πω οτι τα baikal δεν εχουν κ τις καλυτερες εφαρμογες στα μεταλλα...Η αληθεια να λεγετε....
αυτο το οπλο (συν τις υπολοιπες τουφεκιες στο κυνηγι) εχει αποκτησει ενα τζογο στην παπια κ κανενα αλλο προβλημα...

Τα ανώτερης ποιότητας όπλα (αν το πούμε έτσι)έχουν μόνο την κακή συντήρηση εχθρό τους.
Δεν νομιζω αυτο να ειναι κατι το δεδομενο...
 
Για αυτο δεν μπορω να εχω δικη μου αποψη..αλλα ουτε κ θα στοιχηματιζα πως δεν μπορει να γινει κιολας..κ κυριως δεν θα ειρωνευομουν αυτον που το ελεγε κ ιδιαιτερα αν δεν τον γνωριζα κ προσωπικα...


Εχω δει παλιο baikal φιλου να μην ανοιγει απο τουφεκιες (καθε) Πασχα λογω της υψηλης θερμοκρασιας...μετα οκ..
αν καποιο αλλο δικαννο θα ανοιγε με μεγαλη ευκολια ειναι κατι που δεν το ξερω...
φυσικα μιλαμε για τουφεκιες που τοσο γρηγορα δεν προκειται να ριχτουν ουτε στο κυνηγι ουτε στο σκοπευτηριο..
και εδω να πω οτι τα baikal δεν εχουν κ τις καλυτερες εφαρμογες στα μεταλλα...Η αληθεια να λεγετε....
αυτο το οπλο (συν τις υπολοιπες τουφεκιες στο κυνηγι) εχει αποκτησει ενα τζογο στην παπια κ κανενα αλλο προβλημα...


Δεν νομιζω αυτο να ειναι κατι το δεδομενο...
Συστολές διαστολές. Οχι πολύ καλές εφαρμογές. Τα είπες όλα Τάσο.
 
Last edited:
Συστολές διαστολές. Οχι πολύ καλές εφαρμογές. Τα είπες όλα.
Αυτο προσωπικα ειναι κατι που αφηνει αδιαφορο...αν δεν υπηρχε οριο στα θηραματα κ περναγαν μιλιουνια κ ειχα κ δυο βοηθους να τα μαζευουν για να μην χανω χρονο τοτε ναι..... .sarcastic.
 
Εν μερη συμφωνω..αλλα νομιζω οτι ολοι γνωριζουμε εξαιρεσεις που εχουν σπασει τον κανονα κ φυσικα δεν ισχυει μονο στα ακριβα οπλα αυτο αλλα γενικοτερα...
Nαι.Δεν το συζητάω..Εχουν πέσει και πίκρες από πανάκριβα εργαλεία...
 
Ακομα κ σημερα υπαρχουν αρκετοι που παρερμηνευουν η


μπερδευονται με τις πιεσεις των ρωσικων οπλων..Ενα ωραιο κ διαφωτιστικο αρθρο με λιγο.. χιουμορ στο τελος..γραμμενο πριν 33 χρονια ...

20200926_180754.jpg


20200926_175425.jpg
20200926_175501.jpg
 

Attachments

  • 20200926_175501.jpg
    20200926_175501.jpg
    216 KB · Προβολές: 13
  • 20200926_180754.jpg
    20200926_180754.jpg
    177 KB · Προβολές: 12
Καλησπέρα!
Νέος στο forum.

Πρόσφατα ανανέωσα την άδεια κατοχής μου και ψήθηκα και έβγαλα και άδεια αγοράς. Ψάχνομε για baikal mp43 και θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Η εκδοσή που προσανατολίζομαι είναι απλό δισκανδαλο σταθερά τσοκ αλλα με αυτόματους εξολκεις. Μικρή διάφορα στην τιμή, με την λογική αν χαλάσουν τους κλείνω. Γίνεται η κάνω λάθος?
Και κάτι άλλο.. Εχω να κυνηγήσω κάπου στα 7 χρόνια. Μόλις πήρα το πρώτο μου οπλο ακολουθούσα φίλους και συγγενείς σε κυνήγια οπότε και τωρα κάπως έτσι θα γίνει, αλλά επειδή καμιά φορά τρώγομαι και για χαζομάρες, αν θέλω να ρίξω μονόβολα, κάτι φθηνά στα 600-650 bar που διαφημίζονται και για full τσοκ τα ρίχνει το baikal ή θα κάνω ζημιά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Καλησπέρα!
Νέος στο forum.

Πρόσφατα ανανέωσα την άδεια κατοχής μου και ψήθηκα και έβγαλα και άδεια αγοράς. Ψάχνομε για baikal mp43 και θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Η εκδοσή που προσανατολίζομαι είναι απλό δισκανδαλο σταθερά τσοκ αλλα με αυτόματους εξολκεις. Μικρή διάφορα στην τιμή, με την λογική αν χαλάσουν τους κλείνω. Γίνεται η κάνω λάθος?
Και κάτι άλλο.. Εχω να κυνηγήσω κάπου στα 7 χρόνια. Μόλις πήρα το πρώτο μου οπλο ακολουθούσα φίλους και συγγενείς σε κυνήγια οπότε και τωρα κάπως έτσι θα γίνει, αλλά επειδή καμιά φορά τρώγομαι και για χαζομάρες, αν θέλω να ρίξω μονόβολα, κάτι φθηνά στα 600-650 bar που διαφημίζονται και για full τσοκ τα ρίχνει το baikal ή θα κάνω ζημιά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλωσηρθες συνάδερφε. Υπάρχουν πολλοί εδώ ειδικοί στα baikal που θα σε κατατοπησουν πλήρως. Πέρνα όμως και από την ενότητα 'To know us better - Γνωριμία' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/ώστε να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλύτερα.
 
Καλησπέρα!
Νέος στο forum.

Πρόσφατα ανανέωσα την άδεια κατοχής μου και ψήθηκα και έβγαλα και άδεια αγοράς. Ψάχνομε για baikal mp43 και θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Η εκδοσή που προσανατολίζομαι είναι απλό δισκανδαλο σταθερά τσοκ αλλα με αυτόματους εξολκεις. Μικρή διάφορα στην τιμή, με την λογική αν χαλάσουν τους κλείνω. Γίνεται η κάνω λάθος?
Και κάτι άλλο.. Εχω να κυνηγήσω κάπου στα 7 χρόνια. Μόλις πήρα το πρώτο μου οπλο ακολουθούσα φίλους και συγγενείς σε κυνήγια οπότε και τωρα κάπως έτσι θα γίνει, αλλά επειδή καμιά φορά τρώγομαι και για χαζομάρες, αν θέλω να ρίξω μονόβολα, κάτι φθηνά στα 600-650 bar που διαφημίζονται και για full τσοκ τα ρίχνει το baikal ή θα κάνω ζημιά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για τα κυνηγια που αναφερεις κ που προφανως θελεις να ασχοληθεις ξανα δεν ειναι απαραιτητοι οι αυτοματοι εξολκεις..Αν κ δεν ειμαι σιγουρος οτι βοηθανε 100% ετσι οπως κυνηγαμε εδω..
Αν ειμαστε Αγγλια με γεμισταδες τοτε ναι..πιθανων..
Εστω κ σε ενα πολυ ζεστο περασμα να πεσουμε αναμφιβολα θα μας φυγουν αρκετα πουλια ατουφεκιστα που δεν θα ειναι η αιτια οτι το δικαννο μας δεν ειχε αυτοματους εξολκεις..
Αλλα κ παλι η ψυχραιμια ειναι το βασικοτερο για ενα γρηγορο επαναγεμισμα κ οχι η ταχυτητα..αλλιως θα σκορπαμε κατω φυσιγγια..
Και φυσικα ειναι κ θεμα εξοικιωσης πχ επαθα πλακα καποτε που ακουσα τον φιλο μου να ριχνει 5 τουφεκιες σε χρονο..ρεκορ με το δικαννο baikal που εχει με απλους εξολκεις σε περπατητο τσιχλας (κ πηρε κ 3 πουλια...)...με μια κινηση του χεριου αφαιρουνται η δυο αδειοι καλυκες( φανταζομαι πιο ευκολα απο οτι σε ενα ποζε..) κ με μια ακομα κινηση γεμιζει..
Αρα κ για μεγιστη αξιοπιστια θεωρω πως ειναι καλυτερο να προτιμησεις την απλη εκδοση..
Μονοβολα ριχνονται απο οπλο με full τσοκ αρκει να ειναι μολυβδινα...
 
@outlander ...αγρίεψα... :cool: .yelling..yelling..sarcastic..sarcastic.

Έκανα μια βόλτα τώρα το απόγευμα με τη δροσούλα που είχε κ ψυχάλες ανά διαστήματα, σε ένα σημείο να δω αν υπάρχουν ακόμη εκεί...τελικά τα πέτυχα στη βοσκή κ μόλις έφτασα στο θερισμένο
(καμένη καλαμποκιά) ήταν 2 κάτω κ βοσκούσαν κ 2 δίπλα ακριβώς σε μια βελανιδιά...με το θόρυβο από το μηχανάκι σηκώθεικαν....:mad:
Έκατσα εκεί τελικά δίπλα σε ένα ευκάλιπτο κ τα περίμενα μήπως έρθουν πάλι....πράγματι ήρθαν τα 2 μετά από σκάρτη ώρα και πήρα το ένα.....σε 10' εμφανίστεικαν τα άλλα 2 κ πήρα άλλο ένα με μια 40άρα+ τουφεκιά....δυσκολεύτικα να το βρω αλλά οκ τελικά..sarcastic.
Κάπου εδώ πιστεύω πως τελειώνει το κυνήγι του τρυγονιού για φέτος...αλλά δν λέω πάλι μεγάλα λόγια.....sarcastic.

View attachment 16576

Θερμοκρασία 22°C
Υγρασία 80%
Όπλο: Baikal MC 21-12 (ελατηρίου)
Φυσίγγια: GP 33gr No:7
Μπραβο Κωστα .Την ειχα χρονια και εγω την Ρωσσιδα. 76αρα FULL με 18,5 αυλο . Εχω ακομα ανταλλακτικα δυο ωστηρια κλειστρου και ελασμα κοκκορα . Αν τα χρειαστειs μιλα.
 
Μπραβο Κωστα .Την ειχα χρονια και εγω την Ρωσσιδα. 76αρα FULL με 18,5 αυλο . Εχω ακομα ανταλλακτικα δυο ωστηρια κλειστρου και ελασμα κοκκορα . Αν τα χρειαστειs μιλα.
Ναι Γιώργο 76cm foul είναι με 18.5 αυλό...κ συγκεκριμένα μου την ονόμαζε Baikal-Toz....να φανταστείς την πούλαγε ένας θείος μου κ δν την έπερνε κανείς....τελικά μου τη χάρισε το 2013...από τότε στα παπιά μου έβγαζε γούστα.....τη δουλεύω ακόμη κυρίως από χριστούγεννα κ μετά που ποιάνουν τα κρύα...
Τα ανταλλακτικά, αχρίαστα να'ναι αλλά θα σε έχω υπόψιν μου. ;)
Σε ευχαριστώ πολύ...
 
Ναι Γιώργο 76cm foul είναι με 18.5 αυλό...κ συγκεκριμένα μου την ονόμαζε Baikal-Toz....να φανταστείς την πούλαγε ένας θείος μου κ δν την έπερνε κανείς....τελικά μου τη χάρισε το 2013...από τότε στα παπιά μου έβγαζε γούστα.....τη δουλεύω ακόμη κυρίως από χριστούγεννα κ μετά που ποιάνουν τα κρύα...
Τα ανταλλακτικά, αχρίαστα να'ναι αλλά θα σε έχω υπόψιν μου. ;)
Σε ευχαριστώ πολύ...
Και σε ανοιχτο πεδιο οι 76αρεs ειναι απιαστεs . Oταν την συνηθησει καποιοs εχει τρομερη γραμμη και αποτελεσματα .Ενταξει δεν ειπαμε και για μπεκατσα αλλα ενταξει οχι και να τιs κονταινουν συνεχεια . Μεχρι τα 67 cm το καταλαβαινω αλλα οχι και ολο και λιγοτερο . Τι διαολο κυνηγι παμε οχι να ληστεψουμε τραπεζεs. Eξ' αλλου υπαρχει το δογμα " ΟΣΟ ΠΙΟ ΨΗΛΟΣ Ο ΜΙΝΑΡΕΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ Ο ΑΛΛΑΧ "
 
την πούλαγε ένας θείος μου κ δν την έπερνε κανείς....
Λιγο λογικο αυτο..Μια οχι κ τοσο διαδεδομενη(τουλαχιστον στην χωρα μας)"παλια" ρωσικη καραμπινα(αντιγραφη breda antares) κ προφανως χωρις ανταλλακτικα...συν τα 76εκ κ το σταθερο full....

...από τότε στα πάπια μου έβγαζε γούστα.....τη δουλεύω ακόμη κυρίως από χριστούγεννα κ μετά που ποιάνουν τα κρύα...
.....Εσυ κατι θα ξερεις...Αν γκουγκλαρεις mu 21-12 oxota θα δεις αρκετα βιντεο με ρωσικα βαλτοκυνηγια...;)
 
Λιγο λογικο αυτο..Μια οχι κ τοσο διαδεδομενη(τουλαχιστον στην χωρα μας)"παλια" ρωσικη καραμπινα(αντιγραφη breda antares) κ προφανως χωρις ανταλλακτικα...συν τα 76εκ κ το σταθερο full....


.....Εσυ κατι θα ξερεις...Αν γκουγκλαρεις mu 21-12 oxota θα δεις αρκετα βιντεο με ρωσικα βαλτοκυνηγια...;)
Έχω δει μερικά... ;)
 
Λιγο λογικο αυτο..Μια οχι κ τοσο διαδεδομενη(τουλαχιστον στην χωρα μας)"παλια" ρωσικη καραμπινα(αντιγραφη breda antares) κ προφανως χωρις ανταλλακτικα...συν τα 76εκ κ το σταθερο full....


.....Εσυ κατι θα ξερεις...Αν γκουγκλαρεις mu 21-12 oxota θα δεις αρκετα βιντεο με ρωσικα βαλτοκυνηγια...;)
Άσχετο αλλά όσοι είναι πάνω από τριάντα με 76 πόντους και φουλ τσοκ πρέπει να ξεκίνησαν το κυνήγι άντε 71 και φουλ τσοκ
 
Back
Top