Baikal Team

Iraklis 2010 τα ξέρω όλα αυτά πού λες, καί σέ ευχαριστώ πού αναφερθηκες αλλά επειδή με Τσοκ δεν έχω ξαναασχοληθει δεν ξέρω τι γίνεται,.
Ακούω συνέχεια πού λένε αυτό μαμαει καί τέτοια, γι'αυτό ρώτησα αν δουλεύει κάποιος κάποιο συγκεκριμένο σε αυτό τό όπλο.
 
Iraklis 2010 τα ξέρω όλα αυτά πού λες, καί σέ ευχαριστώ πού αναφερθηκες αλλά επειδή με Τσοκ δεν έχω ξαναασχοληθει δεν ξέρω τι γίνεται,.
Ακούω συνέχεια πού λένε αυτό μαμαει καί τέτοια, γι'αυτό ρώτησα αν δουλεύει κάποιος κάποιο συγκεκριμένο σε αυτό τό όπλο.
Εγω να δεις τι εχω ακουσει!!!!!!αυτα ολα ειναι παλαια ''καταλοιπα'' ειναι το Μαρκετινκ που λεμε....ειναι η ''παραπληροφορηση''.....ειναι η ''ασχετωσηνη''..ειναι η ''αμαθεια'' και το ποιο γνωστο μεσο πληροφορησης το γνωστο ''καφενειο''
Αν κατσουμε και λιγο να διαβασουμε και ευτυχως σημερα με το διαδυκτιο τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα...τοτε θα καταλαβουμε ποσα εχουμε μαθει λαθος...και το χειροτερο τα συνεχιζουμε λαθος.
Τα τσοκακια μονο μπελας ειναι....δεν θα βγαλεις ακρη και παντα θα φταινε σε καθε αποτυχια......μπορει να κανουν ενα οπλο ''πολυεργαλειο'' αλλα πιστεψε με τα σταθερα εχουν καλιτερες επιδωσεις...τα μαθαινεις ποιο ευκολα....βρισκεις τα σωστα φυσιγγια ποιο ευκολα..δεν απαιτουν την συντηρηση που χρειαζωνται τα βιδωτα......να μην αναφερω τα ''κολημενα'' απο σκουρια που εμειναν μεσα.......τα πολλα παραδειγματα με στραβοκομενες βολτες απο κατασκευης......τους ''απροσεκτους'' που ξεχασαν να τα σφιξουν και τα εψαχναν μετα την τουφεκια με τα δυσαρεστα αποτελεσματα.....δυστιχως υπαρχουν και αυτα τα παραδειγματα και δυστιχως ειναι αρκετα.
Ειναι ποιο σωστη η σκεψη να ασχωληθεις με τα μετρα του κοντακιου....την σωστη επωμιση.....τα φυσιγγια και τελος με τα τσοκακια........και ειμαι σιγουρος πως αν τα κανεις ολα αυτα τοτε κατα 90% δεν θα τα χρειαστεις.
 
Έχεις δίκιο σε αυτά που λες,αλλά στο θέμα Τσοκ,δεν μπορείς να πας για περπατητο με full.επομενως χρειάζεται να έχεις καί επιλογή..
Τα έχεις βγάλει άχρηστα τά πουλιά.
Και στο περπατητο υπαρχει λυση......μαλινη ταπα η διασπορας.........αυτοι δηλ που εχουν οπλα διχως τσοκακια δεν πανε για περπατητο???
Φιλε Γρηγορη αυτα ειναι δικαιολογιες για να ''υποπεσουμε'' στον πειρασμο.
Ειχα και εχω οπλα με τσοκ....ποτε δεν ασχωληθηκα με αυτα ....προτιστως με τα μετρα του κοντακιου και τα σωστα φυσιγγια.........και Baikal εχω με τσοκακια μα ποτε δεν ασχωληθηκα με αυτα ακομα και αν εχω χασει καποια πουλια.......δεν εφταιγαν τα τσοκ ουτε τα φυσιγγια.....η βιασυνη και η σιγουρια ηταν η αιτια.....
 
Το κακό ομως οταν εχεις σταθερά τσοκ ειναι οτι τα διασπορας και τα μαλλινης τα χρυσοπληρώνεις, ειδικα οταν ριχνεις πολλα σε τσιχλοκοτσιφα :(
Mε αυτο το σκεπτικο συμφωνω αλλα να κανω περπατητο σε τσιχλοκοτσυφα για μενα προσωπικα δεν ειναι κυνηγι......να περπατησω για μπεκατσα.....ορτυκι...περδικα....μπεκατσινια .....ναι θα το κανω.......για τσιχλοκοτσυφα οχι.......αυτα πρεπει να ερθουν σε σενα...οχι να πας εσυ;)
 
Mε αυτο το σκεπτικο συμφωνω αλλα να κανω περπατητο σε τσιχλοκοτσυφα για μενα προσωπικα δεν ειναι κυνηγι......να περπατησω για μπεκατσα.....ορτυκι...περδικα....μπεκατσινια .....ναι θα το κανω.......για τσιχλοκοτσυφα οχι.......αυτα πρεπει να ερθουν σε σενα...οχι να πας εσυ;)
Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι όσο αφορά τις τσίχλες, αλλά και όσο αφορά τα τσοκ. Αφού μέχρι πριν 10 χρόνια πέταγα 100 ρικα στα τσοκ, διαπίστωσα πως τα μαμά τσοκ είναι μια χαρά και για τα κυνηγια που κάνω δε χρειάζεται τίποτε άλλο.
 
Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες.....αλλα δικη μου γνωμη ειναι οτι τα τσοκ ( για μενα ) ειναι απαραιτητα....σε
ολες τις περιπτωσεις σου ''λυνουν'' τα χερια. :)
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να σου λύνουν τα χέρια δένοντας σου το μυαλό?
 
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να σου λύνουν τα χέρια δένοντας σου το μυαλό?


Εξαρταται παντα απο το '' ποσο '' μυαλο διαθετεις.....απο την αλλη δεν πιστευω οτι οι εταιρειες που
κατασκευαζουν ολπα....ειναι ολες κουτές.....ουτε οτι ΟΛΑ ειναι θεμα μαρκετινγκ.....
 
Εξαρταται παντα απο το '' ποσο '' μυαλο διαθετεις.....απο την αλλη δεν πιστευω οτι οι εταιρειες που
κατασκευαζουν ολπα....ειναι ολες κουτές.....ουτε οτι ΟΛΑ ειναι θεμα μαρκετινγκ.....
Όλα δεν είναι θέμα μάρκετινγκ αλλά τα πάντα μπορεί να είναι θέμα μάρκετινγκ. Σήμερα ειδικά που όλοι μας δεν προλαβαίνουμε να συλλέγουμε πληροφορίες το μάρκετινγκ κυριαρχεί. Δες μόνο στο κυνηγετικο πεδίο υπάρχουν άριστα προϊόντα που δεν υποστηρίζονται από καλό μάρκετινγκ και φυτοζωούν ενώ βασιλεύουν τενεκέδες σε εισαγωγικά λόγω μάρκετινγκ και πλασαρισματος στην αγορά. Είχα διαβάσει ένα καλό άρθρο του Κυπριδημου για το μάρκετινγκ αλλά δεν θυμάμαι που ήταν αρθρογραφημενο
 
Το μαρκετινγκ υπηρχε....και θα υπαρχει....και οπως πολυ σωστα ειπες βασιλευουν οι ντενεκεδες....στο
χερι μας ειναι να ''διορθωθει '' αυτο. Οποιος θελει ειδικοτερα σημερα με τοσα ''μεσα''...μπορει να ενημερωθει
σωστα. Μην ξεχναμε οτι υπαρχει μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων....''του δεν βαριεσαι αδελφε''....αυτοι κανουν
τους ντεκεδεκες βασιλιαδες....και παιρνουν στο λαιμο τους και αλλους.
Απο εμας τους ιδιους εξαρτωνται ΟΛΑ.
 
Irakli.Εγω ρώτησα για Τσοκ γιατί δεν είχα ποτέ οπλο με τσοκ, καί σίγουρα είναι πολύ καλό σε ορισμένα κυνήγια να έχεις την επιλογή αυτή..
Εσύ αναφερθηκες στα μέτρα,στο κοντάκι και δίκιο έχεις..
Όσο αφορά τό περπατητο κυνήγι,το να περιμένεις καί δεν θες να περπατήσεις για τίς τσίχλες, αυτό είναι σεβαστό αλλά δεν μπορείς κρίνεις τί κυνήγι κάνει ο καθένας καί πώς του αρέσει να κυνηγά.
Πάντα με τόν νόμιμο τρόπο.
Καί εμένα δεν μου αρέσει να κάθομαι να περιμένω τό γουρούνι, τά πουλιά, βαριέμαι αλλά δεν κρίνω τόν άλλον πώς θα κυνηγήσει.
Συγνώμη αν έφυγα of topic.
Στο θέμα με το Τσοκ το σούπερ ποζε έρχεται με τρία Τσοκ,1-3-4 .
Καί ήθελα να αγοράσω ένα πενταρι καί ένα 3αρι ακόμα.
 
Irakli.Εγω ρώτησα για Τσοκ γιατί δεν είχα ποτέ οπλο με τσοκ, καί σίγουρα είναι πολύ καλό σε ορισμένα κυνήγια να έχεις την επιλογή αυτή..
Εσύ αναφερθηκες στα μέτρα,στο κοντάκι και δίκιο έχεις..
Όσο αφορά τό περπατητο κυνήγι,το να περιμένεις καί δεν θες να περπατήσεις για τίς τσίχλες, αυτό είναι σεβαστό αλλά δεν μπορείς κρίνεις τί κυνήγι κάνει ο καθένας καί πώς του αρέσει να κυνηγά.
Πάντα με τόν νόμιμο τρόπο.
Καί εμένα δεν μου αρέσει να κάθομαι να περιμένω τό γουρούνι, τά πουλιά, βαριέμαι αλλά δεν κρίνω τόν άλλον πώς θα κυνηγήσει.
Συγνώμη αν έφυγα of topic.
Στο θέμα με το Τσοκ το σούπερ ποζε έρχεται με τρία Τσοκ,1-3-4 .
Καί ήθελα να αγοράσω ένα πενταρι καί ένα 3αρι ακόμα.
Η αποφαση ειναι δικη σου Γρηγορη , το θεμα ειναι ποιο θα ταιριάξει σε εσένα, (εταιρείες υπαρχουν πολλές) αν το καλοσκεφτεις παντως το τσοκακι μια φορα θα το αγορασεις ενω τα φυσιγγια διασποράς (που δεν ειναι και φθηνά)?.
 
Τι φισιγγια μου προτείνεται για ij43 70χιλ θαλαμη 3-1 σταθερά τσοκαρισματα. Για γρήγοροτερη άνοιγμα τουφεκιας( διασποράς)
Για έναρξη τρυγόνια
Δοκίμασε lambro direct 32gr no 9.
Γενικά προτίμησε ελικοειδή διασπορέα χωρίς πτερύγια ( οχι δηλαδή ποτηράκι που μέσα θα έχει σταυρό).Να εχει μόνο σταυρό.
 
Δοκίμασε lambro direct 32gr no 9.
Γενικά προτίμησε ελικοειδή διασπορέα χωρίς πτερύγια ( οχι δηλαδή ποτηράκι που μέσα θα έχει σταυρό).Να εχει μόνο σταυρό.
Ναι φίλε μου και εγώ για direct σκεφτόμουνα αλλά έλεγα το direct 34γρ που είναι απλά λίγο ακριβή τιμή εχει σε σχέση με το 32γρ
. Επίσης και την gorilla elix 34 γρ σκεφτομαι ειναι και 25 φισιγγιων.
Επίσης το 34 direct σε σχέση με το 32 direct θα έχει μεγαλύτερη άνοιγμα τουφεκιας λόγο σκαγιων ή θα πάει πιο σφιχτή μπάλα λόγο της μεγαλύτερης γομωσης( λόγο καλοκαιριού)???
 
Ναι φίλε μου και εγώ για direct σκεφτόμουνα αλλά έλεγα το direct 34γρ που είναι απλά λίγο ακριβή τιμή εχει σε σχέση με το 32γρ
. Επίσης και την gorilla elix 34 γρ σκεφτομαι ειναι και 25 φισιγγιων.
Επίσης το 34 direct σε σχέση με το 32 direct θα έχει μεγαλύτερη άνοιγμα τουφεκιας λόγο σκαγιων ή θα πάει πιο σφιχτή μπάλα λόγο της μεγαλύτερης γομωσης( λόγο καλοκαιριού)???
Λογω καλοκαιριου η μεγαλυτερη γομωση θα εχει μεγαλυτερη διασπορα αλλα με το 32 θα κανεις καλυτερα τη δουλεια σου.
 
Τι φισιγγια μου προτείνεται για ij43 70χιλ θαλαμη 3-1 σταθερά τσοκαρισματα. Για γρήγοροτερη άνοιγμα τουφεκιας( διασποράς)
Για έναρξη τρυγόνια
Για τρυγόνια για 3 άστρα και φουλ καλά είσαι.το πρωί το πρώτο μισάωρο βάλε μόνο διασποράς του δορκα.. αμα κυνηγήσεις μέσα σε δεντρα s kill διασποράς ν8.
 
Back
Top