Baikal Team

Ξεχασα να το πω ..ειμαι κανουριος κυνηγος και αυτο θα ειναι το πρωτο δικο μου οπλο ..εδω που βρισκομαι εχουμε πολυ γουρουνι τσιχλες και φασσες οποτε αυτα τα 3 θα κυνηγαω
κοιταξε απο αυτους που ξερω που την εχουν ειναι γουρουναδες και δεν τους εχει παρουσιασει τιποτα μεχρι τωρα με πολυ καλη καννη .αλλα η γουρουναδες ξερεις δεν ριχνουν πολλα φυσιγγια ,παντως τα δικα τους δεν τους εχουν βγαλει τιποτα.
 
κοιταξε απο αυτους που ξερω που την εχουν ειναι γουρουναδες και δεν τους εχει παρουσιασει τιποτα μεχρι τωρα με πολυ καλη καννη .αλλα η γουρουναδες ξερεις δεν ριχνουν πολλα φυσιγγια ,παντως τα δικα τους δεν τους εχουν βγαλει τιποτα.
Με το συστημα αεριων τι γινεται;
Για να ριχνω 32 γρ φυσιγγια και πανω που πρεπει να το ρυθμισω στις βαριες γομωσεις;;
 
Με το συστημα αεριων τι γινεται;
Για να ριχνω 32 γρ φυσιγγια και πανω που πρεπει να το ρυθμισω στις βαριες γομωσεις;;
Καλησπέρα,το όπλο αυτό χρειάζεται στρώσιμο, τα πρώτα 150 -200 φυσίγγια θα πρέπει να είναι μέχρι 32 γραμμάρια ,μετά εάν θες το ρυθμιζεις στις βαριές γομωσεις σύμφωνα με το manual.Το δικό μου το έχω μισή στροφή πριν το τέρμα βαριές και δεν έχω πρόβλημα με 32 γραμμάρια
 
Καλησπέρα,το όπλο αυτό χρειάζεται στρώσιμο, τα πρώτα 150 -200 φυσίγγια θα πρέπει να είναι μέχρι 32 γραμμάρια ,μετά εάν θες το ρυθμιζεις στις βαριές γομωσεις σύμφωνα με το manual.Το δικό μου το έχω μισή στροφή πριν το τέρμα βαριές και δεν έχω πρόβλημα με 32 γραμμάρια
καλησπερα φιλε μου ..ναι ναι το ξερω οτι θελει στρωσιμο απλα ρωτησα γιατι συνηθως θα ριχνω φυσιγγια πανω απο 32 γραμμαρια μετα το στρωσιμο και θελω να εχω μια σταθερη ρυθμιση ..
 
καλησπερα φιλε μου ..ναι ναι το ξερω οτι θελει στρωσιμο απλα ρωτησα γιατι συνηθως θα ριχνω φυσιγγια πανω απο 32 γραμμαρια μετα το στρωσιμο και θελω να εχω μια σταθερη ρυθμιση ..
Τότε έτσι όπως την έχω ρυθμίσει εγώ πιστεύω πως θα είναι εντάξει,και εγώ σταθερά την έχω,δεν ριχνω πιο ελαφριά φυσίγγια
 
:)
Καλησπερα και απο μενα ..θα ηθελα τα φωτα σας ..
Ενδιαφερομαι για αγορα της baikal mp 155 ειναι αξιοπιστη καραμπινα; και χωρις εμπλοκες ;
Σπύρο είχα την 155 (μοντέλο 2013) 5 χρόνια και την έδωσα γιατί από τοτε που πήρα δίκανο με κέρδισε αυτό και ήταν παρκαρισμένη. Είναι ένα ντουφέκι απροβλημτιστο και χωρίς εμπλοκές (ή ήμουν τυχερός, 2ή3 μου είχε κάνει γιατί δεν την είχα στηρίξει καλά στον ώμο, βέβαια μετά από 4-5 κυνήγια την καθάριζα). Το πιστόνι δεν το είχα πειράξει τα φυσίγγια που έριχνα ήταν από 28 μέχρι 34 κατά κύριο και μέχρι 36 γρ..Ανάκρουση μηδενική. Ευαίσθητο σημείο η βάση της, όσο αφορά την βαφή ( δεν με ενοχλούσε την θεωρούσα εργαλείο). Τα τσοκ τα δικά της είναι μεγαλύτερης σύσφιξης από την αναγραφομενη και σε σχέση με τον αναγραφόμενο αυλό. Το κλείστρο σε σχέση με κάποια που είχα δοκιμάσει Benelli-Beretta-V3 που με το που τα χαιδευες πήγαιναν πίσω, στην 155 πρέπει να το τρως το φαγητό σου (την είχα την 155).Προσωπικά δεν είχα κανένα παράπονο. Σημαντικός παράγοντας βέβαια ότι δεν έχω και εμπειρία από άλλες καραμπίνες.Αυτα!!!
 
,Ότι γουστάρεις εσύ....
Αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα πιστεψε με φιλε θα επερνα και καραμπινα και δικανο ..αλλα τωρα που δεν την εχω πρεπει να καταληξω σε ενα απο αυτα
Πολυ δυσκολη αποφαση γιατι δεν εχω και την σχετικη εμπειρια
 
Λετε να παω σε δικανο baikal ρε παιδια;
Άααλλος πονοκέφαλος........ .hair. .sarcastic.
Επειδή είπες για γουρουνι, χωρίς βέβαια να έχω κυνηγήσει, έτσι όπως το σκέφτομαι, θα ήθελα να έχω ισχύς πυρός, έστω το ένα φυσίγγι παραπάνω και πιο γρήγορα να γεμίσω η να βάλω ένα φυσίγγι στη θαλαμη.......
Βέβαια σαν νέος ίσως οι τουφεκιές σου με το δίκανο να είναι πιο προσεκτικές και αποτελεσματικές!!!
 
Αυτο ακριβως που ειπες ..με βολευει πολυ περισσοτερο η καραμπινα στο κυνηγι του γουρουνιου αλλα απο την αλλη το δικανο εχει πολλα πλεονεκτηματα για τα αλλα κυνηγια
Παρε πρωτα μια καραμπινα και μετα παιρνεις κ δικαννο σιγα σιγα...:D!!! Το πλαγιο baikal το εχω κ γω στο σχεδιο.....κ βλεπω κ κατι μεταχειρο με 180€.....αλλα ετσι κρατιεμαι.....big smile.
 
Last edited:
Αυτο ακριβως που ειπες ..με βολευει πολυ περισσοτερο η καραμπινα στο κυνηγι του γουρουνιου αλλα απο την αλλη το δικανο εχει πολλα πλεονεκτηματα για τα αλλα κυνηγια
Να πάρεις καραμπίνα για να είσαι καλό παιδί!!!:):):):):)
Με σχετικά λίγα χρήματα 500-600 ευρώ περνεις πολύ αξιόπιστη καραμπίνα (μεταχειρα ακόμη καλυτερα)και αν χρειάζεσαι κάποια μετατροπή κοντάκι πχ σου είναι ποιο οικονομικό απ' ότι το δίκανο. Ωραίο και το δίκανο αλλά μιας που είσαι μικρός ακόμη πάρε μια καραμπίνα να γουστάρεις και με τα χρόνια μαζεύεις φραγκακια και περνεις καινούργιο οπλακι. Να το ευχαριστηθεις όπως πρεπει.
 
Back
Top