Baikal Team

είναι η κάννη της 155 που τα προκαλεί αυτά κ πιστεύω η ζημιά γίνεται στον κώνο συναρμογής, εγω στην δίκια μου που ειναι S MAG είδα διαφορά στην πράξη με gemini +5 μετατροπή σε φρενατο.
μου εδωσε καλύτερα νούμερα απο προτού το κάνω φρενατο, οπως επισης ενο ειναι 2* μου εδωσε καλύτερα νουμερα κ απο gemini +10 1*.
το οποιο σύντομα θα στύλο κ αυτο για τροποποίηση

Γιάννη θα μπορούσε να φταιέι η κάνη δηλαδή σε τέτοιο βαθμό και ανοίγουν τόσο πολύ οι κατανομές με τόσο συγκεντρωτικά φυσίγγια? νόμιζα πως όλο το παιχνίδι παιζόταν απο το τσοκ και τον συγκεντρωτήρα του φυσιγγίου..
 
τελος πάντων, πολύ το ζάλισα νομίζω με τα classica....και πάνω που έφερα το κοντάκι στα μέτρα μου και χοροπήδαγα από την αλλαγή σε ανακρουση, αναπήδηση κλπ, έφαγα την ξενέρα απ τα φυσίγγια.....είχα δει κ τα αποτελέσματα με τα 28γρ σκοπευτικά fluo, και λέω οκ...θα πάρω 32γρ classica στο ίδιο νούμερο, θα βάλω κ ενα βαθμό πιο σφιχτό τσοκ (IC) να χω ακόμα πιο πυκνή κατανομή και θα μαι σούπερ......καλή η θεωρία λοιπόν αλλά η πράξη μπορεί να απέχει πολυυυυ όπως έγραψε κ ένας φίλος πιο πάνω.....έμεινα με μερικά κουτιά classica για τιμωρία και πάμε για άλλα! :)
 
Γιάννη θα μπορούσε να φταιέι η κάνη δηλαδή σε τέτοιο βαθμό και ανοίγουν τόσο πολύ οι κατανομές με τόσο συγκεντρωτικά φυσίγγια? νόμιζα πως όλο το παιχνίδι παιζόταν απο το τσοκ και τον συγκεντρωτήρα του φυσιγγίου..
Αν δεις όλοι γράφουν ότι το όπλο μου πάει αυτό το φυσιγγι, άλλος εκείνο το φυσιγγι κ πάει λεγοντας.
Παίζει σπουδέο ρόλο η γεομερτρια της κάννης ως προς την καύση της πιρητηδας.
Ως προς την ομαλή μεταφορά από θάλαμη στον αυλό, όπως κ στο τσοκ καθος επίσης κ το μεταλο της, με τους κραδασμούς που προκαλεί κατά την τουφεκιά κ μεταφέρει την συχνότητα αυτών στα σκάγια. Όπως είχα γράψει κ σε αλο τοπική κ αν δεις συμφωνούν πολύ σε αυτό ότι οι κάνεις θερμής κατεργασίας δεν έχουν αντίπαλο
 
Last edited:
Αργυρη σου αναφερω κατι που μας συνεβει σε μενα σε ενα φιλο αρχες σεζον. Ο φιλος περυσι αγορασε μια
καραμπινα καινουργια....δεν αναφερω μαρκα....την ιδια εποχη ξεκινησε ιδιογομωση ( αρχες σεζον) λογω
επανειλημμενων αποτυχιων στο κυνηγι...πιστευε οτι εφταιγαν τα φυσιγγια.....Αρχισαμε δοκιμες με δικα και
δικα φυσιγγια ιδιογομωσης....Τα χοντρα σκαγια τα πηγαινε καλα....σωστες συγκεντρωσεις....στα ψιλα σκαγια
νουμερο 7 -8 -9.....ψαχναμε να βρουμε σκαγια στον στοχο. Εκει που το δικο μου οπλο ειχε 75% του φιλου μου
ειχε 40%.......τελικα.....εφταιγε ο κωνος.....το οπλο πηγε πισω στην αντιπροσωπεια....του εφτιαξαν τον κωνο....
και το οπλο τωρα ειναι ΟΚ. Στο αναφερω μηπως και συμβαινει κατι αντιστοιχο και στο δικο οπλο.
 
τελος πάντων, πολύ το ζάλισα νομίζω με τα classica....και πάνω που έφερα το κοντάκι στα μέτρα μου και χοροπήδαγα από την αλλαγή σε ανακρουση, αναπήδηση κλπ, έφαγα την ξενέρα απ τα φυσίγγια.....είχα δει κ τα αποτελέσματα με τα 28γρ σκοπευτικά fluo, και λέω οκ...θα πάρω 32γρ classica στο ίδιο νούμερο, θα βάλω κ ενα βαθμό πιο σφιχτό τσοκ (IC) να χω ακόμα πιο πυκνή κατανομή και θα μαι σούπερ......καλή η θεωρία λοιπόν αλλά η πράξη μπορεί να απέχει πολυυυυ όπως έγραψε κ ένας φίλος πιο πάνω.....έμεινα με μερικά κουτιά classica για τιμωρία και πάμε για άλλα! :)
Το προβλημα ειναι μονο σε αυτα τα φυσιγγια η γενικο?
 
Αλέξανδρε μέχρι στιγμής μόνο nsi quattro fluo 28gr #7.5 και nsi classica 32gr #7.5 έχω δοκιμάσει....

Τα fluo έδωσαν:
- Με Carlson's Skeet choke: 56% στα 30μ
- Με εργοστασιακό Modified: 73% στα 30μ
Όχι και τόσο άσχημα δηλαδή. (υπόψιν, σε κύκλο 70cm όπως γραφω σε κάθε τεστ...οχι 76cm)

Τα classica χάλια...όπως περιέγραψα
 
Θοδωρή και Νίκο, ήθελα να αποφύγω περαιτέρω έξοδα στο όπλο γιατι υποτίθεται αγοράζουμε ενα φτηνο mp 155 και αν ειναι να δώσουμε οσα γλιτωσαμε στους οπλουργους, μία η άλλη θα ταν μ ενα εξαρχης καλυτερο οπλο......θα συνεχίσω λίγα ακόμα τεστ και αν δω οτι δε σώζεται τοτε ναι....ίσως το πάω στο "γιατρό"
Κόστος για κώνο πόσο περίπου μιλάμε?
 
Αλέξανδρε μέχρι στιγμής μόνο nsi quattro fluo 28gr #7.5 και nsi classica 32gr #7.5 έχω δοκιμάσει....

Τα fluo έδωσαν:
- Με Carlson's Skeet choke: 56% στα 30μ
- Με εργοστασιακό Modified: 73% στα 30μ
Όχι και τόσο άσχημα δηλαδή

Τα classica χάλια...όπως περιέγραψα
Οταν λεω οτι τα aftermarket τσοκακια ειναι φυκια σε τιμη μεταξωτης κορδελας στραβωνουν μερικοι.
Απο την στιγμη που το οπλο ειναι στα μετρα σου μετα το φτιαξιμο στο κοντακι ολα ειναι οκ φιλε μου.
Βρες 5 φυσιγγια που πανε καλα με τον στενο αυλο σου και τον ελευθερο χρονο σου να τον ξοδευεις
στο κυνηγι οχι στα τσοκακια.Μαθε το οπλο σου και κλεισε τα αυτια σου!!
 
Αλέξανδρε ναι, τουλάχιστον μετά το πείραγμα στα μέτρα του κοντακίου και του πέλματος έλυσα κάθε θέμα ευθυβολίας ανακρουσης και αναπήδησης και το ευχαριστιέμαι πολύ....και δεν έσκασα και φράγκο για να το φέρω....μόνο με συμβουλές απο παιδιά εδώ μέσα και αρκετό διάβασμα και τεστ, καταλαβα τι έπρεπε να πειράξω και πόσο.

Σε ότι έχει να κάνει με τα τσοκ, ναι ξεκάθαρα επηρεάστηκα ως νέος.....γιατί οπως βλεπεις, και το εργοστασιακό τσοκ με τα fluo μια χαρά τα πήγε...νομίζω στα 30μ 73% συγκέντρωση σε κύκλο 70cm ήταν νορμάλ απ οσο το καταλαβαινω......Τωρα γιατι τα classica δεν τα πηγε ειναι αλλο θεμα κ απαντηση δεν εχω.....γι αυτο μαλλον συνεχίζω μ αυτά που μου δούλεψαν κ σταματαω να το πολυψάχνω γιατι στο τελος πιο πολλα τεστ παρα κυνηγια θα προλαβω
 
Αλέξανδρε ναι, τουλάχιστον μετά το πείραγμα στα μέτρα του κοντακίου και του πέλματος έλυσα κάθε θέμα ευθυβολίας ανακρουσης και αναπήδησης και το ευχαριστιέμαι πολύ....και δεν έσκασα και φράγκο για να το φέρω....μόνο με συμβουλές απο παιδιά εδώ μέσα και αρκετό διάβασμα και τεστ, καταλαβα τι έπρεπε να πειράξω και πόσο.

Σε ότι έχει να κάνει με τα τσοκ, ναι ξεκάθαρα επηρεάστηκα ως νέος.....γιατί οπως βλεπεις, και το εργοστασιακό τσοκ με τα fluo μια χαρά τα πήγε...νομίζω στα 30μ 73% συγκέντρωση σε κύκλο 70cm ήταν νορμάλ απ οσο το καταλαβαινω......Τωρα γιατι τα classica δεν τα πηγε ειναι αλλο θεμα κ απαντηση δεν εχω.....γι αυτο μαλλον συνεχίζω μ αυτά που μου δούλεψαν κ σταματαω να το πολυψάχνω γιατι στο τελος πιο πολλα τεστ παρα κυνηγια θα προλαβω
Η κανη του οπλου ειναι ο συνδιασμος πολλων παραμετρων.Θαλαμη-κωνος-αυλος-τσοκ-μηκος.
Αν ενα "συγκεντρωτικο" φυσιγγι δεν ταιριαζει στην κανη σου δεν λεει απολυτως τιποτα!Απο την
στιγμη που εισαι οκ με το οπλο δοκιμασε διαφορα φυσιγγια να δεις πιο παει στην κανη και στα
κυνηγετικα σου χουγια.Μην παιρνεις μεγαλες ποσοτητες αν δεν εχεις κανει τις δοκιμες σου.
Κλεισε τα αυτια σου,εχεις ενα οπλο που με αυτο θα κυνηγησει και ο εγγονος σου!Οσο το κυνηγας
θα το μαθαινεις και θα δενεσαι περισσοτερο.Ολα καλα θα πανε....καλα και ασφαλη κυνηγια φιλε!
 
Ευριπίδη καλημέρα,

Φίλε δοκίμασα χτες το Carlson's Improved Cylinder στην BAIKAL 155 που πρότεινες κ εσύ κ αρκετοί ακόμα φίλοι, με τα φυσιγγια που έλεγα (nsi classica 32gr #7,5) και ενώ περίμενα κ εγώ αντίστοιχα πως θα με ικανοποιήσουν, είδα κάτι που ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω γι αυτό κ γράφω μιας κ τα χεις δοκιμασμένα πολύ τα classica:

Έκανα ΑΡΚΕΤΑ τεστ σε διάφορες μετρημένες αποστάσεις για να μαι σίγουρος και τα αποτελέσματα είναι περιέργως χάλια:
Αναφέρω πχ το τεστ στα 35 μέτρα και σε κύκλο 70cm μιας κ αυτή ήταν η απόσταση που με ενδίεφερε περισσότερο:

Στα 35μ λοιπόν, μέσο όρο από 3 διαφορετικές τουφεκιές, έδωσαν μόλις από 40% έως 44% max συγκέντρωση (!!!) ΜΟΝΟ (!!!)
Ανέμενα γύρω στο 60% για να είμαι οκ, αλλά εδώ μιλάμε δεν έφτασαν ούτε το 50% συγκέντρωση στα 35μ!!!!!!!

Σημειώνω το επίσης περίεργο πως την ίδια πενιχρή συγκέντρωση (40-44%%) μου έδωσαν και στα 30μ με το ίδιο IC τσοκ, αλλά και ξανά στα 35μ αυτή τη φορά με το εργοστασιακό modified...πάλι γύρω στο 40-44%%....με άλλα λόγια, και με carlson's IC και με εργοστασιακό modified, και στα 30μ και στα 35μ, και με καλά κατανεμημεένες-κεντραρισμένες τουφεκιές, έβαζα μόνο περί τα 175 σκάγια κ αυτό max στον κύκλο των 70cm...= 44% max.....

Προσωπικά όσες γνώμες κ αν ακουσα δε μου κάθεται καθόλου καλα το αποτέλεσμα κ ψάχνω την αιτία.....τα classica όλοι μα όλοι λένε πως ειναι πολύ σταθερά και ποιοτικά και εξαιρετικά συγκεντρωτικά......σκέφτομαι πιθανές αιτίες αλλά δε βγάζω άκρη:
- να μέτρησα λάθος απόσταση και να βάραγα πιο μακριά δεν πάιζει μιας κ είχα μετρημένο από το σπίτι σχοινάκι 35μ επι τούτου και διπλοτσέκαρα κ με βήματα στο χωράφι.....
- να φταίει το ελαφρύ ψιλόβροχο που έριχνε εκείνη την ώρα??? Σ αυτό είμαι άσχετος να ξέρω πώς και αν επηρεάζει.....αέρα πάντως δεν είχε, μόνο ψιλόβροχο
- να μην τα γουστάρει η κάνη μου? αδυνατώ να το πιστέψω....μόνο 40% συγκέντρωση από ενα τοσο συγκεντρωτικό κ καλό φυσίγγι, πολύ κουλό.

- Να πω τέλος πως τις προάλλες με τα nsi quattro fluo των 28γρ #7,5 (με μικρότερη γόμωση δηλαδή αλλά ίδιο συγκεντρωτήρα) και με ανοιχτότερο τσοκ (carlson's skeet) είχα καλύτερες συγκεντρώσεις και με περισσότερα σκάγια απ αυτές των classica (πχ στα 30μ με τα quattro fluo είχα γύρω στο 56% με skeet τσοκ)...αλλά δεν θέλω να συγκρίνω τα δυο φυσίγγια μιας κ τα quattro είναι φουλ αγωνιστικά με 4% αντιμόνιο οπότε αναμενόμενο να πηγαίνουν καλύτερα......με τα classica όμως πώς το εξηγείτε?
Καλημέρα φίλε,τα 35 μέτρα μου φαίνονται πολλά για IC τσοκ, κάνε μια δοκιμή στα 25 μέτρα και πες μας τα αποτελέσματα. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και εγώ τα τσοκ της 155 ,το Gemini +5 φουλ και το εσωτερικό Improve modified Carlson στα 35 μετρα
 
Αργύρη με το να βγάζεις ποσοστά στα 70εκ διάμετρο και όχι στα 76εκ "κλέβεις" και αδικείς το όπλο σου.
Απ' την άλλη πλευρά, απ'τη στιγμή που έφερες το κοντάκι στα μέτρα σου, να θυμάσαι πάντα ότι από 20 Αυγούστου έως 28/29 Φλεβάρη τα πιο καλοξοδεμενα λεφτά σου θα είναι σε βενζίνες και φυσίγγια. Άδραξε την παραμικρή ευκαιρία ελεύθερου χρόνου να βγεις στη φύση να αποκτήσεις εμπειρίες από πραγματικό κυνήγι και ρίξε φυσίγγια για να μάθεις το όπλο σου στην πράξη.
 
Θοδωρή και Νίκο, ήθελα να αποφύγω περαιτέρω έξοδα στο όπλο γιατι υποτίθεται αγοράζουμε ενα φτηνο mp 155 και αν ειναι να δώσουμε οσα γλιτωσαμε στους οπλουργους, μία η άλλη θα ταν μ ενα εξαρχης καλυτερο οπλο......θα συνεχίσω λίγα ακόμα τεστ και αν δω οτι δε σώζεται τοτε ναι....ίσως το πάω στο "γιατρό"
Κόστος για κώνο πόσο περίπου μιλάμε?
Κάνεις λάθος εδώ φίλε μηλαμε για 50 ευρώ, όσο για το φτηνό που λες έχω 10 όπλα αλλά όταν είναι να πάω με πολύ δυνατά φισιγγια μόνο αυτό εμπηστευομε μην το υποτιμάς καθόλου το 155
 
Θοδωρή θα το σκεφτώ....50€ όντως δεν είναι πολλά για κώνο αλλά μόνο αν σιγουρευτώ πρώτα οτι φταίει το όπλο και όλα με οδηγήσουν εκεί.

Βασίλη συμφωνώ απόλυτα φίλε, μερικές φορές η υπερανάλυση το χαλάει το πράγμα....κ το υπερανέλυσα αρκετα ήδη....αν με 28 γραμμαρια κανω μια χαρά τη δουλειά μου κ εχω τις συγκεντρωσεις που θελω με τα τσοκ μου, το λήγω εδώ το Κύριε Ελέησον και βγαίνω βουνό να πάρω κανα πουλί γιατι τα χαρτόνια καλά είναι αλλά δεν τρώγονται

*κ όπως έγραψα και στο άλλο ποστ μου, παίζω στην τελική με τα 28άρια που δούλεψαν όμορφα και με στήνω έτσι ώστε να γίνω και καλύτερος σκοπευτής στο τέλος της ημέρας...μου κάνει κ περισσότερο "εγκεφαλικά" η μικρότερη γόμωση
 
Last edited:
Θοδωρή θα το σκεφτώ....50€ όντως δεν είναι πολλά για κώνο αλλά μόνο αν σιγουρευτώ πρώτα οτι φταίει το όπλο και όλα με οδηγήσουν εκεί.

Βασίλη συμφωνώ απόλυτα φίλε, μερικές φορές η υπερανάλυση το χαλάει το πράγμα....κ το υπερανέλυσα αρκετα ήδη....αν με 28 γραμμαρια κανω μια χαρά τη δουλειά μου κ εχω τις συγκεντρωσεις που θελω με τα τσοκ μου, το λήγω εδώ το Κύριε Ελέησον και βγαίνω βουνό να πάρω κανα πουλί γιατι τα χαρτόνια καλά είναι αλλά δεν τρώγονται

*κ όπως έγραψα και στο άλλο ποστ μου, παίζω στην τελική με τα 28άρια που δούλεψαν όμορφα και με στήνω έτσι ώστε να γίνω και καλύτερος σκοπευτής στο τέλος της ημέρας...μου κάνει κ περισσότερο "εγκεφαλικά" η μικρότερη γόμωση
Φιλε καλη Χρονια, μπορει ο αυλος της 155 να ειναι 18,55 περιπου, αλλα αυτο που μετραει ειναι το τελικο παραληλο πριν το τσοκ που ειναι 18,4. Εγω κυνηγαω με το 4* μαμα που ειναι εσω 18,2χιλ κ μεχρι τα 30+ μετρα θεριζει με 28 γρ. φυσιγγια! Με το φουλ που εχω ριξει σε στοχο με 30γρ τορντο ειχε φοβερη συγκεντρωση στα 45μ
 
Κώστα σ ευχαριστώ!

Βιάστηκα φίλε και πήρα after market τσοκ ενώ τελικά αποδείχτηκε πως και τα μαμα τσοκ μια χαρά την εκαναν τη δουλειά τους.....το 4* μαμά που λες μου δινε ναι μεν καλή συγκέντρωση αλλά μιας και έπαιζα με σκοπευτική 28γρ #7.5, ήθελα αυτά τα λίγα επιπλέον σκάγια στο παττερν των 35μ.....πραγματικά όταν δοκίμασα το σκοπευτικό ένα κλικ παραπάνω ήθελα για να μαι κομπλέ......οπότε έκανα την απλή σκέψη και ανέβηκα στα 32 γραμμάρια (ίδιο τύπο φυσιγγίου/συγκεντρωτήρα) και πήρα κ ένα carlson's 4* που θεωρητικά θα ταν καλύτερο, οπότε φανταζόμουν πως με τα επιπλέον σκάγια της μεγαλύτερης γόμωσης και το ποιοτικότερο τσοκ θα λυνα τα θέματά μου στο ψάξιμο του "all around" που ηθελα για τα μερη/θηράματα που παιζω στα μερη μου....

Αμ δε.....τα ειδες τα χάλια.....αντι να παω καλυτερα πηγα χειρότερα σε οτι εχει να κανει με συγκέντρωση που ανέμενα...!

Ξαναγυρίζω στα σκοπευτικά 28γρ λοιπον που ηταν ήδη σε καλό επίπεδο συγκέντρωσης και φανηκε επίσης πως και τα σκληρά τους σκάγια έκαναν τρελή διαφορά, και θα παιξω μεταξυ εργοστασιακού 4* και εργοστασιακου 3* να δω τι με πάει καλύτερα......στόχος είναι να μπορώ να παίξω σε οτιδήποτε μικρό κινείται από 20 έως 35 μέτρα με την 28αρα γόμωση σε #7.5 για "όλα"..... από τσίχλα, μπεκάτσα, φάσα, τριγόνι, πέρδικα έως και κανα κοντινό λαγό αν πεταχτεί...ένα τσοκ κ ένα φυσιγγι βρε παιδί μου για ολα τα κυνηγια μου...ουτε να αλλάζω, ουτε να ψάχνομαι υπερβολικά και να κουβαλαω 10 τυπους φυσιγγια, ουτε να αλλαζω συνεχεια τσοκ......τουλαχιστον τόσο απλά είναι για μένα τα πράγματα κ ετσι ηθελα να ξεκινησω. Αργότερα με την εμπειρία αν νιώσω την ανάγκη για περισσότερο ψάξιμο θα το κάνω.....αλλά το all around στησιμο για αρχή τουλάχιστον είναι αυτό που θέλω
 
Last edited:
Κώστα σ ευχαριστώ!

Βιάστηκα φίλε και πήρα after market τσοκ ενώ τελικά αποδείχτηκε πως και τα μαμα τσοκ μια χαρά την εκαναν τη δουλειά τους.....το 4* μαμά που λες μου δινε ναι μεν καλή συγκέντρωση αλλά μιας και έπαιζα με σκοπευτική 28γρ #7.5, ήθελα αυτά τα λίγα επιπλέον σκάγια στο παττερν.....πραγματικά όταν δοκίμασα το σκοπευτικό ένα κλικ παραπάνω ήθελα για να μαι κομπλέ......οπότε έκανα την απλή σκέψη και ανέβηκα στα 32 γραμμάρια (ίδιο τύπο φυσιγγίου/συγκεντρωτήρα) και πήρα κ ένα carlson's 4* που θεωρητικά θα ταν καλύτερο, οπότε φανταζόμουν πως με τα επιπλέον σκάγια της μεγαλύτερης γόμωσης και το ποιοτικότερο τσοκ θα λυνα τα θέματά μου στο ψάξιμο του "all around" που ηθελα για τα μερη/θηράματα που παιζω στα μερη μου....

Αμ δε.....τα ειδες τα χάλια.....αντι να παω καλυτερα πηγα χειρότερα σε οτι εχει να κανει με συγκέντρωση που ανέμενα...!

Ξαναγυρίζω στα σκοπευτικά 28γρ λοιπον που ηταν ήδη σε καλό επίπεδο συγκέντρωσης και φανηκε επίσης πως και τα σκληρά τους σκάγια έκαναν τρελή διαφορά, και θα παιξω μεταξυ εργοστασιακού 4* και εργοστασιακου 3* να δω τι με πάει καλύτερα......στόχος είναι να μπορώ να παίξω σε οτιδήποτε μικρό κινείται από 20 έως 35 μέτρα με την 28αρα γόμωση σε #7.5 για "όλα".....
Το 7,5 ειναι λιγο χοντρο για τσιχλοκοτσυφα με 8, 8,5 κ 9 θα εχεις περισοτερες επιτυχιες, δοκιμασε κ τα τορντο 30γρ. του Λαμπρου, σε 32γρ ιμπεριαλ σε 8ν. Να ξερεις οτι στον καθε ενα μας ταιριαζει κ αλλο φυσιγγι, γιατι σκοπευουμε διαφορετικα!
 
φίλε προφανώς έχεις δίκιο για τσιχλοκότσυφα είναι σίγουρα χοντρό, αλλά με τη δική μου περίεργη και "εξισωτική" λογική που θέλω ένα #σκαγιών για σχεδόν τα πάντα, το #7.5 μου χει καρφωθεί στο μυαλό ως ιδανικό φίλε....πάω συχνά βουνό (πεζοπορία κλπ) πέρα απ τα χωράφια και τις ρεμματιές, καμιά φορά τη βλεπω και survivor και μένω απίστευτα πολλές ωρες στο βουνό σε υψόμετρα, κ με #7.5 θα μπορώ να ανταπεξέλθω και σε κάτι μεγαλύτερο εκτός ταπινών τσιχλοκότσυφων αν χρειαστεί....και κοντά και μακριά....Δεν ξέρω, ισως ειναι θεμα χαρακτηρα αυτο μου το κόλλημα του "ενα για ολα"...ενα all around τσοκ, ενα all around φυσιγγι, να μαθω απεξω κ ανακατωτα τις συμπεριφορες τους, τις προσκοπευσεις τους, κ να μην αλλάζω πολλά......οι αγγλοι το κανουν με #6 για ολα.... εγώ διάλεξα #7.5 για τα "δικά μου όλα" όπως τα χω στο μυαλό μου! Κ αν οι ελαφρύτερες γομώσεις-λιγότερα σκάγια των 28γρ #7.5 με αναγκάσουν να γίνω κ καλύτερος σκοπευτής, με εξιτάρει ακόμα πιο πολύ.....ας φύγει κ κανα πουλί δε χάθηκε ο κόσμος

(μη γελάτε, ίσως σκέφτομαι λίγο περίεργα αλλά ειμαι του ενα για ολα....ενα οπλο για ολα....ενα φυσιγγι-τσοκ για ολα...ενα αμαξι για ολα...μια γυναικα για ολα..... :cool:.yel. )
 
Last edited:
Back
Top