Baikal Team

Μπαικαλλακηδες θέλω τις απόψεις και εμπειριες σας.

Δοκίμασε κανένας τα τσοκ της CARLSON ώστε να έχει εμπειρία από αυτα;
Σκέφτομαι για τα εσωτερικά, αν και ζαχαρώνω και τα εσσω-εξώ αλλά δεν θα μου άρεσε η ανομοιομορφια μια καννη εσωτερικα και στην αλλή να προεξέχει, μονο ζευγάρωμενα.

Κάποιο άλλο τσοκ που μείνατε ευχαριστημένοι;
Αμα παρεις gemini θα δεις τεραστια διαφορα ,αξιζει η αγορα.
 
Αμα παρεις gemini θα δεις τεραστια διαφορα ,αξιζει η αγορα.

Τα έβαλα κι εγώ τα Gemini ported σε Baikal iz27 ένα 4* και ένα 3* (κόστος 95€ με μεταφορικά). Τεράστια διαφορά είδα μόνο στο αισθητικό αποτέλεσμα (πιο "μουράτα" από τα μαμίσια χωνευτά και όλοι σε ρωτάνε τι και πώς :p)

Πέρα από την πλάκα, ειδικά φέτος που δεν έριξα ούτε 3 κουτιά φυσίγγια, δεν έχω άποψη αν υπήρξε βελτίωση ή όχι, ούτε δοκιμές σε χαρτόνια έκανα...

IMG-20171028-092139.jpg

IMG-20190105-115619.jpg

IMG-20190105-115641.jpg
 
Last edited:
Εδώ είναι ένα παράδειγμα πως γίνεται ο Ρώσος πιο όμορφος και αποτελεσματικος
Eυρίπο βάλε και την άλλη με τα Kicks να τρελαθεί ο λαός.RESPECT.
@Aristos είδες διαφορά ανάμεσα στο δίκανο και στην καραμπίνα? σε βόλεψε καλύτερα το δίκανο στο περπατητό?
 
Last edited:
επιτελους ηρθαν στα χερια μου.να ευχαριστησω για μια ακομα φορα τον παυλο για τον χρονο που διεθεσε και την υπομονη του και τον γεροντα που φροντισε να φτασουν στα χερακια μου
qVnlglc.jpg

DqS4ShQ.jpg

lYs1mIw.jpg
Για τον φίλο μου τον παναγο
 
Καλησπερα κυριοι,εχω στην κατοχη μου ενα δικανο baikal superpose το μοντελο mp310 που βγαζει στην αμερικη με το ονομα spartan κ θελω αν εχετε υποψη σας καποιον καλο οπλουργο να αναλαμβανει τετοια οπλα;με ενδιαφερει περισσοτερο να το ελαφρυνω γιατι ειναι 3300 κ στο περπατητο σου παιρνει τα χερια.
 
Καλησπερα κυριοι,εχω στην κατοχη μου ενα δικανο baikal superpose το μοντελο mp310 που βγαζει στην αμερικη με το ονομα spartan κ θελω αν εχετε υποψη σας καποιον καλο οπλουργο να αναλαμβανει τετοια οπλα;με ενδιαφερει περισσοτερο να το ελαφρυνω γιατι ειναι 3300 κ στο περπατητο σου παιρνει τα χερια.
3.300 δεν ειναι βαρυ, απλα ειναι αζυγιστο κ μαλον μπροστοβαρο, εαν ειναι μπροστοβαρο το οπλο φαινεται πολυ βαρυ! Δοκιμασε να βαλεις ενα καλυμα στο κοντακι που περνει κ φυσιγγια κ βαλε δυο τρια φυσιγγια πισω κ δοκιμασε! Θα δεις μεγαλη διαφορα στα χερια σου!
 
3.300 δεν ειναι βαρυ, απλα ειναι αζυγιστο κ μαλον μπροστοβαρο, εαν ειναι μπροστοβαρο το οπλο φαινεται πολυ βαρυ! Δοκιμασε να βαλεις ενα καλυμα στο κοντακι που περνει κ φυσιγγια κ βαλε δυο τρια φυσιγγια πισω κ δοκιμασε! Θα δεις μεγαλη διαφορα στα χερια σου!
Ξερεις τι γινετε;;;εχω κ μια καραμπινα fabarm αεριων που ειναι 2800 κ η διαφορα οταν παιρνω το baikal ειναι λες κ κουβαλαω κοτρονα.Εν τω μεταξυ επειδη τα κυνηγια μας ειναι περισσοτερο περπατητο στα πολλα χιλιομετρα μου κρεμαει τα χερια
 
Ξερεις τι γινετε;;;εχω κ μια καραμπινα fabarm αεριων που ειναι 2800 κ η διαφορα οταν παιρνω το baikal ειναι λες κ κουβαλαω κοτρονα.Εν τω μεταξυ επειδη τα κυνηγια μας ειναι περισσοτερο περπατητο στα πολλα χιλιομετρα μου κρεμαει τα χερια
Ολο περπατητο κανω κ εγω, ειχα μια Μπρεντα ελατηριου ατσαλι στα 3,650 κ ειπα να παρω κατι ποιο ελαφρυ κ πηρα την 155 στα 3,150γρ κ μου φαινοταν ποιο βαρια μετα απο ωρα, εκανα αυτο που σου ειπα κ ζυγιστικε το βαρος στα δυο χερια κ ειναι πολυ καλυτερα! (η μπρεντα εχει φοβερο ζυγισμα)
 
Τσιχλα,ορτυκι,τρυγονι κ καμια φορα υδροβια..φυσιγγια εχω βολευτει του alectori στον πειραια σε γομωσεις απο 28-34 γραμμαρια
Ανάλυσε όλους τους παραμέτρους πριν κάνεις την επέμβαση στο όπλο σου. Σε ενοχλεί το μπροστοβαρο ζύγισμα ή γενικά το ολικό βάρος του μπαϊκάλ σε σύγκριση με την φαμπαρμ ;
Θέλω να πω ότι όταν είχα ένα ποζε στα 3300γρ άδειο έκανα περπατητο κυνήγι 4-5 ώρες με δυο φυσίγγια και τον αορτήρα ηταν 3450γρ. δεν καταλάβαινα τίποτα, ποτέ δεν με ενόχλησε. Μετα πήρα ένα πλαγιοκαννο βάρους 3100γρ λιγο μπροστοβαρο που με ενόχλησε υπερβολικά στα χέρια την πρώτη χρονιά. Την επόμενη αύξησα το βάρος στα 2250γρ περίπου με νέο ξύλο και χάθηκε το πρόβλημα συν ότι μου εξαφάνισε το λάκτισμα στα 34-36γρ.
Προσπάθησε να φέρεις σε ένα επιθυμητό ζύγισμα το όπλο σου πριν αποφασίσεις να του αφαιρέσεις βάρος επειδή κυνηγάς υδρόβια να σε προστατεύει από το λάκτισμα των πολλών βολών.
Αν ρίξεις μια ματιά στα οπλουργικα θέματα του φόρουμ θα βρεις και άλλες πληροφορίες.
 
Ανάλυσε όλους τους παραμέτρους πριν κάνεις την επέμβαση στο όπλο σου. Σε ενοχλεί το μπροστοβαρο ζύγισμα ή γενικά το ολικό βάρος του μπαϊκάλ σε σύγκριση με την φαμπαρμ ;
Θέλω να πω ότι όταν είχα ένα ποζε στα 3300γρ άδειο έκανα περπατητο κυνήγι 4-5 ώρες με δυο φυσίγγια και τον αορτήρα ηταν 3450γρ. δεν καταλάβαινα τίποτα, ποτέ δεν με ενόχλησε. Μετα πήρα ένα πλαγιοκαννο βάρους 3100γρ λιγο μπροστοβαρο που με ενόχλησε υπερβολικά στα χέρια την πρώτη χρονιά. Την επόμενη αύξησα το βάρος στα 2250γρ περίπου με νέο ξύλο και χάθηκε το πρόβλημα συν ότι μου εξαφάνισε το λάκτισμα στα 34-36γρ.
Προσπάθησε να φέρεις σε ένα επιθυμητό ζύγισμα το όπλο σου πριν αποφασίσεις να του αφαιρέσεις βάρος επειδή κυνηγάς υδρόβια να σε προστατεύει από το λάκτισμα των πολλών βολών.
Αν ρίξεις μια ματιά στα οπλουργικα θέματα του φόρουμ θα βρεις και άλλες πληροφορίες.
Θα παω μαλλον με το οπλο σε οπλουργο να το φτιαξει πανω μου,λογικα θα καταλαβει ακριβως τι πρεπει να γινει..
 
Ανάλυσε όλους τους παραμέτρους πριν κάνεις την επέμβαση στο όπλο σου. Σε ενοχλεί το μπροστοβαρο ζύγισμα ή γενικά το ολικό βάρος του μπαϊκάλ σε σύγκριση με την φαμπαρμ ;
Θέλω να πω ότι όταν είχα ένα ποζε στα 3300γρ άδειο έκανα περπατητο κυνήγι 4-5 ώρες με δυο φυσίγγια και τον αορτήρα ηταν 3450γρ. δεν καταλάβαινα τίποτα, ποτέ δεν με ενόχλησε. Μετα πήρα ένα πλαγιοκαννο βάρους 3100γρ λιγο μπροστοβαρο που με ενόχλησε υπερβολικά στα χέρια την πρώτη χρονιά. Την επόμενη αύξησα το βάρος στα 2250γρ περίπου με νέο ξύλο και χάθηκε το πρόβλημα συν ότι μου εξαφάνισε το λάκτισμα στα 34-36γρ.
Προσπάθησε να φέρεις σε ένα επιθυμητό ζύγισμα το όπλο σου πριν αποφασίσεις να του αφαιρέσεις βάρος επειδή κυνηγάς υδρόβια να σε προστατεύει από το λάκτισμα των πολλών βολών.
Αν ρίξεις μια ματιά στα οπλουργικα θέματα του φόρουμ θα βρεις και άλλες πληροφορίες.
Νικολή μη συγκρίνεις το ζύγισμα του 686 με 67 πόντους κανη με το μπαικαλ των 3,4 κιλών και τους 72,5 πόντους κανη.καμμια σχεση.ειχα και 687 και μπαικαλ.το ζύγισμα του Μπερέτα είναι από άλλο πλανητη
 
Καλησπερα κυριοι,εχω στην κατοχη μου ενα δικανο baikal superpose το μοντελο mp310 που βγαζει στην αμερικη με το ονομα spartan κ θελω αν εχετε υποψη σας καποιον καλο οπλουργο να αναλαμβανει τετοια οπλα;με ενδιαφερει περισσοτερο να το ελαφρυνω γιατι ειναι 3300 κ στο περπατητο σου παιρνει τα χερια.
αν σου ερχεται το κοντακι μπορεις να κανεις μια αναβαθμησει στα ξυλα εχουν πολυ ψωμη τα εργοστασιακα ξυλα ωστε κ να γινει πιο ομορφο κ να αφειρεσεις καποια γραμμαρια απο εκει μετα να φερεις το ζυγισμα που σε βολευει κ μετα αν δεις οτι ειναι ακομα κουραστικο κ θες ελαφρομα κι αλλο να πας για αφερεση πλαινων ριγων
εδω μερικα βιντεο που μπορεις να παρεις ιδεες για να γινει πιο εργονομικο τα ξυλινα μερει κ μερικοι ελαφροση αλλα κ το ζυγισμα
 
Το μονο μειονεκτημα για εμενα των δικαννων μπαικαλ ειναι το κακο τους ζυγισμα κ τιποτα αλλο..Αν ειχε καλο ζυγισμα νομιζω θα ανεβαιναν κ αλλο οι πωλησεις...
Καπιοι τα εχουν φερει με βαριδια που εβαλαν μεσα στην τρυπα του κοντακιου που ειναι η τζαβετα..
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα μου λενε οτι ηταν η μερα με την νυχτα...
Ισως να το επιχειρησω ομως βαζοντας λιγα λιγα βαριδακια μεχρι να μου κατσει εκει που θελω..
Απο την αλλη μερια το εχω συνηθισει πλεον(εδω παω με την αμερικανα..)κ δεν το σκεφτομαι καν..
 
Νικολή μη συγκρίνεις το ζύγισμα του 686 με 67 πόντους κανη με το μπαικαλ των 3,4 κιλών και τους 72,5 πόντους κανη.καμμια σχεση.ειχα και 687 και μπαικαλ.το ζύγισμα του Μπερέτα είναι από άλλο πλανητη
Σίγουρα τα μπερεττα έχουν άριστο ζύγισμα. Και το μπαϊκάλ μπορεί ο οπλουργός να το φέρει στο επιθυμητό βάρος.
 
Το μονο μειονεκτημα για εμενα των δικαννων μπαικαλ ειναι το κακο τους ζυγισμα κ τιποτα αλλο..Αν ειχε καλο ζυγισμα νομιζω θα ανεβαιναν κ αλλο οι πωλησεις...
Καπιοι τα εχουν φερει με βαριδια που εβαλαν μεσα στην τρυπα του κοντακιου που ειναι η τζαβετα..
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα μου λενε οτι ηταν η μερα με την νυχτα...
Ισως να το επιχειρησω ομως βαζοντας λιγα λιγα βαριδακια μεχρι να μου κατσει εκει που θελω..
Απο την αλλη μερια το εχω συνηθισει πλεον(εδω παω με την αμερικανα..)κ δεν το σκεφτομαι καν..
Τασο εγω εβαλα βαριδια μεσα στην τρυπα τις τζαβετας στο ij58 κ εγινε αλλο οπλο περα απο την εσθηση αναμεσα στα χερια αλλα μεγαλη εντυπωσει μου εκανε πως ανεβενει το οπλο στην επωμιση αλλα κ οδηγιτε στο στοχο
 
Τασο εγω εβαλα βαριδια μεσα στην τρυπα τις τζαβετας στο ij58 κ εγινε αλλο οπλο περα απο την εσθηση αναμεσα στα χερια αλλα μεγαλη εντυπωσει μου εκανε πως ανεβενει το οπλο στην επωμιση αλλα κ οδηγιτε στο στοχο
Θα το κανω..σκεφτομαι να τυλιξω σε πανι βαριδια ψαρεματος κ να τα βαλω σφηνωτα..
Τι βαρος εχει το δικαννο σου κ ποσα γρ εβαλες περιπου?
 
Τι βαρος εχει το δικαννο σου κ ποσα γρ εβαλες περιπου?
Δε το ειχα ζυγισει να σου πω αλλα απο τι ειχα διαβασει καπου στο 3100 πρεπει να ειναι
εβαλα αν θυμαμε καλα καπου κοντα 100γρ αφου ειχα κοψει 1cm απο το κοντακι
 
Back
Top