Baikal Team

Γιάννη καλησπέρα, ποζέ εχουμε το ίδιο με μόνες διαφορα τα τσόκ που ειναι σταθερά 1 και 3 και τους εξολκείς.
Με 1-3 εαν μάθεις με το πλάγιο δεν θα φοβάσαι τίποτα, όσο "ταπινά" και αν ειναι τα μπαικαλ, στάζουν φαρμάκι...
Εαν όμως το πήρες απόφαση οτι ή θα το δώσεις ή θα το "φτιαξεις" για εμένα εξαρτάτε καθαρα απ το εαν σου κάθεται το όπλο...

Εαν σου καθετε και νιωθεις οτι τουφεκάει εκει που κοιτάς, αξίζει να του κάνεις σπειρόματα(ή σταθερα 4-2) και να το χαρείς στο έπακρο.
Εαν παλι δεν ειναι στα μετρα σου και γενικά δεν σε ενθουσιάζει ιδιαίτερα το συγκεκριμένο, δώστο και παρε κάποιο που θα ειναι μέτρα σου, και θα εχει και τα τσοκάκια που θέλεις.
Το κοντακι στο πλάγιο είναι κοντό. Μου έκανε φουσκαλα στο δάχτυλο. Του έβαλα ένα φορετο πέλμα και είναι μια χαρά. Πιστεύω μου κάνει. Και θέλω πολύ να το κυνηγάω αυτό το όπλο γιατί μου αρέσει . Αλλά θα το ήθελα με πιο ανοιχτά τσοκ γιατί οι βολές μου είναι από 10 μέχρι 30 μέτρα.
 
Αν εχεις την δυνατοτητα να ριχνεις ελαφρα φυσιγγια διασπορας η μεσοταπα θα δεις το οπλο σου να ειναι φωτια στο περπατητο της τσιχλας..
κ με συγκεντρωτηρα ομως δεν ειναι κ τοσο τραγικα τα πραγματα, προτιμησε σκαγια οχι χοντροτερα απο ν9...
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη εχωντας το αντιστοιχο σοβιετικο 1-3..
Μην τα φοβηθεις τα τσοκ,πες οτι εχεις ανοιχτα..... και καψε οσα περισσοτερα φυσιγγια μπορεις....
Αφου σου αρεσει κ το οπλο θα το "βρεις" σιγουρα..
Σε αυτου του ειδους τις τουφεκιες βοηθαει αρκετα το πλαγιοκαννο..
 
Και στο δικό μου ποζε ειναι παρα πολυ κοντο το κοντάκι, ασε που βλέπω ΟΟΟΛΗ τη ριγα απο πανω, γενικά δεν ειναι καθόλου στα μέτρα μου,
στην αρχή ειχα βαλει πέλμα απο καουτσούκ και καπως σαν να βοηθησε, το κρατησα κανα 2 χρόνια ετσι, μετα ειδα οτι αρχισε να διαφέρει το χρώμα ελαχιστα επειδη δεν το εβλεπε ο ηλιος και κραταγε υγρασια(λογικα) και το εβγαλα εντελως... Προσαρμόστηκα πάνω του και εμαθα να κυνηγάω ετσι.

Παντως τα σφιχτά τσοκ ειναι και λιγο θέμα ψυχολογίας, εγω οταν αρχισα να κυνηγάω με το ποζε μου λεγανε ολοι οτι δεν κανει για όλα τα κυνηγια επειδή ειναι σφιχτό, ειχα φαει μια φρίκη οτι δεν θα μπορω να κυνηγάω τα κοντινά αλλα τελικά αν το ξεχάσεις λίγο και δεν "φοβάσαι" να τα τουφεκας, θα δείς οτι θα σου δώσει θηράματα σε μεγάλο ευρως αποστάσεων...
Πρόπερσι που αρχισα να κυνηγαω μπεκάτσα, σε πικνό, αναγκαστικά τις τουφεκούσα όλες κάτω απ τα 20 μετρα, εκεί στην αρχή έπαιζα με φυσίγγια διασπορας και δεν ειχα κανένα θέμα, σε κάποια φάση προς το τελος που δεν ειχα διασπορας παρα μόνο καποια RM 32 gr, οταν τύχαινε να τουφεκάω εντελώς στο σήκωμα, τις στραβοτουφεκούσα για να μην χαλάσουν και πέφταν με τα περιφεριακα(μιλάμε για αποστάσεις 5 ως 15 μετρα με την κανη του μισού τσοκ).

Ουσιαστικά αυτό που θελω να σου πω ειναι πως 90% ειναι και θέμα ψυχολογίας, βαλε στο νού σου πως εχεις ανοιχτα τσόκ και κυνήγα χωρις να το σκέφτεσαι, δοκίμασε και διασπορας και ίσως δεν χρειαστεί να κανεις παρέμβαση. Και πιο οικονομικά θα σου βγεί, και θα νιωθεις σιγουριά και για τα κοντινα,αλλα και για τα πολύ μακρινά.
 
Αν εχεις την δυνατοτητα να ριχνεις ελαφρα φυσιγγια διασπορας η μεσοταπα θα δεις το οπλο σου να ειναι φωτια στο περπατητο της τσιχλας..
κ με συγκεντρωτηρα ομως δεν ειναι κ τοσο τραγικα τα πραγματα, προτιμησε σκαγια οχι χοντροτερα απο ν9...
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη εχωντας το αντιστοιχο σοβιετικο 1-3..
Μην τα φοβηθεις τα τσοκ,πες οτι εχεις ανοιχτα..... και καψε οσα περισσοτερα φυσιγγια μπορεις....
Αφου σου αρεσει κ το οπλο θα το "βρεις" σιγουρα..
Σε αυτου του ειδους τις τουφεκιες βοηθαει αρκετα το πλαγιοκαννο..
Έχεις απόλυτο δίκιο. Ψυχολογία θέλει και πολλά πολλά φυσίγγια γιατί κακά τα ψέματα η μετάβαση από το ποζε και το αυτογεμες στο πλάγιο είναι δύσκολη. Παρόλα αυτά χτυπάω λίγα πουλιά και τα ευχαριστιέμαι πάρα πολύ.
 
Και στο δικό μου ποζε ειναι παρα πολυ κοντο το κοντάκι, ασε που βλέπω ΟΟΟΛΗ τη ριγα απο πανω, γενικά δεν ειναι καθόλου στα μέτρα μου,
στην αρχή ειχα βαλει πέλμα απο καουτσούκ και καπως σαν να βοηθησε, το κρατησα κανα 2 χρόνια ετσι, μετα ειδα οτι αρχισε να διαφέρει το χρώμα ελαχιστα επειδη δεν το εβλεπε ο ηλιος και κραταγε υγρασια(λογικα) και το εβγαλα εντελως... Προσαρμόστηκα πάνω του και εμαθα να κυνηγάω ετσι.

Παντως τα σφιχτά τσοκ ειναι και λιγο θέμα ψυχολογίας, εγω οταν αρχισα να κυνηγάω με το ποζε μου λεγανε ολοι οτι δεν κανει για όλα τα κυνηγια επειδή ειναι σφιχτό, ειχα φαει μια φρίκη οτι δεν θα μπορω να κυνηγάω τα κοντινά αλλα τελικά αν το ξεχάσεις λίγο και δεν "φοβάσαι" να τα τουφεκας, θα δείς οτι θα σου δώσει θηράματα σε μεγάλο ευρως αποστάσεων...
Πρόπερσι που αρχισα να κυνηγαω μπεκάτσα, σε πικνό, αναγκαστικά τις τουφεκούσα όλες κάτω απ τα 20 μετρα, εκεί στην αρχή έπαιζα με φυσίγγια διασπορας και δεν ειχα κανένα θέμα, σε κάποια φάση προς το τελος που δεν ειχα διασπορας παρα μόνο καποια RM 32 gr, οταν τύχαινε να τουφεκάω εντελώς στο σήκωμα, τις στραβοτουφεκούσα για να μην χαλάσουν και πέφταν με τα περιφεριακα(μιλάμε για αποστάσεις 5 ως 15 μετρα με την κανη του μισού τσοκ).

Ουσιαστικά αυτό που θελω να σου πω ειναι πως 90% ειναι και θέμα ψυχολογίας, βαλε στο νού σου πως εχεις ανοιχτα τσόκ και κυνήγα χωρις να το σκέφτεσαι, δοκίμασε και διασπορας και ίσως δεν χρειαστεί να κανεις παρέμβαση. Και πιο οικονομικά θα σου βγεί, και θα νιωθεις σιγουριά και για τα κοντινα,αλλα και για τα πολύ μακρινά.
Έχεις απόλυτο δίκιο . Είναι ψυχολογικό το θέμα. Θα το δοκιμάσω. Και μακάρι να το ξεπεράσω γιατί έπειτα από 23 κυνηγετικά Χρόνια κατέληξα ότι πλέον με νοιάζει η απόλαυση από λίγες όμορφες τουφεκιές από ένα πλαγιοκανο .
 
κακά τα ψέματα η μετάβαση από το ποζε και το αυτογεμες στο πλάγιο είναι δύσκολη
Αμαν,τωρα που να την βαλω ολη αυτη την πλατφορμα που βλεπω μπροστα μου...sarcastic.
Ομως το ιδιο παθενει κ ενας που απο το πλαγιοκαννο περναει ξαφνικα στην..μια καννη...
έπειτα από 23 κυνηγετικά Χρόνια κατέληξα ότι πλέον με νοιάζει η απόλαυση από λίγες όμορφες τουφεκιές από ένα πλαγιοκανο .
Οτι πιο συγκλονιστικο εχω ακουσει.RESPECT.
Παρόλα αυτά χτυπάω λίγα πουλιά και τα ευχαριστιέμαι πάρα πολύ.
Εισαι σε καλο δρομο...μην φοβασε τιποτα....:)
 
Γεια σας φίλοι. Είμαι και εγώ κάτοχος δύο μπαικαλ. Ένα ij 27 το πρώτο μου όπλο. Με 18.2 αυλό δισκανδαλο απλούς εξωλκεις και με εναλλασσόμενα τσοκ. Αγορά 1996. Και το δεύτερο ένα mp43 δισκανδαλο απλούς εξωλκεις και σταθερό τσοκ 1 και 3. Αγορά 2003. Το mp43 είναι αχρησιμοποίητο. Θέλω να το δουλέψω όμως αλλά δεν με βολεύουν τα τσοκ που έχει. Θέλω πιο ανοιχτά. Τι θα μου προτείνατε; να το δώσω και να πάρω ένα καινούργιο με τσοκακια; Η να πάω αυτό σε οπλουργο και να μου κάνει τα τσοκ 4 και 2 που πιστεύω είναι καλά για κυνήγι τσίχλας και καρτέρι και περπατητο;
Σήκωσε το όπλο με τσαμπουκά και ντουφεκκα οπως ξέρεις... Οταν έπρεπε να κυνηγώ με το παλιό πλάγιο που έχει 3* 1* απλά έβαζα στο 1* μισοταπα και έριχνα χωρίς να σκέφτομαι πως είναι extra full choke, πολλές φορές με καλυτερα αποτέλεσματα!!!
 
Νικόλη τη παρουσίαση να κάνω, δώσε κατευθύνσεις.........sarcastic.
Θα πάρει το πλάγιο αύριο στις τσίχλες να ρίξεις τα φουσεκια σου και να μας περιγράψεις τις εντυπώσεις σου.
 
Last edited by a moderator:
Το κοντακι στο πλάγιο είναι κοντό. Μου έκανε φουσκαλα στο δάχτυλο. Του έβαλα ένα φορετο πέλμα και είναι μια χαρά. Πιστεύω μου κάνει. Και θέλω πολύ να το κυνηγάω αυτό το όπλο γιατί μου αρέσει . Αλλά θα το ήθελα με πιο ανοιχτά τσοκ γιατί οι βολές μου είναι από 10 μέχρι 30 μέτρα.
Οτι χειροτερο μπορει καποιος να κανει στο οπλο ειναι αυτα τα φορετα ''εκτρωματα'' που υποτιθεται προστατευουν το κοντακι....μονο κακο κανουν και τιποτα αλλο.......υπαρχουν αλλοι τροποι για να μεγαλωσει ενα κοντακι.
 
Μπαικαλλακηδες θέλω τις απόψεις και εμπειριες σας.

Δοκίμασε κανένας τα τσοκ της CARLSON ώστε να έχει εμπειρία από αυτα;
Σκέφτομαι για τα εσωτερικά, αν και ζαχαρώνω και τα εσσω-εξώ αλλά δεν θα μου άρεσε η ανομοιομορφια μια καννη εσωτερικα και στην αλλή να προεξέχει, μονο ζευγάρωμενα.

Κάποιο άλλο τσοκ που μείνατε ευχαριστημένοι;
 
Μην ''τσιμπατε'' στο μαρκετινκ και στην διαφημηση......μια χαρα ειναι τα τσοκακια σου..αλλου να ψαξεις για τυχον προβληματα αν εχεις με το οπλο σου...
Ε δεν είναι ακριβώς έτσι όταν το manual του όπλου αναφέρει ότι στα 35 μέτρα με φουλ πρέπει να έχει 60% συγκέντρωση στον κύκλο των 76cm.
 
Μπαικαλλακηδες θέλω τις απόψεις και εμπειριες σας.

Δοκίμασε κανένας τα τσοκ της CARLSON ώστε να έχει εμπειρία από αυτα;
Σκέφτομαι για τα εσωτερικά, αν και ζαχαρώνω και τα εσσω-εξώ αλλά δεν θα μου άρεσε η ανομοιομορφια μια καννη εσωτερικα και στην αλλή να προεξέχει, μονο ζευγάρωμενα.

Κάποιο άλλο τσοκ που μείνατε ευχαριστημένοι;
Είχα δύο ΙΖ27 και μία 155. (Τωρα μου έμεινε το ένα ΙΖ27).Ολα με εναλλάξιμα τσοκ γι αυτό είχα πάρει όλη την σειρά από τα τσοκ της Carlson, τα μέσα έξω , που προεξέχουν 1,9mm από την κάννη. Κατανομές λίγο καλύτερες από τα μαμά. Πολύ λίγο όμως. Για μένα δεν δικαιολογεί τα 50€ του κόστους του τσοκ.(Τώρα νομίζω είναι πολύ ακριβότερα). Τα μαμά κάνουν καλά την δουλειά τους. Τα μέσα έξω έχουν το πλεονέκτημα ότι αλλάζουν εύκολα και προστατεύουν την κάννη. Σε περπατητό χρησιμοποιούσα τα SK και IC στο δίκαννο και το Light Mod στην 155 που την είχα για λαγό, επειδή μου έδινε μια σύσφιξη 0,4 που μ' αρέσει ιδιαίτερα.
Αποψή μου : δοκίμασε τα μαμά και αν δεν ικανοποιηθείς κοιτάς για κάτι άλλο.
Να σημειώσω και δύο άλλα στοιχεία:
1. Νομίζω ότι τα μαμά είναι πλέον πιο ακριβά από τα Carlson.
2.Μπορεί να είναι χαζομάρα αλλά με τα 1,9mm παραπάνω στις κάννες η θήκη του όλπου δεν έκλεινε και πολύ μου την έδινε :D.
 
Ε δεν είναι ακριβώς έτσι όταν το manual του όπλου αναφέρει ότι στα 35 μέτρα με φουλ πρέπει να έχει 60% συγκέντρωση στον κύκλο των 76cm.
Αυτο με το καταλληλο φυσιγγι διορθωνεται....μηπως η εταιρια μας δινει στηχεια με τι φυσιγγι εκανε δοκιμες και κατεληξε εκει???η ετσι απλα το αναφερει.....μηπως η παραπανω συγκεντρωση δεν ειναι και καλιτερη???για μενα η κατανομη παιζει πολυ συμαντικοτερο ρολο παρα η συγκεντρωση ενος φυσιγγιου....και απο την πειρα μου τα τσοκακια ειναι το τελευταιο πραγμα που πρεπει να μας απασχωλουν.....πριν φτασουμε εκει εχουμε αλλα πραγματα ποιο σοβαρα που πρεπει να κοιταξουμε....
 
Σελίδα 80 έχω βάλει δοκιμές με carlsons και gemini ported με το spr 310 αντίστοιχο με το izy 27 1 mc.σελιδα 87 ή 88 με kicks.ολες οι τουφεκιές πολύ καλύτερες από τα μαμά από 35 έως τα 45-50 μετρα.οποιος θέλει μπορεί να το κοιταξει
Μπράβο ρε Ευριπίδη. Τις είχα δει τις δοκιμές σου. Ωραίες δοκιμές. Κι εγώ τελικά από τα Baikal μου ένα SPR 310 κράτησα. Οχι ότι δεν αξίζουν αντιθέτως. Πίστευα και πιστεύω πολύ σ' αυτά τα όπλα. Αλλά ρε φίλε αν τα έχεις και κάθονται κρίμα είναι.
Επί του θέματος να παρατηρήσω ότι εγώ δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να τα δοκιμάσω με τα ported kicks και gemini που τα εκτιμώ πολύ σαν τσοκάκια αλλά ρε φίλε ... είναι τσουχτερά. ( Ασε που όταν αγόραζα τα carlson δεν θυμάμαι να υπήρχαν τα kicks και gemini ported. Μπορεί να υπήρχαν και να μην τα είχα πάρει χαμπάρι).Θέλω να πω οτι η άποψή μου βασίζεται σε δοκιμές και σύγκριση μανίσιων με carlson μόνο. Κι εκεί εγώ προσωπικά δεν τρελλάθηκα με αυτά που είδα. Αλλωστε είμαι κι εγώ οπαδός του δόγματος "Προτιμώ να έχω καλές κατανομές από τις καλές συγκεντρώσεις". Τωρα που ξαναείδα τις δοκιμές σου ψηφίζω gemini ορμώμενος από τις πρώτες σου δοκιμές.
Πάντως συμφωνώ ότι αν επιμείνει κάποιος στα Baikal με την χρήση των παραπάνω τσοκ γίνονται ανεκτίμητα.
 
Back
Top