Baikal Team

Και ποιος ο λόγος Νικόλα να ρίξεις τέτοια φυσίγγια με το δικανακι σου ? Αφού γεμίζεις δικά σου φτιαξε ένα ωραίο 32αρι και είσαι κομπλέ τα αλλά άστα για τις καραμπινες να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.
Επηδη τα εχω και ειναι παλια και καπια στιγμη πρεπει να ρηχτουν σιγα σιγα σε ευγενοι θυραματα , περδηκα ,λαγο , φασα ,παπι, οποτε θα τα ρηξω με την καραμπινα , που αναγκαστηκα θα απαρνηθω το δυκανο στης περδηκες
 
Επηδη τα εχω και ειναι παλια και καπια στιγμη πρεπει να ρηχτουν σιγα σιγα σε ευγενοι θυραματα , περδηκα ,λαγο , φασα ,παπι, οποτε θα τα ρηξω με την καραμπινα , που αναγκαστηκα θα απαρνηθω το δυκανο στης περδηκες
Πάντως ρε Νικόλα τώρα μου ήρθε φλασιά όταν μια φορά πριν πολλά χρόνια ο Τάκης ο Μιχαηλίδης μου γέμισε τα κλειδιά απο ένα πλαγιοκανο, μου είχε πει , να προσέχω τα Λάμπρο γιατί είναι πολύ δυνατά. Βέβαια από τοτε μέχρι τώρα κύλισε πολύ νερό στο αυλάκι και η Λάμπρο έγινε εταιρειάρα ,αλλά μπορεί τα φυσίγγια σου να είναι από τα παλιά που δημιούργησαν αυτή την φήμη , οπότε πρόσεχε φίλε μου.
 
και η Λάμπρο έγινε εταιρειάρα ,
Εγινε?πολλες φορες αναρωτιεμαι μονος μου.. Σε σύγκριση με τα παλιά πάντα..
Το μεγάλο λάθος των Αφων Λαμπρου ήταν ότι δεν ανέγραφαν στα κουτιά με τα τα χοντρά νούμερα,για κατόχους αυτογεμων..Αλλά κ πάλι ομως..Γιατί ελάχιστοι θα διάβαζαν τα κουτιά..πήγαινε ο αλλ με το δικαννακι του κ τα αγόραζε χωρις να έχει ιδέα..οκ,δεν έφταιγε αυτος..
Ο μαγαζάτορας ομως(που υποτίθεται ότι γνωρίζει....)κ που πιθανόν να ηξερε με τι όπλο κυνηγάει ο πελάτης του έπρεπε να του έλεγε ότι δεν σου κάνουν αυτά..
Δεν είναι τυχαίο ότι αυτά τα φυσιγγια όποτε μπενουν σε αγγελίες κ είναι σε καλή κατάσταση εξαφανίζονται κ ας έχουν περάσει τόσα χρόνια..
Κυρίως απο κυνηγούς υδρόβιων που ξέρουν με τι όπλο κ με τι καιρικές συνθήκες πρέπει να τα ρίξουν..
 
Αδερφέ νομίζω πως τα πτυσσόμενα κοντακια απαγορευονται...
Ναι; Δε το γνώριζα.Ειναι σιγουρο οτι απαγορεύονται; Ειχα δει καποια βιντεάκια που δείχνουν σε καποιες καταστάσεις βολικά γι'αυτο ρώτησα.
 
Πάντως ρε Νικόλα τώρα μου ήρθε φλασιά όταν μια φορά πριν πολλά χρόνια ο Τάκης ο Μιχαηλίδης μου γέμισε τα κλειδιά απο ένα πλαγιοκανο, μου είχε πει , να προσέχω τα Λάμπρο γιατί είναι πολύ δυνατά. Βέβαια από τοτε μέχρι τώρα κύλισε πολύ νερό στο αυλάκι και η Λάμπρο έγινε εταιρειάρα ,αλλά μπορεί τα φυσίγγια σου να είναι από τα παλιά που δημιούργησαν αυτή την φήμη , οπότε πρόσεχε φίλε μου.
αγοραζμενα ολα τα λαμβρο , μπλε 7αρια ,6αρια,5αρια ,4αρια , καφε 6αρια , μπιτουρμπο 7αρια και 6αρια , μαυρα ντεμι μαγνουμ 7,5 και 7αρια ,6αρια,5αρια ,4αρια , ολα αυτα αλλα και αλλες μαρκες αγοραζμενα στα 3 ευρω το κουτι το 2000 ,απο μαγαζατορα και φιλος του πατερα μου που επερνε συνταξη , γιαυτο μου τα εδωσε παφτηνα , μου ειπε παρτα να αδειαση ο χωρος γιατι δεν θελω να τα βλεπω ,και θα τα πεταξω στο τελος γιατι μου θυμηζουν δουλεια με πολλες ωρες αναμονης . Τωρα ο ανθρωπος ειναι συνχωρεμενος μαζη με τον πατερα μου , και ρηχνοντας μου θυμηζουν εκεινους
 
Καλησπέρα στην παρεα . Είμαι κάτοχος ενος baikal s/p iz 27 made in ussr . Ήταν το πρωτο όπλο που μου είχε χαρίσει ο πατέρας μου . Επειδή τον τελευταίο καιρό πηγαίνω με έναν χωριανο μου για λαγό και επειδή το νοσταλγισα και λίγο και επειδή θέλω να το παίξω και λίγο παραδοσιακος και λέω να αφήσω την καραμπίνα μόνο για τις μπεκάτσες θέλω τη βοήθεια σας σε δύο θέματα :
1) τι φυσίγγια μπορώ να χρησιμοποιήσω για λαγό κ τι δραμια που να μην έχουν πολλές πιέσεις και να μην την ακούω με κάθε τουφεκιά ( ψαχτηκα λίγο στον τόπο μου στα Γρεβενά κ δεν βρήκα 3αρια στα 32γρ. Και θέλω τα φώτα σας)
2) το κοντάκι είναι πολύ κοντό για μένα είμαι 1,83 και το κοντάκι πρέπει να είναι γύρω στους 36 πόντους . Τι μπορώ να προσθέσω για να το μακρύνω λίγο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλησπέρα Δημήτρη. Ένα καλό πέλμα διάλεξε να το μακρύνεις εφόσον ξέρεις τα μέτρα σου.
Μαλακά φυσίγγια στο λαγό θα σου πρότεινα της Baschieri Pellagri.
Το Τρικολόρ 34γρ νο4 ή 5 μάλλινη τάπα, 650bar
Το MB classic 32γρ Νο5 550bar τρομερά μαλακό και γρήγορο 407μ/δ.
Το F2 Classic 34γρ Νο4 660bar.
Το MB long range 36γρ Νο3 660bar.
Εκτός το φ2 τα υπόλοιπα τα έχω ρίξει, ποιοτικά φυσίγγια με ελάχιστο λάκτισμα επουδενί ενοχλητικό.
 
Καλησπέρα στην παρεα . Είμαι κάτοχος ενος baikal s/p iz 27 made in ussr . Ήταν το πρωτο όπλο που μου είχε χαρίσει ο πατέρας μου . Επειδή τον τελευταίο καιρό πηγαίνω με έναν χωριανο μου για λαγό και επειδή το νοσταλγισα και λίγο και επειδή θέλω να το παίξω και λίγο παραδοσιακος και λέω να αφήσω την καραμπίνα μόνο για τις μπεκάτσες θέλω τη βοήθεια σας σε δύο θέματα :
1) τι φυσίγγια μπορώ να χρησιμοποιήσω για λαγό κ τι δραμια που να μην έχουν πολλές πιέσεις και να μην την ακούω με κάθε τουφεκιά ( ψαχτηκα λίγο στον τόπο μου στα Γρεβενά κ δεν βρήκα 3αρια στα 32γρ. Και θέλω τα φώτα σας)
2) το κοντάκι είναι πολύ κοντό για μένα είμαι 1,83 και το κοντάκι πρέπει να είναι γύρω στους 36 πόντους . Τι μπορώ να προσθέσω για να το μακρύνω λίγο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παρε μια δεκαδα WAIDMANNSHEIL ROTTWEIL σε νο2 η νο3 και μην εχεις αγχος τα ριχνει ανετα το δικανο σου
 
Back
Top