Baikal Team

Με το gemini όμως θα πάω στους 76 πόντους καννη και δεν ξέρω Κατά πόσο θα μου αρέσει
Συνήθως τα χρησιμοποιώ σε καρτέρι και μου άρεσει παρά πολυ!;)
Υπάρχουν και σε +2 αλλιώς εσωτερικα carlson!
 
εχω το δυκανο δυσκανδαλο ΝΖΚ-43 και στης κανες γραφει 65MPa 36 γραμμαρια μπορω να ρηξω και συγκεκρημενα το παλιο λαμβρο μπιτουρμπο 36 γραμμαρια , και το λαμπρο καφε 33 γραμμαρια
σύμφωνα με το βιβλίο του Κυπρίδημου, 65MPa=650 Bars καθημερινής χρήσης ή αλλιώς δοκιμή στις 960 πιέσεις...
θεωρητικά αυτά τα φυσίγγια είναι εντός των προδιαγραφών του όπλου, αν τα κλειδιά του είναι κομπλέ θα τα αντέξει το όπλο... ελπίζω να τα αντέξει και ο ώμος!
 
εχω το δυκανο δυσκανδαλο ΝΖΚ-43 και στης κανες γραφει 65MPa 36 γραμμαρια μπορω να ρηξω και συγκεκρημενα το παλιο λαμβρο μπιτουρμπο 36 γραμμαρια , και το λαμπρο καφε 33 γραμμαρια
τα παλιά lambro biturbo και καφε ήταν δυναμίτες στα χοντρά..θα ξεπεράσεις κατά πολύ τις πιέσεις καθημερινής χρησης..
Κράτησε τα για την καραμπίνα σου που είναι magnum......
 
Last edited:
εχω το δυκανο δυσκανδαλο ΝΖΚ-43 και στης κανες γραφει 65MPa 36 γραμμαρια μπορω να ρηξω και συγκεκρημενα το παλιο λαμβρο μπιτουρμπο 36 γραμμαρια , και το λαμπρο καφε 33 γραμμαρια
Αν μιλάμε για το πλαγιόκαννο BAIKAL MP43 η πίεση που αναγράφεται δηλ. τα 65 Mpa = 650 Bar περίπου είναι η πίεση καθημερινής χρήσης που προτείνεται απο το εργοστάσιο. Το όπλο είναι δοκιμασμένο στα 900 Bar. Αν τα παραπάνω φυσίγγια είναι κάτω από τα 900 bar - και νομίζω οτι είναι - το όπλο δεν έχει πρόβλημα . Αν μιλάμε για 850 bar είσαι πολύ κοντά στην πίεση δοκιμής και καλά θα ήταν να τα αποφύγεις. Γι αυτό ο Τάσος έχει δίκιο που λέει κράτα τα για την καραμπίνα σου. Αλλωστε με 850 bar στο δίκαννο .... ούτε να το σκέπτομαι. Εσύ θα αντέξεις τόσο τραμπάκουλο;
 
Αν την ανοιγοκλεινεις βλέπεις κάτι περίεργο σε σχέση με αυτή του πλαγιοκαννου?
Μάλλον πρέπει να έχει σπάσει το ελατήριο..κ από τους κραδασμούς της κάθε τουφεκιάς κινείται ελεύθερα προς τα πίσω..
Δεν είναι τίποτα σοβαρό..επισκευάζεται εύκολα σε κάποιον οπλουργο..
 
Last edited:
Αν μιλάμε για το πλαγιόκαννο BAIKAL MP43 η πίεση που αναγράφεται δηλ. τα 65 Mpa = 650 Bar περίπου είναι η πίεση καθημερινής χρήσης που προτείνεται απο το εργοστάσιο. Το όπλο είναι δοκιμασμένο στα 900 Bar. Αν τα παραπάνω φυσίγγια είναι κάτω από τα 900 bar - και νομίζω οτι είναι - το όπλο δεν έχει πρόβλημα . Αν μιλάμε για 850 bar είσαι πολύ κοντά στην πίεση δοκιμής και καλά θα ήταν να τα αποφύγεις. Γι αυτό ο Τάσος έχει δίκιο που λέει κράτα τα για την καραμπίνα σου. Αλλωστε με 850 bar στο δίκαννο .... ούτε να το σκέπτομαι. Εσύ θα αντέξεις τόσο τραμπάκουλο;
εχω ρηξει μερηκα μπιτουρμπο και καφε 6αρια , χωρης να καταλαβω κλωτσημα ανυποφορο στον ωμο , αλλα να συνεχηζω να το κανω η ειναι επικυνδηνο
 
Συνήθως τα χρησιμοποιώ σε καρτέρι και μου άρεσει παρά πολυ!;)
Υπάρχουν και σε +2 αλλιώς εσωτερικα carlson!
Αριστο καλημερα κ εγω εχω εχω τα τζεμινι 3* + 2* καλα ειναι, αλλα το αισθητικο κοματι δεν μου αρεσει καθολου! Με λιγα λογια οτι εξεχει δεν μου αρεσει, για τα καρλσον τα εσω ειχα ρωτησει εαν τα εχει δουλεψει καποιος εδω μεσα, για να μας πει τη γνωμη του, αλλα απαντηση δεν πηρα, εαν ηταν καλα θα επερνα ενα σκιτ που ειναι 18,4 κ ειναι κυληνδρος κ ενα λαϊτ φουλ που ειναι 17,9 ακριβως 3*
 
εχω ρηξει μερηκα μπιτουρμπο και καφε 6αρια , χωρης να καταλαβω κλωτσημα ανυποφορο στον ωμο , αλλα να συνεχηζω να το κανω η ειναι επικυνδηνο
νομιζω οτι αν ριχνεις τακτικα τετεια θα αρχιζουν να την ακουν τα κλειδια κ θα αρχησει το παιξημο
 
για τα καρλσον τα εσω ειχα ρωτησει εαν τα εχει δουλεψει καποιος εδω μεσα, για να μας πει τη γνωμη του, αλλα απαντηση δεν πηρα, εαν ηταν καλα θα επερνα ενα σκιτ που ειναι 18,4 κ ειναι κυληνδρος κ ενα λαϊτ φουλ που ειναι 17,9 ακριβως 3*
Κωστα τα δουλευει φιλαρακι κ αυτος δεν του αρεσει ασθητικα το εσω εξω ειναι πολυ ινακοποιημενος με τα carlson
 
Αριστο καλημερα κ εγω εχω εχω τα τζεμινι 3* + 2* καλα ειναι, αλλα το αισθητικο κοματι δεν μου αρεσει καθολου! Με λιγα λογια οτι εξεχει δεν μου αρεσει, για τα καρλσον τα εσω ειχα ρωτησει εαν τα εχει δουλεψει καποιος εδω μεσα, για να μας πει τη γνωμη του, αλλα απαντηση δεν πηρα, εαν ηταν καλα θα επερνα ενα σκιτ που ειναι 18,4 κ ειναι κυληνδρος κ ενα λαϊτ φουλ που ειναι 17,9 ακριβως 3*
Καλημέρα Κώστα! Αν θυμάμαι καλα ο κ. Σταύρος είχε πάρει τα συγκεκριμένα για ένα s/p mp 27!
 
εχω ρηξει μερηκα μπιτουρμπο και καφε 6αρια , χωρης να καταλαβω κλωτσημα ανυποφορο στον ωμο , αλλα να συνεχηζω να το κανω η ειναι επικυνδηνο
Επειδή και μενα με απασχόλησε το θέμα το ρώτησα σήμερα στον Σοφοκλη Κοσκινά στις πρωινές ιχνηλασίες. Μου ειπε ότι τα ρωσικά όπλα που γράφουν 65Mpa , που επαναλαμβάνω είναι οι πιέσεις καθημερινής χρήσης, είναι δοκιμασμένα στα 920 bar - εγώ κάπου διάβασα για 900 bar - , πράγμα που σημαίνει ότι δέχονται και ρίχνουν με ασφάλεια, όλα τα κανονικά φυσίγγια , τα οποία σύμφωνα με την CIP ,είναι μέχρι 740 bar. Από κει και πέρα με δεδομένη την δοκιμή αυτή , αν τα μπιτουρμπο τα καφέ αναπτύσουν πιέσεις 850bar , θεωρώ ότι το όπλο σου θα τα αντέξει, αλλά με το σκεπτικό ότι είμαι πολύ κοντά στην πίεση δοκιμής ,εγώ προσωπικά δεν θα τα χρησιμοποιούσα κι ας μην με κλωτσούσαν πολύ. Δεν το βλέπω από άποψη ασφάλειας αλλά από την άποψη της καταπόνησης του όπλου.
 
Δεν το βλέπω από άποψη ασφάλειας αλλά από την άποψη της καταπόνησης του όπλου.
Ετσι..Η κάννη δεν θα πάθει καμια ζημιά..δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο κ για τα κλειδιά έπειτα από συνεχή χρηση(εκεί δεν δίνει "εγγύηση" κανένας κατασκευαστης..)
Ειναι γνωστό απο παλια ότι έχουν κουνήσει αρκετά δίκαννα απο χρηση αυτών των φυσιγγίων..
Έχω δει παλιό πλαγιοκαννο τσεχοσλοβάκικο skoda (που κατά τα αλλα ήταν σε καλή κατάσταση)να έχει "πάρει"επειτα απο συνεχη χρηση με τα παλιά lambro μπλε 34γρ ν5(αφοί Λαμπρου) που του έβαζε ο κάτοχος του στον λαγό ακόμα κ Σεπτέμβρη μήνα...
Προσωπικά κ 3" magnum να είχα πλαγιοκαννο τέτοια η παρόμοια φυσίγγια υψηλών πιέσεων δεν θα έριχνα ακομα κ αν ήμουν 100% σίγουρος οτι το όπλο δεν θα πάθαινε τίποτα..
Και ο μοναδικός λόγος ειναι οτι μια τέτοια χρηση δεν συμβαδίζει με το πως φαίνεται ένα πλαγιοκαννο στα δικά μου μάτια κ που ασφαλώς δεν θα ταίριαζε με τον τρόπο σκέψης ενος κυνηγού με καραμπίνα που ρίχνει βαριές γομωσεις..
εχω ρηξει μερηκα μπιτουρμπο και καφε 6αρια , χωρης να καταλαβω κλωτσημα ανυποφορο στον ωμο , αλλα να συνεχηζω να το κανω η ειναι επικυνδηνο
Νικο αν θες κάτι στα 36γρ για το δικαννο παρε τα rottweill waidmannsheil..
Το μοναδικό ίσως φυσίγγι που εδώ κ πολλά χρόνια "σεβεται" τα όπλα κ τον..ωμο του κυνηγου κ φυσικά με αξιόλογη απόδοση..Αν κ Γερμανική εταιρία εδώ αξίζει ενα μεγάλο μπράβο..
 
εχω ρηξει μερηκα μπιτουρμπο και καφε 6αρια , χωρης να καταλαβω κλωτσημα ανυποφορο στον ωμο , αλλα να συνεχηζω να το κανω η ειναι επικυνδηνο
Και ποιος ο λόγος Νικόλα να ρίξεις τέτοια φυσίγγια με το δικανακι σου ? Αφού γεμίζεις δικά σου φτιαξε ένα ωραίο 32αρι και είσαι κομπλέ τα αλλά άστα για τις καραμπινες να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Το πλαγιοκανο λογω διαταξης του κλειδωματος του ειναι πιο ευαισθητο στις καταπονησεις,οπως λεει κι ο Τασος.
Ενα σ/π,εχει την κατω κανη και την μιση πάνω,"αγκαλιασμενη"απο το μεταλλο της βασης.
Υπαρχει στα χερια γιου φιλου,baikal 27 το οποιο,στα χερια του πατερα, εχει ριξει πολλα σεμι,παρα πολλα.
Το κοντακι ραγισε στο τελειωμα των ουρων της βασης,ο μηχανισμος και το κλειδωμα,παραμενουν "βραχος"!!
Δεν τιθεται θεμα αντοχης θαλαμων-κανων.
Αν δουλευουμε ενα πλαγιο με ζορικα φυσιγγια,το ταλαιπωρουμε και δρομολογουμε την επισκεψη στον οπλουργο για γεμισμα κλειδιων!
Εφ'οσων ο συντροφος λεει 650Mpa(καθημερινης χρησης),καλο ειναι ν'αρκεστουμε σ'αυτα.
Τα 900-920Mpa ειναι η πιεση που άντεξαν οι κανες κατα την δοκιμη των.
Ο κανονας ειναι,δουλεμα στα 2/3 της αρχικης δοκιμης.
Δεν ειναι δυσκολο σ'εναν ιδιογομωτη να φτιαξει φυσιγγι στα 34-36 γραμμαρια που να μην υπερβαινει αυτη την πιεση.
Σε περιπτωση που κρινει πως δεν του αρκουν τα λιγοτερα....
 
Back
Top