B.A.R.F. Ωμή διατροφή

Θεωρω πως ο σκυλος ο οποιος θα ηπηρεαζεται απο το ωμο και θα μπερδευει το απορτ με το θηραμα με φαγητο, δεν εχει πολυ μυαλο!!!!Ειναι δυο εντελως διαφορετικες διαδικασιες!Ξερω παρα πολλα κυνηγοσκυλα τα οποια τρεφονται με barf χωρις κανενα προβλημα.Βεβαια ειναι μια αποψη που πολυ πιστευουν, και αποφευγουν την διατροφη αυτη ακριβως για αυτο το λογο,για να μην αρχισουν τα σκυλια να τρωνε τα θηραματα.Θεωρω πως ειναι μια αντιληψη σαν το " μαλωσε το για να μαθει ", βαλε πιπερι η καρφια στο θηραμα για να μην το φαρι" ή "δεσε το απο την ζωνη σου και ριξε με το οπλο μεχρι να συνηθισει τις τουφεκιες"
 
Νίκο ευχαριστώ για την απάντηση.

Πάντως το ότι τρέχει σε αγώνες, δεν σημαίνει αν μιλάμε για αγγλικές φυλές ότι εξετάζονται στο απόρτ. Άρα δεν είναι σίγουρο το ότι δεν επηρεάζεται το απόρτ. Και πέραν αυτού, ένα καλοεκπαιδευμένο σκυλί, σίγουρα δεν θα φάει το θήραμα λόγω εκπαίδευσης. Όμως είναι σίγουρο ότι ένας σκύλος που ενστικτωδώς απορτάρει, ότι δεν επηρεάζεται τρώγοντας ωμό κρέας;

Εγώ δεν ξέρω την απάντηση. Για αυτό ρωτάω

"Δια της ατόπου..." Ένας παμπάλαιος και συνήθης τρόπος διατροφής κυνηγόσκυλων (και όχι μόνο) στο Ηνωμένο Βασίλειο είναι ο ωμός ακαθάριστος πατσάς. Οι σκύλοι κατά συντριπτική πλειοψηφία χρησιμοποιούνται στο κυνήγι για απόρτ.
Προσωπικά, για μεγάλες χρονικές περιόδους, έχω χρησιμοποιήσει διατροφές που βασίζονται στο ωμό κρέας. Οι σκύλοι μου, είτε φέρμας, είτε σπάνιελ δεν μου τρώνε θηράματα και όλα είναι εξαιρετικά στο απόρτ. Φυσικά, βγάζω τους σκύλους μου στο κυνήγι αφού τελειώσουν την εκπαίδευση. Το "ενστικτώδες απορτάρισμα" μεταφράζεται στο να πιάσει ο σκύλος το θήραμα στο στόμα του και να το μεταφέρει.... τέλος. Το αν θα το μεταφέρει 1 μόνο μέτρο ενώ ο κυνηγός είναι στα 80μ. Το αν θα το κάνει κύκλους και το παρατήσει κάπου. Το αν θα σκάψει ένα λακουβάκι και το θάψει. Το αν το ψιλομασουλίσει ή το ξεπουπουλιάσει είναι θέματα εκπαίδευσης. Ακόμη και το σκυλάκι που από κουταβάκι έτρεχε, έπιανε το θήραμα ή το ομοίωμα και το παρέδιδε στο χέρι, αν δεν εκπαιδευτεί "συνειδητά" όταν γίνει έφηβος ή ενηλικιωθεί μπορεί να επιλέξει δική του ερμηνεία για τη λέξη απόρτ. Με άλλα λόγια να μην απορτάει, είναι συνήθεις οι ερωτήσεις για προβλήματα που καταλήγουν με τη φράση "... μα μέχρι τώρα το έκανε".
Φυσικά, Δημήτρη, δεν προσπαθώ να σε διαβεβαιώσω. Αν δώσεις ωμό κρέας και τύχει να σου φάει μερικά θηράματα θα είσαι σίγουρος πως έφταιγε η τροφή, εγώ πως δεν το είχες εκπαιδεύσει, ένας άλλος πως φταίνε τα γονίδια κλπ κλπ....... .....γιαυτό ξεκίνησα με το "δια της ατόπου".
 
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εγώ δεν δίνω ωμά όπως και να έχει απλά ρώτησα εγκυκλοπεδικά. Η διατροφή των 2 σέττερ μου βασίζεται σχεδόν αποκλειστικά σε καλής ποιότητας ξηράς τροφής. Απλά τον χειμώνα που έχει ζόρι λόγω κρύου, που γυρνάνε βρεγμένα και έχει πολυήμερα κυνήγια τους δίνω και μαγειρευτό. Αυτό περισσότερο γιατί όπως σε εμάς μας αρέσει αλλά και μας βοηθάει όταν είμαστε παγωμένοι να φάμε κάτι ζεστό, θεωρώ πως το ίδιο ισχύει και με τους σκύλους-συντρόφους μας. Έτσι βάζω στην κατσαρόλα ρύζι να βράσει για 15 λεπτά και μετά ρίχνω συκωτάκια και στομαχάκια κοτόπουλου και μόλις αρχίσουν να βράζουν, κλείνω το μάτι. Και μετά οι σκύλοι κάνουν πάρτι. :):):)
 
Έτσι όπως το λες Δημήτρη, διατροφή για πάρτι, δηλαδή για κάτι έξτρα, για κάτι επί πλέον της ποιοτικής τροφής που δίνεις. Σε τακτική βάση το συκώτι περιέχει μεγάλη ποσότητα βιταμίνης Α που δεν είναι καλή για τους μυς και τα κόκαλα των σκύλων.
 
Αυτό για το συκώτι ομολογώ πως δεν το ήξερα. Για αυτό άλλωστε κάνουμε ανταλλαγή απόψεων για να μαθαίνουμε πράγματα. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Θα παίρνω πιό πολλά από τα άλλα και θα βάζω λίγα συκωτάκια. Του χρόνου στην ουσία πλέον.

Ευχαριστώ και πάλι.
 
Πολλη κοκκαλο θελει κ αλλο κρεας μεσα.
Εγω φτιαχνω κιμα απο κοτοπουλο για τα κουταβια με μπαλτα ,αν ειναι το κοτοπουλο κατεψυγμενο κοβεται αψογα κ απο μηχανη του κιμα αλλιως το μασαει.
 
Ο κιμάς από κόκαλα κατά την γνώμη μου είναι μια εξαιρετική τροφή για πολλούς λόγους. Η μόνη τροφή που θεωρώ ανώτερη είναι η κοιλιά και τα έντερα μαζί με την χωνεμένη τροφή που περιέχουν μέσα τους. Αλλά η ουσία είναι άλλη κατά την γνώμη μου πάντα, η ωμοφαγία ή ακόμα και οι σούπες κρέατος και χορταρικών για όσους μπορούν, είναι ανώτερης διατροφικής αξίας προϊόντα και δεν συγκρίνονται με τίποτα.
Όσοι περπατάνε στο βουνό ώρες γνωρίζουν πως οι ανάγκες του σκύλου σε νερό είναι 3 φορές περισσότερες όταν σιτίζετε με ψωμιά κ σάλτσες ή ξηρά τροφή.
Βέβαια εδώ δεν έχουμε να φάμε εμείς κ τα παιδιά μας θα μου πεις!
Συνεπώς δεν διαφωνούμε στην ουσία αλλά σε λεπτομέρειες που έχουν μικρή αξία :)
 
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο σημείο αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό και άσχετο με την barf. Μου είπαν πως αν ο σκύλος τρώει ωμή τροφή, μπορεί να αρχίσει να τρώει τα πουλιά, αντί να τα απορτάρει. Έχετε ακούσει κάτι σχετικό; έχει κάποιος αντίστοιχη προσωπική εμπειρία;
Αν εχεις σκυλο που τρωει τα θηραμα ταισετον ωμα κ καθαρισες οσο περιεργο κ αν ακουγεται ο σκυλος που τρωει κρεας δεν τρωει θηραματα. Διευκρινιζω τρωει οχι μασαει η ροκανιζει η θαβη η δεν ξερω τι αλλο
 
Ο κιμάς από κόκαλα κατά την γνώμη μου είναι μια εξαιρετική τροφή για πολλούς λόγους. Η μόνη τροφή που θεωρώ ανώτερη είναι η κοιλιά και τα έντερα μαζί με την χωνεμένη τροφή που περιέχουν μέσα τους. Αλλά η ουσία είναι άλλη κατά την γνώμη μου πάντα, η ωμοφαγία ή ακόμα και οι σούπες κρέατος και χορταρικών για όσους μπορούν, είναι ανώτερης διατροφικής αξίας προϊόντα και δεν συγκρίνονται με τίποτα.
Όσοι περπατάνε στο βουνό ώρες γνωρίζουν πως οι ανάγκες του σκύλου σε νερό είναι 3 φορές περισσότερες όταν σιτίζετε με ψωμιά κ σάλτσες ή ξηρά τροφή.
Βέβαια εδώ δεν έχουμε να φάμε εμείς κ τα παιδιά μας θα μου πεις!
Συνεπώς δεν διαφωνούμε στην ουσία αλλά σε λεπτομέρειες που έχουν μικρή αξία :)
Πατσα κ στομαχι οσες φορες κ να δοκιμασα δεν τον τρωνε τα σκυλια ειτε ωμο ειτε μαγηρεμενο μαλλον τα εχω κακομαθημενα. Τα εντερα που προτινεις θελουν πολλη καλο μαγιρεμα γιατι μεσα τους εχουν 1 σωρο βακτηρια κ παρασιτα
 
Κιμας απο κοκαλα;;;;Τι καλο προσφερει;Η κοιλια και καποια εντοσθια ναι,η χωνεμενη τροφη του φυτοφαγου ζωου παλι ναι αλλα σε πολυ πολυ μικρη ποσοτητα και αυυο καθαρα για την πεψη
 
Ο κιμάς από κόκαλα κατά την γνώμη μου είναι μια εξαιρετική τροφή για πολλούς λόγους. Η μόνη τροφή που θεωρώ ανώτερη είναι η κοιλιά και τα έντερα μαζί με την χωνεμένη τροφή που περιέχουν μέσα τους. Αλλά η ουσία είναι άλλη κατά την γνώμη μου πάντα, η ωμοφαγία ή ακόμα και οι σούπες κρέατος και χορταρικών για όσους μπορούν, είναι ανώτερης διατροφικής αξίας προϊόντα και δεν συγκρίνονται με τίποτα.
Όσοι περπατάνε στο βουνό ώρες γνωρίζουν πως οι ανάγκες του σκύλου σε νερό είναι 3 φορές περισσότερες όταν σιτίζετε με ψωμιά κ σάλτσες ή ξηρά τροφή.
Βέβαια εδώ δεν έχουμε να φάμε εμείς κ τα παιδιά μας θα μου πεις!
Συνεπώς δεν διαφωνούμε στην ουσία αλλά σε λεπτομέρειες που έχουν μικρή αξία :)
Γεια σου rizitis. Μπερδεύτηκα λίγο. Το βιντεάκι δείχνει ένα καταστροφέα (τεμαχιστή) κοκάλων καλά καθαρισμένων από κρέατα. Υπάρχουν στη συνέχεια άλλα μηχανήματα που είναι όντως και τεμαχιστές και μηχανές κιμά από ολόκληρο το ζώο (κόκαλα και κρέας) Μήπως γιαυτό τον κιμά μιλάς; Αλλιώς το καθαρό κόκαλο εκτός από λίπος δεν έχει και πολλά να προσφέρει, αποτελείται κυρίως από ασβέστιο (δηλαδή μαρμαρόσκονη, δηλαδή κόπρανα άσπρα και σκληρά σαν πέτρες) και κάτι από φωσφόρο.
Κατά την δική μου γνώμη το κόκαλο δεν είναι τροφή, αλλά μπορεί σε μικρή ποσότητα να συνεισφέρει κάτι στην αύξηση του συνολικού λίπους. Για παράδειγμα, ο κιμάς από φιλέτα κοτόπουλου έχει μόνο 4-5% λιπαρά ενώ ολόκληρο το κοτόπουλο (με πέτσες και κόκαλα) πάει σε 6-8% λιπαρά.
 
Κύριε Γιάννη καλησπέρα!
Το κόκαλο έχει και πρωτεΐνες (ασβεστοποιημένες κατά κύριο λόγο αλλά και από τα κομμάτια πέτσας ή κρέατος που υπάρχουν πάνω του) έχει κολαγόνο και μυελό των οστών (στο ζουμί του κιμά) αλλά και υαλουρονικό οξύ κ.α.
Προσωπικά 3-4 φορές την βδομάδα που ταϊζω κιμά ρίχνω κι ένα αυγό μέσα, ελάχιστη κολοκύθα ή το περίσσεμα από το μήλο (βιταμίνη Α και C) που έφαγα και είμαι ευχαριστημένος!
Χόρτα τρώνε από μόνα τους στο βουνό 2-3 φορές την εβδομάδα.
Τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας δυστυχώς θα φάνε ξηρά τροφή παρά την θέληση μου και για λόγους που δεν θέλω να αναφέρω εδώ.
Όμως γνωρίζω περίπτωση με 6 κρητικούς ιχνηλάτες που τρώνε ή ωμό κρέας ή κόκαλα σκέτα από γουρούνι ή μοσχάρι χρόνια τώρα συστηματικά και τα σκυλιά πετάνε στην κυριολεξία.
Απλά τα κόκαλα τα αφήνει στην κατάψυξη λίγο καιρό και μετά τα δίνει.
 

Αυτό το μηχάνημα είναι επαγγελματικό κάνει κάμποσα χιλιάρικα.
Αυτά που βλέπετε και περνάνε μέσω της ταινία στον σπαστήρα είναι κόκαλα.
Το τελικό προϊόν που καταλήγει άραγε φίλοι μου;
Φήμες λένε σε σαλάμια, λουκάνικα, κονσέρβες, για σκύλους, για γάτες ή για ανθρώπους δεν σας τάζω...:confused:
 
φίλε Γιώργο εννοώ ότι δεν είναι ένα μηχάνημα που πιθανόν να απευθύνετε σε κάποιον από εμάς, που θα το ήθελε δηλαδή για ερασιτεχνική χρήση.
Για αυτό όμως έχει την δύναμη να διαλύση τα πάντα στο λεπτό.
υπονοώ ότι τέτοια μηχανήματα και καλύτερα έχουν οι εταιρίες που φτιάχνουν πχ λουκάνικα για χοτ ντογκ...
όπως αυτό το σιχαμερό βίντεο

 
το βίντεο το κατέβασαν επειδή έγιναν πολλές διαμαρτυρίες...
έχω την εντύπωση πως οι διαμαρτυρίες έγιναν από Έλληνες ...
 
Καταστροφή, "κόψανε" τον κρεατο-κιμά και άφησαν τον κοκαλο-κιμά; Δάκτυλος των Γερμανών θα είναι... για να ψοφήσουν οι σκύλοι μας.
 
Back
Top