B.A.R.F. Ωμή διατροφή

Εδω και 1 χρονο δινω στον σκυλο μου ωμη τροφη.
Τα οφελη τεραστια.
Οσοι γνωριζουν ή θελουν να μαθουν μπορουμε να τα πουμε εδω.
 
Κατ' αρχην να πουμε οτι ολες οι ρατσες των σκυλων ειναι απογονοι του λυκου.
Οποτε ολες οι ρατσες μπορουν να κανουν διατροφη BARF.
Το εψαξα παααρα πολυ, γιατι με ενδιεφερε να προσφερω στον σκυλο μου, το καλυτερο δυνατον.
Ας ξεκινησουμε λοιπον απο το γεγονος οτι ο σκυλος κανονικα πρεπει να τρεφετε κατα κυριο λογο με κρεας, το οποιο αποτελειται απο σπλαχνικο κρεας, μυικο κρεας και κοκκαλα.
Ενα μερος της διατροφης του αποτελειτο και απο χωνεμενα χορταρικα, τα οποια τα ετρωγε απο τα στομαχια των ζωων που κατασπαρασε.
Αυτα και με μια προσθηκη φυσικων αντιπαρασιτικων (ενδο και εξω), οπως γαλα καρυδας, λινελαιο, μηλοξυδο, φτιαχνεται η τροφη του σκυλου μας.
Δεν εχει κανενα συντηρητικο, παρα μονο την καταψυξη της.
Τη δινουμε στο σκυλο μας ωμη ή και ελαφρα μαγειρεμενη, προσωπικα την δινω ωμη.
Τα οφελη τωρα.
Τα κοπρανα του σκυλου παυουν να μυριζουν, εχουν σκληρη μορφη και ειναιι και πιο λιγα.
Τριχωμα λαμπερο, μεταξενιο, χωρις να μαδαει.
Δεν μυριζει ο σκυλος, τον εχω μεσα στο σπιτι και κανεις δεν καταλαβαινει οτι υπαρχει ο σκυλος απο την μυρωδια του.
Δοντια λευκα, και στομα που δεν μυριζει.
Μυικη ενδυναμωση, ευεξια και αντοχη στην εργασια.
Φανταστειτε, οτι δινουμε στο σκυλο μας, 75% κρεας και 25% λαχανικα, χωρις καθολου το βλαβερο και αμφιβολου ποιοτητας αμυλο, που ο σκυλος δεν μπορει να μεταβολισει και απλα το επιστρεφει στη φυση σε μορφη κοπρανων.
Ενα καλο παραδειγμα....Μπορουμε να τρεφομαστε με πατατακια και γαριδακια, γιατι αυτο ειναι η ξηρες τροφες, και να ζουμε...
Αλλα τι ποιοτητα ζωης θα εχουμε και για ποσο;
Διαλεξα λοιπον την επιστροφη στη βιολογικα αποδεκτη ωμοφαγια που ειναι και τα αρχικα της διατροφης αυτης και πιστευω οτι κανω για τον σκυλο μου το καλυτερο δυνατον.
Το κοστος τωρα που τοσο μας νοιαζει, κυμαινεται απο 30 - 50 ευρω το μηνα, αναλογα με το ειδος του κρεατος που δινουμε στο σκυλο μας.
Χρειαζεται μονο να δεσμευσουμε ενα μερος της καταψυξης μας για τον αγαπημενο μας φιλο.
 
Last edited:
Πρώτη φορά διαβάζω για ωμη διατροφή σκύλου, το βρήκα πολύ ενδιαφέρον.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι παλιά άκουγα συνέχεια να λένε στα χωριά , προσοχή ο σκύλος να μην τρώει ωμό κρέας γιατί μπορεί να γίνει επιθετικός. Ισχύει κάτι τέτοιο ;;
 
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες...ΑΠΟΛΥΤΑ! Μια ένσταση όμως...όπως αμφιβάλλουμε για την προέλευση του αμύλου και την ποιότητα του,όπως και την προέλευση του κρέατος στις ξηρές τροφές κλπ κλπ αντίστοιχα πρέπει να αμφιβάλλουμε και να προσέχουμε και για την προέλευση του κρέατος στην BARF!Γιατί είναι το ίδιο να λέμε η ξηρά τροφή δεν αξίζει έχει μέσα ότι πετάνε τα σφαγεία...με το να λέμε το ότι πετάνε τα σφαγεία να το παίρνουμε σε μορφή κημά!
 
Και για να ακριβολογούμε η διατροφή του προγόνου του σκύλου περιελάμβανε στο μεγαλύτερο ποσοστό σπλάχνα και εντόσθια,έπειτα μυική μάζα κρέας(εκεί πιο πολύ έπιαναν δουλειά τα πτωματοφάγα) και σχεδόν καθόλου κόκαλα (εξού και βρίσκουμε κουφάρια στα βουνά)~!Αναγνωρίζω τα οφέλη της Barf απλά πρέπει να προσέχουμε γιατί πάει να γίνει μόδα,και όπως γνωρίζουμε πολλοί εκμεταλλέυονται την μόδα!Εγώ προσωπικά ταίζω ξηρά τροφή λόγω της ευκολίας,είμαι υπέρ της ΚΑΛΗΣ ξηράς τροφής(η οποία δεν είναι πάντα και η πιο ακριβή)
 
Όσα λέει ο Αλέξανδρος περί της εξωτερικής εικόνας του σκύλου ισχύουν τον έχω δει και εγώ τον Alfi


Πρώτη φορά διαβάζω για ωμη διατροφή σκύλου, το βρήκα πολύ ενδιαφέρον.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι παλιά άκουγα συνέχεια να λένε στα χωριά , προσοχή ο σκύλος να μην τρώει ωμό κρέας γιατί μπορεί να γίνει επιθετικός. Ισχύει κάτι τέτοιο ;;

Σε καμία περίπτωση,δεν έχει βάση κάτι τέτοιο είναι ένα κατάλοιπο!Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι όταν λέμε θα ταίζω τον σκύλο ωμό η μαγειρεμένο δεν εννοούμε ότι βρούμε από κρέας ότι περισσεύει και κόκαλα!Εννοούμε 65-70% κρέας(για εμένα ελαφρός βρασμένο για λόγους υγιεινής) και το υπόλοιπο 30% Λαχανικά και ρύζι πολύ καλά βρασμένο
 
Last edited:
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες...ΑΠΟΛΥΤΑ! Μια ένσταση όμως...όπως αμφιβάλλουμε για την προέλευση του αμύλου και την ποιότητα του,όπως και την προέλευση του κρέατος στις ξηρές τροφές κλπ κλπ αντίστοιχα πρέπει να αμφιβάλλουμε και να προσέχουμε και για την προέλευση του κρέατος στην BARF!Γιατί είναι το ίδιο να λέμε η ξηρά τροφή δεν αξίζει έχει μέσα ότι πετάνε τα σφαγεία...με το να λέμε το ότι πετάνε τα σφαγεία να το παίρνουμε σε μορφή κημά!

Σωστη η παρατηρηση και η ενσταση...
Και γι αυτο το λογο, χωρις να κανω διαφημιση, απο τον συγκεκριμενο προμηθευτη που παιρνω την τροφη, ζητησα και μπηκα στο παρασκευαστηριο του και ειδα την διαδικασια κιμαδοποιησης.
Εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο την καθαροτητα του χωρου και τα υλικα που χρησημοποιουνται.
Και ναι, καποιο φιλοι που κανουν αυτην την διατροφη, προσθετουν ρυζι, αλλα μονο για λογους οικονομιας.
Για το κοτοπουλο συγκεκριμενα που κυριως με αυτο ταιζω τον Αλφι, ειναι ολοκληρο το κοτοπουλο....
Οχι μονο φτερουγες ή πλαταρια.
Επισης για να απαντησω και στο φιλο Κωστα γιατην επιθετικοτητα στο σκυλο μας απο την διατροφη του με ωμο κρεας, ο Γιωργος εχει δικιο.
Σε καμμια περιπτωση δεν γινεται το ζωο μας πιο επιθετικο απο την τροφη του.
Ο Αλφι ζει στο σπιτι μαζι με το παιδι μου.
Νομιζω αυτο αρκει.
Και κατι ακομα.
Γι αυτους που μπορει να εχουν την απορια με τα θηραματα.
Οχι, δεν τα τρωει, δεν τα μασαει και τα φερνει ατοφια.
 
Ωραία όλα αυτά αλλά εμένα, αν είχα σκύλο που ερχόταν σε επαφή με τα παιδιά μου, θα μου φαινόταν αδιανόητο να του δώσω να φάει ωμό κρέας. Ζούμε εποχές που κάνουν την εμφάνιση τους κρούσματα από αρρώστιες που είχαν να φανούν πάνω από 50 χρόνια στην Ευρώπη. Ο μηνιγγιτιδόκοκκος, η φυματίωση, ο σταφυλόκοκκος, ο στρεπτόκοκκος, η σαλμονέλα, ο αφθώδης πυρετός, είναι κάποια μικρόβια που αναπτύσσονται τόσο στα ζώα, όσο και στα πουλερικά και μπορούν να αποβούν μοιραία για τον άνθρωπο.

Δεν θέλω ειλικρινά να προσβάλω κανέναν, αλλά ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ μυαλό φαίνεται εγκληματικό. Εύχομαι σε όλους υγεία και στους τετράποδους φίλους σας. .shake.
 
Ωραία όλα αυτά αλλά εμένα, αν είχα σκύλο που ερχόταν σε επαφή με τα παιδιά μου, θα μου φαινόταν αδιανόητο να του δώσω να φάει ωμό κρέας. Ζούμε εποχές που κάνουν την εμφάνιση τους κρούσματα από αρρώστιες που είχαν να φανούν πάνω από 50 χρόνια στην Ευρώπη. Ο μηνιγγιτιδόκοκκος, η φυματίωση, ο σταφυλόκοκκος, ο στρεπτόκοκκος, η σαλμονέλα, ο αφθώδης πυρετός, είναι κάποια μικρόβια που αναπτύσσονται τόσο στα ζώα, όσο και στα πουλερικά και μπορούν να αποβούν μοιραία για τον άνθρωπο.

Δεν θέλω ειλικρινά να προσβάλω κανέναν, αλλά ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ μυαλό φαίνεται εγκληματικό. Εύχομαι σε όλους υγεία και στους τετράποδους φίλους σας. .shake.
Δεν ταίζω BARF αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι εγκληματικό προσθεού,για αυτό το λόγο αναφέρω πιο πάνω ότι πρέπει το κρέας να βράζετε....επίσης οι σκύλοι πρέπει να έρχονται σε επαφή με τα παιδιά είναι θετικό και για τα παιδιά και για τους σκύλους!
 
Δεν εχω δοκιμασει ποτε να ταισω τα σκυλια μου ωμο κρεας
Γενικα εδώ και πολλα χρονια αποφευγω την κρεατοφαγια στα σκυλια μου η το μαγειρευτω φαγητο μονο σε ελάχιστες περιπτώσεις πχ κοκκαλα από κοτοπουλο η εστω καποια γλυκαδια από κρεας κατσικιου η αρνιου που παντα εχει μαγειρευτει η εχει ψηθει
Σε συζητηση που εχω κανει με κτηνιατρους η απαντηση για το μαγειρευτο φαγητο ηταν ακριβως η ιδια =
Δεν προσφερει τιποτα στο ζωο μονο λιπος και αλλαγη γευσης
Το εχει επιβεβαιωσει αρκετες φορες και ο κτηνίατρος Γιωργος Ροζος στις Πρωινες Ιχνηλασίες
Πιστευω ότι η ξηρα τροφη δηλαδή κροκετες περιεχουν ολες τις βιταμινες και τα θρεπτικα συστατικα που μπορει να χρειαζεται το ζωο
 
Δεν εχω δοκιμασει ποτε να ταισω τα σκυλια μου ωμο κρεας
Γενικα εδώ και πολλα χρονια αποφευγω την κρεατοφαγια στα σκυλια μου η το μαγειρευτω φαγητο μονο σε ελάχιστες περιπτώσεις πχ κοκκαλα από κοτοπουλο η εστω καποια γλυκαδια από κρεας κατσικιου η αρνιου που παντα εχει μαγειρευτει η εχει ψηθει
Σε συζητηση που εχω κανει με κτηνιατρους η απαντηση για το μαγειρευτο φαγητο ηταν ακριβως η ιδια =
Δεν προσφερει τιποτα στο ζωο μονο λιπος και αλλαγη γευσης
Το εχει επιβεβαιωσει αρκετες φορες και ο κτηνίατρος Γιωργος Ροζος στις Πρωινες Ιχνηλασίες
Πιστευω ότι η ξηρα τροφη δηλαδή κροκετες περιεχουν ολες τις βιταμινες και τα θρεπτικα συστατικα που μπορει να χρειαζεται το ζωο
Τα κόκκαλα δεν προσφέρουν κάτι πόσο μάλλον από κοτόπουλο που μπορούν να γίνουν και επικίνδυνα λόγω ότι είναι ιδιαίτερα αιχμηρά όταν σπάσουν!Τα γλυκάδια επίσης δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο στο σκύλο(όπως έγραψες και εσύ μόνο λίπος)!Αν οι κτηνίατροι αναφέρονται σε αυτά τα δεδομένα τότε καλά κάνουν και το λένε,αν αναφέρονται γενικά στο ΣΩΣΤΟ μαγειρεμένο φαγητό σκύλων τότε δεν είναι καλοί κτηνίατροι ή προωθούν τις σκυλοτροφές!Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το μαγειρευτό φαγητό ακόμα και από την καλύτερη κροκέτα!Απλά πρέπει να ξέρεις τι να μαγειρέψεις,πόσο και πως!Αυτό είναι άλλη ιστορία το ανέφερα και πιο πάνω 70% κρέας βρασμένο 15% λαχανικά 15% ρύζι!Σε ποσότητα 3% περίπου του βάρους του σκύλου,δηλαδή σκύλος 20 κιλών περίπου 600 γραμμάρια φαγητό!
Να ξεκαθαρίσω πως ούτε εγώ ταΐζω μαγειρευτό ή BARF αλλά καλή ξηρά τροφή(η οποία ξαναλέω πως δεν είναι απαραίτητα και η πιο ακριβή),τώρα θα μου πείτε ότι αφού παραδέχεσαι ότι το μαγειρευτό είναι καλύτερο!Ναι όντως είναι αλλά προϋποθέτει γνώσεις,χρόνο(μαγείρεμα πλύσιμο) και χώρο(αποθήκευση κρεάτων) ενώ η κροκέτα παρέχει ευκολία και στον τρόπο χορήγησης και στην πληρότητα των στοιχείων που χρειάζεται ένας σκύλος!Οπότε βάζουμε μια ζυγαριά και ο καθένας τα ζυγίζει όπως τον συμφέρουν...εμένα η ζυγαριά δείχνει προς την ξηρά τροφή
 
Η αναφορα μου σε γλυκαδια η εστω σε κοκκαλα απο κοτοπουλο που δινω στα σκυλια μου μια φορα τον μηνα και αν τυχη δεν τους επηρεαζει το πεπτικο συστημα ουτε εγκυμονουν κινδυνους και παντα μιλαω για συγκεκριμενα κρεατα οπως κοτοπουλο - κατσικι και αρνι που ειναι μαλακα στην βρωση δεν ειναι γιδα η προβατινα
Δεν μπορει ομως ολοι οι κτηνιατροι να εχουν λαθος σε αυτην την αποψη και να προωθουν σκυλοτροφες
Για παραδειγμα ο Ροζος βγαινει σε μια ραδιοφωνικη κυνηγετικη εκπομπη και αναφερει τα ιδια που γραφω παραπανω δηλαδη στα οφελη της κροκετας
Θα μπορουσαν ανετα να τον αμφισβητισουν και αλλοι κτηνιατροι του χωρου
Αρα για να μην το κανουν πρεπει να εχει δικιο
 
Η αναφορα μου σε γλυκαδια η εστω σε κοκκαλα απο κοτοπουλο που δινω στα σκυλια μου μια φορα τον μηνα και αν τυχη δεν τους επηρεαζει το πεπτικο συστημα ουτε εγκυμονουν κινδυνους και παντα μιλαω για συγκεκριμενα κρεατα οπως κοτοπουλο - κατσικι και αρνι που ειναι μαλακα στην βρωση δεν ειναι γιδα η προβατινα
Δεν μπορει ομως ολοι οι κτηνιατροι να εχουν λαθος σε αυτην την αποψη και να προωθουν σκυλοτροφες
Για παραδειγμα ο Ροζος βγαινει σε μια ραδιοφωνικη κυνηγετικη εκπομπη και αναφερει τα ιδια που γραφω παραπανω δηλαδη στα οφελη της κροκετας
Θα μπορουσαν ανετα να τον αμφισβητισουν και αλλοι κτηνιατροι του χωρου
Αρα για να μην το κανουν πρεπει να εχει δικιο
Τα κόκαλα από κοτόπουλο είναι επικίνδυνα λόγω της αιχμηρότητας να καρφωθούν στο στόμα η να τρυπήσουν κάποιο τμήμα του πεπτικού συστήματος όχι ότι θα προκαλέσουν κάποια διαταραχή στομαχική,γενικά τα κόκαλα δεν προσφέρουν πολλά ίσα ίσα κοπρολιθίαση!Και επίσης μην κρίνουμε ανθρωπιστικά...μαλακά σκληρά γεύσεις αλάτια πικρά γλυκά καλομαγειρεμένο και τέτοια,είναι ένα λάθος που κάνουμε όλοι μας αναπόφευκτα αλλά ο σκύλος δεν το αντιμετωπίζει όπως εμείς το θέμα διατροφή...!Όσο για τον Ρόζο και τους υπόλοιπους κτηνιάτρους σεβαστό μην μπούμε στην διαδικασία να αντιπαραθέσω ονόματα δεν έχει νόημα!Απλά παραθέτω την γνώμη μου......ψάξτο!Και σου ξαναλέω και εγώ ξηρά τροφή δίνω
 
Last edited:
Δεν ταίζω BARF αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι εγκληματικό προσθεού,για αυτό το λόγο αναφέρω πιο πάνω ότι πρέπει το κρέας να βράζετε....επίσης οι σκύλοι πρέπει να έρχονται σε επαφή με τα παιδιά είναι θετικό και για τα παιδιά και για τους σκύλους!

Δεν είναι εγληματικό να ταίζεις τον σκύλο σου ωμά εντόσθια και μετά να παίζει με τα παιδιά σου; :mad:

Γι'αυτό στην Ελλάδα υπάρχουν 500.000 φορείς ηπατίτιδας Β και C, γιατί έχουμε μείνει σε κάποια πράγματα 70 χρόνια πίσω και νομίζουμε ότι όλα μεγαλώνουν στην αυλή μας.
 
Τα κόκαλα από κοτόπουλο είναι επικίνδυνα λόγω της αιχμηρότητας να καρφωθούν στο στόμα η να τρυπήσουν κάποιο τμήμα του πεπτικού συστήματος όχι ότι θα προκαλέσουν κάποια διαταραχή στομαχική,γενικά τα κόκαλα δεν προσφέρουν πολλά ίσα ίσα κοπρολιθίαση!Και επίσης μην κρίνουμε ανθρωπιστικά...μαλακά σκληρά γεύσεις αλάτια πικρά γλυκά καλομαγειρεμένο και τέτοια,είναι ένα λάθος που κάνουμε όλοι μας αναπόφευκτα αλλά ο σκύλος δεν το αντιμετωπίζει όπως εμείς το θέμα διατροφή...!Όσο για τον Ρόζο και τους υπόλοιπους κτηνιάτρους σεβαστό μην μπούμε στην διαδικασία να αντιπαραθέσω ονόματα δεν έχει νόημα!Απλά παραθέτω την γνώμη μου......ψάξτο!Και σου ξαναλέω και εγώ ξηρά τροφή δίνω
Δεν χρειαζεται να το ψαξω συναδελφε εχοντας μια εμπειρια που υπολογιζεται γυρω στα 30 χρονια και ισως και παραπανω που στην κατοχη μου εχω κυνηγοσκυλα
Ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα
Απλα μας εχουν μεινει καποιες παλιες συνηθειες που μαθαμε απο παππουδες - γονεις -συγγενεις για την διατροφη των σκυλιων μας οπως το μαγειρευτο φαγητο και τα οφελει του και διαφορα αλλα πραγμα ομως που η επιστημη συμφωνα με μελετες που εχει κανει εχει ακριβως την αντιθετη αποψη
Τωρα ο καθε ενας μπορει να εχει την δικη του θεωρια πολυ απλα ;)
 
Back
Top