Ata Arms Team

Παιδιά ειλικρινά χαίρομαι που ευχαριστιεσται τα όπλα σας, αλλά ρε γαμώτο, αρχίζω να αισθάνομαι κάπως που ξόδεψα πρόσφατα 4500 γιούργια για το δικό μου SP
Ρε Κώστα τι συγκρίνεις; Τη ναυαρχίδα με το ψαροκάικο;
 
Εγώ εδώ βλέπω από όσους έχουν τα ata sp έχουν γίνει τα αγαπημένα τους όπλα ακόμη και αν είχαν ή έχουν ακόμη στην κατοχή τους άλλες τρανταχτες μάρκες.

2-3 που τα έχουμε λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Αποκλείεται να είναι τυχαίο.
Έτσι ακριβώς και εχω δύο benelli και πέρασα και το σούπερ πόζε 828u κάτοχος 2 χρόνια και πέρα από την ποιότητα κατασκευής δεν έχει να ζηλέψει τίποτα παρά μόνο να δώσει....
 
Έτσι ακριβώς και εχω δύο benelli και πέρασα και το σούπερ πόζε 828u κάτοχος 2 χρόνια και πέρα από την ποιότητα κατασκευής δεν έχει να ζηλέψει τίποτα παρά μόνο να δώσει....
Όπως τα λες φίλε.

Πρέπει να καταλάβουν και οι υπόλοιποι ότι για να συμβαίνει αυτό με όσους πήραν ata sp και λέω για τα sp γιατί δε βλέπω να λέει κάτι κανείς για καραμπινες, ότι κάτι σημαίνει αυτο.

Έχουν μια πρακτικότητα....Δεν σε νοιάζει κι αν βραχεί ή χτυπηθεί και έχει πολύ καλές τουφεκιες.

Τι άλλο θέλει κανείς από αυτά τα χρηματα;

Τίποτα.
 
Κουκλι το ατιμο. Βεβαια αν δεν το ριξεις ιδιως το SP δεν μπορεις να καταλαβεις πολλα.
Ποσο περιπου το βρισκουμε?
https://www.ataarms.com/en/sp-sporter.html
Ένα χιλιάρικο κάνει φίλε.
Καλό όπλο λένε όλοι όσοι το έχουν πάρει.
 
Παιδιά δεν έχω πιάσει αλλά η χοντροκομμένη πάπια και ίσως κοντή βολεύει γιατί προσωπικά μου αρέσουν οι πάπιες στυλ Μέρκελ σφηνοειδής μορφής για να βρίσκεται το χέρι πιο κοντά στις κανες.Αν τη βλέπω καλά στη φωτό.
 
Το δίκανο αυτό είναι καλό. Όσοι το έχουν πάρει αυτό λένε. Μπορεί να μην έχει πολλά χρόνια στην αγορά αλλά τι θα γίνει τώρα. Αν κάποιος το γουστάρει θα περιμένει να περασουν 10 και 20 χρόνια για να σιγουρευτεί;
Έχω διαβάσει ότι τα πρώτα είχαν θέμα με τη σκανδάλη που στα μετέπειτα διορθώθηκε και μάλιστα είναι και πολύ καλή.
Επίσης κάποια παράπονα για τη βαφή.
Κάτι άλλο στραβό δεν έχω ακούσει. Ούτε κουνήματα, ούτε κάννες που να ρίχνουν άλλου για αλλού, ούτε τίποτα άλλο σοβαρό.
Εντάξει δεν είναι browning ούτε beretta, krieghoff η οτιδήποτε άλλο τέτοιας κατηγορίας.
Αυτός που κοιτά τα ata προφανώς δεν έχει λεφτά για τα παραπάνω . Αν είχε θα τα έπαιρνε .
Ούτε θέλει να περιμένει να μαζέψει, ούτε να πάρει μεταχειρισμένο "καλό" 20 (+) ετών.
 
Το δίκανο αυτό είναι καλό. Όσοι το έχουν πάρει αυτό λένε. Μπορεί να μην έχει πολλά χρόνια στην αγορά αλλά τι θα γίνει τώρα. Αν κάποιος το γουστάρει θα περιμένει να περασουν 10 και 20 χρόνια για να σιγουρευτεί;
Έχω διαβάσει ότι τα πρώτα είχαν θέμα με τη σκανδάλη που στα μετέπειτα διορθώθηκε και μάλιστα είναι και πολύ καλή.
Επίσης κάποια παράπονα για τη βαφή.
Κάτι άλλο στραβό δεν έχω ακούσει. Ούτε κουνήματα, ούτε κάννες που να ρίχνουν άλλου για αλλού, ούτε τίποτα άλλο σοβαρό.
Εντάξει δεν είναι browning ούτε beretta, krieghoff η οτιδήποτε άλλο τέτοιας κατηγορίας.
Αυτός που κοιτά τα ata προφανώς δεν έχει λεφτά για τα παραπάνω . Αν είχε θα τα έπαιρνε .
Ούτε θέλει να περιμένει να μαζέψει, ούτε να πάρει μεταχειρισμένο "καλό" 20 (+) ετών.
Ακριβώς.
 
Αυτοί που περνούν το σπορτερ πιο πολύ σκοπευτές.

Εγώ που δεν πάω σκοπευτήριο έχω το sp nickel και τα πάει μια χαρά στο κυνηγι.
Το έχουμε ξαναπεί.
Ενας είναι στην πιάτσα μας κ είναι εως τώρα ευχαριστημένος.
~10.000 φυσίγγια.
Οταν το θυμη6ώ θα τον ξαναρωτήσω.
 
Από δίκανα είχα baikal, franchi feeling και verney carron sagittaire.
Πριν καιρό πήγα στη dispan να το δω. Είχε μόνο ένα με άσπρη βάση και 66 εκ κάννες. Μου έκανε άριστη εντύπωση. Άνοιγε έκλεινε πολύ εύκολα και με ωραίο ήχο όχι σαν τενεκές. Πολύ καλα ξύλα και άψογες εφαρμογές ξύλου με μέταλλο. Μέταλλο με μέταλλο όχι άψογες αλλά πολύ καλες. Βαφή άψογη από εμφανιση (από αντοχή δε ξέρω). Καλή αίσθηση η σκανδάλη, Το συγκρότημα μονομπλοκ εξολκεις άψογα φινιρισμενο, καθώς επίσης και η βάση εσωτερικά.
Ερχόταν στο μάγουλο πολύ φυσικά και δεν το καταλαβαίνεις στα χέρια να σε κουράζει (ζύγισμα).
Θα το έπαιρνα αν είχε με 71 εκ κάννες.
 
Από δίκανα είχα baikal, franchi feeling και verney carron sagittaire.
Πριν καιρό πήγα στη dispan να το δω. Είχε μόνο ένα με άσπρη βάση και 66 εκ κάννες. Μου έκανε άριστη εντύπωση. Άνοιγε έκλεινε πολύ εύκολα και με ωραίο ήχο όχι σαν τενεκές. Πολύ καλα ξύλα και άψογες εφαρμογές ξύλου με μέταλλο. Μέταλλο με μέταλλο όχι άψογες αλλά πολύ καλες. Βαφή άψογη από εμφανιση (από αντοχή δε ξέρω). Καλή αίσθηση η σκανδάλη, Το συγκρότημα μονομπλοκ εξολκεις άψογα φινιρισμενο, καθώς επίσης και η βάση εσωτερικά.
Ερχόταν στο μάγουλο πολύ φυσικά και δεν το καταλαβαίνεις στα χέρια να σε κουράζει (ζύγισμα).
Θα το έπαιρνα αν είχε με 71 εκ κάννες.
Να ξέρεις κυνηγούσα με καραμπινα 391 αλλά και με μπενελι που έχει πιο μακρυά ακόμη σκοπευτικη γραμμή με 71 κάνες.

Έτσι όταν αποφάσισα να το πάρω με 66 κάνες διότι με 71 θα ήταν ακόμη πιο βαρύ πίστευα ότι μάλλον θα το μετανιώσω.

Και όμως έχω κάνει φοβερές τουφεκιες.

Μακρινές και γρήγορες.

Και δεν έχω κανένα παράπονο απ τις 66αρες κάνες.

Έχει και μια χαρά ζυγισμα σε σχέση με τις καραμπινες.

Πιστεύω έχει παίξει ρόλο το ζυγισμα.

Με τις 66 πάντως μπαίνω πολύ γρήγορα.

Και για μακρυά Όχι δεν έχω παράπονο αλλά έχω κάνει και τις πιο μακρινές μου τουφεκιες.

Και με τα άλλα δεν είχα τόσο έντονα την αίσθηση της προσκοπευσης.

Εδώ την καταλαβαίνω περισσότερο.
 
Το μόνο κοινό που έχει το 686 με το Ata είναι το ιδιαίτερο κλειδί στους ώμους επάνω σήμα κατατεθέν των σ/π Beretta.
Όλοι οι μηχανισμοί μπασκουλας και πάπιας είναι τελείως διαφορετικοί...
Ελατήρια, βελόνες κλπ φτιάχνονται από οπλουργο όπως σε κάθε άλλο όπλο. Μόνο αν σπάσει το σίδερο της πάπιας, πράγμα σπάνιο, δυσκολεύουν τα πράγματα.
Τα τσοκ πρέπει να είναι μομπιλ ή κάνω λάθος;
Τα τσοκς είναι μομπιλ Ναι.
 
Last edited:
Back
Top