Antonio Zoli

ένα Kemen KM4 και ένα Z-Gun είναι τα μόνα που μου έδωσαν ίδια σκανδάλη με Perazzi,,,φοβερά όπλα και τα δύο
Όντως, ένα kemen KM4 έχει ένας σκοπευτης εδώ στο νησί και το έχω τουφέκισει αρκετές φορές. Εφάμιλλο των perrazi θα έλεγα και όπως λέει ο Παύλος έχει σκανδάλη που διαβάζει τη σκέψη.
 
Τα Zoli δεν έχουν το σύστημα boss όπως αναφέρεις! Έχουν αν μπορούμε να το πούμε, μίσο boss
...Δηλαδή αγαπητέ μου, "όχι Γιάννης, αλλά Γιαννάκης...!"
Βoss είναι και το σύστημα κλειδώματος των Zoli, έστω και με ελάχιστες (και επουσιώδεις κατά τη γνώμη μου) μικροδιαφορές στην "αρχιτεκτονική" της σχεδίασης...
Έστω κι έτσι όμως, το σύστημα κλειδώματος των Ζoli παραμένει ένα σύστημα Βοss (έστω μία παραλλαγή του) και προσφέρει την ουσία που όλοι οι γνώστες αποζητούν: την εκπληκτική αντοχή στην χρήση και στον χρόνο, σίγουρα πάνω από τον μέσο όρο...!!!
 
...Δηλαδή αγαπητέ μου, "όχι Γιάννης, αλλά Γιαννάκης...!"
Βoss είναι και το σύστημα κλειδώματος των Zoli, έστω και με ελάχιστες (και επουσιώδεις κατά τη γνώμη μου) μικροδιαφορές στην "αρχιτεκτονική" της σχεδίασης...
Έστω κι έτσι όμως, το σύστημα κλειδώματος των Ζoli παραμένει ένα σύστημα Βοss (έστω μία παραλλαγή του) και προσφέρει την ουσία που όλοι οι γνώστες αποζητούν: την εκπληκτική αντοχή στην χρήση και στον χρόνο, σίγουρα πάνω από τον μέσο όρο...!!!
Άλλο Γιάννης άλλο Γιαννάκης!!!
Εάν το όπλο σου όπως αναφέρες κόστιζε 1750€ αν ήταν αφεντικό σύστημα boss θα έβαζες άλλα 5000€ τουλάχιστον!
Ελάχιστες διαφορές δεν θα το έλεγα, τεράστιες ναι!!
 
Άλλο Γιάννης άλλο Γιαννάκης!!!
Εάν το όπλο σου όπως αναφέρες κόστιζε 1750€ αν ήταν αφεντικό σύστημα boss θα έβαζες άλλα 5000€ τουλάχιστον!
Ελάχιστες διαφορές δεν θα το έλεγα, τεράστιες ναι!!
Υπερβάλλεις θαρρώ...!
Δεν εντοπίζεται καθόλου εκεί η διαφορά στην τιμή αγαπητέ...! Εμμένω στην αμέσως προηγούμενη, γραπτή μου άποψη...!
Επίσης, υπάρχουν και άλλα Ζoli με το ίδιο ακριβώς σύστημα κλειδώματος Βοss με το δικό μου (το Ζοli Columbus Gold) που κοστίζουν πολύ περισσότερα χρήματα από αυτά που ξόδεψα εγώ για το δικό μου Ζoli...
Kαι εν πάσι περιπτώσει, το δικό μου Zoli όσον αφορά στην τιμή του, ήτανε μια ειδική, μεμονωμένη περίπτωση...! Μην κρίνεις με βάση αυτό αποκλειστικά...!
Με άλλα λόγια, δεν θα βρεις ποτέ στην Ελλάδα ένα καινούργιο Zoli Columbus με τιμή κάτω από 2.500 ευρώ...!
Tέλος, κατ' εμέ, τα αλληλεπίθετα Αntonio Zoli (ή Z Guns) αποτελούν, χάρη στο σύστημα Boss, την προσθαφαιρούμενη σκανδαλοθήκη με τον μηχανισμό λειτουργίας και τη γενικότερη ύψιστη ποιότητα κατασκευής τους στο καθετί επάνω τους (ακόμη και τα ξύλα τους τους είναι ανωτέρας ή ανωτάτης βαθμίδος ποιότητας), μπορούν κάλλιστα να χαρακτηρισθούν ως τα "φθηνά ή οικονομικά Perazzi"...!!!

Από 'κει και πέρα, ο καθένας (όπως κι εσύ προσωπικά), είναι ελεύθερος να κρίνει και να συμπεραίνει κατά το δοκούν... Όλοι δικαιούνται να σχηματίζουν τη δική τους άποψη επί του θέματος, αλλά πάντοτε οι διαφωνίες θα υπάρχουν (σαν και τη δική μας)...
 
Υπερβάλλεις θαρρώ...!
Δεν εντοπίζεται καθόλου εκεί η διαφορά στην τιμή αγαπητέ...! Εμμένω στην αμέσως προηγούμενη, γραπτή μου άποψη...!
Επίσης, υπάρχουν και άλλα Ζoli με το ίδιο ακριβώς σύστημα κλειδώματος Βοss με το δικό μου (το Ζοli Columbus Gold) που κοστίζουν πολύ περισσότερα χρήματα από αυτά που ξόδεψα εγώ για το δικό μου Ζoli...
Kαι εν πάσι περιπτώσει, το δικό μου Zoli όσον αφορά στην τιμή του, ήτανε μια ειδική, μεμονωμένη περίπτωση...! Μην κρίνεις με βάση αυτό αποκλειστικά...!
Με άλλα λόγια, δεν θα βρεις ποτέ στην Ελλάδα ένα καινούργιο Zoli Columbus με τιμή κάτω από 2.500 ευρώ...!
Tέλος, κατ' εμέ, τα αλληλεπίθετα Αntonio Zoli (ή Z Guns) αποτελούν, χάρη στο σύστημα Boss, την προσθαφαιρούμενη σκανδαλοθήκη με τον μηχανισμό λειτουργίας και τη γενικότερη ύψιστη ποιότητα κατασκευής τους στο καθετί επάνω τους (ακόμη και τα ξύλα τους τους είναι ανωτέρας ή ανωτάτης βαθμίδος ποιότητας), μπορούν κάλλιστα να χαρακτηρισθούν ως τα "φθηνά ή οικονομικά Perazzi"...!!!

Από 'κει και πέρα, ο καθένας (όπως κι εσύ προσωπικά), είναι ελεύθερος να κρίνει και να συμπεραίνει κατά το δοκούν... Όλοι δικαιούνται να σχηματίζουν τη δική τους άποψη επί του θέματος, αλλά πάντοτε οι διαφωνίες θα υπάρχουν (σαν και τη δική μας)...
Η παρατήρηση μου ήταν μόνο για το σύστημα boss και μόνο! Σε καμία περίπτωση δεν αμφιβάλω για την ποιότητα των Zoli! Εξάλλου είμαι και εγώ ένας λάτρης αυτών των όπλων και κάτι για την ιστορία, το όπλο σου είχα πάει και εγώ στον Ζαπαντούλη και το είχα δει, αυτό και το franchi master skeet που είχε αν θυμάσαι. Τελικά δεν προέβικα στην αγορά, χαίρομαι πάντως που το αγόρασες εσύ γιατί πραγματικά αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του!!!
Και όπως έγραψες οι διαφωνίες είναι για να συζητιώνται και πάντα φιλικά!
 
Επειδη ειναι γνωστη η προτιμηση μου στην εταιρια, μετα που ειδα ενα Κρονος απο κοντα, μπορω να πω οτι η αισθηση του ειναι ενος οπλου καλης κατηγοριας. Δε το συγκρινω με αλλο, γιατι παιζουν πολλοι παραγοντες αλλα ειναι ενα οπλο στιβαρο που σου δινει την αισθηση οτι θα σε συντροφεψει για χρονια στα γηπεδα. Δεν ειναι φτηνο σιγουρα αλλα οταν κατι σου αρεσει δεν ειναι παντα θεμα τιμης
 
Θαρρώ πως και οι δυο εταιρίες ζολι, περατζι φέρουν τροποποιημένο μηχανισμό boss. Εξελιγμένα κατα τα δικά τους γούστα.
Αρκετές εταιρείες το έχουν υιοθετήσει και κάθε μια μάλλον έχει βάλει την δικιά της πινελιά οπως και η beretta , εδώ ένα investarm salvinelli .
κάποια από τις επόμενες μέρες της εβδομάδας θα το ρίξω και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου ;)
Αναμένουμε εντυπώσεις Παυλο.
 
Απίστευτης ποιότητας και πανάκριβα όπλα τα Salvinelli (με σύστημα Boss φυσικά)...!!! (Είναι σαν τις Ferrari στα αυτοκίνητα ένα πράμα...!!!)
Αυτό είναι το πρόβλημα Νικόλα, πανάκριβα αλλά είναι χάρμα οφθαλμών :) άλλο ένα κόσμημα για εμένα και συγνωμη για το topic.
 
Καθόλου "off topic" Κωνσταντίνε!
Kαι τα Renato Gamba είναι κορυφή, πασίγνωστα και άκρως επιτυχημένα/καταξιωμένα στους βατήρες...!!!

Όπως βλέπετε φίλοι, δεν είναι μόνο τα Perazzi! Υπάρχουν κι άλλες, αρκετές ποιοτικότατες φίρμες δίκαννων λειόκαννων, χειροποίητων ή μηχανοποίητων, που μπορούν κάλλιστα να "παίξουν/ανταγωνιστούν στα ίσα" ένα Perazzi...!!!
 
Last edited:
Νικο ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. Σαφως οπλα υπαρχουν ποιοτικα, το θεμα ειναι αν εμεις εχουμε τη δυνατοτητα να εκμεταλλευτουμε τις δυνατοτητες τους στο επακρο. Γιατι ειτε εισαι σκοπευτης υψηλου επιπεδου οποτε εχεις χορηγο σε οπλο ή προσβαση στο καλυτερο πχ Perazzi ή προσπαθεις να αγορασεις το καλυτερο με το budget που αντεχει η τσεπη σου, συχνα θυσιαζοντας ή κανοντας υποχωρησεις.

Σαφως ομως και τα Ζολι και τα Gamba αποτελουν ποιοτικοτατες προτασεις σε πιο προσιτη τιμη απο ενα Perazzi. Αν ομως τα λεφτα δεν ειναι θεμα, το perazzi στα σκοπευτικα ειναι περιπου μονοδρομος
 
Νικο ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. Σαφως οπλα υπαρχουν ποιοτικα, το θεμα ειναι αν εμεις εχουμε τη δυνατοτητα να εκμεταλλευτουμε τις δυνατοτητες τους στο επακρο. Γιατι ειτε εισαι σκοπευτης υψηλου επιπεδου οποτε εχεις χορηγο σε οπλο ή προσβαση στο καλυτερο πχ Perazzi ή προσπαθεις να αγορασεις το καλυτερο με το budget που αντεχει η τσεπη σου, συχνα θυσιαζοντας ή κανοντας υποχωρησεις.

Σαφως ομως και τα Ζολι και τα Gamba αποτελουν ποιοτικοτατες προτασεις σε πιο προσιτη τιμη απο ενα Perazzi. Αν ομως τα λεφτα δεν ειναι θεμα, το perazzi στα σκοπευτικα ειναι περιπου μονοδρομος
Θυμησε μου να σου στειλω ενα Peraz....... ε ενα στροφειο στα γενεθλια σου εσενα
 
Θυμησε μου να σου στειλω ενα Peraz....... ε ενα στροφειο στα γενεθλια σου εσενα

Γιατι οχι Perazzi? Επειδη εκανα δηλαδη 2 κακες πουλες στον τελευταιο αγωνα; :(
 
Τα zoli δυστυχώς είναι μια μάρκα όχι και τόσο διαδεδομένη!!Εντάξει στην Αμερική πάει αρκετά καλά αλλά στην Αμερική όλες οι εταιρίες πάνε καλά πιστευω!!!!(guerini-blaser-berettaκτλ)Η σκανδαλη στο Κρόνος δεν με ενθουσίασε για να πω την αλήθεια και μάλλον η σκανδαλη των guerini μου φάνηκε καλυτερη!!Τώρα δεν ξέρω για την σκανδαλη του z-sport!εντάξει είναι όπλο χρηματοκιβώτιο με βαριές κάννες Και όντως αντέχει στο χρόνο!!παρολα αυτα στην ιταλια όσο αφορά το compack sporting η πλειοψηφία των όπλων είναι το 692!!!
 
Παίδες επειδή βλέπω να γίνεται συχνά λόγος για την αντοχή των όπλων, ειδικά κάποιων όπλων ανώτερης ποιότητας, όχι καταναγκην ανώτατης. Υπάρχει κάποιος που να έχει καταφέρει να χαλάσει κάποιο όπλο από υπερβολική χρήση κατάλληλων φυσιγγιων; Να πει βρε αδερφέ, ναι είχα το τάδε όπλο, πήρε όση επισκευή μπορούσε να πάρει αλλά πλέον ο οπλουργός έκρινε ότι πρέπει να παροπλιστεί, να καταστραφεί και να διαγραφεί από ιδιοκτησία.
Έχετε κάποια τέτοια εμπειρία;
 
Παίδες επειδή βλέπω να γίνεται συχνά λόγος για την αντοχή των όπλων, ειδικά κάποιων όπλων ανώτερης ποιότητας, όχι καταναγκην ανώτατης. Υπάρχει κάποιος που να έχει καταφέρει να χαλάσει κάποιο όπλο από υπερβολική χρήση κατάλληλων φυσιγγιων; Να πει βρε αδερφέ, ναι είχα το τάδε όπλο, πήρε όση επισκευή μπορούσε να πάρει αλλά πλέον ο οπλουργός έκρινε ότι πρέπει να παροπλιστεί, να καταστραφεί και να διαγραφεί από ιδιοκτησία.
Έχετε κάποια τέτοια εμπειρία;
Δύσκολο να καταφερει κάποιος να χαλάσει όπλο και να να μην επισκευάζεται!!για μένα όπως λες τα περί αντοχής είναι για να γίνεται κουβέντα!Εγώ έχω πει πως όποιος έχει χρήματα να σπάσει ένα όπλο έχει χρήματα να πάρει και καινουριο!!Αλλά παίζουν ρόλο στην επιλογή ενός όπλου!
 
Back
Top