Air arms TX200 MK3

Παρόλο που το αεροβόλο ζυγίζει 3970+1100 ( με τα δαχτυλιδια) το οπτικό, είναι πάρα πολύ ζυγισμενο...
Ίσως αργότερα, να δώσω την Falcon ,και να πάρω μια σταθερή optisan evx 10Χ44 , η καμία Hawke airmax 50αρα...
 
Last edited:
Aνοιγω νέο topic, με ένα κορυφαίο ( μαζί με το weihrauch) αεροβόλο..
Έχω ενα pcp Air arms S500 5.5 mm, και απέκτησα το Air arms TX200 MK3 walnut, 4.5 mm .
Το μεσημέρι ήρθε, πρώτη εντύπωση... πολύ στιβαρό αεροβόλο...είχα και ένα diana 38, αλλά μπροστά σε αυτό, είναι.. τενεκές! Μερικές γρήγορες φωτογραφίες..View attachment 24476View attachment 24477View attachment 24478
Για μενα το καλυτερο αεροβολο σταθερης κανης . . . . . .love.
 
Σημετρα, πριν ριξω, το ανοιξα. πολυ λιγη προφώρτηση του ελατηριου....το ελατηριο, ειχε λιγο παραπανω γρασσο. το πιστονι,και τα o-ring ,οχι τοσο...
Ξεπλυνα το ελατηριο με βενζίνη, σκουπισα καλα το πιστόνι, και o-ring, και οδηγούς,και εβαλα λιγο γρασσο sg3..
To ξαναέκλεισα, και εριξα 4-5 βολές...δν εχει ιδιαίτερη ανακρουση...και δεν μου φάνηκε να κάνει twang...
Bεβαια, δεν εριξα βολές....
Πήρα και κερόλαδο, και θα το περάσω μερικά χέρια ;)
Και βάση, εχω μονκόματη sportmatch ;)
Ε τι τουανγκ να κανει το εγαλειο ρε συ ειναι ολα μελετιμενα αχαχαχαχα
 
Το dieseling ειναι ασχημο για την τσιμουχα του αεροβολου και το τουανγκ ασχημο για τα αυτια.Αυτα βεβαια για αεροβολα ελατηριου, και το ντιζελινγκ συμβαινει κυριως σε καινουργια αεροβολα γι'αυτο συστηνεται να ανοιγουμε το αεροβολο απο καινουργιο για απολυπανση και επαναλυπανση αλλα κινδυνευουμε να χασουμε την εγγυηση.
 
Προσωπική γνώμη πάντα, δεν χρειάζεσαι παραπάνω από 10/12Χ για αεροβόλο...
Στο pcp έχω μια 12Χ50...
6-8Χ για εμένα που έχω Πάρκινσον αχαχαχα

Έχω διόπτρα με μεταβλητή ισχύ, αλλά την δουλεύω χαμηλά.
 
Εαν η διοπτρα δεν ειναι ποιοτικη η μεταβολη απο 6χ σε 8χ -10χ κλπ επιφερει επισης μεταβολη στο ποι

προσωπικα δουλευω το 6χ επι το πλειστον

πραγματι το 10χ ειναι δυσκολο αρκετα
Σωστός.
Καρφωμένη την έχω Χρύσανθε στην μικρότερη ισχύ αλλά δεν θυμάμαι πόση είναι τώρα. Καπου μεταξύ 6 και 8.
 
Εαν δεν ειναι FFP, την αφηνεις σταθερα σε μια μεγενθυση...εαν ειναι ffp, ζουμαρεις οπου θελεις...
στην ουσια παντως, για σκοποβολη μεχι 100μ, και μια 10Χ (για οσους δεν εχουν προβλημα όρασης) ειναι αρκετη...
 
Last edited:
οτι αρεσει του καθένα....αλλα γμτ,...μας κατηντησαν να θεωρουμαστε παρανομοι...λες και ειμαστε τρομοκρατες, εαν εχου,ε ενα αεροβολο με μια διοπτρα να ριχνουμε στα χωραφια σε στοχους.... .hair.
 
Back
Top