A. KYLILIS LTD

Status
Not open for further replies.
Εγώ παιδιά δεν θέτω τίποτα, απλά ήταν δεδομένο ότι η 1 θα είχε περισσότερη ακαμψία και επειδή εσείς θελήσατε το σχέδιο της 2 και εδώ πέρα, αλλά και στο δικό μας, έπρεπε να εξισώσουμε την ακαμψία του σασί και έτσι μας προέκυψε η 3 ;)
 
Ορίστε κύριοι η πρώτη βάση EVO που βγήκε από την CNC σήμερα το μεσημέρι από τον Σάββα, με ακρίβεια στο εκατοστό του χιλιοστού και μάλιστα με τέτοιο τρόπο ώστε οι κολώνες να μπαίνουν ελαφρά πρεσαριστές στις αντίστοιχες υποδοχές τους!!! ;)

e1f5s6.jpg


Και με την ευκαιρία επειδή δεν μπορούμε να διαλέξουμε σχέδιο οροφής, για δώστε μας τις πρωτιμήσεις σας σχετικά με το ΣΧΕΔΙΟ 1 & 2 ;)

311xcue.jpg

efgvbr.jpg
Κανενα απο τα δυο.......μεγαλωσε την 7-8 απο αριστερα και να τις κανει ενα αυλακι 30 χιλιοστα......και εξι τρυπες
 
Ορίστε και πως ακριβώς προχωράει η εργοστασιακή παραγωγή της EVO, σε θέματα μηχανουργικής κατεργασίας του επάνω μέρους και σε θέματα εφαρμογής ακριβείας του επάνω και του κάτου μέρους, με δεδομένη ακρίβεια στο εκατοστό του χιλιοστού! Οι 4 μικροί αποστάτες δημιουργήθηκαν από τον ίδιο τον κ.Σάββα, κατόπιν δικού μου αιτήματος, για την απόλυτη επαλήθευση των κέντρων!!! ;)

Το επόμενο βήμα είναι το περιφερειακό φινίρισμα του επάνου μέρους, ώστε να γίνει κανονική οροφή με το σχήμα όπου όλοι μαζί επιλέξαμε και αυτό θα γίνει πιθανότατα προς το Σάββατο! ;)


33bhdvs.jpg

4u72aq.jpg
 
Ορίστε παιδιά το ΣΧΕΔΙΟ - 3, ακριβώς όπως μας υποδείξατε, η δοκιμή έγινε σήμερα και αύριο ξεκινάει και πάλι η εργοστασιακή παραγωγή, ώστε έπειτα να περάσουμε στην ΓΕΦΥΡΑ που θα είναι και το τελευταίο δύσκολο μέρος της EVO ;)

14lmxc8.jpg
 
Το εργοστάσιο ως εργοστάσιο φτιάχνει κυρίως καλούπια για μεγάλες εταιρείες, ενώ στην προκειμένη περίπτωση τους έστειλα τα σχέδια και φτιάχνουν την βασική δομή μιας Πεντασταδιακής μηχανής ρελιάσματος με μοτέρ επάνω, που την έχουμε ονομάσει EVO ;)
 
Η πεντασταδιακη EVO πότε θα κυκλοφορήσει, ποιος θα την πουλάει και πόσο θα στοιχίζει ;
 
Στα 550 είναι και από έναν αξεσουάρ για κάθε στάδιο; Επίσης σε αυτά τα λεφτά θα είναι μέσα και τα ογκομετρικα; Τι εγγύηση θα έχει;
 
Δεν βγαίνουν τα λεφτά με τίποτα Γιώργο, διότι σας υπενθυμίζω τις τιμές και πως σταδιακά αυτές μειώθηκαν...χάρη στην επιμονή μου, στον ανταγωνισμό που δημιούργησα και τις εναλλακτικές λύσεις που πρότεινα... ;)

Η Cortini με ογκομετρικά και στάδια Χάραξη-Ρέλιασμα το 2009 πωλούνταν προς 2.100€ από τον τότε επίσημο αντιπρόσωπο και unofficial έφτανε περί τα 1.750 από εξωεισαγωγείς και το 2010 η Gaep κόστις 750 + φπα που βέβαια φπα δεν νομίζω να πλήρωσε ποτέ κανείς... Όταν λοιπόν το 2012 ο Κένταρος ανέλαβε την αντιπροσωπεία της Cortini, κατά κύριο λόγο χάρη σε εμένα προσωπικα, οι τιμή έπεσε από τα 2.100 στα 1.100 και έπειτα το 2014 όταν άρχισε να πωλείται επίσημα ως Πενταπίστονη η τιμή εκτοξεύτηκε προς τα 1.400 με 1.500€...

Ας αφήσουμε βεβαίως τις τιμές που έπαιζαν και που συνεχίζουν να παίζουν στην Ιταλία...διότι εκεί τα λέφτα φορολογούνται κάθε Μάη και Αύγουστο...

Όταν λοιπόν έστειλα σχέδια το 2013 για προσφορά για την δική μου ΑΠΟΛΥΤΗ μου είπαν απλά 1.600 + φπα και μάλιστα χωρίς μοτέρ και χωρίς βάψιμο το σασί και η ΑΜΡ5ΑΣΜ2Π κόστισε απλά ως σασί over 1.000!!!

Όπως έχω ήδη πει, το μοτέρ από μόνο του κοστίζει 150 μαζί με φπα, διότι και η κεφαλή κοστίζει και μάλιστα χρειάζεται ειδική κεφαλή...διαφορετικά το στροφείο θα στραβογυρίζει και άρα εάν από τα 550 αφαιρέσουμε τα 150 και πέσουμε στα 400 και αφαιρέσουμε και το 24% και κατεβούμε προς τα 332.58...τότε θα καταλάβουμε απλά ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι για τα στάδια και για τα ογκομετρικά διότι για παράδειγμα η Cortini πουλούσε τα δικά της προς 200 + φπα στον Κένταυρο χονδρική και σε εκείνα τα 200 δεν έχουν προστεθεί τα 20€ του λογιστή που θα δηλώσει το Intrastat και το κόστος μεταφοράς τους, οπότε στα 350€ που πωλούνται από τον Κένταυρο με 24% φπα...απλά δεν βγάζει κέρδος και τα έχει απλά για να λέει ότι τα έχει στον κατάλογό του και μην ξεχνάμε ότι η Cortini ανέβασε τις τιμές τις εδώ και καιρό... ;)

Προσωπικά μπορώ να καταλάβω τις ερωτήσεις σας και μπορώ επίσης να καταλάβω και στο ότι δυσκολεύεστε να κατανοήσετε γιατί κάτι το οποίο φαίνεται τόσο απλό μπορεί να κοστίζει τόσο πολύ και δυστυχώς η απάντηση είναι απλή και εξίσου αφοπληστική: Εάν δεν κλέψεις τον πελάτη δεν πρόκειται να βγάλεις κέρδος!!!

Οι άλλοι σας έκλεβαν και συνεχίζουν να σας κλέβουν και σας το λέω και ωμά και στενγά, στο χέρι σας είναι λοιπόν να καταλάβεται ποιός σας έχει κλέψει, ποιός προσπαθεί να σας κλέψει και ποιός σας λέει πως έχουν τα πράγματα, ασχέτως εάν συμμερίζεστε ή δεν συμμερίζεστε την γνώμη του... ;)
 
Last edited:
Αυτές τις απαντήσεις φοβάμαι γιαυτό σκέφτομαι να ρωτήσω. :(
Να πούμε λοιπόν ένα χιλιάρικο για να την βάλω μπροστά μου και να αρχίσω να γεμίζω;
Μην μου παραθέσεις σε παρακαλώ πόσο κάνει το κάθε μαχαιράκι ξεχωριστά και πόσο έκανε πριν δέκα χρόνια.
Αν μπορείς πες μας πόσο θα στοιχίζει για να την βάλω μπροστά μου και να μπορέσω να γεμίσω ένα φυσίγγι.
 
Δεν βγαίνουν τα λεφτά με τίποτα Γιώργο, διότι σας υπενθυμίζω τις τιμές και πως σταδιακά αυτές μειώθηκαν...χάρη στην επιμονή μου, στον ανταγωνισμό που δημιούργησα και τις εναλλακτικές λύσεις που πρότεινα... ;)

Η Cortini με ογκομετρικά και στάδια Χάραξη-Ρέλιασμα το 2009 πωλούνταν προς 2.100€ από τον τότε επίσημο αντιπρόσωπο και unofficial έφτανε περί τα 1.750 από εξωεισαγωγείς και το 2010 η Gaep κόστις 750 + φπα που βέβαια φπα δεν νομίζω να πλήρωσε ποτέ κανείς... Όταν λοιπόν το 2012 ο Κένταρος ανέλαβε την αντιπροσωπεία της Cortini, κατά κύριο λόγο χάρη σε εμένα προσωπικα, οι τιμή έπεσε από τα 2.100 στα 1.100 και έπειτα το 2014 όταν άρχισε να πωλείται επίσημα ως Πενταπίστονη η τιμή εκτοξεύτηκε προς τα 1.400 με 1.500€...

Ας αφήσουμε βεβαίως τις τιμές που έπαιζαν και που συνεχίζουν να παίζουν στην Ιταλία...διότι εκεί τα λέφτα φορολογούνται κάθε Μάη και Αύγουστο...

Όταν λοιπόν έστειλα σχέδια το 2013 για προσφορά για την δική μου ΑΠΟΛΥΤΗ μου είπαν απλά 1.600 + φπα και μάλιστα χωρίς μοτέρ και χωρίς βάψιμο το σασί και η ΑΜΡ5ΑΣΜ2Π κόστισε απλά ως σασί over 1.000!!!

Όπως έχω ήδη πει, το μοτέρ από μόνο του κοστίζει 150 μαζί με φπα, διότι και η κεφαλή κοστίζει και μάλιστα χρειάζεται ειδική κεφαλή...διαφορετικά το στροφείο θα στραβογυρίζει και άρα εάν από τα 550 αφαιρέσουμε τα 150 και πέσουμε στα 400 και αφαιρέσουμε και το 24% και κατεβούμε προς τα 332.58...τότε θα καταλάβουμε απλά ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι για τα στάδια και για τα ογκομετρικά διότι για παράδειγμα η Cortini πουλούσε τα δικά της προς 200 + φπα στον Κένταυρο χονδρική και σε εκείνα τα 200 δεν έχουν προστεθεί τα 20€ του λογιστή που θα δηλώσει το Intrastat και το κόστος μεταφοράς τους, οπότε στα 350€ που πωλούνται από τον Κένταυρο με 24% φπα...απλά δεν βγάζει κέρδος και τα έχει απλά για να λέει ότι τα έχει στον κατάλογό του και μην ξεχνάμε ότι η Cortini ανέβασε τις τιμές τις εδώ και καιρό... ;)

Προσωπικά μπορώ να καταλάβω τις ερωτήσεις σας και μπορώ επίσης να καταλάβω και στο ότι δυσκολεύεστε να κατανοήσετε γιατί κάτι το οποίο φαίνεται τόσο απλό μπορεί να κοστίζει τόσο πολύ και δυστυχώς η απάντηση είναι απλή και εξίσου αφοπληστική: Εάν δεν κλέψεις τον πελάτη δεν πρόκειται να βγάλεις κέρδος!!!

Οι άλλοι σας έκλεβαν και συνεχίζουν να σας κλέβουν και σας το λέω και ωμά και στενγά, στο χέρι σας είναι λοιπόν να καταλάβεται ποιός σας έχει κλέψει, ποιός προσπαθεί να σας κλέψει και ποιός σας λέει πως έχουν τα πράγματα, ασχέτως εάν συμμερίζεστε ή δεν συμμερίζεστε την γνώμη του... ;)
Βγαλε εκεινα τα ογκομετρικα να βρει την υγεια του ο κοσμακης που θελει τσιχλα και σκοπευτηριο
 
Κοίτα Γιώργο, με 550€ μαζί με φπα παίρνεις την EVO τον Αύγουστο κομπλέ σασί και μοτέρ/κεφαλή και μάλιστα με απόδειξη λιανικής! Έπειτα θέλεις Μαχ.Λαναρά 12€, Κων.Χάραξη 35€, Τρίτο Στάδιο που Μαγκώνει 60€, Τέτ.Στάδιο ΙΑ 35€ και στροφείο I2S 75€, που μας κάνει 550 + 217 = 762 ή 750€ με φπα που λογικά θα στα κάνει ο Γιώργος και εάν μπορείς να πάρεις και ένα φτηνό ογκομετρικό για την πυρίτιδα από το ebay με κόστος περί τα 30€...τότε θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου στο ξεκίνημα και έπειτα όπως λέει και ο Βενετάτος...βλέπουμε τι θα γίνει μόλις αναλάβω εγώ μέχρι το τέλος του μήνα ή κατά τις αρχές Αυγούστου... ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top