7αρια για τσιχλοκότσυφα...

Το ψιλό σκάι είναι πολύ πιο πυκνό (λόγω αρκετά αυξημένου πλήθους σκαγιών στη γόμωση) και, άρα, πιο πιθανό να πάρει πιο πολλά σκαγάκια (είτε κεντρικά, είτε περιφερικά) η τσιχλίτσα και να πέσει (πολλαπλό, θανατηφόρο τραύμα)...!!!
Για μένα λοιπόν, Νο 10, 9μισό, 9 είναι τα ενδεικνυόμενα...! Άντε να κατεβούμε καμιά φορά και στο 8μισό ή 8...! Όχι πιο κάτω! Είναι υπερβολή...!!!
Αναφέρομαι στην κοινή, την κόκκινη και τον κότσυφα. Για την γερακότσιχλα (turdus pilaris) και την μεγαλύτερη απ' όλες, τσαρτσάρα (turdus viscivorus), τα ενδεικνυόμενα νούμερα είναι: 8μισό, 8, 7μισό και 7...! Δεν χρειάζεται πιο χοντρά...!
Τα βάρη των γομώσεων ξεκινάνε από 24 γραμμάρια (skeetοφύσιγγα, trapοφύσιγγα) μέχρι 34 γραμμάρια το μέγιστο για τις μεγάλες τσίχλες...! Πιο βαριές είναι υπερβολή...!

Σωστος σε ολα! Πιο κατω κατω απο 8αρι ειναι οντως υπερβολη..
Ομως υπαρχει κ ο αντιλογος,κ οτιδηποτε αποδιδει σιγουρα δεν ειναι υπερβολη..
Υπερβολικους θεωρω οσους τσιχλαδες ριχνουν 7αρια λεγοντας οτι με πιο ψιλα σκαγια εχουν τραυματισμενα ενω με το 7αρι δεν τα κυνηγανε..
Τα τσιχλοφυσιγγια των 30 κ 32γρ ξεκινουν να παραγονται απο ν7 κ κατα την γνωμη μου οι κατασκευαστες αυτων κατα κυριο λογο στοχευουν σε αυτους τους τσιχλαδες κ υστερα σε τρυγοναδες κλπ..
Δεν ειναι τοσο σπανιο φαινομενο να βλεπουμε καλυκες ν7 στα τσιχλοτοπια..
Και ολοι αυτοι ειναι πραγματικα πολυ φανατικοι σε αυτο το νουμερο..και υποτιθεται οτι ειναι κ καλα τουφεκια..
Εχω ψαξει κ ψαχνω αυτη τους την επιλογη..
Εχω ριξει παρα πολλες φορες 7αρια κ σε καρτερι κ σε περπατητο κ ακομα ριχνω οταν μου ερθει η "εμπνευση" ..
Ειναι οντως ενα "διαολεμενο" σκαγι για αυτο το μικρο θηραμα,πολλες φορες αρκει ενα κ μονο "ανεμοσκαγο"(οπως ελεγαν κ οι παλιοι)για να την ξερανει απο πραγματικα μεγαλη αποσταση..
Δεν ελειψαν ομως κ η τραυματισμενες κ μαλιστα στο περπατητο με σκαγι στο σωμα,η πουλια γεματα στο αιμα..
Θελω ομως να το διερευνησω περισσοτερο..κατι με τραβαει...
Κ το σωστο θα ηταν απο τον οκτωμβρη μεχρι τον Φλεβαρη να μην αλλαξω νουμερο..
Μπορει να χαθουν πουλια που πιθανων να τα επερνα αν ειχα 9αρι που συνηθως χρησιμοποιω(8αρι θα παρω αν δεν βρω ν9)αλλα μονο ετσι θα μπορεσω να βγαλω σωστα συμπερασματα..
Ολο το λεω αλλα ελπιζω καποτε να καταφερω να το κανω,ειναι κ το ψυχολογικο βλεπεις..
Σαν φαν του Κυπριδημου θα εχεις διαβασει το αρθρο του "τα 7αρια για την τσιχλα"..
Τα παραπανω τα εχουμε ξαναπει κ σε αλλο θεμα αλλα εδω θα εχουμε συγκεντρωμενες τις οποιες αποψεις..
 
Τασο περσι ηχα κατι 7αρια και ηθελα RWS και ηθελα να τα χαλασω ,Τα εριξα σε τσιχλες σε περασμα και πραγματι πηρα μακρινα πουλια ,ομως ποτε δεν θα αγοραζα 7αρια για τσιχλα ετσι εω μαθει να κυνηγαω τσιχλα με 9αρια περπατιτο και 10ρακια εχω βαλει ,Τα 7αρια τα βαζω στην περδικα και μερικες 7 1\2 αμερικανικα
 
Τάσο ένα σωστό φυσίγγι στα 33 γρ ν. 6 ακόμα και 7 μπορεί να σκοτώσει αρκετά μακριά ένα πρασινοκεφαλο.Θεωρω το 7 πολύ υπερβολικο για την τσιχλιτσα που είναι 10 φορές μικρότερη.Το νούμερο σκαγιων για μένα είναι το 10 και το 9.Αν κάποιος όμως έχει επιτύχειες με το 7 και 8 δεν υπάρχει και λόγος να αλλάξει.Πιστευω όμως ότι έχει να κάνει και με την ψυχολογια
 
στο χωριο μου , ευρυτανια , απο τσιχλοειδη , υπαρχουν μονο κοτσυφια και κυριαρινες. μεχρι τα τελη της δεκαετιας του 80 δεν ειχα δει ποτε ν8. ολοι παραγγελναν μερικα κουτια ψιλα και εννοουσαν εφταρια. αλλα κανενας δεν εριχνε στο φτερο , μονο καθιστα και με στενα τσοκ. δοκιμαζα τοτε στο φτερο με ν7 με καποια αποτελεσματα , αλλα οταν βρηκα ν8 , θυμαμαι σαν τωρα τη χαρα μου που επαιρνα ποιο πολλα. αλλα με τσοκ 3* δεν τολμουσα ψυχολογικα να βαλω ανοιχτοτερο.
παντως αν σφιξεις την κατανομη με το ν7 και την κανεις ιδια με του ν8, κερδιζεις μετρα και δυναμη. εκανα πολυ παλια δοκιμες και εβλεπα ο,τι την εικονα 4*,ν8 δεν την ειχα με 3*,ν7, γιατι (και παρα το οτι) το 3* μικραινε πολυ τον κυκλο. ( υπαρχει εκει η αναγκη ενος 3,5*, ισως το ποιο χρησιμο τσοκ οσον αφορα καλυψη ενδιαμεσου κενου στη σειρα των τσοκ)
επισης μη σκεφτει καποιος οτι ανεβαινοντας 2-3 γρ θα καλυψει τον αριθμο. υπαρχουν πινακες , δεν θυμαμαι για 7και 8 , αλλα τα σκαγια που εχουν μεσα τα 30γρ ν9, τα εχουν τα 36γρ ν8.
οτι κανουμε με το τσοκ και το νουμερο σκαγιου δηλαδη , τα γρ δεν εχουν τοσο σημασια.
 
ολα χρειαζονται δεν ειναι υπερβολη ,εγω παιζω αναλογα τον τοπο και τον καιρο απο ν7 εως ν10 ,δεν μου επιβαλει κανενας τι να βαλω ,ο τοπος και ο καιρος θα μου πει και σε τι αποσταση περνανε τα πουλια ,εχω κυνηγηση φασσες με εννιαρια γιατι περναγαν στα 15 μετρα ,τιποτα δεν ειναι απαγορευτικο.τον οκτωμβρη στην αρτα στα καρτερια αμα τουφεκας τσιχλες το εφταρι ειναι αυτο που θα σου δωσει και της φασσες και της κυργιαρηνες σε πιο μεγαλο ευρος αποστασεων.και το εφταρι δουλευει καλυτερα και με μειον βαθμους ,τωρα με τους παγους,ειναι και πιο ταχυ και το βρισκεις και πιο γρηγορα με της προσκοπευσης.
 
Εγώ κυνηγάω τσίχλες με τσοκ 4* κάτω και 3* η και 2* αρκετές φορές στην επάνω καννη. Κυρίως με 8αρια και κάποιες φορές 9 άρια. Μου έχει τύχει βέβαια με πολύ παγωνιά στην Πελασγια μια χρονιά να έχει πολλά πουλιά και να φεύγουν όλα τραυματισμένα. Με έσωσε ένα κουτί 7 άρια gevelot που ήταν το μοναδικό φυσίγγι που δούλεψε.
 
Σωστος σε ολα! Πιο κατω κατω απο 8αρι ειναι οντως υπερβολη..
Ομως υπαρχει κ ο αντιλογος,κ οτιδηποτε αποδιδει σιγουρα δεν ειναι υπερβολη..
Υπερβολικους θεωρω οσους τσιχλαδες ριχνουν 7αρια λεγοντας οτι με πιο ψιλα σκαγια εχουν τραυματισμενα ενω με το 7αρι δεν τα κυνηγανε..
Τα τσιχλοφυσιγγια των 30 κ 32γρ ξεκινουν να παραγονται απο ν7 κ κατα την γνωμη μου οι κατασκευαστες αυτων κατα κυριο λογο στοχευουν σε αυτους τους τσιχλαδες κ υστερα σε τρυγοναδες κλπ..
Δεν ειναι τοσο σπανιο φαινομενο να βλεπουμε καλυκες ν7 στα τσιχλοτοπια..
Και ολοι αυτοι ειναι πραγματικα πολυ φανατικοι σε αυτο το νουμερο..και υποτιθεται οτι ειναι κ καλα τουφεκια..
Εχω ψαξει κ ψαχνω αυτη τους την επιλογη..
Εχω ριξει παρα πολλες φορες 7αρια κ σε καρτερι κ σε περπατητο κ ακομα ριχνω οταν μου ερθει η "εμπνευση" ..
Ειναι οντως ενα "διαολεμενο" σκαγι για αυτο το μικρο θηραμα,πολλες φορες αρκει ενα κ μονο "ανεμοσκαγο"(οπως ελεγαν κ οι παλιοι)για να την ξερανει απο πραγματικα μεγαλη αποσταση..
Δεν ελειψαν ομως κ η τραυματισμενες κ μαλιστα στο περπατητο με σκαγι στο σωμα,η πουλια γεματα στο αιμα..
Θελω ομως να το διερευνησω περισσοτερο..κατι με τραβαει...
Κ το σωστο θα ηταν απο τον οκτωμβρη μεχρι τον Φλεβαρη να μην αλλαξω νουμερο..
Μπορει να χαθουν πουλια που πιθανων να τα επερνα αν ειχα 9αρι που συνηθως χρησιμοποιω(8αρι θα παρω αν δεν βρω ν9)αλλα μονο ετσι θα μπορεσω να βγαλω σωστα συμπερασματα..
Ολο το λεω αλλα ελπιζω καποτε να καταφερω να το κανω,ειναι κ το ψυχολογικο βλεπεις..
Σαν φαν του Κυπριδημου θα εχεις διαβασει το αρθρο του "τα 7αρια για την τσιχλα"..
Τα παραπανω τα εχουμε ξαναπει κ σε αλλο θεμα αλλα εδω θα εχουμε συγκεντρωμενες τις οποιες αποψεις..
Αυτή τη λόξα με τα σκάγια Νο:7 στις τσίχλες την είχαν οι (Πατεράδες μας). π.χ ο πατέρας μου δούλευε S.Z Zαγοραίος Νο:7 με κάνη 76cm. Γιατί είχαν κ μακριές κάνες τότε οι περισσότεροι. .hunter.
 
Εγώ κυνηγάω με νούμερο 8 και 32 γρ και δεν με ενδιαφέρει να αναθεωρήσω το συγκεκριμένο κανόνα μου.

Έχω ένα φίλο και συγκυνηγό όμως, που επειδή είχε διαβάσει πριν χρόνια το άρθρο ενός Ιταλού δήθεν ειδικού που είχε κάνει μία μελέτη και έλεγε ότι το ιδανικό σκάι είναι το 6 από άποψη βλητικής και αυτό ισχύει για όλα τα θηράματα έλεγε, αυτός κυνηγάει από λαγό έως και τσίχλες με 6άρι. Το άρθρο μου το είχε στείλει και το είχα διαβάσει και ο Ιταλός ανέλυε σε βάθος τα βλητικά χαρακτηριστικά και την καταβολή του θηράματος και έμοιαζε πιστικός σε αυτό που έλεγε. Επειδή όμως δεν με ενδιαφέρει να αναθεωρήσω τους κανόνες μου δεν άλλαξα ποτέ το 8άρι μου.
Ο φίλος έχει κολλήσει στο 6άρι. Για φάσσα θα πέι, 6άρι θα πάρει, για μπεκάτσα, 6άρι, για τσίχλες, 6άρι. Και για σιταρίθρα να του πω να πάμε με 6άρι θα έρθει. Ευτυχώς που δεν κυνηγάει αγροιόχοιρο.
 
Παλια σε περπατητο ξεμεινα απο φυσιγγια το ιδιο κ οι αλλοι δυο της παρεας κ ετσι αποφασισα να ριξω κ τεσσερα rc 34gr ν6 που ειχα πανω μου..
Μπενει ενας στο πυκνο κ εμεις κατσαμε απ εξω σε μεγαλη αποσταση..βγενει μια τσιχλα στον φιλο κ την περνει..ξεκιναει για να την παρει κ περναει αλλη μια λιγο ψηλωμενη απο εκει που καθοταν..τις ριχνω μια με την αριστερη full κ πεφτει κανωντας μια διαγωνια βουτια με ταχυτητα..
Του φωναζω να την παρει κ μου λεει που ειναι καθως δεν ειχε δει την φαση..μολις την βρηκε με κοιταξε σαν ηθελε να μετρησει την αποσταση κ παλαβωσε....τον ρωτησα αν ηταν νεκρη κ μου ειπε ναι...ενα σκαγι στα πλευρα ειχε..
Αυτη ηταν σιγουρα η πιο μακρινη μου τουφεκια..η αμεσως επομενες ηταν με τα κουτουμανος alfa 34 ν7 που τα ειχα παρει για αλλο θηραμα κ τελικα την πληρωσαν οι τσιχλες..
Το παραπανω δεν σημαινει οτι θα παρω 6αρια κ 7αρια για να ριχνω στον θεο..
Ηταν ομως μερικα καλα παραδειγματα για να δω(εγω που δεν ασχολουμε με βλητικες δοκιμες-διατρησεις)τι μπορει να κανει η αυξημενη κινητικη ενεργεια απο ενα σκαγι μεγαλυτερης διαμετρου απο αυτο που συνηθως προτεινεται..
Καποτε σε ενα αρθρο του Μπαμπη Γκαβα στο Εθνος κυνηγι την τελευταια μερα του κυνηγιου συνηθιζαν με την παρεα του να βαρανε 7αρια η κ 6αρια στις τσιχλες για τον ποιος θα κανει την πιο μακρινη τουφεκια..
 
Τάσο ένα σωστό φυσίγγι στα 33 γρ ν. 6 ακόμα και 7 μπορεί να σκοτώσει αρκετά μακριά ένα πρασινοκεφαλο.Θεωρω το 7 πολύ υπερβολικο για την τσιχλιτσα που είναι 10 φορές μικρότερη.Το νούμερο σκαγιων για μένα είναι το 10 και το 9.Αν κάποιος όμως έχει επιτύχειες με το 7 και 8 δεν υπάρχει και λόγος να αλλάξει.Πιστευω όμως ότι έχει να κάνει και με την ψυχολογια
εξαρτετε και το τσοκ που ρηχνουμε το 7αρι στην τσιχλα , οταν ρηχνεις κυλινδρο και 7αρι στην τσιχλα δεν ειναι καλο , ενω οταν ρηχνεις με φουλ τσοκ 7αρι σε μετρια με μακρηνη αποσταση ειναι αρκετα καλο οταν σκοπευεις , εγω παντος θεωρο το 9αρι το καλυτερο σκαγι στην τσιχλα , απο κυλινδρο 5 * μεχρι ντεμι 3* , και απο 2* , μεχρι το φουλ 1* κανενα 8αρι που και που για της μακρηνες
 
ενας παλιος κυνηγος που γεμηζαν ολοι τοτε , που δεν ειχαν την οικονομηκη δυνατοτητα να αγοραζουν πολλα νουμερα σκαγιων , ενω οι αλλοι επερναν απο ενα τσουβαλι 7αρια και κυνηγουσαν τα παντα με 7αρι , αυτος επερνε τσουβαλι με 6αρια , αλλα δεν κυνηγουσε ποτε τσιχλα , κυνηγουσε, τρυγονια , περδηκες ,μπεκατσες , φασες , λαγο , ολα με 6αρι
 
Κακο ειναι ρε Αλεξη?.sarcastic.κουβεντα να γινεται..
Καλο ειναι να ανταλλαζουμε διαφορες αποψεις φτανει να μην ειρωνευομαστε κανεναν..
Και θηραματα να εχει θα βρισκαμε ακομα περισσοτερα να πουμε γυρω απο φυσιγγια κλπ..
Αυτη ειναι κ ομορφια..εχουν χαθει πολλοι τοννοι σαλιου στα κυνηγομαγαζα,στα καφενεια..κ εχουν χυθει τοννοι μελανι σε διαφορα περιοδικα..
Και οι συζητησεις δεν θα τελειωσουν ποτε οσο υπαρχει το κυνηγι..
Γιατι βλεπω να υπαρξει ενα τελος καποτε δυστηχως..αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα..
 
Γιατι βλεπω να υπαρξει ενα τελος καποτε δυστηχως..αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα..
Αυτό βλέπω και γω φίλε δυστυχώς η μια κονσερβοποιηση του στο μέλλον δυστηχως.
Έχω ρίξει και γω εφταρια , ότι συνήθως περίσσευε από τις πέρδικες μέχρι 34γρ και οι παφυλές είχαν αρχίσει να πιάνουν σκουριά τους έδινα δρόμο στην τσίχλα . Με 7,5 είχα κάνει φοβερό κυνήγι και καταβολές κάποτε (θυμάσαι τα χαμε πει ) εκεί ερωτεύτηκα αυτό το νούμερο ούτε ψιλό ούτε χοντρό και ικανό να κρατήσει μεγαλύτερο θήραμα σε μακρινές αποστάσεις. Καθένας με τα γούστα του βέβαια ιδανικά θεωρώ το 8,9,10 και αν το 7αρι θεωρείται ακραίο υπάρχουν και οι ιταλοί με τα 36και 40γρ με νο 11 και 12 .
 
Υπάρχει και το Euromix με τα ανάμεικτα. Μέχρι πρόσφατα το έριχνα σε 8/9 με απολύτως ικανοποιητικά αποτελέσματα με 3* optima hp.
Τώρα το έχω "γυρίσει" σε 7/8 με 4* και είμαι πάλι πολύ ικανοποιημένος και μάλλον το προτιμώ από το 8/9 καθώς τα πουλιά πέφτουν ξερά.
(Άλλωστε όπως έχει ειπωθεί και εδώ μέσα με optima hp και euromix βαράμε από λόφο σε λόφο :))))
 
Back
Top