7αρια για τσιχλοκότσυφα...

Κακο ειναι ρε Αλεξη?.sarcastic.κουβεντα να γινεται..
Καλο ειναι να ανταλλαζουμε διαφορες αποψεις φτανει να μην ειρωνευομαστε κανεναν..
Και θηραματα να εχει θα βρισκαμε ακομα περισσοτερα να πουμε γυρω απο φυσιγγια κλπ..
Αυτη ειναι κ ομορφια..εχουν χαθει πολλοι τοννοι σαλιου στα κυνηγομαγαζα,στα καφενεια..κ εχουν χυθει τοννοι μελανι σε διαφορα περιοδικα..
Και οι συζητησεις δεν θα τελειωσουν ποτε οσο υπαρχει το κυνηγι..
Γιατι βλεπω να υπαρξει ενα τελος καποτε δυστηχως..αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα..
Tασο δεν ειπα για τις συζητησεις τιποτα αλλα για την δηθεν θεωρια.Οταν ακους 10ρακια στα 30 μετρα σε παπια
η 7αρια σε τσιχλες στα 70 μετρα και πολλα σαλια για after market τσοκ αρχιζει και μου σηκωνεται η τριχα.
Πολλες φορες εχω δει ντουφεκιες που παραθετουν τα στοιχεια εδω μεσα και τυχαινει να εχω κανει την δοκιμη
με τα ιδια ακριβως φυσιγγι-τσοκ αλλα η διαφορα μας ειναι 20 μετρα.Το αποτυπωμα σχεδον ιδιο αλλα αυτος
να λεει 55 μετρα και εγω 35.Τωρα εαν το 10ρακι εχει την κινητικη ενεργεια να διαπερασει την δερματικη
αντισταση του παπιου στα 30 μετρα και το 7αρι την καταβολη τσιχλας στα 70 μετρα με σερι επιτυχιες
να τα παρατησω με την ιδιογομωση και τις ασταματητες δοκιμες σε πινακες εδω και 24 χρονια και να
πηγαινω μονο για καλαμαρια.Αυτος που θελει να εντυπωσιασει κατι θα βρει να πει!Πολλες φορες
απο πισω υπαρχει και η αλλη πλευρα του νομισματος που λεγεται κερδος!Αυτα τα 24 χρονια
εχω ακουσει τα απιστευτα,εχω δει ελαχιστα ομως.Δεν εχω κανενα σπονσορα σε φυσιγγια,δεν εχω
δωρακια απο εμπορους,δεν προσπαθω να πουλησω κατι εδω μεσα.Μιλαω σαν απλος κυνηγος με
καποιες γνωσεις βλητικης.Πολλες φορες ομως χρειαζομαι κολυριο απο αυτα που διαβαζω.
Μας διαβαζουν παιδια που καιγονται να βγουν για κυνηγι αλλα και νεοι κυνηγοι που θελουν να μαθουν
5-10 πραγματα.Εχουμε καταντησει ο λακος με τα φιδια εδω μεσα δυστυχως.Πολυ θα ηθελα να δω
μια ντουφεκια απο λοφο σε λοφο με εμπορικο φυσιγγι των 31γρ.Πολλες φορες εκατσα διπλα σε
ΜΕΓΑΛΑ ντουφεκια με ΜΕΓΑΛΑ φυσιγγια και ΜΕΓΑΛΑ τσοκ και γελαγαν και τα κατσικια στον απεναντι λοφο.
 
Αλεξη εγω πολυ σπανια θα σηκωσω το οπλο να ριξω μακρινη τουφεκια..κ στα 40 πραγματικα μετρα ισως κ να το σκεφτω καποιες φορες..υπηρχαν ομως κ φορες που παρασυρθηκα..οπως στην τσιχλα με τα 6αρια που ανεφερα κ που πραγματικα ηταν σε πολυ μεγαλη αποσταση,ειλικρινα με ενα 9αρι δεν νομιζω οτι θα επεφτε εστω κ ζωντανη..αλλα δεν πιστευω αν θα μπορουσα να το ξανακανω επαννελημενα..εχω "δικες μου" τεχνικες σκοπευσης που σιγουρα δεν αρμοζουν για πολυ μακρινες βολες..
Τωρα,μπορει οντως καπιοι φιλοι να εχουν αυτο το χαρισμα κ ιδιαιτερα οσοι εχουν ριξει εκατονταδες βολες στα σκοπευτηρια..
Κ στην τελικη δεν με αφορα ποιος λεει αληθεια η οχι..εγω θελω να εχει πουλια να περνω το δικαννακι μου κ να χτυπαω τα θηραματα στις αποστασεις που μπορω εγω να τα φτασω..
Πολλες φορες ακουω να λενε,τα κωλοπαιδα μου χαλασαν το κυνηγι γιατι τουφεκουσαν τα πουλια στο θεο..
Μα δεν φταινε αυτα..!!!!
Οταν ακους για διαφημισεις τσοκ xf,long range κλπ
η ακους για φυσιγγια 100metri και remington nitro για 80μετρα,τοτε λογικο ειναι να παρασυρθουν..
Απο εκει ξεκινησε η ζημια..
Ολα αυτα τα βοηθηματα ειναι για λιγους κ εκλεκτους που εχουν εμπιστοσυνη στον εαυτο τους κ ξερουν που θα ριξουν κ που οχι..
Αλιμονο οποιος εχει την αισθηση οτι μολις αγορασει ολα αυτα θα γινει big george...
 
Tασο ο καθενας ας κανει οτι νομιζει στην τελικη.Ο πινακας δεν λεει ψεματα.
Η λαμαρινα των 10 χιλιοστων 1χ1 πισω απο το χαρτονι επισης δεν λεει ψεματα
για την κινητικη ενεργεια των σκαγιων.Αυτα με την προυποθεση οτι η μεζουρα
ειναι αληθινη και για βλητικη γνωση.Ο εντυπωσιασμος και το κερδος χαλανε την
σουπα.
 
7αρια εριξα μια χρονια πιο παλια σε τσιχλες και συγκεκριμενα τα nsi sipe τα κιτρινα με το φουλ του οπλου σε καρτερι παντα με πολυ καλα αποτελεσματα, περυσι και προπερσι εριξα 8αρια τις λιγες φορες που πηγα, παλι για καρτερι μιλαω και μπασιματα και φετος νο9 και 8.5 σκοπευτικα που μου αρεσαν περισσοτερο.
Τι καθεσαι φιλε Αλεξ και κολλας με τετοια πραγματα τωρα; ειναι οντως πολλοι που δεν μπορουν να εκτιμησουν την αποσταση και λενε κουφα πραγματα, ειναι ομως και αρκετοι που εχουν ασχοληθει παρα πολυ και δεν λενε αρλουμπες.
Βρηκα εναν μια μερα στη δουλεια που παει για λαγο και μου λεει οταν πηγαινα καμια φορα για φασσες με 9αρια τις εριχνα ξερες...ε ενταξει του λεω, αν ειναι κοντα σε πιστευω.
Ειμασταν εξω απ το εργοστασιο που εχει κατι δεντρα, για δειξε μου του λεω ποσο μακρια τις βαρας με 9αρια; μεχρι σε εκεινο το δεντρο λεει πεφτουν ξερες...
Καλα ρε του λεω εχεις πιει τιποτα;... εχεις ιδεα ποσα μετρα ειναι μεχρι το δεντρο; ναι λεει 30, καλα λεω εισαι εντελως ασχετος και μεγαλος ψευτης!!!
Το δεντρο φιλε Αλεξ ηταν 60 με 65 μετρα αλλα ο φιλος επαιρνε τις φασσες με 9αρια εκει περα, αμα του λεω βαλεις 6αρια η 5αρια που θα τις βαρας; στα 100 μετρα?.sarcastic.
Επεμενε βεβαια μεχρι που με νευριασε κι εφυγα...του ειπα ομως οποτε θελει τωρα που τελειωσε ο λαγος να παμε μια μερα να τον καμαρωσω με τα 9αρια του στα 65 μετρα....yel.
 
πολλες φορες βγαζουμε λαθος συμπερασμα , μπορει ενα 7αρι να ειναι σωστο σεταπ , και ενα 9αρι λαθος σεταπ , που να μην ειναι ικανο ουτε σπουργητι στα 20 μετρα να χτυπηση , η και το αντιστροφο , μονο οταν εχουμε σωστο σεταπ και στο 9αρι , και στο 7αρι τοτε και μονο θα εχουμε καθαρη εικονα ,
 
Εγώ Τάσο έχω ρίξει 7αρια στην τσίχλα... Όταν ήμουν πιτσιρικάς από άγνοια κυρίως γιατί ήθελα να φτάσω τις ψηλωμενες αλλά δεν φαντάζομουν πόση προσκοπευση ήθελαν κ εριχνα το φταιξιμο στα φυσιγγια...
Κ αργότερα που έτυχε να τα ρίξω από ανάγκη κάποιο διάστημα γιατί έτυχε και τα είχα κ ήθελα να φεύγουν...
Προσωπικά δεν μου άρεσαν κ θα σου πω το λόγο... Παρατήρησα ότι σαν αποτέλεσμα είχα περίπου ίσο αριθμό από ξερες κ ζωντανές... όσες ήταν χτυπήμενες με 2-3 σκαγια η σε καιριο σημείο ήταν ξερες, όσες ήταν βαρεμενες στην κοιλιά η επιπολαια κ σε νορμάλ αποστάσεις ήταν ζωντανές λόγω υπερδιατρησης...
Γενικά δεν θα το ξαναριχνα σε τσίχλες, θεωρώ ότι πιο πολύ σε δυσκολεύει γιατί έχει λίγα σκαγια κ περισσότερα κενά με ανοιχτά τσοκ κ θέλει σφιχτά τσοκ πιο μακριά, πάρα σε διευκολύνει... Το 9αρι σε ένα ισορροπημένο φυσιγγι η το 8αρι σε ένα κακό κ πιεσμενο τσιχλοφυσιγγο σου δίνει περισσότερες πιθανότητες να καρπωθεις το θηραμα , κάνει τη σκοπευτικη ζωή σου πιο εύκολη πιστεύω...
Το θέμα της επαρκειας της ενέργειας δεν με απασχολεί καθόλου προσωπικά, την έχει κ το 7 κ το 8 κ το 9 σε πολύ μακρινες αποστάσεις ... Εδώ πέφτουν τα μπεκατσινια στην υγρασία του βαλτου με 9αρια μετά τα 45 μέτρα, δεν θα πέφτει η τσιχλα???
Απλά είναι παρεξηγημενη η τσιχλα λόγω ποσότητα βολων κ ευκαιριών... Θελει ψαγμενο συνδυασμό όπλου κ φυσιγγιου τέτοιο που να δίνει όμορφη κατανομή κ σωστή συγκέντρωση σε ένα μεγάλο εύρος αποστάσεων...
 
η το 8αρι σε ένα κακό κ πιεσμενο τσιχλοφυσιγγο
Λενε πολλοι οτι φυσιγγι που κλωτσαει κ "βρονταει" δεν σκοτωνει..
Εγω εχω δει το ακριβως αντιθετο..
Ναι μεν με μαλακα φυσιγγια εχω δει πολυ καλες κ γλυκες βολες..αλλα μπορω να πω οτι δεν εχω δει τα σκοτωματα που εχω δει με τσιχλοφυσιγγα που ειχαν λιγο τσιμπημενες πιεσεις,ισως κ ταχυτητες κ που φυσικα ηταν σκληρα στον ωμο..
Εχω δει φυσιγγια μικρων κατασκυαστων να κανουν εξογκωματα στον καλυκα τα ψιλα σκαγια οπως βλεπουμε πολλες φορες στα φυσιγγια με χοντρα..
Κ το βαθυ κλεισιμο δηλωνε οτι κατι δεν παει..
Στο κυνηγι ομως ηταν απιστευτα...
ΥΓ Αν δεν ειχα την moss. δεν τα εβαζα στο δικαννο........
 
Ναι εγώ ρίχνω νο7 στις τσιχλες. Δεν κυνηγάω τσίχλα παρά μόνο εάν τύχει μεγάλο μπασιμο ή αν το πρωινό μου κυνήγι φτάσει στο τέλος του. Σπάνια μαζί μου έχω γονώσεις 30 32 γρ που είναι κυρίως φυσίγγια της έναρξης και ότι έχει απομείνει. Δεν θα ξεχάσω ποτέ το τελευταίο μεγάλο μπασιμο που έτυχα τον Οκτώβριο του 2016 που πήγα σπίτι και ξαναπηγα στον κυνηγότοπο με rc32 no 7 που παρόλες τις αλλαγές που κάνει κατά καιρούς η εταιρία ,την ημέρα εκείνη είδα τρελή απόδοση σε κρύο και υγρασία.
Επίσης με f2 πάλι σε νούμερο 7 που έχω για τις φασσες και τα υδροβια, κανένα θέμα δεν αντιμετώπισα ποτέ κοντά μακρυά...ε κάτι αίματα, τα είχα... Τα τελευταία δύο χρόνια όσα τσιχλακια πήρα τα πήρα με 34-36 γρ νο6 και 5 σε καρτερία Φασσας όταν δεν είχε πουλιά...κάνα 2 3 σε κάθε έξοδο κι αυτά αν πετούσαν κοντά και δεν είχα άλλη επιλογή για κυνήγι..sarcastic..terror.
Θεωρώ ότι ένα φυσιγγι νο7 33 34 γρ για κάπως μικτο κυνήγι φάσσα τσίχλα είναι μια μέση λύση σε κλειστά και δασωμένα μερη.
 
Λενε πολλοι οτι φυσιγγι που κλωτσαει κ "βρονταει" δεν σκοτωνει..
Εγω εχω δει το ακριβως αντιθετο..
Ναι μεν με μαλακα φυσιγγια εχω δει πολυ καλες κ γλυκες βολες..αλλα μπορω να πω οτι δεν εχω δει τα σκοτωματα που εχω δει με τσιχλοφυσιγγα που ειχαν λιγο τσιμπημενες πιεσεις,ισως κ ταχυτητες κ που φυσικα ηταν σκληρα στον ωμο..
Εχω δει φυσιγγια μικρων κατασκυαστων να κανουν εξογκωματα στον καλυκα τα ψιλα σκαγια οπως βλεπουμε πολλες φορες στα φυσιγγια με χοντρα..
Κ το βαθυ κλεισιμο δηλωνε οτι κατι δεν παει..
Στο κυνηγι ομως ηταν απιστευτα...
ΥΓ Αν δεν ειχα την moss. δεν τα εβαζα στο δικαννο........
Και εγώ το ίδιο έχω δει....θέλω να βροντάει το φυσιγγι;);)
 
Ειναι μεχρι να ξεχαρβαλωσουμε κανα τουφεκι κ θα σου πω εγω μετα τα μαντατα μας...yelling.
Ειμαστε μαζωχες....very funny.
Πάντως το στήθος το ξεχαρβαλωνω....:D:D εγώ θέλω να το καταλαβαίνω το φυσιγγι....ότι ριχνω:D:D!Πρέπει να γνωριστούμε εμείς οι δυο!!!
 
Προσωπικά έτυχε μια φορά να ρίξω μονο 7αρια για τη τσίχλα με φυσίγγια που ήθελα να φύγουν...
Ο παππούς μου μια ζωή βαραγε πέρδικα μονο με 7αρια και εγώ 7αρι καμία φορά έβαζα στην 1η στις πέρδικες... Τώρα για τη τσίχλα το θεωρώ ακραίο. Την έχω κυνηγήσει από 12αρι μέχρι και 6αρι, με το 12αρι να είναι πολύ αποτελεσματικό σε μέτριες αποστάσεις με μισοταπα. 7μιση-10 είναι το βέλτιστο για τις τσίχλες μιας και καλύπτεις από τα κοντινά πουλιά με περισσότερα σκάγια μέχρι τα μακρινά πουλιά και τα μεγαλύτερα είδη τσίχλας χωρίς να φτάσεις σε ακραία μικρό αριθμό σκαγιων ως προς το μέγεθος του πουλιού
 
Υπηρχε ενας εδω παλια που ειχε στην συλλογη του
πανω απο 30 κυνηγετικα οπλα με συναγερμο στο σπιτι..
Φανατικος του περπατητου τσιχλας,τον συναντουσα συχνα στα περπατητα πιτσιρικας..
Την μια φορα κρατουσε ποζε,την αλλη καραμπινα κ την αλλη χραπα χρουπα..Ηταν καλο "τουφεκι" ομως..
Μετα το κυνηγι μου επεστρεφα να μαζεψω τους καλυκες του,οπως ηταν κ στα οπλα ηταν κ στα φυσιγγια..
Μaionchi sipe,A1,s4,atlas σακελλαριου,sokol ρουμελιωτης,gevelot του Μηλιου κ ενα σωρο αλλα..
Ολα αυτα ομως ειχαν ενα κοινο χαρακτηριστικο..
Ποτε δεν βρηκα καλυκα με ψιλοτερα σκαγια απο ν7...
 
Πάντως εγώ αρκετά συχνά σε καρτερια που περνάνε λίγο ψηλότερα τα πουλιά χρησιμοποιώ ν7 1/2 και σχεδόν όλο τον Οκτώβριο στα περάσματα,με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και τσοκ carlsons mid range....αυτό που έχω δει καθαρίζοντας τα πουλιά είναι πως κάποια πουλιά έχουν μόνο ένα σκα'ι' πάνω τους ...τα τραυματισμένα πουλιά είναι μόνο από σπασμένη φτερούγα αλλιώς σπάνια θα πέσει τραυματισμένο...φυσιγγι ιδιογομωσης ,τπτ ιδιαίτερο ,κλασική απλή συνταγή kuropatwa 1.7x32
 
Χουβαρδαδες οι ιταλοι.sarcastic.
Ένα κατ'εμέ αντικυνηγετικό φυσίγγι ειδικά για μικροπούλια γεμισμένο σε ψιλό σκάι .
Απλά η τσίχλα για να γλυτώσει πρέπει ο σκοπευτής-κυνηγός να κλείσει και τα δυό μάτια .
Πρίν χρόνια γέμιζε ένα βιοτέχνης κουμπάρος μου 35γρ ν.12-14 καί τα ρίχναμε σε πρωινό ξεκούρνιασμα .Ο χάρος βγήκε παγανιά .
Κουραστικό φυσίγγι μέν αλλά απλά αρκούσε να στρέψεις την κάννη στην πορεία μπροστά απο το πουλί καί πατώντας να σπρώξεις λίγο to όπλο ....
 
Ένα κατ'εμέ αντικυνηγετικό φυσίγγι ειδικά για μικροπούλια γεμισμένο σε ψιλό σκάι .
Απλά η τσίχλα για να γλυτώσει πρέπει ο σκοπευτής-κυνηγός να κλείσει και τα δυό μάτια .
Πρίν χρόνια γέμιζε ένα βιοτέχνης κουμπάρος μου 35γρ ν.12-14 καί τα ρίχναμε σε πρωινό ξεκούρνιασμα .Ο χάρος βγήκε παγανιά .
Κουραστικό φυσίγγι μέν αλλά απλά αρκούσε να στρέψεις την κάννη στην πορεία μπροστά απο το πουλί καί πατώντας να σπρώξεις λίγο to όπλο ....

Δεν θα μπορούσες να μου το διαφημίσεις καλύτερα.
Το καλοκαίρι θα φτιάξω συνταγή και θα γεμίσω με τέτοια!
 
Back
Top