7αρια για τσιχλοκότσυφα...

Λάθος φίλε φ2,1 στην Ιταλική είναι 9ν κ το 7ν είναι φ2,5
Τα ελληνικά 7αρια φ2,4 όπως έγραψα τα ελληνικά είναι μισό νούμερο ψιλοτερα!
Το 2,1 είναι πράγματι λάθος κι αν δεις πιο κάτω την συζήτηση, διορθώθηκε.
Τα ελληνικά 7αρια ακολουθούν την ιταλική κλίμακα και είναι 2,5mm.
Όταν μιλάμε για ελληνικά=Μαυρουλης,πλέον.
Πάντα έτσι τα παρήγαγε....
Αν άλλαξε κατι και δεν το γνωρίζω,απολογουμαι!🙂
 
Το 2,1 είναι πράγματι λάθος κι αν δεις πιο κάτω την συζήτηση, διορθώθηκε.
Τα ελληνικά 7αρια ακολουθούν την ιταλική κλίμακα και είναι 2,5mm.
Όταν μιλάμε για ελληνικά=Μαυρουλης,πλέον.
Πάντα έτσι τα παρήγαγε....
Αν άλλαξε κατι και δεν το γνωρίζω,απολογουμαι!🙂
Ανέκαθεν ο Μαυρουδής στην ίδια κλίμακα έβγαζε, μισό νούμερο ποιο ψιλά!
Κοίτα τα σκαγια του Λάμπρου (Ιταλικά) κ του Δορκα (ελληνικά)
 
"Η τσίχλα έτσι κ φάει ένα 7αρι την γαμ...ε"
Δεν ισχυει...
Όντως δεν ισχύει, το έχω δει και εγώ, υπήρχαν φορές που μας έμεναν 7αρια και 6αρια περδικοφυσεκα που ή ήταν παλιά φυσέκια και έπρεπε να φύγουν ή δεν τα είχαμε βρει καλά μαζί τους και τα έριχνα στο πέρασμα. Σχεδόν πάντα έπεφταν ζωντανά..
Μπορεί να πέσει αλλά που θα πεσει κ πως θα πεσει είναι το θέμα..
Δεν μιλάω για τραυμα σε καίριο σημείο,η κοψόφτερα...
Με λίγα λόγια δεν δίνει παντοτε..νεκρές τσιχλες...
Αυτό ακριβώς
Όσο για τα σκαγια ν10 θα ξαναπω αφου μου δώθηκε η ευκαιρία μια δική μου παρατηρηση....

Άκουω κ διαβάζω:
"Τα ανοιχτά τσοκ συνδυάζονται πολυ καλα με ψιλά σκαγια"...
"Βάλε 5* και ν10 στο περπατητο είναι θάνατος"...
Σωστά όλα αυτά....

Ωστόσο....
Με 32γρ ν10 κ συγκεντρωτηρα κ τσοκαρισμα 1-3* τα αποτελεσματα στο περπατητο μου θυμίζουν φυσίγγια διασποράς(με σκάγια ν9 συνήθως).....
...θάνατος..
Επίσης με ν10 ή θα τα έπαιρνα κιμά τα πουλιά ειδικά σε κοντινές αποστάσεις ή θα έπεφταν όπως τα 7-6αρια δηλαδή ζωντανά. Σε πέρασμα πάντα.
Επίσης δοκιμάστε κ σκητοφυσιγγα 24γρ ν9,5, πολυ καλα αποτελέσματα...
Δυο οικονομικές λυσεις............
Σωστός,αυτό το δοκίμασα πέρσι σε 28 γρ οχι 24. Σε 28 γρ ν9-9.5 έδιναν κάποια φυσέκια πολύ ωραία σκοτοματα όπως το 28αρι Σπόρτινγκ του Κύργια το κόκκινο με τον κοντό παφυλα. Πράγματι ταιριάζει πολύ στο όπλο μου
Παρόλα αυτα κ για δικους μου λόγους επιμένω στα σκάγια ν9 για το κυνήγι της.....
Εκεί έχω καταλήξει και εγώ έχοντας ρίξει κάθε λογής φυσέκι στις πιτσιρίκες.. σε 28-30-32 πάντα 9αρι παίρνω..σπάνια 8αρι και ακόμα πιο σπάνια 10αρι νούμερο.

Είχα έναν γνωστό που εντάξει δεν το λες και Λούκυ Λουκ στο σημάδι,η τριαρα έφευγε για πλάκα, που έριχνε 3α Δορκας 33 γρ νούμερο 7 σε πέρασμα τσίχλας με τον άσσο μόνιμα πάνω σε μια πανάκριβη μπενελι που έχει 76 πόντους κάνη .Έβαζε πάντα 33+34 γρ και νούμερο 7 γιατί θεωρούσε ότι η τσίχλα δε πέφτει εύκολα..... Ρε τι τον πιάσαμε να του εξηγήσουμε σχεδόν όλες τις παραμέτρους να αλλάξει τσοκ και νούμερα γραμμαρίων και σκαγιων, τίποτα.. αυτός τράβαγε από μαύρες που σου ξυρίζουν το κεφάλι το ξημέρωμα μέχρι εκείνες που περνάνε στο θεό και τις βλέπεις σα μυρμήγκια με άσσο και εφταρια...
 
θα έπεφταν όπως τα 7-6αρια δηλαδή ζωντανά. Σε πέρασμα πάντα.

Όντως δεν ισχύει, το έχω δει και εγώ, υπήρχαν φορές που μας έμεναν 7αρια και 6αρια περδικοφυσεκα που ή ήταν παλιά φυσέκια και έπρεπε να φύγουν ή δεν τα είχαμε βρει καλά μαζί τους και τα έριχνα στο πέρασμα. Σχεδόν πάντα έπεφταν ζωντανά..
Αυτό δεν ισχύει, κάτι δεν έκανες καλά. Όταν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγούνε και φάσσες παίζεις με ν7 και τουφεκας τα πάντα, άμα έπεφταν τα περισσότερα ζωντανά δεν θα κυριαρχούσε το εφταρι. Μιλάω για μπασιματα Όχι για πιασμένα πουλιά. Τουφεκαμε στο φτερό, όχι σε σταθερό στόχο, όσο χοντραινη το σκαγι τόσο πιο μακριά πάει, 3 σκάγια θέλουμε στο πουλί.
 
Αυτό δεν ισχύει, κάτι δεν έκανες καλά. Όταν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγούνε και φάσσες παίζεις με ν7 και τουφεκας τα πάντα, άμα έπεφταν τα περισσότερα ζωντανά δεν θα κυριαρχούσε το εφταρι. Μιλάω για μπασιματα Όχι για πιασμένα πουλιά. Τουφεκαμε στο φτερό, όχι σε σταθερό στόχο, όσο χοντραινη το σκαγι τόσο πιο μακριά πάει, 3 σκάγια θέλουμε στο πουλί.
Κάτι να μην έκανα καλά ίσως αλλά και δύσκολο,με την έννοια ότι δεν έχω παράπονο,όχι ότι είμαι ντουφεκος..θεωρώ ότι σίγουρα σκοτώνει πιο μακριά το 7 και το 6 αλλά δημιουργεί μεγαλύτερα κενά από ότι το 9 νούμερο..δεν είπα ότι δεν έπεφταν,είπα ότι δεν έπεφταν σκοτωμένα.έτρωγαν 1-2 σκάγια ενώ με το 9αρι σε κοντινές αποστάσεις στα 20-30 μέτρα έχεις τουλάχιστον 3 σκάγια στο πουλί. Ίσως να κάνω και λάθος,απλά εμένα αυτό μου έδειξε.. είχα πάρει θυμάμαι προπερσι κάτι Λάμπρο φελτρο 7αρια για τη πέρδικα, αρχικά πρώτη φορά είδα πέρδικα να τρώει την τουφεκιά να πέφτει και να μέχρι να πάει να τη πιάσει η σκύλα η πέρδικα ξανασηκωθηκε.. όπως καταλαβαίνεις δε τα ξαναεβαλα αυτά τα φυσέκια στο τουφέκι παρά μόνο στα περάσματα για να φύγουν και είδα ότι αν έπαιρνα κάποια τσίχλα είχε φάει μόνο ένα σκάγι και έπεφτε ζωντανη.το είχα ρίξει και το φυσέκι σε χαρτοκουτα και είχε κενά μεγάλα στα 30 μέτρα. Αν αυτό το φυσέκι το έπαιρνα (που δεν υπάρχει περίπτωση να το ξαναπάρω )σε νούμερο 9 θεωρώ,δεν ξέρω,αλλά θεωρώ ξαναλέω ότι λόγο πληθώρας σκαγιων θα είχε κλείσει λίγο τα κενά του νούμερο 7. Άσε που φάσες στην Χίο σε περάσματα τσίχλας θα δούμε μια φορά τα δέκα χρόνια..γιατί να αγοράσω 7αρια λοιπόν;
 
στα 20-30 μέτρα έχεις τουλάχιστον 3 σκάγια στο πουλί. Ίσως να κάνω και λάθος,απλά εμένα
Σε αυτά τα μέτρα την κάνεις κόσκινο την τσίχλα. Με το 7
Άσε που φάσες στην Χίο σε περάσματα τσίχλας θα δούμε μια φορά τα δέκα χρόνια..γιατί να αγοράσω 7αρια λοιπόν;
Σωστό
 
και τα 2 ,πάρε ένα ν7 και μέτρησε το όλα εφταμισαρια είναι Γιάννη εδώ και πολλά χρόνια τώρα.
Για την ιστορία ...
Επειδή βρέθηκα σήμερα στον Κένταυρο,μετρήσαμε μαζί με τον Γιώργο αυτά που είχαν σήμανση #7.
Μετρήθηκαν 3 διαφορετικές δεκάδες σκαγιων κι έβγαλαν και οι 3 τελικό μήκος αραδας,25mm.
Δηλ Φ2.5mm έκαστο.
Απ'οτι μου είπε σπάνια θα δεις πιο ψιλό 7αρι από 2,5.
 
Επίσης με ν10 ή θα τα έπαιρνα κιμά τα πουλιά ειδικά σε κοντινές αποστάσεις ή θα έπεφταν όπως τα 7-6αρια δηλαδή ζωντανά. Σε πέρασμα πάντα.
Δεν θυμάμαι να ειχα κανει τσίχλα κιμά με αυτό το νουμερο..
Γεματες σκάγια ναι, αλλά το θήραμα δεν το "χαλάει"...
Τα χοντροτερα σκαγια κάνουν μεγαλυτερη ζημιά...

Τραυματισμένες σπάνια θα δώσει αυτό το νουμερο κ αυτό μεταφράζεται σε τουφεκιές πολυ.. ορτσα ή σε πολυ μακρινές τουφεκιες για αυτό το σκάγι..
Βέβαια εξαρτάται κ από το φυσιγγι.....

Το πιο συνηθισμένο είναι τα πουλια να πεφτουν ξερά εξαιτίας των πολλαπλων τραυμάτων....
Τις "βελονιάζει" για τα καλά......
 
Δεν θυμάμαι να ειχα κανει τσίχλα κιμά με αυτό το νουμερο..
Γεματες σκάγια ναι, αλλά το θήραμα δεν το "χαλάει"...
Τα χοντροτερα σκαγια κάνουν μεγαλυτερη ζημιά...

Τραυματισμένες σπάνια θα δώσει αυτό το νουμερο κ αυτό μεταφράζεται σε τουφεκιές πολυ.. ορτσα ή σε πολυ μακρινές τουφεκιες για αυτό το σκάγι..
Βέβαια εξαρτάται κ από το φυσιγγι.....

Το πιο συνηθισμένο είναι τα πουλια να πεφτουν ξερά εξαιτίας των πολλαπλων τραυμάτων....
Τις "βελονιάζει" για τα καλά......
Ναι Τάσο αυτό εννοώ ως <<χαλάει>> εγώ..είναι που είναι μικρό σα θήραμα άμα έχει και 6-7 σκάγια πάνω του,τι να πρώτο φας ..σα τα σπορακια,τσικι τσικι φτου! Ναι όταν έπεφταν ζωντανά εννοώ σε μεγάλες αποστάσεις και κυρίως παλιότερα στα τελευταία μπασιματα στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Νοέμβρη που το κρύο ήταν αρκετό!
 
Όταν μπαίνεις σε μια ρεματιά το πρώτο κοτσύφι θα βγεί στα 15 μέτρα και τα υπόλοιπα θα σε περιμένουν να πεταχτούν στα 30+.Μερικά πιο έμπειρα θα περιμένουν να περάσεις και θα βγούν πίσω σου .Η μπηχτη ντουφεκια δεν γίνεται με σηκωμένο το κεφάλι.Αν δεν κάτσεις σωστά πάνω στο όπλο δεν σου φταίει κανένα φυσίγγι ή τσοκ.Τα 3* είναι το τσοκ που καλύπτει ντουφεκιες μέχρι τα 35 γιατί κρατάει σε καλά επίπεδα κεντρικά σκάγια.Το 95% της αστοχίας είναι πίσω,το 4% κάτω και μόλις 1% μπροστά.Οπως έχω ξαναπεί...δεν σε κάνει λιγότερο κυνηγό αν αφήσεις θήραμα αντουφεκιστο για τον οποιοδήποτε λόγο,το αντίθετο!
Κρίμα ρε τα κοτσιφια,σαν να κλέβεις εκκλησάκι είναι‼️από βενζινάδικο κ πάνω να χτυπάτε‼️
 
είναι που είναι μικρό σα θήραμα άμα έχει και 6-7 σκάγια πάνω του,τι να πρώτο φας ..σα τα σπορακια,τσικι τσικι φτου!
Μήπως δεν έχουμε φτυσει σκάγια ν8 κ 9 την ώρα που τρώμε τσίχλες?
Για εμενα το 10αρακι έχει ικανοποιητική διάτρηση για την τσιχλιτσα....

Πέρσι καθάρισα με σχολαστικότητα οκτώ τσίχλες που είχαν χτυπηθει σε περπατητο με σκάγια ν11...
Διατρήσεις που κ εγώ δεν περίμενα να δω..
Ένα σκαγι μόνο βρήκα που ήταν καρφωμένο στην ρίζα της φτερουγας...
Θα ρίξω όσα έχουν απομείνει σε "διαλεγμένα" πουλια στα μπασιματα για να το τσεκάρω κ παλι....


Πολλά σκάγια βέβαια δεν τα βλεπουμε καν γιατί αφαιρούνται μαζί με τα εντόσθια....
 
Back
Top