2 Μεγέθη σκαγίων, πολλά θηράματα.

Αυτό που θυμάμαι από τους παλιούς που δεν είχαν τις σημερινές επιλογές και από κάποιες κουβέντες
με παλιό έμπορο που είχε δικιά του φίρμα φυσιγγιών το 7 και το 4 "έκαναν" για όλα. Το 7 για κάποιο
λόγο έχει την καλύτερη κάλυψη χωρίς κενά.Το 4 δε τους έκανε για όλα φάσσες παπιά λαγό και γιατι
όχι για χήνες .Αλλά μαλλον οι επιλογή ήταν θέμα τελείως διαφορετικό από το ίδιο το κυνήγι . Το 7
σκότωνε όλα τα μικρά (τσίχλες μπεκατσες ορτυκια τρυγονια) και το 4 όλα τα μεγά (φάσσες λαγούς
παπιά).Τελος οι τουφεκιές δεν ήταν στις αποστάσεις που ντουφεκάμε σήμερα. Ο Παππούς ενας φίλος
που έφυγε πριν λίγο καιρο έλεγε''οταν βλέπεις τι χρώμα έχουν τα πόδια της φάσσας να ντουφεκας"
 
Με τη μικρή μου εμπειρία εχω καταλήξει σε δυο νουμερα και με αυτα θα πορευτω του χρονου:
1. B&P F2, 34gr, Νο4 για μεγαλα φτερωτα και λαγό
2. Lambro Tordo Διασποράς,32gr Νο8,5 για μικρα φτερωτα.
.... αν και οι Άγγλοι εχουν ενα ρητο που λέει : ..... 6 for everything!!!
 
Αυτό που θυμάμαι από τους παλιούς που δεν είχαν τις σημερινές επιλογές και από κάποιες κουβέντες
με παλιό έμπορο που είχε δικιά του φίρμα φυσιγγιών το 7 και το 4 "έκαναν" για όλα. Το 7 για κάποιο
λόγο έχει την καλύτερη κάλυψη χωρίς κενά.Το 4 δε τους έκανε για όλα φάσσες παπιά λαγό και γιατι
όχι για χήνες .Αλλά μαλλον οι επιλογή ήταν θέμα τελείως διαφορετικό από το ίδιο το κυνήγι . Το 7
σκότωνε όλα τα μικρά (τσίχλες μπεκατσες ορτυκια τρυγονια) και το 4 όλα τα μεγά (φάσσες λαγούς
παπιά).Τελος οι τουφεκιές δεν ήταν στις αποστάσεις που ντουφεκάμε σήμερα. Ο Παππούς ενας φίλος
που έφυγε πριν λίγο καιρο έλεγε''οταν βλέπεις τι χρώμα έχουν τα πόδια της φάσσας να ντουφεκας"
.shake hands.
 
Ολοι οι παλιοι που λεγανε για το 7αρι και που κανει για τα παντα το λεγανε γιατι δεν ντουφεκουσαν μακρυα τουλαχιστον οι περισσοτεροι...αλλα ο κυριος λογος κατα τη γνωμη μου ηταν που ειχαν πολυ τσοκαρισμενα μακρυκανα οπλα και οποιο πουλι η λαγος στα 30-40 μετρα παρει 10-15 σκαγια θα πεσει;)εμεις κυνηγαμε κατα βαση 3-4 τσοκ και 8-9νουμερο....χωρια που παλια ψαχνανε και τη δουλευει το οπλο τους ενω εμεις παμε κουτουρου στο ραφι
 
Δύο μεγέθη σκαγιών για όλα τα θηράματα θα επέλεγα το 7,5 και το 4.
Με το 7,5 μπορείς με κάποιες τροποποιήσεις στα τσοκ να κυνηγήσεις όλα τα μικρά φτερωτά(τσίχλες,τρυγόνια κτλ)
Το δε 4άρι είναι πολύ πονηρό σκάγι και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε όλα τα ''χοντρά'' θηράματα με τα ανάλογα γραμμάρια στο φυσίγγι βέβαια.
 
Ο συγχωρεμενος ο παππούς μου μου έλεγε : " το μπαρούτι να παει το τουφέκι και για σκάγια βάλε αλάτι " βέβαια έφυγε αρκετά νωρίς και δεν προλαβα να μάθω ολα τα μυστικά του για το κυνήγι !!! Αν έπρεπε να κυνηγουσα με ενα νουμερο όλα τα θηράματα θα ηταν το 6αρι . Τώρα τα νούμερα που χρησιμοποιώ είναι 4αρι σε υδρόβια και 8αρι στα υπολοιπα ( δεν κυνηγάω λαγό )
 
Το πρώτο νούμερο ειναι σιγουρα το 7,5 που χρησιμοποιώ περισσότερο και στα φυσιγγια που φτιάχνουμε! Σιγουρα αναλόγως του κυνηγιού αλλάζουν και τα δεδομένα καθώς δεν νομίζω πχ να πηγαίνει κανεις για ορτύκια με 7αρια! Κυνήγια μεγάλων πτηνών δεν εχω κανει αλλα νομίζω οτι το 4 θα επέλεγα βάσει αυτών που διαβάζω!
 
Εγω φετοσ δοκιμασα για Πρώτη φορα 7,5 και μου αρέσει παρα πολυ απο του χρονου καθιερώθηκε για πιο μεγαλα πουλια 6αρι
Αν δεις τι εκανε το7,5 στα πρασηνα μεχρι τα 35μ...τα.sex hard.εγω πλεων το εχω βασικο.για τα απογευματιναμου με 5%αντιμονιο;)
 
Το πρώτο νούμερο ειναι σιγουρα το 7,5 που χρησιμοποιώ περισσότερο και στα φυσιγγια που φτιάχνουμε! Σιγουρα αναλόγως του κυνηγιού αλλάζουν και τα δεδομένα καθώς δεν νομίζω πχ να πηγαίνει κανεις για ορτύκια με 7αρια! Κυνήγια μεγάλων πτηνών δεν εχω κανει αλλα νομίζω οτι το 4 θα επέλεγα βάσει αυτών που διαβάζω!
Το 7,5 το εχω δοκιμασει Μάνο και στο ορτύκι λόγω ανάγκης μη έχοντας κάτι άλλο με τσοκ διασποράς, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα ακόμα και σε κοντινές αποστάσεις.
 
Back
Top