2ιντσα όπλα & φυσίγγια

Καλημέρα σε όλους!

Ανοίγω αυτό το post, με ένα ενδιαφέρον νομίζω άρθρο μεταφρασμένο στα Ελληνικά σε ελεύθερη μετάφραση δική μου...

Σε ένα σχετικό παλιότερο άρθρο του ο Χρήστος Χαντζιώτης δήλωνε οτι γνώριζε τέσσερις (4) κυνηγούς στην Ελλάδα που κατείχαν 2ιντσο δίκαννο διαμετρήματος 12...

Άραγε πόσοι υπάρχουν τώρα;

Όπως και να έχει , το θέμα είναι νοσταλγικό και ρομαντικό ίσως, πέραν των άλλων, αλλά και ενδιαφέρον νομίζω...
 

Attachments

  • Μια σύντομη ιστορία των 2ιντσων όπλων & φυσιγγίων.pdf
    163,5 KB · Προβολές: 27
Πιστευω Γιάννη πως σήμερα οσα οπλα βρίσκονται στην Ελλάδα είναι σε χέρια συλλεκτών κ δεν τα κυνηγάνε.....

Αφου υπάρχουν skeetοφυσιγγα 24γρ, κ κάποιοι έχουν αποδεχτεί κ το cal. 20, δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο η αγορά τέτοιου όπλου (κ δεν είναι κ τόσο φθηνα.....) για κυνηγετική χρήση γιατί θέτει περιορισμους για όπλο cal.12, συν οτι ο κάτοχος θα πρεπει να είναι ιδιογομωτης...
 
Πιστευω Γιάννη πως σήμερα οσα οπλα βρίσκονται στην Ελλάδα είναι σε χέρια συλλεκτών κ δεν τα κυνηγάνε.....

Αφου υπάρχουν skeetοφυσιγγα 24γρ, κ κάποιοι έχουν αποδεχτεί κ το cal. 20, δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο η αγορά τέτοιου όπλου (κ δεν είναι κ τόσο φθηνα.....) για κυνηγετική χρήση γιατί θέτει περιορισμους για όπλο cal.12, συν οτι ο κάτοχος θα πρεπει να είναι ιδιογομωτης...
Συμφωνώ γενικά!

Κάποια πλεονέκτημα εξακολουθούν να έχουν, βάρος , ζύγισμα, διαστάσεις...

24 γρ Χ 96= 2,304 βάρος, δεν το βρίσκεις εύκολα σε 12αρι ...ούτε καν σε καινούργιο 20αρι...

Μειονέκτημα τα φυσίγγια...

Αποτελεί όμως πρακτικά παρελθόν, όνειρο άλλων εποχών το 2ιντσο...

Η βλητική ανωτερότητα όμως παραμένει στα skeetοφυσιγγα των 24γρ, και εδώ πρέπει να σταθούμε (στις "ελαφριές" γομώσεις!) , όχι ότι υπερέχουν για ολα τα κυνήγια... είναι και ένας λόγος που ανέβασα το post...

Υ.Γ1: τα 24 γρ. στο 12αρι έχουν "κολόνα" σκαγιών ακόμα πιο κοντή από την "τετράγωνη" γόμωση των 28 γρ, η φιλοσοφία δηλαδή του 2ιντσου φυσιγγίου...

Y.Γ2:
περιορισμοί ναι συμφωνώ αλλά ...για πάρε στην μπεκάτσα ένα καλοζυγισμένο δικαννάκι 2,300 γρ , 65 πόντοι κάννες , με 24 γρ. γομώσεις...
 
Last edited:
Γιώργη (Γιώργος 82), παρακολουθείς βλέπω...:rolleyes:

Εμ' την ξαναπατάω με τα β@ζ@α,...λάστιχο έχω γίνει , κείθε - δώθε να τα προλαβαίνω ολα....tired..sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ: έριξα πολύ μάπα χθες!!!.sarcastic. ( ...αυτό είναι χιούμορ φίλε μου!!!);)

ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ OFF TOPIC ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ(ΓΙΩΡΓΟΣ 82)!!!

ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ...
 
Last edited:
Συμφωνώ γενικά!

Κάποια πλεονέκτημα εξακολουθούν να έχουν, βάρος , ζύγισμα, διαστάσεις...

24 γρ Χ 96= 2,304 βάρος, δεν το βρίσκεις εύκολα σε 12αρι ...ούτε καν σε καινούργιο 20αρι...

Μειονέκτημα τα φυσίγγια...

Αποτελεί όμως πρακτικά παρελθόν, όνειρο άλλων εποχών το 2ιντσο...

Η βλητική ανωτερότητα όμως παραμένει στα skeetοφυσιγγα των 24γρ, και εδώ πρέπει να σταθούμε (στις "ελαφριές" γομώσεις!) , όχι ότι υπερέχουν για ολα τα κυνήγια... είναι και ένας λόγος που ανέβασα το post...

Υ.Γ1: τα 24 γρ. στο 12αρι έχουν "κολόνα" σκαγιών ακόμα πιο κοντή από την "τετράγωνη" γόμωση των 28 γρ, η φιλοσοφία δηλαδή του 2ιντσου φυσιγγίου...

Y.Γ2:
περιορισμοί ναι συμφωνώ αλλά ...για πάρε στην μπεκάτσα ένα καλοζυγισμένο δικαννάκι 2,300 γρ , 65 πόντοι κάννες , με 24 γρ. γομώσεις...
Cal.12 και 24γρ για μπεκάτσα.....
Χμ ναι....Δεν ξέρω ποσοι μπεκατσαδες κυνηγάν με αυτό τον συνδιασμο........
Και όσοι το κάνουν σίγουρα έχουν επιλέξει ένα όπλο διαμετρήματος 20 που είναι εξισου καλοζυγισμενο κ "σβέλτο"......

Τωρα, περι βλητικων επιδόσεων,τετραγωνης γομωσης κλπ είναι για να έχουμε με κάτι να ασχολούμαστε,δεν υπάρχει το ιδανικό κατά την γνωμη μου......
 
Last edited:
Γιάννη συμμερίζομαι την άποψή σου για την γοητεία του 2ιντσου σε ιδιαίτερα κυνήγια, ίσως όχι της μπεκάτσας που λόγω μείωσης του αριθμού της δεν παρέχει αυτήν την πολυτέλεια, αλλά για ορτύκια, τσιχλοκοτσυφα και κουνέλια είναι όνειρο. Ένα σωστά σχεδιασμένο 2ιντσο, είναι σαφώς ανώτερο βλητικα από ένα μικρότερο διαμετρημα αλλά έχει και πιο αρμονικές αναλογίες. Από συνολική θεώρηση των λειοκαννων και από οικολογική συνέπεια, νομίζω πως το ιδανικό οπλοστάσιο είναι ένα 12/76 στα 3,1με 3,3 κιλά, ένα 12/ 70 δίκαννο στα 2,8 με 2,9 ,και ένα 2ιντσο στα 2,5 κιλά. Πάντα ιδιογομωση, με τα 2ιντσα φυσίγγια μόνο από ριγμενους κάλυκες. Για τα μικρότερα διαμετρηματα έχω μία αιρετική άποψη με εξαίρεση το 16αρι. Τα μικρά διαμετρηματα δεν θα τα επέλεγα για κανένα κυνήγι, αντίθετα 2ιντσα 36αρια ή 28αρια ή 20αρια ,σε <<ειδικά >> όπλα που οι οπλοφιλοι στην Ευρώπη και Αμερική τα λατρεύουν, για αυτοάμυνα, εξόντωση τρωκτικων, φιδιών ή σε μονοκανα με σιγαστήρα είναι τέλεια. Εντελώς διαφορετική είναι η κατάσταση στα ραβδωτά, εκεί το κάθε διαμετρημα μικρό ή μεγαλύτερο έχει την χρησιμότητα του.
 
Εγώ Τάσο μου δεν ξερω κανέναν!

Αλλα νομίζω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι, ότι κάνουν όλοι είναι το καλύτερο...

Οι εταιρείες που παράγουν τα όπλα και τα φυσίγγια υπαγορεύουν στον καθένα μας και τις επιλογές μας....

Εγώ νομίζω ότι υπάρχει το "Καλυτερότερο Μπεκατσοτούφεκο" ας πούμε, σύμφωνα με το άρθρο του Ντίνου Παπατσαρούχα που μου είχες προτείνει ο ίδιος πριν λίγες ήμερες να διαβάσω (το επισυνάπτω για το διαβάσουν και οι υπόλοιποι φίλοι που δεν το έχουν...)

Βέβαια οι επιλογές όπλων και τα πιστεύω του καθενός διαφέρουν π.χ. αν θα επιλέξει κάποιος ένα όπλο διαμετρήματος 20 (όπως προείπα αφού είναι αδύνατον να βρει... το μπεκατσοτούφεκο του Παπατσαρούχα!!!) η π.χ. αν συμφωνεί η διαφωνεί με τα περί βλητικών επιδόσεων, τετράγωνης γόμωσης, και της ύπαρξης του "ιδανικού", κατά την γνώμη μου......
 

Attachments

  • Mpekatsotoufeko.PDF
    1,4 MB · Προβολές: 31
Αλλα νομίζω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι, ότι κάνουν όλοι είναι το καλύτερο...
Οτιδηποτε είναι αυτό φέρνει αποτέλεσμα στον κάτοχο του, αυτό είναι κ το καλυτερο για τον καθενα μας,έστω κ αν φαινομενικά είναι λάθος..........


Εγώ νομίζω ότι υπάρχει το "Καλυτερότερο Μπεκατσοτούφεκο" ας πούμε, σύμφωνα με το άρθρο του Ντίνου Παπατσαρούχα που μου είχες προτείνει ο ίδιος πριν λίγες ήμερες να διαβάσω (το επισυνάπτω για το διαβάσουν και οι υπόλοιποι φίλοι που δεν το έχουν...)
Ναι είναι ενδιαφέρον το αρθρο, το οποίο κ εχω κ στο "χαρτί" μέσα από το περιοδικο Κ+Σ.....
Αλλά η δική μου άποψη μου είναι πως το καλυτερο η το καλυτεροτερο απλά δεν υπάρχει...

Είναι σαν να ακουσουμε το αγαπημένο μας τραγουδι κ να πουμε οτι αυτο ειναι το καλυτερο τραγουδι στον κόσμο.......
Η να πουμε οτι η τάδε είναι η ομορφότερη γυναικα στον κοσμο.......
Δεν γίνετε.......

Σαφώς κ ο καθένας μας ξέρει τι θα επιλέξει όταν θέλει να προβει στην αγορά ενός οπλου, αλλά το "τελειο' δεν έχει γεννηθεί ακόμα.....
 
Ένα σωστά σχεδιασμένο 2ιντσο, είναι σαφώς ανώτερο βλητικα από ένα μικρότερο διαμετρημα αλλά έχει και πιο αρμονικές αναλογίες.
.... με εξαίρεση το 16αρι.
Λευτέρη Καλησπέρα!

Συμφωνώ για το 2ιντσο, όσον αφορά το16αρι, στα κυνήγια που κάνω τουλάχιστον, για αυτό δεν ανεβαίνω ούτε κατεβαίνω σε διαμέτρημα...

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω κατι , το μόνον ότι όπως έγραψα πιο πάνω, οι εταιρείες που παράγουν τα όπλα και τα φυσίγγια υπαγορεύουν στον καθένα μας και τις επιλογές μας.... και βέβαια το σημαντικότερο που παρέλειψα ...η τσέπη μας!
 
Οτιδηποτε είναι αυτό φέρνει αποτέλεσμα στον κάτοχο του, αυτό είναι κ το καλυτερο για τον καθενα μας,έστω κ αν φαινομενικά είναι λάθος..........


Ναι είναι ενδιαφέρον το αρθρο, το οποίο κ εχω κ στο "χαρτί" μέσα από το περιοδικο Κ+Σ.....
Αλλά η δική μου άποψη μου είναι πως το καλυτερο η το καλυτεροτερο απλά δεν υπάρχει...

Είναι σαν να ακουσουμε το αγαπημένο μας τραγουδι κ να πουμε οτι αυτο ειναι το καλυτερο τραγουδι στον κόσμο.......
Η να πουμε οτι η τάδε είναι η ομορφότερη γυναικα στον κοσμο.......
Δεν γίνετε.......

Σαφώς κ ο καθένας μας ξέρει τι θα επιλέξει όταν θέλει να προβει στην αγορά ενός οπλου, αλλά το "τελειο' δεν έχει γεννηθεί ακόμα.....
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!:)

Γούστα και απόψεις είναι εξάλλου όλα αυτά!;)
 
...ασε που απο θεμα κουδουνισματος μηδεν,τουφεκια φλομπερ
Έτσι συνονόματε!

Εγώ πιστεύω Μεγάλο+!!!;)

Χωρίς να το καταλαμβάνεις , σαφώς τουφεκάς καλύτερα γιατί....το flinching εξαφανίστηκε!!!:)

Πιο λαικά..., άλλο η κλοτσιά η έστω η σφαλιάρα και άλλο ... το φλόμπερ!!!.sarcastic.

Υ.Γ: πιστεύω ότι για όλους ισχύει αυτό.... ακόμα και για τους "πολύ άντρες"...και ας μην το παραδέχονται!!!;)
 
Οτιδηποτε είναι αυτό φέρνει αποτέλεσμα στον κάτοχο του, αυτό είναι κ το καλυτερο για τον καθενα μας,έστω κ αν φαινομενικά είναι λάθος..........



Ναι είναι ενδιαφέρον το αρθρο, το οποίο κ εχω κ στο "χαρτί" μέσα από το περιοδικο Κ+Σ.....
Αλλά η δική μου άποψη μου είναι πως το καλυτερο η το καλυτεροτερο απλά δεν υπάρχει...

Είναι σαν να ακουσουμε το αγαπημένο μας τραγουδι κ να πουμε οτι αυτο ειναι το καλυτερο τραγουδι στον κόσμο.......
Η να πουμε οτι η τάδε είναι η ομορφότερη γυναικα στον κοσμο.......
Δεν γίνετε.......

Σαφώς κ ο καθένας μας ξέρει τι θα επιλέξει όταν θέλει να προβει στην αγορά ενός οπλου, αλλά το "τελειο' δεν έχει γεννηθεί ακόμα.....
Τάση! Δεν έχεις έρυει να πάρεις τα 2ιντζα που σου έχω για να τα δοκιμάσεις! Τώρα που, δεν ξέρω! Ίσως σε κανα κότσιφα, με τέτοια ξεραίλα θηραμάτων που υπάρχει...
 
Καλησπέρα σ' όλους!

Από το Guns & Knives Classics του Χ.Χατζιώτη....

E. Gale & son 2ιντσο

E. Gale & son, αγγλικό πλαγιόκαννο δίκαννο, διαμετρήματος 12, δισκάνδαλο, με μισές φωτιές, με αυτομάτους εξολκείς, με κάννες μήκους 66 εκατοστών, διάμετρο αυλών 18,7 χιλιοστών, με θαλάμες μήκους 51 χιλιοστών (2 ιντσών!) και συσφίξεις ανοιχτό ντεμί και ντεμί (*** & *** – 4/10 & 5,5/10). Κοντάκι αγγλέ μήκους 36,1 εκατοστών, με έντονα κάθετα νερά (μουαρέ) και ορειχάλκινο οβάλ για τα αρχικά του μελλοντικού ιδιοκτήτη. Το όπλο έχει συγκλονιστικά χαμηλό βάρος 2.260 γραμμαρίων!!!

Κατάσταση: πάρα πολύ καλή (το όπλο βρίσκεται σε κυριολεκτικά άριστη κατάσταση, με άριστο εσωτερικό τοίχωμα καννών και κλειδιά, κάννες απαστράπτουσες εσωτερικά, αλλά χάνει το «άριστα» λόγω της εσωτερικής διαμέτρου των καννών του που είναι 18,7. Παρόλ’ αυτά, έχοντας μετρήσει το πάχος τοιχώματος των καννών του, θεωρούμε πολύ πιθανότερο η εσωτερική διάμετρος αυτή να υπάρχει εκ κατασκευής, ως προϊόν ειδικής παραγγελίας, παρά να προέκυψε εκ των υστέρων από μεταγενέστερη εσωτερική λείανση των καννών). Συνοδεύεται από 500 φυσίγγια 2ιντσα μάρκας Eley, με γόμωση 25 γραμμαρίων σε σκάγια και με νούμερα σκαγιών 9 και 6 (250 σε κάθε Συνοδεύεται από 500 φυσίγγια 2ιντσα μάρκας Eley, με γόμωση 25 γραμμαρίων σε σκάγια και με νούμερα σκαγιών 9 και 6 (250 σε κάθε νούμερο).

Τιμή: 4.800 ευρώ.hair.

1_E.Gale-Son-2ιντσο.jpg

2_E.Gale-Son-2ιντσο.jpg


9_E.Gale-Son-2ιντσο.jpg

11_E.Gale-Son-2ιντσο.jpg

12_E.Gale-Son-2ιντσο.jpg

Υ.Γ: η τιμή είναι απαγορευτική ... το όπλο για μένα προσωπικά είναι όνειρο!.love.
 
Καλημέρα σ’ όλους τους φίλους!:)

Σύμφωνα με το άρθρο του Chuck Hawks, "Shotgun Recoil Table", που βρίσκεται αναρτημένη στο ίντερνετ,
τα 10 πόδια/δλ ( 3,0 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης αντιπροσωπεύουν το κατά προσέγγιση το ανώτερο όριο του επιπέδου άνεσης.

Υπολόγισα για το 16αρι μου ότι με βάρος 2720γρ., μια γόμωση 25 γρ., με 365 μ/δλ, θα δώσει 11 πόδια/δλ ( 3,3 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης

Αν θέλει ο Θεός, το καλοκαίρι θα την δοκιμάσω όσο πιο καλά μπορώ στο χαρτί και ίσως και την ταχογραφήσω, και μετρήσω και διάτρηση… να δούμε αν την πετύχω …;)

Με την S4 n σε στρογγυλό ρέλι.
 
Back
Top