1950-1970. Η ζωή τότε :

Οι σημερινοί εικοσαρηδες σε καμιά τριανταρια χρόνια θα λένε περίπου τα ίδια.
Με τους ρυθμούς που προχωράνε τα πράγματα , παρά πολλά θα χαθούν ακόμα πιο γρήγορα και θα αντικατασταθούν με αλλα που ίσως να μην τα εχουμε φανταστεί καν.
Άλλωστε αυτή ειναι η εξέλιξη. .....
 
εμενα φιλε διονυση η εξελιξη οπως γινετε δεν μ αρεσει και θα σου πω γιατι.στα χανια που μεγαλωσα στην δεκαετια του 80 δεν θα σε παω πιο πισω γιατι δεν θυμαμαι προλαβα 10 αλανες που εσπασα τα ποδια μου παιζοντας μπαλλα μαζι με ολα τα παιδια της γειτονιας γαιδουροκαβαλαρια μηλα κ.α παιχνιδια που τα σημερινα παιδια δεν ξερουν καν τι ειναι.αργοτερα γνωρισαμε το περιφημο καμακι και βγαναμε και καμμια γκομενα.οταν δε τρωγαμε την χυλοπιτα η καζουρα ητανε τεραστια.σημερα περιμενουνε να μαμησουνε απ το απροσωπο βιβλιο και ολη μερα ειναι σ ενα λαπτοπ υπολογιστη η κινητο.για να μη σου πω οτι επειδη οι γονεις μου ητανε χωρισμενοι και κατα ενα μεγαλο μερος οταν επισκεπτομουνα τον πατερα μου στην αθηνα μεγαλωσα στην περιοχη του αγιου παντελεημονα και θυμαμαι την πλατεια πεντακαθαρη με οικογενειες να καθονται στα γυρω ταβερνακια και παλι να παιζουμε ολα τα παιδια της γειτονιας χωρις τον φοβο αυτων που κυκλοφορουν σημερα εκει.το πασχα που περασε πηγα στον πατερα μου και την περιοχη την ειδα και τρομαξα.τι να καταλαβουν τα σημερινα παιδια απο παιχνιδι και παιδικη ηλικια μ αυτην την κατασταση ασχετα οτι κι εμεις σαν γονεις φταιμε κατα ενα μερος γιατι αθελα μας τα φορτωνουμε με τα αγχη και τις αγωνιες μας που στην τελικη δεν ειναι δικα τους.δεν εχουν ομως διεξοδους.για να παιξει ο γιος μου μπαλλα πρεπει να παει σε ομαδα.για να παιξει η κορη μου πρεπει να παει σε παιδοτοπο.ε οχι αυτη η εξελιξη δεν μ αρεσει.αν γινοταν με αλλο τροπο ισως
 
εμενα φιλε διονυση η εξελιξη οπως γινετε δεν μ αρεσει και θα σου πω γιατι.στα χανια που μεγαλωσα στην δεκαετια του 80 δεν θα σε παω πιο πισω γιατι δεν θυμαμαι προλαβα 10 αλανες που εσπασα τα ποδια μου παιζοντας μπαλλα μαζι με ολα τα παιδια της γειτονιας γαιδουροκαβαλαρια μηλα κ.α παιχνιδια που τα σημερινα παιδια δεν ξερουν καν τι ειναι.αργοτερα γνωρισαμε το περιφημο καμακι και βγαναμε και καμμια γκομενα.οταν δε τρωγαμε την χυλοπιτα η καζουρα ητανε τεραστια.σημερα περιμενουνε να μαμησουνε απ το απροσωπο βιβλιο και ολη μερα ειναι σ ενα λαπτοπ υπολογιστη η κινητο.για να μη σου πω οτι επειδη οι γονεις μου ητανε χωρισμενοι και κατα ενα μεγαλο μερος οταν επισκεπτομουνα τον πατερα μου στην αθηνα μεγαλωσα στην περιοχη του αγιου παντελεημονα και θυμαμαι την πλατεια πεντακαθαρη με οικογενειες να καθονται στα γυρω ταβερνακια και παλι να παιζουμε ολα τα παιδια της γειτονιας χωρις τον φοβο αυτων που κυκλοφορουν σημερα εκει.το πασχα που περασε πηγα στον πατερα μου και την περιοχη την ειδα και τρομαξα.τι να καταλαβουν τα σημερινα παιδια απο παιχνιδι και παιδικη ηλικια μ αυτην την κατασταση ασχετα οτι κι εμεις σαν γονεις φταιμε κατα ενα μερος γιατι αθελα μας τα φορτωνουμε με τα αγχη και τις αγωνιες μας που στην τελικη δεν ειναι δικα τους.δεν εχουν ομως διεξοδους.για να παιξει ο γιος μου μπαλλα πρεπει να παει σε ομαδα.για να παιξει η κορη μου πρεπει να παει σε παιδοτοπο.ε οχι αυτη η εξελιξη δεν μ αρεσει.αν γινοταν με αλλο τροπο ισως
To χειροτερο για μενα ειναι οτι εχει χαθει η επικοινωνια των ανθρωπων και ειδικα εδω στο καμινι της Αττικης
Καποτε εβγαινες στην γειτονια σου για ενα περιπατο και σε καθε 10 βηματα ελεγες και μια καλημερα-καλησπερα κτλ
Σημερα περναει ο αλλος διπλα σου και ειναι ετοιμος να σου ορμηξει χωρια τα μπινελικια και τα νευρα
Που θα παει αυτο το χαλι δεν ξερω παντως η πολυ εξελιξη μας οδηγει στην καταστροφη ετσι δειχνουν τα πραγματα
Ιντερνετ-κινητο-λαπτοπ-τηλεοραση με σαπουνοπερες -μαγειρους καθε λογης και τραγουδιαριδες -παρουσιαστες πρωιναδικων κουνιστους και μη εχουν χαζεψει τον κοσμο
Οτι μαλ@κια εχουν εφευρει οι Ευρωπεοι και οι Αμερικανοι απο κοντα και εμεις μην χασουμε καμια οξια
 
Γι αυτό φίλε Κώστα καο το αντικυν.κλιμα.ο άνθρωπος κλεισμένος στα τσιμέντα και στις πολυκατ.έχει χασει την επαφη του με τη φύση κι έχουν γίνει όλοι οικολόγοι του Nat. Geogr.ο θεός με αξίωσε και ζω σε ενα παραδ.νησί και όταν ήμουνα στα καλά μου και κυνηγουσα τη βασίλισσα των βουνών τρεχαμε μαζί με πολλους αλλους να τις ποτισουμε και να τις ταισουμε στην ξεραιλα της ζέστης για να μην πεθάνουν.θέλω να ξέρω πόσοι απο τους εξελιγμένους συνανθρ.μας φυσιολάτρες το έχουν κανει αυτό το τρέξιμο στο βουνό κατακαλοκαιρο αντί να τρέχουν στις παραλίες.μεγαλο πράμα η επαφη με τη φύση.του χρονου πάντως αν είμαι καλά έστω και για μία φορά τη πέρδικα θα τη ψάξω.αν δε τις δω τουλαχιστον να πιω το καφέ μου στον ομαλό κοιτάζοντας το φαράγγι της Σαμαριάς απο ψηλά και να τις ακούω να κραζουν.οποίος προοδ.και εξελιγμένος οικολογος μπορεί ας με ακολουθήσει στην μη εξελιγμένη πορεία μου.αν είμαι εκτός θέματος ας μεταφερθεί στο ανάλογο topic
 
Γι αυτό φίλε Κώστα καο το αντικυν.κλιμα.ο άνθρωπος κλεισμένος στα τσιμέντα και στις πολυκατ.έχει χασει την επαφη του με τη φύση κι έχουν γίνει όλοι οικολόγοι του Nat. Geogr.ο θεός με αξίωσε και ζω σε ενα παραδ.νησί και όταν ήμουνα στα καλά μου και κυνηγουσα τη βασίλισσα των βουνών τρεχαμε μαζί με πολλους αλλους να τις ποτισουμε και να τις ταισουμε στην ξεραιλα της ζέστης για να μην πεθάνουν.θέλω να ξέρω πόσοι απο τους εξελιγμένους συνανθρ.μας φυσιολάτρες το έχουν κανει αυτό το τρέξιμο στο βουνό κατακαλοκαιρο αντί να τρέχουν στις παραλίες.μεγαλο πράμα η επαφη με τη φύση.του χρονου πάντως αν είμαι καλά έστω και για μία φορά τη πέρδικα θα τη ψάξω.αν δε τις δω τουλαχιστον να πιω το καφέ μου στον ομαλό κοιτάζοντας το φαράγγι της Σαμαριάς απο ψηλά και να τις ακούω να κραζουν.οποίος προοδ.και εξελιγμένος οικολογος μπορεί ας με ακολουθήσει στην μη εξελιγμένη πορεία μου.αν είμαι εκτός θέματος ας μεταφερθεί στο ανάλογο topic
.shake hands..shake hands.
 
Τις ιδιες σκεψεις εκανα κ γω.
Το θεμα ειναι ότι κ ο κοσμος αποθρασυνθηκε.
Εχει χασεθ ρα ορια.
Αυτη η καταραμενη ''αρρωστια'' με τους παιδοφιλους εχει γινει της μοδας.
Κ γιαυτι φτεει ο υοερβολικος πολιτισμος.
Εγω γυριζα στις 8 το βραδυ απ την αλανα σπιτι κ φωναζε η μανα μου γιατι πήγαινα καθαρός κ γυριζα μαυρος με σκισμένα τα ρουχα κ ρα γονατα.
Δεν ανυσηχουσαν οι γονεις αν μας πειράξει κάποιος.
Ουτε ειχε προβλημα να τσακωθει το παιδί κ να ριξει κ καμιά μπουνια κ ας γύριζε με ανοικτο το κεφαλι.
Ομορφα χρονια πιυ σε ωριμαζαν νωρις κ σε καναν αντρα στα 15 σου να στησεις μετα σπιτικό.
Σημερα ολα ψευτικα ειναι.
Γιαυτό κ ζω σε χωριο κ δςν εφυγα κ ας εχω το πήγαινε ελα κ τα πετρέλαια στο κεφαλι.
Ο γιος μου μςγαλωνει με σκυλιά γατιά κ κοτες.
Τρωει αυγο δικο μου κ παιζει στο μποστανι με τα χωματα.
Ταιζει τα σκυλια κ τρωει φρουτο απ το δεντρο.
Τουλάχιστον να ζησει μια μικρογραφια του πως ζησαμε εμεις.
 
Πειραζει ο άλλος το παιδι κ σου λεει να δικαστεί.
Βιαζει μια κοπελιτσα ανηλικη κ εχει κ δικαιώματα.
Που πας ρε πολιτισμε?
Τα δικαιωματα του θυματος πιυ ειναι?
Μπαινει στο σπιτι ο κλεφτης κ κτυπαει κ σου κανει κ μυνηση γιατι κτύπησε.
Ρε παμε καλα?
Για δωσε μου τες πσιδεραστες να τους κρεμασω στα παπαρια δυο πολους να τους ενωσω σε μπαταρία του αυτοκινητου κ πες μου μετα αν ξανακοιταξουν μωρο .
Πεσ στο κοσμο οτι αν μπει καποιος στο σπιτι να ριξει στο ψαχνο κ να δω εαν μειωνετε η κλεψια.
Τι σκατα πολιτισμος ειναι αυτός που απαξιωνει την ελευθερία κ την ασφαλεια του κόσμου κ απ ελευθερώνει τα αρρωστημενα μυαλα?
 
Χρυσανθε καλησπέρα και χρόνια πολλά.εχεις λείψει απο το φόρουμ συναδελφε.της ιδιας άποψης είμαι κι εγώ αλλά δυστυχώς βαση αυτών που λένε οι πολιτισμένοι και οι εξελιγμένοι δεν συνάδουν οι απόψεις μας με το σύγχρονο τροπο ζωής όπως και το κυνήγι άλλωστε.τι κι αν μπει κάποιος στο σπίτι σου να σε κλέψει και να σε σκοτώσει.δεν είναι πρέπον να τον σαπισεις στο ξύλο γιατί θα βρεις το μπελα σου.ο παιδεραστης βιάζει και σε 2 χρόνια είναι εξω λόγω προτερου έντιμου βίου.ρε οξω ελεεινοι και τρισαθλιοι.αλλά εγώ θα ήθελα να συμβεί στους ίδιους να δουμε τι θα κανουν
 
Eιμαι σιγουρος οτι αν ρωτουσα τον πατερα μου, στην ηλικια που ειμαι τωρα, θα μου απαντουσε οτι οταν μεγαλωσε αυτος ηταν αλλιως τα πραματα και οτι τωρα εχει αλλαξει ο κοσμος. Δεν ξερω αν παμε καλα ή κακα, θυμαμαι ομως αντιστοιχες συζητησεις τη δεκαετια του 80 απο ανθρωπους που νοσταλγουσαν την δεκαετια του 50, και οπως λεει και ο Διονυσης σε 40 χρονια θα υπαρχουν οι ιδιες συζητησεις.
Μπορει να ειναι οπως τα λετε, τα εχω σκεφτει πολλες φορες και γω, αλλα δυστυχως πρεπει να αποδεχτουμε οτι μεγαλωνουμε και νοσταλγουμε ενα κοσμο που αλλαζει με φρενηρεις ρυθμους. Προς το καλυτερο, προς το χειροτερο, ποιος ξερει; Μαλλον κανει μεγαλους κυκλους, ετσι οπως φαινεται. Αλλαζει ομως, και μαζι αλλαζουμε και μεις
 
γεννήθηκα στην Αγ.Βαρβάρα Αιγάλεω όπου έζησα μέχρι το 1969 σε χρόνια δύσκολα
σε μια αυλή 60 τετραγωνικά ζούσαν 3 οικογένειες,η μητέρα μου με τις 2 αδερφές της οι οποίες είχαν από 2 αγόρια
στην Αγ.Βαρβάρα γινόταν το μεγαλύτερο πανηγύρι του νομού Αττικής με θαυματοποιούς σχοινοβάτες γύρο του θανάτου παιχνίδια ρούχα κ.λ.π.
ο παππούς(από την μητέρα μου)είχε 1 άλογο με σούστα κι πήγαινε στο πανηγύρι(1 εβδομάδα)κάνοντας διάφορα θελήματα κι έβγαζε ένα πενιχρό χαρτζηλίκι
φεύγοντας ένα απόγευμα τον πλησιάζουμε εγώ με τον μεγαλύτερο 2 χρόνια ξαδερφό μου και του λέμε
Παππού θα μας φέρεις απο μια σφυρίχτρα από το πανηγύρι
Θα σας φέρω είπε ο καλωσυνάτος παππούλης μας
ήρθαν και τα άλλα 3 ξαδέρφια(μικρότερα)και ζήτησαν από 1 σφυρίχτρα
Θα σας φέρω είπε ο παππούλης μας
τελευταίος ήρθε ο αδερφός μου που είχε 1 τάληρο από τον νονό του(εργοδότης του πατέρα μου)το δίνει στον παππού και του λέει
Παππού πάρε το τάληρο και φέρε μου κι εμένα 1 σφυρίχτρα.....και τότε λέει ο παππούς(στον αδερφό μου) το αμίμητο
Σάματι μόνο εσύ θα σφυρίξεις .very funny.
 
Πηγε ο παππούς την μανα μου κ τον θειο μου σε ένα πανυγηρι.
Τους αγοραζει ενα παστελι που ηταν μεγαλη κουβεντα για ενα παιδι τοτε κ τους το μοιραζει.
Ο θειος επεσε με τα μουτρα.
Η μανα το κρατουσε κ το βλεπε κ το βλεπε το τρωε με τα ματια.....

Γιατι δεν τρως κορη το δικο σου?
Δεν θελω να λειψει του λεει.....θα το φαω στο σπιτι λιγο λιγο..

Ξαφνικα τρεχει ενα άλλο παιδι..της το αρπαζει κ γινετε καπνος..

Κλαμα η μανα για το παστελι...που το χόρτασε μονο στα ματια.

Ιστοριες ζωης ....

Μακη υπεροχη η ιστορία σου φιλε.
Ευχαριστούμε που την μοιράστηκες.
 
Back
Top