φύλαξη φυσιγγίων

Ποια η διαφορά της στρατιωτικής σφαίρας απο την κυνηγητική , και πρέπει τα φυσίγγια να τα προσέχουμε τόσο πολλή , μπαρούτι το ένα μπαρούτι και το άλλο .
Το ίδιο επηρεάζει η υγρασία και τα δύο η σφαίρα βέβαια είναι και ένα σώμα σχεδόν εκτός του καψουλιου και του βληματος όμως σε ορισμένες υπάρχει βερνίκι στα δύο αυτά για παραπάνω προστασία. Αρκετές σφαίρες σε ποσότητα και συνήθως από χώρες όπως Ρωσία, Σερβία κτλ είναι συσκευασμενες μέσα σε αεροστεγης κονσέρβα για μακρόχρονη προστασία.
 
Μια φορά μου έτυχε να πάρω κάτι μαγιοντσι που ήταν στην βιτρίνα κυνηγομαγαζου πολλά χρονια,τα 35νταρια πράσινο κουτί με πορτοκαλί στη μέση επειδή ήτανε απέναντι από το τζάμι το πορτοκαλί είχε ξεβαψει και είχε γίνει άσπρο από τον ηλιο.δεν πήρα ούτε μια περδικα μαυτα τώρα τι φταίει η πολυκαιρια η ηλιοθεραπεια που κάναν τόσα χρονια.
Φυσιγγαρος!!!!πολύ το γουσταρα
 
ΜΠΡΑΒΟ στον Αιγινητη όπως τα λέει είναι...
Και 30 και 40 χρονια παραμενουν λειτουργικοτατα.....

Τα έχουμε ξαναπει αυτά....

Εχω χρησιμοποιήσει τσιχλοφυσιγγα 20ετιας+ με εξαιρετικά αποτελέσματα.....
Συν ένα τρυγονι που είχα παρει παλια με ένα Winchester super x άνω των 30 ετων που το εριξα δοκιμαστικά...



Να πω κ γιατί έγραψα μπράβο με... κεφάλαια γράμματα...
Διότι κάποιοι άλλοι αρθρογράφοι(οχι όλοι..)κοιτάνε να μας πείσουν ότι τα φυσιγγια έχουν μικρή διάρκεια ζωής και πρεπει να αντικαθίστανται.........
Αλλά πως θα ζήσουν κ τα φυσιγγαδικα.....
 
Σήμερα βγήκα μια βολτίτσα παρότι έβλεπα ότι πότε πότε ψιλόριχνε, αλλά πίστευα ότι θα έμενα κοντά στο αυτοκίνητο και θα προλάβαινα αν ξεκίναγε κάτι δυνατό, τελικά παρασύρθηκα από ένα πολύ ανήσυχο πτηνό που δεν καθόταν στη φέρμα , απομακρύνθηκα ως εκεί που δεν έπρεπε, άρχισε και μια γερή μπόρα και κατάφερα να γίνω μούσκεμα!
Εγώ στέγνωσα και δεν θα έχω πρόβλημα χαχαχαχα αλλά τα καμιά 15αριά φυσίγγια που είχα μαζί και τα οποία βράχηκαν!!! ( τα σκούπισα όταν έφτασα στο αυτοκίνητο ) με προβληματίζει τι να τα κάνω!!! (μεταξύ αυτών 2 μονόβολα και 2 ενιάβολα )
Γνωρίζει κάποιος τι θα πρέπει να τα κάνω;
 
Θα μου τα στειλεις να τα ρίξω... .yel.

Αν τα σκουπισες-στεγνωσες πολυ καλα δεν έχεις προβλημα.....
Θα δεις που ουτε καν θα σκουριασουν....

Να σου τα στείλω με μεγάλη μου χαρά, ... έχουν και τα χρονάκια τους!
 

Attachments

  • DSC01712.JPG
    DSC01712.JPG
    219,6 KB · Προβολές: 30
  • DSC01713.JPG
    DSC01713.JPG
    207,9 KB · Προβολές: 29
Μόνο μη κάνει γκελ το μονόβολο στο τομάρι του χαχαχαχαχα :D
Κάτσε να τον συναντησεις πρωτα ο θεος κ θα δεις που ουτε γκελ,ουτε γκλινγκ-γκλονγκ θα κάνει...
Θα φάει δικαννια tribore ξεγυρισμένη... .hunter.
 
ΜΠΡΑΒΟ στον Αιγινητη όπως τα λέει είναι...
Και 30 και 40 χρονια παραμενουν λειτουργικοτατα.....

Τα έχουμε ξαναπει αυτά....

Εχω χρησιμοποιήσει τσιχλοφυσιγγα 20ετιας+ με εξαιρετικά αποτελέσματα.....
Συν ένα τρυγονι που είχα παρει παλια με ένα Winchester super x άνω των 30 ετων που το εριξα δοκιμαστικά...



Να πω κ γιατί έγραψα μπράβο με... κεφάλαια γράμματα...
Διότι κάποιοι άλλοι αρθρογράφοι(οχι όλοι..)κοιτάνε να μας πείσουν ότι τα φυσιγγια έχουν μικρή διάρκεια ζωής και πρεπει να αντικαθίστανται.........
Αλλά πως θα ζήσουν κ τα φυσιγγαδικα.....
Ετσι Τάσο , εσυ θα θυμάσαι ένα άρθρο γνωστού ( βγάζει και φυσιγγια ) που έλεγε μάξιμουμ τέσσερα χρόνια . Αν ήταν ετσι θα πρέπει να χούμε φουντάρει κούτες .
 
Τρέχω να αγοράσω υγραντήρα πούρων για να τα έχω σταθερά σε 62% υγρασία +/- 2%
Και επίσης πολλά φυσσίγια που φυλάω σε στρατιωτικά μεταλλικά φυσιγγόκουτα μόλις πάω στο χωριό θα τα πετάξω διότι η θερμοκρασία πρέπει να είναι 20 κελσίου +/- 5 και εκεί το χειμώνα πεφτει στους 10 βαθμούς μέσα στο σπίτι οπότε έχουν χαλάσει και πρέπει να πεταχτούν.

Και επίσης παω τώρα στον Καλκατζάκο να αγοράσω φυσίγγια και αμα δε δω να μου τα βγάζει από υγραντήρα θα του κάνω μήνυση.
 
Το ''καλο στεγνωμα'' πως γινεται Χρηστο ???
Αν με πιάσει βροχή, τα βγάζω από γιλέκο σκουπάω με χαρτί ή πανακί κυριώς το πάνω μέρος που μας ενδιαφέρει και τα αφήνω σε θερμοκρασία δωματίου πήγαινοντας κοντά την λάμπα.(Λαμπαντέρ)
 
Αν με πιάσει βροχή, τα βγάζω από γιλέκο σκουπάω με χαρτί ή πανακί κυριώς το πάνω μέρος που μας ενδιαφέρει και τα αφήνω σε θερμοκρασία δωματίου πήγαινοντας κοντά την λάμπα.(Λαμπαντέρ)
Εγώ τα βάζω στην εταζερα πάνω στο αναμμένο τζάκι για λίγο. Το ίδιο κάνω και με κανονικά φυσίγγια πριν βγω για πρωινό, περπατητο η απογευματινό κυνήγι. Υπήρχε ένα βίντεο που έλεγε και ο Digweed πως το να πάρουν λίγη θερμότητα και να φύγουν είτε προσκαιρες είτε μακροχρόνιες υγρασίες αποθήκευσης από το φυσιγγι οδηγούσε στο να καίγεται καλύτερα το μπαρούτι, να μην έχει κατάλοιπα η κάνη μέσα και να έχει καλύτερη αποδοση... Αυτός τα έβαζε και στο αυτοκίνητο στην έξοδο του καλοριφέρ πριν βγει... Αν το βρω το βίντεο θα το βάλω...
 
Αν με πιάσει βροχή, τα βγάζω από γιλέκο σκουπάω με χαρτί ή πανακί κυριώς το πάνω μέρος που μας ενδιαφέρει και τα αφήνω σε θερμοκρασία δωματίου πήγαινοντας κοντά την λάμπα.(Λαμπαντέρ)

ΟΚ....Τωρα καταλαβα....Νομιζα στεγνωμα απο υγρασια που εχει τραβηξει η πυριτιδα Χρησταρα!!!
 
Back
Top