φύλαξη φυσιγγίων


Να το τελικό μου αποτέλεσμα.
Κ χωράει 14 κουτιά ανέτα. .shake hands.

Εγώ που έχω 50 κουτιά στην άκρη τι κουτί να φτιάξω. Αυτά τα σακουλάκια για την υγρασία δεν κάνουν δουλειά; Μήπως θέλει μια κάποια υγρασία ο χώρος για την καλύτερη συντήρησή τους. Το καλύτερο είναι μικρό στοκ νομίζω.
 

Να το τελικό μου αποτέλεσμα.
Κ χωράει 14 κουτιά ανέτα. .shake hands.
Μια χαρά είναι Κώστα ,κάτι ανάλογο σκέφτομαι λίγο ποιό επιστημονικό δύο φύλα κόντρα πλακέ και στη μέση φελιζολ οικοδομής σαν σάντουιτς .
 
Εγώ που έχω 50 κουτιά στην άκρη τι κουτί να φτιάξω. Αυτά τα σακουλάκια για την υγρασία δεν κάνουν δουλειά; Μήπως θέλει μια κάποια υγρασία ο χώρος για την καλύτερη συντήρησή τους. Το καλύτερο είναι μικρό στοκ νομίζω.
Και αν πέσεις σε κάτι τέτοιο τι γινεται.
 
Πιάσε μια δεκάδα Κωνσταντίνε. Στην Ελλάδα θα πέσουμε λίγο σπάνια όμως.
Και δω Μάνο μου μην νομίζεις(δυστηχως δεν έχω πετύχει τέτοιο λαχείο ) αλλά μαρεσει η φιλοσοφία αυτής της επιχείρησης επειδή σταμάτησε την εισαγωγή των φυσιγγιων αυτών από Ισπανία όσα είχε στις αποθήκες σε στοκ τα σκότωσε σε αυτή την τιμή ούτε τα υλικά τούς δεν βγάζεις .
 
Θα σου στείλω παλετοκιβώτιο που βάζουμε τα καρπούζια να τα βάλεις. ;)
Σε δωδεκαρι ο σπανιολος ήταν φυσιγγος έβγαινε μόνο σε νο8 28γρ και στο εικοσαρι σε 7,5 24γρ πρόλαβα και πήρα μερικά τέτοια αλλά δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα όχι σε τέτοια τιμή όμως τώρα δεν υπάρχουν πια είναι συλλεκτικά :).
Με φενιζόλ θα είναι καλύτερα. Άλειψε βενζινόκολλα στο εσωτερικό τ κιβωτίου σου αφησέ τη 20λεπτά να τραβήξει κ έπειτα βάλε το φενιζόλ σου.
Η βενζινοκολλα δεν θα λιωσει το φελιζολ??
Και ξυλοκολα θα κάνει δουλειά .
 
Προς το παρόν έχω βολευτεί με ένα τέτοιο έχει και λάστιχο περιμετρικά στο καπάκι για να κρατάει έξω την υγρασία .
https://www.walmart.com/ip/Plano-68-Quart-Storage-Tub-Green/27502752

Κάτι παρόμοιο έχω και εγώ από τα δικά μας σουπερμάρκετ όμως. Βολικά είναι τώρα για συνθήκες ότι έχει μέσα το σπίτι.
 
Σε συνθήκες δωματίου δεν νομίζω να πάθουν κάτι για πολλά πολλά χρόνια.
Ένας αφυγραντήρας θα ήταν μανούλα να ξέρετε. Όσοι έχουν σίγουρα θα έχουν πιο πολύ ήσυχο το κεφάλι τους.
Εγώ πάντως δν έχω αφυγραντήρα.
 
Εγώ που έχω 50 κουτιά στην άκρη τι κουτί να φτιάξω. Αυτά τα σακουλάκια για την υγρασία δεν κάνουν δουλειά; Μήπως θέλει μια κάποια υγρασία ο χώρος για την καλύτερη συντήρησή τους. Το καλύτερο είναι μικρό στοκ νομίζω.
Μανο αν εχεις θερμανση στο σπιτι κ γενικα δεν υπαρχει υγρασια δεν εχεις το παραμικρο προβλημα,τα βαζεις μεσα στην ντουλαπα η οπου αλλου κ ξεμπερδευεις..δεν θελουν τοσο ψειρισμα..
Αυτες οι κατασκευες ειναι χρησιμες σε σπιτια η χωρους με υγρασια..
Πχ εγω μενω πολυ κοντα σε θαλασσια κ ο νοτιας τον χειμωνα θεριζει..πολυ υψηλα ποσοστα υγρασιας..
Απο κατω μας ειναι...θαλασσα..
Εκει πραγματικα αυτες οι πατεντες μαζι με εναν αφυγραντηρα(που ετσι κι αλλιως υπαρχει..) ειναι οτι χρειαζετε..
Αλλιως οπως ειπα μην τρελαινεσε..δεν υπαρχει λογος..
 
Last edited:
Το σπίτι μου δεν έχει υγρασία, κοντά στο 50% συνήθως εκτός κι αν σιδερώνει η γυναίκα μου χαχα.
Μια χαρά είναι, δεν χρειάζονται καμιά ιδιαίτερη προφύλαξη ... Μέσα στα κουτιά τους, και σε οποιοδήποτε συρτάρι ή ντουλάπα είναι Ο.Κ. για χρόνια !!!
Αν έχεις προσέξει, σε πολλά κουτιά φυσιγγίων αναγράφεται:
Ιδανικές συνθήκες αποθήκευσης: Θερμοκρασία ~21 οC - Υγρασία 50-60%
;)
 
Μια χαρά είναι, δεν χρειάζονται καμιά ιδιαίτερη προφύλαξη ... Μέσα στα κουτιά τους, και σε οποιοδήποτε συρτάρι ή ντουλάπα είναι Ο.Κ. για χρόνια !!!
Αν έχεις προσέξει, σε πολλά κουτιά φυσιγγίων αναγράφεται:
Ιδανικές συνθήκες αποθήκευσης: Θερμοκρασία ~21 οC - Υγρασία 50-60%
;)
Τα κουτιά της LAMBRO κοιτάς; .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Back
Top