υπερυψωμένη ρίγα ή όχι

Προσαρμογή του όπλου ... Συνέχεια.
Όποιος έχει τώρα όρεξη κάνει και το ακόλουθο τέστ Churchill.
Εγώ το έχω κάνει 1 φορά με το τελευταίο όπλο μου.
Επειδή προσπάθησα να μάθω τι ακριβώς είναι και πως πραγματοποιείται αλλά κανένας δεν μου έδωσε ακριβώς να καταλάβω θα σας πω την δική μου εκδοχή.
Αυτό είναι ένα τέστ για να δούμε αν στέλνουμε τα σκάγια εκεί που κοιτάμε αγνοώντας τα σκοπευτικά και την ρίγα.
Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται, το έκανα μόνο για την εμπειρία.
Χαρτόνι 1Χ1 στα 15-20μ και σχεδιάζουμε έναν στόχο.
Ρίχνουμε πολλά πχ 15-20 φυσίγγια ως εξής.
Τα μάτια μας εστιάζουν στον στόχο, σηκώνουμε και επωμίζουμε κανονικά το όπλο και τουφεκάμε ΤΑΧΥΤΑΤΑ.
Σαν δηλαδή ο στόχος να είναι ένας σταματημένος λαγός ο οποίος είναι έτοιμος να πηδήξει πίσω από έναν βράχο και πρέπει να προλάβουμε να ρίξουμε την τουφεκιά.
Δεν διορθώνουμε με τα σκοπευτικά αλλα και δεν τουφεκάμε άτσαλα.
Ρίχνουμε τα φυσίγγια και βλέπουμε το κέντρο των σκαγιών και την συνολική διασπορά.
Αν το κέντρο είναι κοντά στον στόχο και η συνολική διασπορά μικρή είμαστε οκ.
Δεν μας ενδιαφέρουν 3-4 τουφεκιές που έχουν ξεφύγει πολύ από το κέντρο.
Όσο μικρότερη η διασπορά τόσο καλύτερα, τόσο πιο σταθερή επώμιση έχουμε.
Μεγάλη διασπορά σημαίνει ασταθή επώμιση.
Αν η διασπορά είναι μικρή και το κέντρο μακρυά από τον στόχο μάλλον δεν εφαρμόσατε σωστά το βήμα 1 προηγούμενου πόστ.
Αν και πάλι δεν βγάζετε άκρη και κάνετε τέτοιες ταχύτατες τουφεκιές στο κυνήγι δείτε κάποιον ειδικό.

Εγώ έτσι το έχω καταλάβει.
Κάθε γνώμη δεκτή ...
 
Last edited:
Προσαρμογή του όπλου ... Συνέχεια.
Όποιος έχει τώρα όρεξη κάνει και το ακόλουθο τέστ Churchill.
Εγώ το έχω κάνει 1 φορά με το τελευταίο όπλο μου.
Επειδή προσπάθησα να μάθω τι ακριβώς είναι και πως πραγματοποιείται αλλά κανένας δεν μου έδωσε ακριβώς να καταλάβω θα σας πω την δική μου εκδοχή.
Αυτό είναι ένα τέστ για να δούμε αν στέλνουμε τα σκάγια εκεί που κοιτάμε αγνοώντας τα σκοπευτικά και την ρίγα.
Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται, το έκανα μόνο για την εμπειρία.
Χαρτόνι 1Χ1 στα 15-20μ και σχεδιάζουμε έναν στόχο.
Ρίχνουμε πολλά πχ 15-20 φυσίγγια ως εξής.
Τα μάτια μας εστιάζουν στον στόχο, σηκώνουμε και επωμίζουμε κανονικά το όπλο και τουφεκάμε ΤΑΧΥΤΑΤΑ.
Σαν δηλαδή ο στόχος να είναι ένας σταματημένος λαγός ο οποίος είναι έτοιμος να πηδήξει πίσω από έναν βράχο και πρέπει να προλάβουμε να ρίξουμε την τουφεκιά.
Δεν διορθώνουμε με τα σκοπευτικά αλλα και δεν τουφεκάμε άτσαλα.
Ρίχνουμε τα φυσίγγια και βλέπουμε το κέντρο των σκαγιών και την συνολική διασπορά.
Αν το κέντρο είναι κοντά στον στόχο και η συνολική διασπορά μικρή είμαστε οκ.
Δεν μας ενδιαφέρουν 3-4 τουφεκιές που έχουν ξεφύγει πολύ από το κέντρο.
Όσο μικρότερη η διασπορά τόσο καλύτερα, τόσο πιο σταθερή επώμιση έχουμε.
Μεγάλη διασπορά σημαίνει ασταθή επώμιση.
Αν η διασπορά είναι μικρή και το κέντρο μακρυά από τον στόχο μάλλον δεν εφαρμόσατε σωστά το βήμα 1 προηγούμενου πόστ.
Αν και πάλι δεν βγάζετε άκρη και κάνετε τέτοιες ταχύτατες τουφεκιές στο κυνήγι δείτε κάποιον ειδικό.

Εγώ έτσι το έχω καταλάβει.
Κάθε γνώμη δεκτή ...
Όλα αυτά είναι σωστά για προχωρημένους ,ένας αρχάριος που δεν ξέρει πώς γεμίζεις με ασφάλεια το οπλο δεν μπορεί να τα κάνει μόνος του
 
Προσαρμογή του όπλου ... Συνέχεια.
Όποιος έχει τώρα όρεξη κάνει και το ακόλουθο τέστ Churchill.
Εγώ το έχω κάνει 1 φορά με το τελευταίο όπλο μου.
Επειδή προσπάθησα να μάθω τι ακριβώς είναι και πως πραγματοποιείται αλλά κανένας δεν μου έδωσε ακριβώς να καταλάβω θα σας πω την δική μου εκδοχή.
Αυτό είναι ένα τέστ για να δούμε αν στέλνουμε τα σκάγια εκεί που κοιτάμε αγνοώντας τα σκοπευτικά και την ρίγα.
Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται, το έκανα μόνο για την εμπειρία.
Χαρτόνι 1Χ1 στα 15-20μ και σχεδιάζουμε έναν στόχο.
Ρίχνουμε πολλά πχ 15-20 φυσίγγια ως εξής.
Τα μάτια μας εστιάζουν στον στόχο, σηκώνουμε και επωμίζουμε κανονικά το όπλο και τουφεκάμε ΤΑΧΥΤΑΤΑ.
Σαν δηλαδή ο στόχος να είναι ένας σταματημένος λαγός ο οποίος είναι έτοιμος να πηδήξει πίσω από έναν βράχο και πρέπει να προλάβουμε να ρίξουμε την τουφεκιά.
Δεν διορθώνουμε με τα σκοπευτικά αλλα και δεν τουφεκάμε άτσαλα.
Ρίχνουμε τα φυσίγγια και βλέπουμε το κέντρο των σκαγιών και την συνολική διασπορά.
Αν το κέντρο είναι κοντά στον στόχο και η συνολική διασπορά μικρή είμαστε οκ.
Δεν μας ενδιαφέρουν 3-4 τουφεκιές που έχουν ξεφύγει πολύ από το κέντρο.
Όσο μικρότερη η διασπορά τόσο καλύτερα, τόσο πιο σταθερή επώμιση έχουμε.
Μεγάλη διασπορά σημαίνει ασταθή επώμιση.
Αν η διασπορά είναι μικρή και το κέντρο μακρυά από τον στόχο μάλλον δεν εφαρμόσατε σωστά το βήμα 1 προηγούμενου πόστ.
Αν και πάλι δεν βγάζετε άκρη και κάνετε τέτοιες ταχύτατες τουφεκιές στο κυνήγι δείτε κάποιον ειδικό.

Εγώ έτσι το έχω καταλάβει.
Κάθε γνώμη δεκτή ...
Το τεστ αυτό σου δίνει μια εικόνα, μια πρωτη ιδέα χονδρικά που ρίχνει το όπλο στην συγκεκριμένη γωνία, το θέμα είναι σε συνθήκες βατηρα η κυνηγίου κ σε κάθε γωνία ρίχνει εκεί που τα μάτια κοιτάνε ;;;;;
 
Το τεστ αυτό σου δίνει μια εικόνα, μια πρωτη ιδέα χονδρικά που ρίχνει το όπλο στην συγκεκριμένη γωνία, το θέμα είναι σε συνθήκες βατηρα η κυνηγίου κ σε κάθε γωνία ρίχνει εκεί που τα μάτια κοιτάνε ;;;;;
Το σίγουρο είναι ότι θα ρίχνει εκεί που το αριστερό χέρι δείχνει.
Ο συγχρονισμός ματιού - χεριών δεν εξαρτάται από το κοντάκι αν έχεις περάσει με επιτυχία το πρώτο τέστ προηγούμενου πόστ. Αυτό τουλαχιστον έχω δει εγώ.
Θέλει εμπειρία για να τον αποκτήσεις.
Δεν υπάρχει κανένας φυσικός άξονας σύνδεσης ματιών χεριών.

Αν ήταν έτσι όπως λες ένας σχετικά άπειρος κυνηγός-σκοπευτής με τέλειο κοντάκι θα μπορούσε να κάνει άνετα ένα 18-20 στην πούλα του τράπ.
Πόσα πιάτα κάνουν οι νέοι ; Εγώ έκανα περίπου 15 όταν άρχισα με μη τέλειο κοντάκι. (με το που άρχισε ο δάσκαλος να μιλάει έπεσα στο 8 χαχαχα)
Γιατί αυτοί να μην κάνουν ένα 18-20 ;
Ξέρεις πολλούς που κάνουν σταθερά αυτό το σκόρ στα πρώτα μαθήματα ;
Φιλικά ....
 
Το σίγουρο είναι ότι θα ρίχνει εκεί που το αριστερό χέρι δείχνει.
Ο συγχρονισμός ματιού - χεριών δεν εξαρτάται από το κοντάκι αν έχεις περάσει με επιτυχία το πρώτο τέστ προηγούμενου πόστ. Αυτό τουλαχιστον έχω δει εγώ.
Θέλει εμπειρία για να τον αποκτήσεις.
Δεν υπάρχει κανένας φυσικός άξονας σύνδεσης ματιών χεριών.

Αν ήταν έτσι όπως λες ένας σχετικά άπειρος κυνηγός-σκοπευτής με τέλειο κοντάκι θα μπορούσε να κάνει άνετα ένα 18-20 στην πούλα του τράπ.
Πόσα πιάτα κάνουν οι νέοι ; Εγώ έκανα περίπου 15 όταν άρχισα με μη τέλειο κοντάκι. (με το που άρχισε ο δάσκαλος να μιλάει έπεσα στο 8 χαχαχα)
Γιατί αυτοί να μην κάνουν ένα 18-20 ;
Ξέρεις πολλούς που κάνουν σταθερά αυτό το σκόρ στα πρώτα μαθήματα ;
Φιλικά ....
Ναι ξέρω αλλά αυτό δεν λέει τιποτα, άλλο σκοπευτικο ταλέντο έμφυτο, κ άλλο κοντακι να ρίχνει σε όλες τις γωνίες κεντρο
 
Ναι ξέρω αλλά αυτό δεν λέει τιποτα, άλλο σκοπευτικο ταλέντο έμφυτο, κ άλλο κοντακι να ρίχνει σε όλες τις γωνίες κεντρο
Δεν ρίχνει το κοντάκι κέντρο αλλά ο άνθρωπος πίσω από αυτό.
Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. :)
 
Λεωνίδα σε αργά πιάτα, σε εισερχόμενα μακρινά η σε ισια εξερχομενα ναι συμφωνώ έχω μια αισθηση της ριγας κ του στοχαστρου , στα πιο πολλα πιατα όμως πχ σε τραποπιατα λοξά η σε πιατα σκητ η σε κοντινές γρήγορες τραβερσες η σε πιατα overhead, ακόμα κ σε λαγό δεν έχω δει ποτε την ριγα η το στόχαστρο, ίσως υποσεινηδητα ξέρω που είναι η κανη κ μόλις αισθανθώ την εικόνα παταω ,
Και πώς διορθώνεις μία άστοχη βολή;
με δυο λόγια όπως ξέρει ο καθένας , συμφωνείς με τον Gil Ash που λέει ότι οι τοπ έχουν 90 % κεντρική εστίαση στον στόχο , κ μόλις 10 % στο οπλο ;;
Ο Gil Ash μιας και δεν είναι κορυφαίος, τζάμπα προσπαθεί να μας πείσει τι κάνουν οι κορυφαίοι
πάμε στο κυνήγι, ποιος κυνηγός βλέπει στο παπι το πρωι η το βράδυ ριγα κ στόχαστρο ;;;;;; ποιος βλέπει στην τσίχλα το πρωι κ το απόγευμα στους λογκους ρίγες κ στοχαστρα ;;;;
Στο μόνο που συμφωνούμε είναι ότι σε κακό φόντο είναι όντως πολύ πιο δύσκολο να φαίνεται η κάννη. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι το ιδανικό
 
Και πώς διορθώνεις μία άστοχη βολή;

Ο Gil Ash μιας και δεν είναι κορυφαίος, τζάμπα προσπαθεί να μας πείσει τι κάνουν οι κορυφαίοι

Στο μόνο που συμφωνούμε είναι ότι σε κακό φόντο είναι όντως πολύ πιο δύσκολο να φαίνεται η κάννη. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι το ιδανικό
 
Το ποτέ και το τέλεια είναι απόλυτες λέξεις και ίσως να ισχύει για σκοπευτές με αξιώσεις.
Αυτό που λες είναι το ιδανικό.
Ποιό είναι το ποσοστό των κυνηγών μη σκοπευτών που το έχουν κάνει ; 0.5% ?
Οι άλλοι δηλαδή τουφεκάνε στον γάμο του καραγκιόζη ;

Να στο πω αλλιώς ... πας σε έναν έμπειρο κοντακά και σου βγάζει τα μέτρα του κοντακιού.
Μετά πας και στην perazzi και σου βγάζει και αυτή μέτρα.
Θα συμπίπτουν στο χιλιοστό και στην μοίρα ;
Είναι αδύνατο.
Άρα λοιπόν μιλάμε για μέτρα με ανοχές.
Και πόσες είναι αυτές οι ανοχές ;
1 μοίρα ? 5 μοίρες ? 1χιλιοστό ? 10 χιλιοστά ?
Ποιός έχει βγάλει τα σωστά μέτρα;

Για να μην πάμε στην ερώτηση ο έμπειρος κοντακάς από πού αντλεί την εμπειρία του;

Και τελικά ακόμα και το ιδανικό κοντάκι να έχεις αν κάθε φορά που σηκώνεις το όπλο θες 3 δευτερόλεπτα να το φέρεις στα ίσια του τότε χρειάζεσαι εμπειρία ο ίδιος και όχι απαραίτητα το ιδανικό κοντάκι.

Μην υποτιμάς την προσαρμοστικότητα του ανθρώπου.
Σαν να λέμε....αντί για 44.5 νούμερο παπούτσι ...να πάρω 46 η 43❓
 
Ακριβώς όπως τα λες βοηθά αυτούς που θέλουν μεγάλες κλίσεις και εγώ υπερυψωμένη προτιμώ στα όπλα.Βεβαια οι Ιταλοί άργησαν να την εφαρμόσουν οι Αμερικανού την έχουν εδώ και χρόνια.
Αυτό με άρεσε στην 1100 κ για αυτό πήρα μπραου‼️😁
 
Πιστεύω ότι βοηθά πολύ τους ψηλούς, επωμιση όπλο με υπερυψωμένη ρίγα κ με εντυπωσίασε πάρα πολύ, είμαι 1,91μ. Το όπλο ήρθε μόνο του..
δεν εχει σχεση εγω δεν ειμαι ψηλος τοσο αλλα μου ερχεται καλυτερα. πιστευω βοηθαει αυτους που εχουν λιγο ποιο μακρη λαιμο και αναγκαζονται να σκιβουν σε μια συνβατικη ριγα
 
Back
Top