υπερυψωμένη ρίγα ή όχι

Mονο που με το χτένι ψηλότερα Δημητρη ψηλοντουφεκούσα.
Μα ο σκοπος της υπερυψωμενης ειναι σε συγκεκριμενες βολες να βαλει το οπλο φυσικα την προσκοπευση , παντα οταν παταμε σκανδαλη ειμαστε πιο χαμηλα απο τον στοχο , ειναι αποδεδειγμενο οτι η υπερυψωμενη που σβηνει μπροστα βοηθαει σε καρτερι
 
Ναι στο καρτερι ειναι οντως καλυτερα τα πράγματα. Στις γρήγορες όμως ντουφεκιές ,το προβλημα ηταν πιο μεγάλο.
Οταν λεω ψηλοντουφεκούσα ,μιλάμε στα 15μ ,15 εκατοστά περιπου.
Αποτελεσμα σε καινουργιο κοντάκι να κατεβάσω λιγο το χτένι.
Ομως οπως εγραψα πριν ,εχω ζυγωματικο λιγο πιο ψηλά με οτι αυτο συνεπάγεται.
Τώρα ειναι καλύτερο το αποτέλεσμα ,αλλά απο αίσθηση οπτικού πεδίου , οχι και τόσο.
 
Πολλα χρονια χωρις και τα τελευταια 2 με υπεριψωμενη ριγα στην Affinity.
Χαμος στο ισωμα που λενε στις τσιχλες αλλα θανατος σε φασσα-λαγο-γουρουνι
και υδροβια.Ειδικα στα παπια πιστευω οτι δινει καλυτερη σκοπευτικη γραμμη.
Δεν ξερω γιατι σαν αριστεροχειρας παντα κατι θα λειπει απο το οπλο αλλα
σε γενικες γραμμες τα παω καλυτερα με αυτην.
 
Ναι στο καρτερι ειναι οντως καλυτερα τα πράγματα. Στις γρήγορες όμως ντουφεκιές ,το προβλημα ηταν πιο μεγάλο.
Οταν λεω ψηλοντουφεκούσα ,μιλάμε στα 15μ ,15 εκατοστά περιπου.
Αποτελεσμα σε καινουργιο κοντάκι να κατεβάσω λιγο το χτένι.
Ομως οπως εγραψα πριν ,εχω ζυγωματικο λιγο πιο ψηλά με οτι αυτο συνεπάγεται.
Τώρα ειναι καλύτερο το αποτέλεσμα ,αλλά απο αίσθηση οπτικού πεδίου , οχι και τόσο.
Ψηλοτουφεκας 15 εκ πιο ψηλα οπως γραφεις σε ισιες τουφεκιες σε χαρτονι κ με το στοχαστρο να βουλωνει τον στοχο σιγουρα , στο κυνηγι βουλωνεις χανεις το πουλι απο τα ματια σου η ριχνεις παντα λιγο απο κατω ;; για σκεψου
 
Ψηλοτουφεκας 15 εκ πιο ψηλα οπως γραφεις σε ισιες τουφεκιες σε χαρτονι κ με το στοχαστρο να βουλωνει τον στοχο σιγουρα , στο κυνηγι βουλωνεις χανεις το πουλι απο τα ματια σου η ριχνεις παντα λιγο απο κατω ;; για σκεψου
Οχι τον στόχο δεν τον βουλώνω.Ειμαι απο κάτω,ετσι εχω μάθει κι έτσι μ αρέσει.Τουλάχιστον σε καρτερίσιες ντουφεκιές και φυσικα σε χαρτι που μπορείς να το ελέγξεις .
Τώρα μετα το χαμήλωμα του χτενιού η ντουφεκιά ειναι πάλι πάνω ,αλλά πολύ λιγότερο απ οτι πριν.
 
Last edited:
Οτι αναφερεις φιλε dim63, τα ιδια ακριβως αντιμετωπιζω και γω!Εχω εξαντλησει καθε περιθωριο απο το θεμα εργοστασιακο κοντακι (φλαντζα-κλησεις-πελμα),(σαφως και δεν αρκουν, γι αυτο σαν πρωτη δουλεια ειναι να φτιαξω αλλο στα μετρα μου, αλλα επειδη καταλαβαινω οτι διατηρώντας την ριγα αυτη με το λεγομενο rib step *θα εχω καλυτερα αποτελεσματα με το νεο custom κοντακι* αλλα οχι ομως τα μεγιστα λογο αυτου του σκαλοπατιου)Ψαχνοντας για λυσεις βρισκω *δυστηχως* και για τα εδω ελληνικα δεδομενα μονο την αφαιρεση της ριγας!Δεν πειραζει, οτι ειναι να γινει καλυτερο θα γινει.:)
 
Επειδή δεν εχω ρίξει με υπερυψωμένη, για να καταλάβω σε μια βολή royal δε σκεπάζουμε το πουλί με την κάννη;
 
Επειδή δεν εχω ρίξει με υπερυψωμένη, για να καταλάβω σε μια βολή royal δε σκεπάζουμε το πουλί με την κάννη;
Αν το μάτι σου είναι στην θέση που πρέπει ... στην ευθεία της ρίγας πάλι το σκεπάζεις κανονικά.
Αν είναι απελπιστικά πιο ψηλά ίσως και όχι.
Αν είναι χαμηλότερα ..."houston we have a problem".
 
Αν το μάτι σου είναι στην θέση που πρέπει ... στην ευθεία της ρίγας πάλι το σκεπάζεις κανονικά.
Αν είναι απελπιστικά πιο ψηλά ίσως και όχι.
Αν είναι χαμηλότερα ..."houston we have a problem".
Αν είναι πιο χαμηλά μάλλον "Houston I cannot see anything"
 
Οτι αναφερεις φιλε dim63, τα ιδια ακριβως αντιμετωπιζω και γω!Εχω εξαντλησει καθε περιθωριο απο το θεμα εργοστασιακο κοντακι (φλαντζα-κλησεις-πελμα),(σαφως και δεν αρκουν, γι αυτο σαν πρωτη δουλεια ειναι να φτιαξω αλλο στα μετρα μου, αλλα επειδη καταλαβαινω οτι διατηρώντας την ριγα αυτη με το λεγομενο rib step *θα εχω καλυτερα αποτελεσματα με το νεο custom κοντακι* αλλα οχι ομως τα μεγιστα λογο αυτου του σκαλοπατιου)Ψαχνοντας για λυσεις βρισκω *δυστηχως* και για τα εδω ελληνικα δεδομενα μονο την αφαιρεση της ριγας!Δεν πειραζει, οτι ειναι να γινει καλυτερο θα γινει.:)
Εγώ πάντως θα έπαιρνα το όπλο μου και θα πήγαινα επιτόπου στους οπλουργούς ... Θα τους εξηγούσα το πρόβλημα (χωρίς να τους υποδεικνύω την λύση) και θα άφηνα να βρουν την λύση αυτοί.
Σίγουρα έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από όλους μας και πιθανόν να βρουν άλλη λύση διατηρώντας την ίδια ρίγα.
Μια επίσκεψη είναι. Κάντην να σου φύγει η απορία.
 
Εγώ πάντως θα έπαιρνα το όπλο μου και θα πήγαινα επιτόπου στους οπλουργούς ... Θα τους εξηγούσα το πρόβλημα (χωρίς να τους υποδεικνύω την λύση) και θα άφηνα να βρουν την λύση αυτοί.
Σίγουρα έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από όλους μας και πιθανόν να βρουν άλλη λύση διατηρώντας την ίδια ρίγα.
Μια επίσκεψη είναι. Κάντην να σου φύγει η απορία.
Δεν ειναι φιλε θεμα οπλουργου να λυσει το δηθεν προβλημα της υπερυψωμενης ριγας , μονο δασκαλος σκοποβολης η ενας πολυ εμπειρος κοντακας μπορει να εξηγησει αναλυτικα κ να πεισει απο οτι φαινεται τον κατοχο του οπλου
 
Δεν ειναι φιλε θεμα οπλουργου να λυσει το δηθεν προβλημα της υπερυψωμενης ριγας , μονο δασκαλος σκοποβολης η ενας πολυ εμπειρος κοντακας μπορει να εξηγησει αναλυτικα κ να πεισει απο οτι φαινεται τον κατοχο του οπλου
Συμφωνώ .. σωστός.
Ας πάει σε έναν καλό κοντακά ή κάποιον έμπειρο και ειδικό σε τέτοια θέματα.
 
Δεν ειναι φιλε θεμα οπλουργου να λυσει το δηθεν προβλημα της υπερυψωμενης ριγας , μονο δασκαλος σκοποβολης η ενας πολυ εμπειρος

Εγινε και αυτο φιλε!Ανθρωπος και πολυ φιλος οικογενειακος που ασχολειται πανω απο 30 χρονια με τη σκοποβολη και το σκοπευτηριο σε επιπεδο πρωταθλητισμου οχι μονο πανελλαδικα αλλα και πανευρωπαικα (δεν θελω να αναφερω το ονομα του για ευνοητους λογους, δεν ειναι εδω μεσα δεν εχω την αδεια του να το κανω αυτο)αφου μετα απο δεκαδες δοκιμες με παροτρυνε να βρω ενα συγκεκριμενο ανθρωπο για να φτιαξουμε το νεο κοντακι αλλα και παλι οπως μου *καθεται αγκαθι* αυτο το σκαλι καλο θα ταν να εβαζα αλλη.Απο τη στιγμη ομως που αυτο δεν γινεται παρα μονο να βγει τελειως οπως μου ειπε κι ολας ο οπλουργος τοτε τα χερια ψηλα.Θα μπει αυτη καννη στο ντουλαπι και θα αντικατσασταθει απ οτι φαινεται με μια αλλη του προηγουμενου μοντελου!Τι να κανω αλλο?Και γω εχω ξενερωσει οσο δε παει αλλο, μ αρεσει τοσο πολυ το οπλο αυτο που θελω να το πιανω στα χερια μου και να πεταμε!
 
Last edited:
Συναδελφοι παραθετω ενα βιντεακι σε ντουφεκιες τρυγονιων απο εναν κυνηγο που εχουμε το ιδιο οπλο και μεσα απο τις ντουφεκιες του βλεπω ακριβως τα ιδια αρνητικα αποτελεσματα που εχω και γω σε ορισμενες ντουφεκιες!Ψιλοντουφεκαμε και δεν μπορει να υπολογιστει το ποσο πανω κατω πρεπει να βαζουμε αναλογα με την αποσταση τη γωνια και την ταχυτητα του στοχου!Δλδ δεν φτανει μονο η προσκοπευση που πρεπει να υπολογισουμε πρεπει να υπολογιζουμε και τη διορθωση που θελει η καννη με τη κληση της ριγας για το επιπλεον πανω κατω, δεν λεω μονο την κληση της επομενης θεσης του στοχου που πολυ πιθανον να ειναι υπολογισμος και προσκοπευσης και γωνιας του, με την υπερυψωμενη ριγα εχει κι αλλη διορθωση!Τσεκαρε τε το βιντεακι αξιζει!

 
Συναδελφοι παραθετω ενα βιντεακι σε ντουφεκιες τρυγονιων απο εναν κυνηγο που εχουμε το ιδιο οπλο και μεσα απο τις ντουφεκιες του βλεπω ακριβως τα ιδια αρνητικα αποτελεσματα που εχω και γω σε ορισμενες ντουφεκιες!Ψιλοντουφεκαμε και δεν μπορει να υπολογιστει το ποσο πανω κατω πρεπει να βαζουμε αναλογα με την αποσταση τη γωνια και την ταχυτητα του στοχου!Δλδ δεν φτανει μονο η προσκοπευση που πρεπει να υπολογισουμε πρεπει να υπολογιζουμε και τη διορθωση που θελει η καννη με τη κληση της ριγας για το επιπλεον πανω κατω, δεν λεω μονο την κληση της επομενης θεσης του στοχου που πολυ πιθανον να ειναι υπολογισμος και προσκοπευσης και γωνιας του, με την υπερυψωμενη ριγα εχει κι αλλη διορθωση!Τσεκαρε τε το βιντεακι αξιζει!

Πάλι καλά που βάρεσε κ 10 τρυγόνια... .sarcastic.

Πολλές φορές μένουμε πίσω στο τρυγόνι από λάθος εκτήμηση της απόστασης που περνάει...εγώ τουλάχιστο αρκετές φορές.....ταυτόχρονα το λίγο πάνω ή λίγο κάτω που λες έχει να κάνει με μια λεπτομέρια των δέκατων του χιλιοστού της μήρας του όπλου με το στόχο μας...δηλαδή αν την ώρα της σκόπευσης σε βολή π.χ 40-45m "νομίζουμε" πως η τουφεκιά θα πάει κέντρο στο Στόχο θα υπάρξει μια απόκληση (υπολογίζω 10cm) από την ΑΚΡΗ της ατράκτου των σκαγίων μας...
 
Πάλι καλά που βάρεσε κ 10 τρυγόνια... .sarcastic.

Πολλές φορές μένουμε πίσω στο τρυγόνι από λάθος εκτήμηση της απόστασης που περνάει...εγώ τουλάχιστο αρκετές φορές.....ταυτόχρονα το λίγο πάνω ή λίγο κάτω που λες έχει να κάνει με μια λεπτομέρια των δέκατων του χιλιοστού της μήρας του όπλου με το στόχο μας...δηλαδή αν την ώρα της σκόπευσης σε βολή π.χ 40-45m "νομίζουμε" πως η τουφεκιά θα πάει κέντρο στο Στόχο θα υπάρξει μια απόκληση (υπολογίζω 10cm) από την ΑΚΡΗ της ατράκτου των σκαγίων μας...

Οντως και 10 που βαρεσε πολλα ειναι!
Ναι καταλαβα τι λες!Παντος η χρηση της shotkam στη βελτιωση της καθε χαμενης ντουφεκιας μας πρεπει να ειναι επανασταση!
 
Οντως και 10 που βαρεσε πολλα ειναι!
Ναι καταλαβα τι λες!Παντος η χρηση της shotkam στη βελτιωση της καθε χαμενης ντουφεκιας μας πρεπει να ειναι επανασταση!
Ναι βοηθάει πολύ η κάμερα...αλλά δν βοηθάει η τιμή της.....big smile.
 
Συναδελφοι παραθετω ενα βιντεακι σε ντουφεκιες τρυγονιων απο εναν κυνηγο που εχουμε το ιδιο οπλο και μεσα απο τις ντουφεκιες του βλεπω ακριβως τα ιδια αρνητικα αποτελεσματα που εχω και γω σε ορισμενες ντουφεκιες!Ψιλοντουφεκαμε και δεν μπορει να υπολογιστει το ποσο πανω κατω πρεπει να βαζουμε αναλογα με την αποσταση τη γωνια και την ταχυτητα του στοχου!Δλδ δεν φτανει μονο η προσκοπευση που πρεπει να υπολογισουμε πρεπει να υπολογιζουμε και τη διορθωση που θελει η καννη με τη κληση της ριγας για το επιπλεον πανω κατω, δεν λεω μονο την κληση της επομενης θεσης του στοχου που πολυ πιθανον να ειναι υπολογισμος και προσκοπευσης και γωνιας του, με την υπερυψωμενη ριγα εχει κι αλλη διορθωση!Τσεκαρε τε το βιντεακι αξιζει!

Φίλε ο τύπος τουφεκάει πολύ ατσαλα και όπου να ναι.
Και με ίσια ρίγα να ήταν το όπλο, πάλι τα ίδια σκ@τ@ θα έκανε.
 
Ισχυει ντουφεκαει οπου ναναι!Αλλα σε πολλες τουφεκιες φαινεται καλα το ψιλοντουφεκισμα!
Κωστα οντως ειναι πολυ ακριβη για καμερα γαμωτο εχει βεβαια και της παναγιας τα ματια πανω (γυροσκοπια, κλεισιοσκοπια κλπ κλπ) Αλλα ειναι τσουχτερη!
 
Πάλι καλά που βάρεσε κ 10 τρυγόνια... .sarcastic.

Πολλές φορές μένουμε πίσω στο τρυγόνι από λάθος εκτήμηση της απόστασης που περνάει...εγώ τουλάχιστο αρκετές φορές.....ταυτόχρονα το λίγο πάνω ή λίγο κάτω που λες έχει να κάνει με μια λεπτομέρια των δέκατων του χιλιοστού της μήρας του όπλου με το στόχο μας...δηλαδή αν την ώρα της σκόπευσης σε βολή π.χ 40-45m "νομίζουμε" πως η τουφεκιά θα πάει κέντρο στο Στόχο θα υπάρξει μια απόκληση (υπολογίζω 10cm) από την ΑΚΡΗ της ατράκτου των σκαγίων μας...
Κωστα τι σχεση εχει το βιντεο με την υπερυψωμενη ριγα δεν μπορω να καταλαβω , ο φιλος ριχνει στα 10 μετρα πιο πολυ τραβερσα φορωντας σακιδιο , σηκωνει κεφαλι σταματαει το οπλο ειναι αλλα νταλλων ο φιλος , η υπερυψωμενη μας μαρανε
 
Back
Top