υπερυψωμένη ρίγα ή όχι

εδω ας γραψουμε τις αποψεις μας σε σχεση αν η υπεριψωμενη ριγα βοηθαει περισσοτερο η οχι στη σκοπευση
Προσοπικα εγω απο πιστευο οτι σαφοςη υπερ.ριγα βοηθαει.Μπορει να ειναι και σηνηθια για καποιους βεβεα
.
 
Νομίζω οτι δεν μπορεί να ειναι αντικειμενικη η απαντηση φιλς μου.
Καποιος πιυ εχει μαθει να σκύβει το κεφάλι στο όπλο το οποιο ειναι στα μέτρα του φυσικα με την υπέρ υψωμενη θα χει πρόβλημα.
Μιλαω γ κυνηγι κ οχι σκοπευτηριο κ ειδικα τραπ.
Εχω φιλους με το συνερτζι σαν κυριο οπλο π.χ που τους βολεύει ομως καθως ναι μεν σκυβουν το κεφάλι αλλα εχουν ως πρακτική σκοπευσης να ειναι συνεχως κατω απο το πουλι ωστε να το ελέγχουν.
Ειναι
Θαμώνες ομως τους σκοπευτηριου κ εχουν πολλες βολες κ εμπειριες στο κεφαλι τους.
Εμενα με τιποτα δεν θα μς βόλευε.
Εσενα οπως ειπες σε βολεψε γιατί δεν σκυβεις το κεφαλι.
Αρα ουσιαστηκα υποσυνηδηρα την ''ακυρωνεις''.:)
Γιαυτο πιστευω οτι ειναι υποκειμενικο στο πως νιωθει κ σκοπεύει ο κάθε ενας μας .
Εγω που σκυβω κ εμαθα να βλέπω μονο ακιδα εαν κλείσω το ματι η ελάχιστη ριγα μπροστά απο αυτην δεν θα βολευόμουν:)
 
εμενα και στο μπαικαλ αλλα και στην rem και φυσικα στη μπενελα μ εχει βοηθησει πολυ γιατι μ εκανε να μη σκυβω κεφαλι
To Rem σκοτωνει μονο του ρε συ, δουλευει στο αυτοματο ποιες ριγες,και ολα τα κυνηγετικα κοντακια,drive car.....drive δουλευουν:D
 
εδω ας γραψουμε τις αποψεις μας σε σχεση αν η υπεριψωμενη ριγα βοηθαει περισσοτερο η οχι στη σκοπευση
ωραίος προβληματισμός Ευριπίδη ..
δεν εχω ιδιαίτερη εμπειρία αλλα η λογική μου λέει οτι η υπερυψωμένη σου δίνει μεγαλύτερο οπτικό πεδίο καθώς η σκοπευτική γραμμή είναι ενα κλίκ πάνω απο την μπάσκουλα .. μια φόρα ειχα ρίξει 2-3 βολές στο σκοπευτήριο με ένα f3 με πολύ υπερυψωμένη ρίγα (πολύ υπερυψωμένη) και μου έκανε εντύπωση αμέσως αυτό που έγραψα.. ίσος για αυτό την βλέπουμε συχνά σε τραποτούφεκα..
μια άλλη σκέψη που έχω κανει ειναι οτι επιτρέπει στο κοντάκι να ειναι ποιο ψηλά στην ευθεία των καννών άρα και λιγότερη αναπήδηση και κλότσημα ..
επαναλαμβάνω, οτι δεν εχω εμπειρία , με την λογική μου το πάω !
 
απάντηση από τον κο Κυπρίδημο στην οπλογνωσία :

<<Η υπερυψωμένη ρίγα επιτρέπει την επώμιση με το κεφάλι κάπως πιο όρθιο από την χαμηλή ρίγα. Είναι βοήθημα που εφευρέθηκε για χρήση στο σκοπευτήριο. Στο κυνήγι, όπου η ταχύτητα μετρά περισσότερο από την ακρίβεια δεν είναι και τόσο χρήσιμη.>>
προσωπικά πιστεύω ότι βοηθά πολύ,μετά από συνήθεια,στο στατικό κυνήγι(καρτέρι)στις εισερχόμενες βολές θηραμάτων
στις γρήγορες(μπηχτές)με δυσκολεύει και έχω αποτυχίες περισσότερες απ ότι με χαμηλη ρίγα
βέβαια υπερυψωμένη η όχι προυποθέτει πάντα κοντάκι στα μέτρα μας....μετά όλα γίνονται πιο εύκολα με την συνήθεια και την εξοικείωση :)
 
Last edited:
Νομίζω πως σε δίνει ένα μικρό πλεονέκτημα σε ψηλοτουφέκισμα
αν είσαι πάνω στον στόχο.
Ή να το πω διαφορετικά αν σκοπεύεις κάτω από τον στόχο θα τον πάρεις λόγου αυτού του ψιλοτουφεκίσματος.
Αυτήν την εντύπωση σχημάτισα με την μέχρι τώρα εμπειρία μου με την Μ2.
 
Εμενα παντως ρε παιδια μου φαινεται...ξεκαρφωτη!:(
Ξενο σωμα...
Δεν τη συμπαθησα ποτε!
Σαν εικονα και σαν αισθηση...
Για να τα λεω ολα,η μονη μπενελι που μου αρεσε στο φερσιμο της ηταν η vinci...
Με υπερυψωμενη βεβαιως,βεβαιως!
Μ'αυτο το οπλο,πιστευω,πως θα τα πηγαινα καλα!
 
Καλημέρα σε όλους , τυχαίνει να έχω ένα 20αρι με υπερυψωμένη Ρίγα το οποίο το έχω καταευχαριστηθει τα τελευταία 15 χρόνια τώρα πιστεύω για να είμαστε αντικειμενικοί θα πρέπει να έχουμε και από τα δύο και εφόσον τα δοκιμάσουμε αρκετά τότε πιστεύω θα έχουμε ολοκληρωμένη άποψη, το μόνο μειονέκτημα χρηστικά ίσως να είναι κατά κατι γραμμάρια βαρύτερη από μια απλή.
 
Σαφως και βοηθαει η υπερυψωμένη Ρίγα καλυτερα...
ειναι ομως και θεμα προσωπικου γουστου αλλα και το τι
βολευει τον καθενα.
Εμενα ειδικα με βολευει παρα πολυ, και ειμαι υπερ της φυσικα.
 
Οταν εστιάζεις διοφθαλμα στον στοχο υπερυψωμενη η flat καμια σημασια δεν εχει.
Στόχος και περιφεριακη οραση με το στοχαστρο μεσα σε αυτη. Αν σας βολευει η η υπερυψομενη ρηγα σημαινει οτι δεν εστιαζετε 100% στον στοχο και σας αποσπα την προσοχη.
 
Οταν εστιάζεις διοφθαλμα στον στοχο υπερυψωμενη η flat καμια σημασια δεν εχει.
Στόχος και περιφεριακη οραση με το στοχαστρο μεσα σε αυτη. Αν σας βολευει η η υπερυψομενη ρηγα σημαινει οτι δεν εστιαζετε 100% στον στοχο και σας αποσπα την προσοχη.
φιλαρακο δεν συμφωνω. η υπεριψωμενη σε βαζει πολυ πιο ευκολα μεσα στο στοχο κατ εμε
 
Back
Top