σκοπευτικα φυσιγγια διαφορες μεταξυ τους

να ρωτισω και κατι αλλο να μου πειτε αν γνωριζετε ποιο εχει περισοτερα σκαγια το σκοπευτικο 7,5 νο/ 24 γρ ή το 5νο /34γρ και ποιο πιστευετε απ τα δυο εχει και μεγαλυτερη ταχυτιτα ???
 
παιδια μπορω να τα χρησιμοποιω τα nsi due japan 24gr 7,5 η 9,5 και στο κυνιγι μεγαλυτερων θηραματων και σε ποιο μακρινες βολες ειναι αρκετα για το κυνιγι πχ φασσας η τρυγονιου ?
Τα Japan είναι κ γαμω τα φυσίγγια, πολυ μαλακα, ακαριαία κ σπανε πολυ τρομερά, στο τρυγόνι φτάνουν κ περισσευουν, σε φασσα χειμώνα ρίξε μόνο τα τραπ αν θελεις οπωσδήποτε 24 γρ
 
να ρωτισω και κατι αλλο να μου πειτε αν γνωριζετε ποιο εχει περισοτερα σκαγια το σκοπευτικο 7,5 νο/ 24 γρ ή το 5νο /34γρ και ποιο πιστευετε απ τα δυο εχει και μεγαλυτερη ταχυτιτα ???
Είσαι κ αλεπουδιαρης τελικά φίλε, για πες εσυ να μάθουμε κ τίποτα, σκοπευτής είσαι ;
 
Είσαι κ αλεπουδιαρης τελικά φίλε, για πες εσυ να μάθουμε κ τίποτα, σκοπευτής είσαι ;
φιλε οχι δεν ειμαι σκοπευτης αλλα γουσταρω τα λιγα σκαγια και τις ελαφριες γωμοσεις διοτι νιωθω οτι μπορω να σημαδεψω και να κοντρολαρω το στοχο μου ακομα ακριβεστερα και πολλα αλλα... τουλαχιστον ετσι νιωθω εγω οταν τα δουλεβω
 
φιλε οχι δεν ειμαι σκοπευτης αλλα γουσταρω τα λιγα σκαγια και τις ελαφριες γωμοσεις διοτι νιωθω οτι μπορω να σημαδεψω και να κοντρολαρω το στοχο μου ακομα ακριβεστερα και πολλα αλλα... τουλαχιστον ετσι νιωθω εγω οταν τα δουλεβω
Τότε να σου πω ότι τα 24 γρ ν 71/2 έχουν πιο πολλα σκάγια από τα 34 γρ ν 5
 
Που ξεκινάς τις κανες κ που βάζεις τα μάτια ;
Κάτω από τον "στόχο" και πάνω από τον "στόχο", όχι εστιασμένα.
Έτσι μου μάθανε, και έχει λογική.

Έχω δει όμως και ντούφεκο που το pull το έδινε στο κατέβασμα του όπλου, πριν αυτό σταματήσει την κίνηση.

Ωραία ερώτηση ... και σίγουρα όχι ο καταλληλότερος να απαντήσω.
 
Τότε να σου πω ότι τα 24 γρ ν 71/2 έχουν πιο πολλα σκάγια από τα 34 γρ ν 5
ευχαριστω φιλε για τη πληροφορια με αφηνει αφονο η απαντηση που μου εδωσες γτ με τα 5 νο 34 γρ παρατιρισα μια ακομη μεγαλυτερη ευστοχια απο οτι στα 24γρ 7,5 νο...... θα τολμησω να πω οτι ειχα μεγαλες επυτιχιες στα συγκεκριμενα 5αρια ακομη και σε τσιχλες και δε μπορω να καταλαβω πως γινετε αυτο να εχω περισοτερες επυτιχιες με ενα φυσιγγι με λιγοτερα σκαγια απο ενα με περισοτερα στη προκιμενη περιπτωση απο ενα με 24 γρ 7,5 νο αν μπορει να μου λυσει καποιος αυτη την απορία γτ εχω μεινει αναυδος πραγματικα με τα 5αρια πχ. 10 ευστοχες βολες και πολυ μακρινες και με τα 7,5αρια 6 ευστοχες βολες και σε οχι τοσο μεγαλες αποστασεις δε ξερω τι παίζει αν μπορεις φιλε δωσμου να καταλαβω και εγω .
 
ευχαριστω φιλε για τη πληροφορια με αφηνει αφονο η απαντηση που μου εδωσες γτ με τα 5 νο 34 γρ παρατιρισα μια ακομη μεγαλυτερη ευστοχια απο οτι στα 24γρ 7,5 νο...... θα τολμησω να πω οτι ειχα μεγαλες επυτιχιες στα συγκεκριμενα 5αρια ακομη και σε τσιχλες και δε μπορω να καταλαβω πως γινετε αυτο να εχω περισοτερες επυτιχιες με ενα φυσιγγι με λιγοτερα σκαγια απο ενα με περισοτερα στη προκιμενη περιπτωση απο ενα με 24 γρ 7,5 νο αν μπορει να μου λυσει καποιος αυτη την απορία γτ εχω μεινει αναυδος πραγματικα με τα 5αρια πχ. 10 ευστοχες βολες και πολυ μακρινες και με τα 7,5αρια 6 ευστοχες βολες και σε οχι τοσο μεγαλες αποστασεις δε ξερω τι παίζει αν μπορεις φιλε δωσμου να καταλαβω και εγω .
Βάλε δυο χαρτονια στην απόσταση που λες, ρίξε με τα δυο φυσίγγια κ θα σου λυθούν οι αποριες, παντως κανένας τσιχλας δεν ρίχνει με ν 5 , κ καλο ειναι στην τσίχλα όχι πολυ μακρινές τουφεκιές, για πολλους κ διάφορους λόγους
 
Βάλε δυο χαρτονια στην απόσταση που λες, ρίξε με τα δυο φυσίγγια κ θα σου λυθούν οι αποριες, παντως κανένας τσιχλας δεν ρίχνει με ν 5 , κ καλο ειναι στην τσίχλα όχι πολυ μακρινές τουφεκιές, για πολλους κ διάφορους λόγους
φιλε εχεις απολυτο δικιο δεν πηγα για κυνιγι τσιχλας με αυτα τα φυσιγγια εγω προγραματιζα φασσες αλλα καναν μπασιμο τσιχλες και ετσι αρχισα να ριχνω με αυτα οι βολες περιπου στα 30 - 45+ μετρα αλλα ειναι ακριβα φυσιγγια για τσιχλα δε τα ξανα ριχνω για αυτη
 
Που ξεκινάς τις κανες κ που βάζεις τα μάτια ;
Θα σου πώ αυτό που είδα ζωντανά απο τραπέρ κλάσης (Pelielo.Alipov , Glasnovich etc)
Tοποθετούν κάννη στην αρχή της λευκής γραμμής με το βλέμμα 30cm πάνω απο την καταπακτή .
Στο περίπου έτσι όλα αυτά που γράφουμε .Η ψηλή κάννη νομίζω δεν παίζει πιά ούτε καν απο τους ισπανούς
που έχουν ένα ιδιαίτερο τρόπο (Fernandez κλπ)
Αυτό τουλάχιστον είδα και γράφω .
 
Back
Top