σκοπευτικα φυσιγγια διαφορες μεταξυ τους

καλησπερα θελω να ρωτισω ποιες οι διαφορες αναμεσα στα σκοπευτικα φυσιγγια των 24 γρ και αν τα trap 7,5 ειναι ποιο γρηγορα απο τα skeet γτ εχω μπερδευτει λιγο με τις προσκοπευσεις μαλλον
 
καλησπερα θελω να ρωτισω ποιες οι διαφορες αναμεσα στα σκοπευτικα φυσιγγια των 24 γρ και αν τα trap 7,5 ειναι ποιο γρηγορα απο τα skeet γτ εχω μπερδευτει λιγο με τις προσκοπευσεις μαλλον
Καλησπέρα jim,

Οι διαφορές είναι πάρα πολλές για να αναλυθούν σε ένα μονο post. Αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η ταχύτητα, κάποια (άλλα όχι όλα) αναγράφουν ταχύτητες στο κουτί τους σε μετρα ανα δευτερόλεπτο ή σε feet per second.
 
καλησπερα θελω να ρωτισω ποιες οι διαφορες αναμεσα στα σκοπευτικα φυσιγγια των 24 γρ και αν τα trap 7,5 ειναι ποιο γρηγορα απο τα skeet γτ εχω μπερδευτει λιγο με τις προσκοπευσεις μαλλον
Οι συνταγές σε σκητ κ τραπ είναι όλο ίδιες, η μόνη διαφορά το ν σκαγιων, φυσικό είναι τα ν 7.5 του τραπ να έχουν πιο μικρές εικόνες προσκοπευσης σε μακρινές τουφεκιές από τα ν 9.5 σκαγια του σκητ , γράψε αν μπορεις αναλυτικά τι πρόβλημα εχεις
 
@Dimitris benelli αρχικα φιλοι ευχαριστω για τη βοηθεια πρωτον δευτερον το προβλιμα μου ειναι οτι με τα φυσιγγια του skeet τουφεκαω αρκετα καλα στο κυνιγι ενω με του τραπ βλεπω οτι η θα αστοχησω ,η τουφεκια θα χτυπισει το θηραμα στο κεφαλι δλδ θα φυγει πιο μπροστα η τουφεκια και αυτο με εχει μπερδεψει λιγο να σημιωσω οτι τα χρισιμοποιω με ενα μπαικαλ 3*-1*
και οτι γενικοτερα εχω ενα θεμα με τις ταχυτιτες και με τα φυσιγγια γτ αλλάζω συχνα φυσιγγια και τα χανω με τις προσκοπευσεις μη παρεξηγιτε παιδια αν γραφω πολλα και γινομε κουραστικος αλλα εχω μπερδευτει πολυ με αυτο το θεμα
 
Last edited:
@Dimitris benelli αρχικα φιλοι ευχαριστω για τη βοηθεια πρωτον δευτερον το προβλιμα μου ειναι οτι με τα φυσιγγια του skeet τουφεκαω αρκετα καλα στο κυνιγι ενω με του τραπ βλεπω οτι η θα αστοχησω ,η τουφεκια θα χτυπισει το θηραμα στο κεφαλι δλδ θα φυγει πιο μπροστα η τουφεκια και αυτο με εχει μπερδεψει λιγο να σημιωσω οτι τα χρισιμοποιω με ενα μπαικαλ 3*-1*
και οτι γενικοτερα εχω ενα θεμα με τις ταχυτιτες και με τα φυσιγγια γτ αλλάζω συχνα φυσιγγια και τα χανω με τις προσκοπευσεις μη παρεξηγιτε παιδια αν γραφω πολλα και γινομε κουραστικος αλλα εχω μπερδευτει πολυ με αυτο το θεμα
Λάθος μεγάλο να αλλάζεις φυσίγγια, ένα όπλο ένα φυσιγγι παντα
 
συναδελφοι χρησιμοποιω τα nsi due japan 24 trap και skeet τι πιστευετε ειναι καλα η αν θελετε αρκετα για να κυνιγαω με ευκολια και αλλα θηραματα εκτος απο μεγεθος τσιχλας και σιταριθρας οπως τρυγονι η φασσα ??
και αν ναι με το 1* αστρο και 3* τσοκ μπορω να επειχειρισω μακρινες τουφεκες πχ στα 40 μετρα ?
ευχαριστω παιδια για τις απαντισεις
 
@Dimitris benelli εχεις δικιο φιλε αλλα τα χω μπερδεψει ολα καθε φορα που κανω να πιασω ενα φυσιγγι απ τη τσεπη του γιλεκου να γιωμισω πιανω καθε φορα και διαφορετικο αυτη τη στιγμη μπορει να εχει μεσα το γιλεκο και πεντε διαφορετικα
 
GT κ το τραπ κ το σκητ , μόνο το πολυ ακριβό Skeet έχει piston skeet, δεν το θυμάμαι το όνομα του, γιατί δεν το έχω δει ποτε κάποιος να το ρίχνει, μόνο στον κατάλογο το έχω δει , η BP κ στα δυο Τ2
Στο πολύ ακριβό NSI τραπ gold με νίκελ σκάγια έβαζε μέχρι τελευταία VO 25 .Ένα φοβερό τραποφύσιγγο .
 
παιδια μπορω να τα χρησιμοποιω τα nsi due japan 24gr 7,5 η 9,5 και στο κυνιγι μεγαλυτερων θηραματων και σε ποιο μακρινες βολες ειναι αρκετα για το κυνιγι πχ φασσας η τρυγονιου ?
 
παιδια μπορω να τα χρησιμοποιω τα nsi due japan 24gr 7,5 η 9,5 και στο κυνιγι μεγαλυτερων θηραματων και σε ποιο μακρινες βολες ειναι αρκετα για το κυνιγι πχ φασσας η τρυγονιου ?
Εξαρτάται την απόσταση και τη σκοπευτική σου ικανότητα Δημήτρη... Κυνηγάω τρυγόνια αποκλειστικά με skeet παρα πολλα΄χρόνια με μεγάλες επιτυχίες αλλά τα προσελκύω σε χωράφια με σπαρτά και νερό οπότε οι βολές είναι το πολύ στα 20 μέτρα. Με φυσίγγι τραπ θα μπορούσες και σε μεγαλύτερη απόσταση να βαρέσεις τρυγόνι αν είσαι ακριβως πανω του. Φάσσα και 24 γραμ δεν θα πήγαινα με τίποτα. Ακόμα και σε ντοπιάρες που ξέρω πού θα μου περάσουν και πού θα στηθώ πάω με 32-33 γραμ και Νο 7.
 
@tsakalos φιλε δοξα το θεο ποτε δεν με επειρεασαν σημαντικα τα σκοπευτικα ψυχολογικα απο τοτε που τα δοκιμασα μπορω να πω οτι ειχα περισοτερες επυτιχιες απο τα κυνιγετικα γενικα ειμαι φαν των λιγων γραμμαριων με μεγαλυτερη μου γωμοση τα 34 γρ σε νουμερο 5 απλα δεν ηξερα φιλε αν εχουν απετουμενη ενεργια τα 9,5 αρια να καταβαλουν ενα τρυγονι στα 30 μετρα με τα τραπ φυσιγγια ναι μεν εχω επυτιχιες αλλα βλεπω οτι η τουφεκια περνα πολλες φορες μπροστα απ το πουλι με αποτελεσμα να το χτυπαει στο κεφαλι και λιγο πιο πισω δλδ πιστευω αν ειχε το νο 7,5 ιδια ταχυτιτα με το 9.5 θα ειχα ακριβως τις ιδιες επυτιχιες και με τα δυο παντως τα εχω δοκιμασει και σε χαρτονι στα 30 μετρα με 3* και εχουν εκπληκτικα ομορφη κατανομη αν θελεις μπορω να στιλω και καποιες φωτογραφιες
 
Back
Top