σκόπευση με πλαγιόκαννο

χρονια τωρα κυνηγουσα με αληλεπιθετο δικαννο και ειπα να αλαξω σε πλαγιοκαννο πηρα λοιπον ενα που μου γιαλισε και βγηκα για κυνηγι. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ η πρωτη εξοδος . θελω ομως να κυνηγισω με αυτο το οπλο .ερωτηση . τι πρεπει να αλαξω πανω στην σκοπευση που ηξερα εως τωρα;
 
χρονια τωρα κυνηγουσα με αληλεπιθετο δικαννο και ειπα να αλαξω σε πλαγιοκαννο πηρα λοιπον ενα που μου γιαλισε και βγηκα για κυνηγι. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ η πρωτη εξοδος . θελω ομως να κυνηγισω με αυτο το οπλο .ερωτηση . τι πρεπει να αλαξω πανω στην σκοπευση που ηξερα εως τωρα;
Κυνηγουσες μ'ενα συγκεκριμενο οπλο?
Τα μετρα του πλαγιοκανου,συμβαδιζουν με αυτο που ειχες?
Παρεμφερεις λαβές?
Μονοσκανδαλα η δισκανδαλα και τα δυο?
Μηκος κανων?
Βαρος?....
 
αν σου καθεται καλα το οπλο πανωσου σε μερικα κηνηγια θα στροσεις..
μια συμβουλη εαν θες να κηνηγας με πλαγιοκανο να κηνηγας μονο με αυτο και οχι καποια κηνηγια με πλαγιοκανο και καποια με καραμπηνα..
 
Νικο κατα την προσωπικη μου αποψη,ειδικα στις τραβερσες,που ειναι απο τις πιο συνηθης βολες,αν πας απο αλληλεπιθετο σε πλαγιοκανο,ειναι φυσιολογικο να μπερδευτεις στην αρχη καθως η εικονα στο πλαγιο ειναι εντελως διαφορετικη..ειχαμε πλαγιο και εριχνα που και που..στα σηκωτα θηραματα ευθεια μπροστα η και λιγο λοξα ηταν θανατος,προσωπικα με βολευε πολυ εκει.κατα την γνωμη μου,αν εχεις καποιο σκοπευτηριο κοντα σου πηγαινε να ριξεις μερικες πουλες να το συνηθισεις.επισης το κοντακι ειναι ενα σοβαρο θεμα που πρεπει να δεις αν σου ταιριαζει.σκοπευτηριο με μερικες πουλες,αν σε βλεπει καποιος απ εξω που εχει γνωση μπορει να καταλαβει που πανε οι τουφεκιες σου καθως,εμεις οι ιδιοι οταν ριχνουμε δεν μπορουμε να καταλαβουμε ευκολα που παει η τουφεκια.επισης για το κοντακι μπορεις να ριξεις μερικες αυθορμητες τουφεκιες σε πινακα απο τα 15 μετρα με φουλ τσοκ να δεις που πανε οι τουφεκιες σου.αλλα γενικα θελει χρονο η εξεικειωση απο αλληλεπιθετο-αυτογεμες σε πλαγιο,λογω εντελως διαφορετικης εικονας του καθε οπλου.το σκοπευτηριο ειναι σωτηριο σε τετοιες περιπτωσεις εξεικειωσης με το οπλο.
 
αν σου καθεται καλα το οπλο πανωσου σε μερικα κηνηγια θα στροσεις..
μια συμβουλη εαν θες να κηνηγας με πλαγιοκανο να κηνηγας μονο με αυτο και οχι καποια κηνηγια με πλαγιοκανο και καποια με καραμπηνα..
.shake hands.
Και εγω εδω που κυνηγω, εδω και 26 χρονια(πως περνανε τα ατιμα.sarcastic.) ΜΟΝΟ με πλαγιοκαννο, πηρα προπερσι ενα αλληλεπιθετο καλης ποιοτητας( Σιμσον 84Ε ειχα βαλει και φωτο) αλλα δεν τα βρηκα μαζι του....
Αυτο που θελω να πω ειναι, οτι εαν θελεις να κυνηγησεις με πλαγιοκαννο, ξεχασε λιγο τα υπολοιπα....σε 1--2 σεζον, θα το συνηθισεις...ειδικα, εαν κυνηγας σηκωτά πουλια, δεν θα το αλλαζεις με τιποτα...;)
 
Τελείως διαφορετικές σχολές. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι το πλάγιο είναι στα μέτρα σου, το ένα είναι ένα ίσιο πράγμα, το άλλο κουρμπαριστό...γιαυτό μην το κοιτάς καθόλου, κοίτα μόνο το θήραμα :cool:
 
Ενας λιγο "μπακαλιστικος"τροπος για τη σκόπευση με το πλαγιο αν υποθέσουμε οτι ειναι στα μετρα σου ειναι να κοιτάς να είναι ο στόχος αναμεσα στις κανες.οπως ομως προειπαν οι συναδελφοι το καλυτερο ειναι να χρησιμοπ.μονο αυτο
 
Τελείως διαφορετικές σχολές. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι το πλάγιο είναι στα μέτρα σου, το ένα είναι ένα ίσιο πράγμα, το άλλο κουρμπαριστό...γιαυτό μην το κοιτάς καθόλου, κοίτα μόνο το θήραμα :cool:
Το πιο σωστο....εγω το 1/4 των κυνηγιων μου το κανω με πλαγιο και τα υπολοιπα με καραμπινα.απλα τουφεκας...δεν το σκεφτεσαι και βγαινει μονο του.αν κλεινεις το ματι ισως εκει εχεις καποιο θεμα.αν σκοπευεις διοφθαλμα θα σου βγει μονο του.shake hands.
 
χριστος ανεστη παιδια . σας ευχαριστω για τις πραγματικα ευθητενεις συστασεις σας . πολυ χρησημες . μπεκατσα κυνηγαω ο ερμος . και το εσθητηριο μου υπαγορεψε αυτην την αλαγη ,για ποιο σπορτιβικο κυνηγι θεορω .
 
Back
Top