παπαγάλοι

σήμερα ήμουν σε μια περιοχή και είδα αρκετούς παπαγάλους, φαινόταν οτι είναι εξοικειωμένοι με τους ανθρωπους και τα αυτοκινητα.
επιτρέπεται να πιάσει καποιος καποιον και να τον παρει σπίτι?
187474558_919266081982306_2912828904879071743_n.jpg
 
Το να τα πιάσεις δεν είναι και πολυ ευκολο ,αλλα ειναι αξιοπεριεργο το πως προσαρμόστηκαν.
Ειναι χρόνια τωρα πού κυκλοφορούν σε κοπάδια ,σε διάφορες περιοχές της Αθήνας. Σε πάρκα και πλατείες.
Καποτε στη δουλεια είχαμε παρει ενα παπαγαλάκι lοvedird. Το βγαζαμε στο παράθυρο και άρχισαν να τριγυρνάνε τα αδέσποτα. Ενα μπηκε σε κλουβί και το πιάσαμε . Ζευγάρωσε μ αυτο που είχαμε και είχαμε γεννητούρια .
 
Έτσι είναι, Νέα Κηφισιά, ΚΑΤ, Λυκόβρυση βλέπω σχεδόν καθημερινά.
Απέναντι από το σπίτι μου υπάρχουν κάποιες φυστικιές και την εποχή της καρποφορίας τις επισκέπτονται πρωί-απόγευμα ...
Να συμπληρώσω Δραπετσώνα, Πέραμα και Πλατεία Μαβίλη.
 
Έτσι είναι, Νέα Κηφισιά, ΚΑΤ, Λυκόβρυση βλέπω σχεδόν καθημερινά.
Απέναντι από το σπίτι μου υπάρχουν κάποιες φυστικιές και την εποχή της καρποφορίας τις επισκέπτονται πρωί-απόγευμα ...
Να συμπληρώσω Δραπετσώνα, Πέραμα και Πλατεία Μαβίλη.
Ζωγράφου,Ευαγγελισμό κ.α.
 
Αυτος ειναι απο μια γέννα που εκανε η παπαγαλίνα που ειχαμε μαζέψει.Τον πήρα σπίτι πριν καλα καλά βγαλει πού πουλα.
Ολη μερα ανεβοκατέβαινε το κλουβι γαντζώνοντας το ράμφος του . Μεγαλωσε και ήταν πολύ ήμερος .Καθόταν στο χέρι μου,στον ώμο μου κι από κει πετούσε και πήγαινε στο ράμφος της μπεκάτσας.Ηταν πολύ διασκεδαστικός .
Δυστυχώς καποια στιγμη τραυματίστηκε στη φτερούγα από κάποιο αιχμηρό σημείο του κλουβιού και έπαθε μολυνση οπότε και αποδήμησε στα ψηλότερα.

1621271287808.png
 
Έχουμε 2 παπαγαλάκια στο σπίτι. Κάποια φάση λοιπόν το ένα βγάζει κάτι στα πόδια του και γινοντε σαν να τα ειχες σοβαντισει ...
Το πάει η γυναίκα στον κτηνίατρο και τις δίνει μια αλοιφή να του βάζουμε. Πάω την πρώτη φορά να το πιάσω για να του βάλω την αλοιφή...μου ρίχνει μια τσιμπια στο δάχτυλο και δεν άνοιγε το ράμφος του με τίποτα το μαλ@@@@μενο....
 
Να συμπληρώσω Δραπετσώνα, Πέραμα και Πλατεία Μαβίλη.
Μεταμόρφωση (για τους γνώστες: Κουκουβάουνες), Νέα Φιλαδέλφεια (στο Άλσος), Αγιοι Ανάργυροι (κοντά στο πάρκο Τρίτση, πύργο Βασιλίσσης). Στην Ρώμη γίνεται χαμός με τα ψαρόνια, στην Κολωνία (και άλλες 25 πόλεις στην Γερμανία) με παπαγάλους Psittacula krameri.
Το τι χέσιμο πέφτει είναι άλλο πράγμα, αν παρκάρεις κάτω από δένδρο με παπαγάλους, σε 15 λεπτά ε'ιναι όλο καλυμένο με κοτσιλιά - τύφλα νάχουν τα περιστέρια της Αθήνας!

Μέσα στην πόλη αυτά τα πουλιά δεν έχουν εχθρούς, ίσως καμιά γάτα - νομίζω πως μία προσωρινή λύση είναι οι κουρούνες, αλλά τέτοιες δεν έχω δει στην Αθήνα.
 
Πάντως όσο όμορφα και να είναι αυτά τα πουλιά αποτελούν είδος που έχει εισβάλλει σε ένα οικοσύστημα νέο σε αυτο. Χάθηκε ο κοσμος να εισβάλλουν μερικά εκατομμύρια φασσες και τσιχλες ρε γαμωτο.....
 
Στο αεροδρομιο του Ελληνικου , λιγα χρονια πριν μεταφερθει, ειχε κατασχεθει απο το τελωνειο ενα φορτιο παπαγαλων , και επειδη δεν ηξεραν τι να τους κανουν , τους αφησαν ελευθερους .
Ειναι ξενικο ειδος και δεν υπαρχει νομοθεσια που το προστατευει
 
Στο αεροδρομιο του Ελληνικου , λιγα χρονια πριν μεταφερθει, ειχε κατασχεθει απο το τελωνειο ενα φορτιο παπαγαλων , και επειδη δεν ηξεραν τι να τους κανουν , τους αφησαν ελευθερους .
Ειναι ξενικο ειδος και δεν υπαρχει νομοθεσια που το προστατευει
Τι γεύση έχει;bbq2
 
Λες να αργήσουν να βγάλουν νομοθεσία;;;
Άρε Ελλαδάρα...είσαι κορυφή...βγάζεις νόμους επί τόπου στο πεζοδρόμιο,ότι ώρα κ να'ναι...
Αλλού , οπου αποφασίζουν επιστήμονες και οχι οι κολλητοί οικωλογοι του πρωθυπουργού και οι αποφάσεις δεν παίρνονται με βάση το ποσό όμορφο είναι ένα ζώο, τα ξενικα είδη που εισβάλλουν σε ένα οικοσύστημα αντιμετωπίζονται είτε με παγίδευση και απομάκρυνση είτε με εξάλειψη. Δεν λεω να βαράμε παπαγαλάκια προς Θεού. Αλλά η πραγματικότητα αυτή ειναι.
 
Αφού δεν ανήκει στα θηρεύσιμα, θα απαγορεύεται.Θυμάμαι πόση εντύπωση μου είχαν κάνει όταν τους είχα πρωτοδεί στον Μαραθώνα σε μπασίματα τσίχλας το 92-93. Σε όσους το έλεγα δε με πίστευαν!!
 
Back
Top